Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

recomandare pentru jucator care vrea sa se dezvolte

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • recomandare pentru jucator care vrea sa se dezvolte

    Va salut colegii, asta este primul meu post. Numele meu este Nicu si sunt din București.
    Sunt un jucator amator, joc cateva ore pe saptamana.

    Momentan joc cu o paleta Dunlop Revolution 7500, iar in trecut am avut un Cornilleau X90 (de carbon, pt exterior).

    Sunt semi-multumit de paleta Dunlop, in principal din pricina pretului.

    As vrea sa achizitionez un lemn de la domnul Levi, insa nu stiu ce sa cer.
    Stilul meu de joc este unul ofensiv, joc destul de mult si cu reverul.

    As vrea sa-mi cumpar o paleta care sa-mi permita sa-mi dezvolt stilul de joc, sa invat lucruri noi, si as vrea sa imi dezvolt si "spin-ul" de toate felurile.

    Intentionez sa imi cumpar si niste fete de paleta, insa nici aici nu imi este foarte clar ce s-ar potrivi mai bine.

    Cred ca in principiu vreau viteza si control cat mai bun de la o paleta.

    Am mai jucat si cu o paleta Donic carbotec attack+ 100 , insa parca nu ma inteleg asa bine cu ea, nu imi place nici manerul (materialul) si parca nu prea are control..

    Daca aveti ceva recomandari, v-as fi recunoscator!

  • #2
    Citeste pe-aici si vei gasi raspunsuri...

    Comentariu


    • #3
      Postat în original de niq Vezi post
      Va salut colegii, asta este primul meu post. Numele meu este Nicu si sunt din București.
      Sunt un jucator amator, joc cateva ore pe saptamana.

      Momentan joc cu o paleta Dunlop Revolution 7500, iar in trecut am avut un Cornilleau X90 (de carbon, pt exterior).

      Sunt semi-multumit de paleta Dunlop, in principal din pricina pretului.

      As vrea sa achizitionez un lemn de la domnul Levi, insa nu stiu ce sa cer.
      Stilul meu de joc este unul ofensiv, joc destul de mult si cu reverul.

      As vrea sa-mi cumpar o paleta care sa-mi permita sa-mi dezvolt stilul de joc, sa invat lucruri noi, si as vrea sa imi dezvolt si "spin-ul" de toate felurile.

      Intentionez sa imi cumpar si niste fete de paleta, insa nici aici nu imi este foarte clar ce s-ar potrivi mai bine.

      Cred ca in principiu vreau viteza si control cat mai bun de la o paleta.

      Am mai jucat si cu o paleta Donic carbotec attack+ 100 , insa parca nu ma inteleg asa bine cu ea, nu imi place nici manerul (materialul) si parca nu prea are control..

      Daca aveti ceva recomandari, v-as fi recunoscator!
      In primul rand, in afara de paleta, pentru a progresa in acest sport este necesar foaaarte multtttt antrenament si nu orice tip de antrenament, ci unul de calitate, adica, preferabil ar fi sa fie cu un antrenor, care sa-ti dea mingi de la cutie si care sa-ti corecteze miscarile gresite si sa te invete tot, de la priza (modul in care tii paleta) pana la contre, topspin, flick-uri etc...
      Sigur, ai nevoie si de o paleta profesionala, dar parerea mea e ca mult mai mult decat paleta conteaza antrenamentul, care niciodata nu poti sa spui ca e prea mult.
      De asemenea, recomand si participarea la concursurile amatur, unde vei avea de vazut si de invatat cate ceva de la multi jucatori si vei acumula experienta, care e la fel de importanta.
      Succes!
      Ultima editare de marian oancea; 21.nov.2015, 17:15.
      Nittaku Acoustic
      FH - Xiom Omega V Tour
      BH - Xiom Omega V Tour

      Comentariu


      • #4
        Singura recomandare e sa citesti cat mai mult din acest forum, sa ai norocul sa eviti greselile facute de altii inaintea ta, sa ai bafta sa alegi intelept, sa cauti sa inveti de la cei mai buni ca tine, sa-ti doresti tot timpul sa-i depasesti...Noroc !
        TRUST NO ONE !

        Comentariu


        • #5
          va multumesc pentru raspunsuri. Am tot citit zilele astea pe forum, intr-adevar este foarte multa informatie.
          Astept sa imi raspunda domnul Levi ca i-am dat un mesaj privat, sa vad ce zice si dansul.
          Incep treptat, intai lemnul, apoi o sa ma uit de fete pentru paleta, eventual o sa va intreb atunci de recomandari
          ma mananca sa ma arunc la Tenergy05, dar am inteles ca e prea rapida pentru un jucator mai putin avansat si ca mi-ar lua foarte mult timp sa ma acomodez cu ea... sper sa ajung si la viva, poate exista acolo vreo paleta pe care sa pot s-o incerc, macar sa-mi fac o parere.

          Comentariu


          • #6
            daca va recomanda cineva T05, o faca doar ca sa isi vanda marfa... nu este o fata pentru "nivel amator cateva ore pe saptamana" cum va declarati. dintre fetele foarte populare as sugera sa va uitati la yasaka rakza 7 soft, xiom vega europe, donic bluefire JP03. sau mai bine platiti o ora unui antrenor profesionist si acela va poate recomanda ceva in functie de nivelul si stilul dvs.

            Comentariu


            • #7
              Yasaka rakza 7 soft pare foarte buna (din specificatii). Asa o fi si in realitate?

              Am citit si niste review-uri si unii o folosesc pe FH, altii pe BH, altii si si.

              Un prieten are Yasaka Pryde, insa nu prea e multumit de ea (si implicit mi-a insinuat ca yasaka nu ar fi prea bune).

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de niq Vezi post
                Yasaka rakza 7 soft pare foarte buna (din specificatii). Asa o fi si in realitate?

                Am citit si niste review-uri si unii o folosesc pe FH, altii pe BH, altii si si.
                pentru nivel amator e buna si-si. in general , avansatii isi doresc ceva mai rapid pe forehand

                Postat în original de niq Vezi post
                Un prieten are Yasaka Pryde, insa nu prea e multumit de ea (si implicit mi-a insinuat ca yasaka nu ar fi prea bune).
                nu poti judeca un producator dupa un singur model. se poate ca pryde sa fie ceva mai nereusite dar rakza 7 si rakza 7 soft sunt in topul celor mai bine vandute si cotate fete

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de niq Vezi post
                  Yasaka rakza 7 soft pare foarte buna (din specificatii). Asa o fi si in realitate?

                  Am citit si niste review-uri si unii o folosesc pe FH, altii pe BH, altii si si.

                  Un prieten are Yasaka Pryde, insa nu prea e multumit de ea (si implicit mi-a insinuat ca yasaka nu ar fi prea bune).
                  Da, Rakza 7 Soft e buna. Eu sunt foarte multumit de ele, am si fh si bh si merg bine ambele. Eu cred ca faci o alegere buna daca iei Rakza 7 soft. Bine, acum iti construiesti paleta, asta e primul pas, dupa care, daca vrei sa progresezi iti trebuie foarte mult antrenament si jocuri si participari la concursuri, bineinteles, cu jucatori care au un nivel mai bun decat tine. Succes!
                  Nittaku Acoustic
                  FH - Xiom Omega V Tour
                  BH - Xiom Omega V Tour

                  Comentariu


                  • #10
                    Dau si eu cu parerea ...
                    In primul rand alege lemnul si apoi cauta sau testeaza fete care sa se potriveasca cu lemnul. Lemnul este baza pe langa muuuuult antrenament sustinut. Fetele recomandate merg foarte bine pe multe lemne dar poti avea surpriza sa nu merga "unse" pe lemnul ales de tine. Un antrenor poate recomanda un setup de incepator dar cel mai important sa joci cu el 1 an chiar 2 ( depinde de cate ore te antrenezi ) si important este sa pastrezi lemnul ca baza si sa treci la alte fete cu 10-15 % mai ofensive.
                    Multi amatori din dorinta de a progresa mai repede, dupa cateva luni de joaca, incearca sa schimbe tot setupul de la fete la lemn si nu mai inteleg nimic, pot castiga intr-o zona dar pierd per total ceea ce au deprins. Pot spune ca nu as recomanda RAKZA ca fete de inceput fie soft sau nu ( sunt excelente de altfel ) , mai degraba XIOM Vega Europa pentru controlul extrem de mare si un grip bun dar si maleabilitatii cu multe , multe lemne, ceea ce RAKZA nu are ...Evita sa treci de la chinezesti la europene si invers pt ca te zapacesti complet. Ori una ori alta pana la capat... In functie ariciul din de buzunar poti face diferite teste dar sa revii la antrenament si la joc la setupul pe care il cunosti si controlezi cel mai bine. Fiecare dintre cele, au bune si rele dar le vei sesiza mult mai usor, decat dupa niste mii de ore de lovit bila aia nebuna si alba pe deasupra
                    Bafta
                    Cristake
                    Mizutani ZLC | MX-S

                    Comentariu


                    • #11
                      va multumesc pentru pareri.

                      Am discutat cu domnul Levi astazi si i-am zis ca vreau sa pun Yasaka Rakza 7 Soft pe ambele fete si a spus ca o sa imi faca un lemn care sa se potriveasca cu aceste fete.

                      Sper sa iasa bine saptamana viitoare primesc lemnul.

                      o zi buna!

                      Comentariu


                      • #12
                        Dl.Levi este un magician.Sigur va iesi ceva special.
                        Dr.Levi Balsa Carbo Combi.FH:Xiom Vega Pro 2.0 BH:TSP Curl P1-r 0.5.
                        Red+Black Kazak C. FH:SpinLord Marder IV Max BH:SpinLord Agenda 1.0

                        Comentariu


                        • #13
                          daca esti in bucuresti, as fi si eu curios sa incerc setupul final daca nu e cu suparare.

                          Comentariu


                          • #14
                            Folosesc fetele Yasaka Razka 7 soft pe un lemn Yasaka Galaxia si m am acomodat rapid cu paleta . O sa vezi ca e o paleta buna .
                            Lemn Yasaka Galaxya
                            Fh Yasaka Raska 7 soft 2.0
                            Bh Yasaka Raska 7 soft 2.o

                            Comentariu


                            • #15
                              dupa ce primesc lemnul, ma voi duce la viva sa imi iau fetele yasaka razka 7 soft si poate mi le si monteaza baietii acolo. cel mai probabil weekendul viitor, daca nu, saptamana cealalta (dupa 10 luna asta, pana atunci nu cred ca am timp).

                              - - - Actualizat - - -

                              Postat în original de Vladislav Vezi post
                              Dl.Levi este un magician.Sigur va iesi ceva special.
                              Astept si eu cu nerabdare rezultatul final azi dimineata am vorbit cu domnul Levi. Maine cel mai probabil imi va trimite lemnul, iar pana vineri sper sa-l am. Evident voi posta si poze

                              Comentariu


                              • #16
                                Colegii, inca nu mi-a venit lemnul de la domnul Levi, asa ca am mai citit pe net
                                M-am convins de Rakza 7 soft... pe BH.
                                Pe FH inca nu stiu daca voi merge tot pe Rakza 7 soft, ma gandeam la Yasaka Rising Dragon. Am vazut ca si aceasta e destul de bine cotata. Ce parere aveti? as face o alegere buna?

                                Comentariu


                                • #17
                                  Poti vorbi cu d-nul Cristi alias Grasomega sau George Durdun aici http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...i-va-raspundem si ei iti vor da sfaturi si indicatii foarte bune pentru alegerea cauciucurilor.
                                  Bafta!!
                                  Blade Buterfly Apolonia Tiago
                                  FH Tenergy 80
                                  BH Tenergy 05 FX

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	03370107-2644-42e9-88b6-56cf44879504.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	78,4 KB 
ID:	774443Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	54887103-bfe3-451f-b333-7c47a8eb0c46.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	89,9 KB 
ID:	774444Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	a81fbb4a-245c-4687-9023-5ae92d396476.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	81,5 KB 
ID:	774445Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	b79fce4d-8895-422b-b989-7c44456e69a0.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	85,7 KB 
ID:	774446Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	b589ea7c-d08f-4987-9c92-e4eacc3bc975.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	96,8 KB 
ID:	774447

                                    Intr-un final, a ajuns curierul cu paleta de la domnul Levi. Asa cum spuneam, am atasat aici cateva poze
                                    Abia astept sa imi iau si fețele si sa o pun la treaba.

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Postat în original de niq Vezi post
                                      Colegii, inca nu mi-a venit lemnul de la domnul Levi, asa ca am mai citit pe net
                                      M-am convins de Rakza 7 soft... pe BH.
                                      Pe FH inca nu stiu daca voi merge tot pe Rakza 7 soft, ma gandeam la Yasaka Rising Dragon. Am vazut ca si aceasta e destul de bine cotata. Ce parere aveti? as face o alegere buna?
                                      Iti recomand sa mergi pe Rakza 7 eventual grosime 2.0mm nu pe Rising Dragon, fata Yasaka Rising Dragon este o fata pretentioasa care la prima mingie cu siguranta nu va fi pe placul tau.
                                      Cat despre asamblare cu mare drag, tot montajul este absolut gratuit (lipit, taiat, cantuit) !

                                      Toate bune !

                                      www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                                      www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                                      https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                                      Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                                      https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Rakza 7 sau Rakza 7 soft? Eu ma gandeam la soft, de 2.0mm.

                                        Sper sa ajung saptamana asta la viva. Ai idee daca sunt pe stoc acolo (pe oltenitei) sau trebuie sa fac comanda dinainte?

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Ia-ti Rakza 7 soft, parerea mea, pentru ca Rakza 7 normala e mai rapida si pierzi din control. Nu vei fi dezamagit de Rakza 7 soft! Eu sunt foarte multumit!
                                          Succes!
                                          Nittaku Acoustic
                                          FH - Xiom Omega V Tour
                                          BH - Xiom Omega V Tour

                                          Comentariu

                                          Who has read this thread:
                                          Procesare...
                                          X