Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Discutii pe baza deciziilor comisiei de desciplina

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Discutii pe baza deciziilor comisiei de desciplina

    Cazul Oradea
    Referitor la încălcarea Regulamentului AmaTur 2015/2016 la Turneul A "Era Park", Oradea din 07.11.2015 prin înscrierea la categoria Open a unui jucător legitimat în Divizia A (Margin Andrei, care a câștigat la secțiunea Open), precum și prin acceptarea la Open a trei jucători care au participat și la categoria Amatori, la propunerea Comisiei de disciplină și după consultarea tuturor Coordonatorilor Naționali AmaTur, Comitetul Director a hotărât:

    1. Neomologarea Turneului A "Era Park", categoria Open prin neincluderea rezultatelor acestei categorii în clasamentul general al circuitului;
    2. Reținerea de la organizarea de turnee în circuitul AmaTur pe o perioadă de 6 luni a Dl. V?rady Tibor și a Dl. Szalay Liviu (Decembrie 2015 - Mai 2016) și supervizarea turneelor organizate de aceștia de către un Coordonator AmaTur pe parcursul următoarelor 6 luni (Iunie 2016 - Noiembrie 2016). Turneul A propus pentru data de 19.03.2016 în sala Era Park va fi aprobat în Calendarul 2016 numai în situația în care organizarea acestuia este preluată de unul dintre Coordonatorii circuitului.
    3. Interzicerea participării în circuitul AmaTur a jucătorului Margin Andrei (actualmente divizionar A) pe o perioadă de 2 ani (?n ipoteza că acesta ar renunța la statutul de divizionar A și ar cere să fie primit în AmaTur.


    Mai sus e decizia comisiei, pe care marturisesc ca abia acum am vazut-o, si care m-a surprins complet neplacut, prin masurile luate, asa ca am hotarat sa vedem daca e corecta sau nu, in functie de parerile celor care o sa posteze.

    1. Prima decizie e un pumn dat un barba jucatorilor, care au facut efortul de a se deplasa, de a pierde timpul, a juca si a lupta sa castige, ca in final rezultatul lor sa fie nul, adica au luptat degeaba mai pe romaneste. Nu e logica din punctul meu de vedere si e un afront adus celor care au participat la concurs.
    2. A doua decizie are cam logica primei, adica nu ajuta pe nimeni cu nimic. In mod normal, cand cineva greseste din nestiinta sau neatentie, il ajuti sa corecteze aceste lucruri, si anume cum: pai eu in loc de un concurs la 6 luni, i-as da obligatoriu doua, si sa aiba si un supervizor, pentru ai explica si al urmari cum actioneaza, pentru a capata mai muta experienta, si normal toata lumea ar avea de castigat, jucatorii care ar avea un concurs in plus, organizatorii care ar invata sa nu mai faca greseli si in final probabil si Amatourul.
    3. A treia decizie, nu o comentez pentru ca jucatorul respectiv e prea bun ca sa piarda timpul cu jucatorii din Amatour. Teoretic el nu are nimic de castigat, singurii care au de castigat sunt jucatorii mai slabi care au parte de partide puternice.

    V-a rog sa m-a corectati daca am gresit cu ceva in logica, iar daca nu, atunci sa veniti cu idei si pareri pentru a face ca jocul de tenis sa fie o placere si sa nu fie viciat de decizii ilogice si cu rezultate negative pentru acest sport.
    In the practice of tolerance, one's enemy is the best teachers!
    Dalai Lama

  • #2
    Cum vad eu lucrurile:
    1. E un pumn in barba dat organizatorilor si nu jucatorilor. Jucatorii au fost cei nedreptatiti prin vicierea rezultatelor, pe organizatori probabil nici nu-i intereseaza acest aspect dovada desi stiau regulamentul nu au vrut sau nu au putut(cand nu poti nu mai organizezi) sa il aplice.
    Jucatorii nu au luptat degeaba, jucatorii au jucat tenis de masă pentru ca de asta s-au dus acolo.Nu cred ca este nimeni care sa fie de acord cu furtul asa cum se sugereaza ca jucatorii ar fi daca s-ar omologa concursul.
    2. A doua decizie ajuta tocmai pentru ca stabileste un precedent pentru toti organizatorii sa fie vigilenti si sa respecte regulamentul pentru a nu mai avea atfel de intamplari. Deja acest topic aduce un plus in acest sens si este deci benefic in a aduce aminte ce sanctiuni pot suferi cei care cred ca pot "pacali" regulamentul si pe toti ceilalti jucatori.
    3.Aici e o fractura logica in atacul deciziei comisiei de disciplina. Daca jucatorul e prea bun ca sa piarda timpul cu jucatorii din Amatur de ce a participat? Poate pentru 5 minute de faima pe care nu le are in divizia A. Din pacate nu este un caz singular. Cel mai bine ar raspunde chiar cel in cauza decat sa ne dam cu presupusul, ce ramane la sfarsitul zilei este ca a participat viciind rezultatele.
    Blade-Darker speed 90
    Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
    Bh- Testing

    Comentariu


    • #3
      Buna ziua!

      Poate ca eu inteleg gresit, dar ati postat acest subiect la partea de forum dedicata regulamentului jocului tenis de masă, si nu la partea dedicata organizarii circuitului AmaTur, sau regulamentului circuitului.

      Am citit in postul Dvs. formularea "a face ca jocul de tenis sa fie o placere si sa nu fie viciat de decizii ilogice si cu rezultate negative pentru acest sport." Poate nu inteleg eu bine cele scrise, dar jocul de tenis (de masa) chiar se joaca de placere in circuitul AmaTur - in proportie de circa 99% -, iar deciziile luate in AmaTur vizeaza doar circuitul, si nu se refera la evenimente/concursuri organizate in afara lui.

      Comisia de disciplina a carei decizie o discutam aici este a AmaTurului (nu a Federatiei sau a altui for/sistem), si misiunea ei se refera strict la chestiunile legate de acest circuit. In consecinta, comisia poate lua in considerare numai si numai reglementarile AmaTur. Ma gandesc ca ati parcurs si Dvs. aceste reglementari (pot fi gasite aici: http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...aTur-2015-2016), dar pentru a lamuri as cita cateva dintre pasajele care ne pot carmui corect in intelegerea deciziilor:

      -asa cum am aratat si la discutiile din topicul turneului de la Oradea (http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...noiembrie-2015, postul nr. 104, referitor la care ati afirmat in 13 noiembrie ca ati citit motivarea a carei discutare o initiati acum...) organizatorii au dreptul de a organiza si un tip special de concursuri, unde au drept de joc si jucatorii care nu se incadreaza la niciuna dintre categoriile AmaTurului, respectiv incepator, avansat, open - si ne referim aici la legitimatii din ligile superiore Diviziei B masculin -:
      "4.1.2. Orice organizator poate organiza competiții de tip Masters cu concurenți din toate categoriile, inclusiv jucători profesioniști (Div. A și SuperLigă), cu condiția ca acestea să nu afecteze buna desfășurare a turneului de bază, acestea nefiind punctate în clasamentul AmaTur;" - citat din regulamentul circuitului.

      - participarea la evenimentele organizate in cadrul circuitului AmaTur - cum de altfel sa intampla in cazul oricarui eveniment - se bazeaza pe regulile concursurilor, respectiv pe dreptul de joc.
      Cum am amintit mai sus, in AmaTur avem trei categorii: incepatori, avansati si open. La turneele organizate in cadrul AmaTurului, jucatorii cu drept de joc se pot inscrie la categoria de care apartin, sau la o categorie superioara.
      "2.1.1. Categoria "open" - toți participanții cu media 19 și peste;
      2.1.2. Categoria "avansați" - toți participanții cu media cuprinsă între 12 și 18,99 inclusiv;
      2.1.3. Categoria "începători" - toți participanții cu media de până la 11,99 inclusiv.
      ...
      4.1.1. Jucătorii legitimați într-o divizie superioară diviziei B (divizia A și SuperLigă) pot participă în circuitul AmaTur imediat după ce fac dovada că au retrogradat și/sau nu mai sunt legitimați în diviziile superioare, iar acceptul de intrare în această competiție va fi verificat și acordat de către Comitetul Director AmaTur;
      Excepție de la această regulă fac persoanele de sex feminin care pot participa necondiționat, iar categoria acestora este stabilită de medie, prima participare fiind la Open;
      Pentru a se evita posibilitatea de joc a eventualilor jucători ce doresc să participe numai pe perioada de vacanță se va interzice a doua participare de acest gen pe o perioadă de doi ani de la data ultimei activități în divizia A sau SL;
      ...
      4.1.3. Pentru stabilirea categoriei valorice, jucătorii care nu figurează în clasamentul AmaTur, se repartizează astfel:
      -dacă provine din rândul legitimaților prima participare va fi la categoria "Open", după care media obținută va avea efect de repartiție;
      -dacă se poate determina că deși este un jucator nou provine din randul Open-iștilor (cazul unei perioade expirate din clasament - peste 12 luni), prima participare va fi la categoria "Open", după care media obținută va avea efect de repartiție, iar pentru determinarea acestor diferențe, organizatorul trebuie să țină cont de specificațiile din clasamentul general, unde fiecare participant are simbolul "O" sau "A", cu mențiunea că există varianta/posibilitatea ca un jucator de Open să dețină media zero (urmează prima participare la un turneu de categoria A sau A+);
      -toți ceilalți participanți, la prima participare pot opta pentru orice categorie;
      4.1.4.Participanții cu drept de joc în circuitul AmaTur se pot înscrie la categoria din care fac parte, conform mediei deținute, sau la o categorie superioară, excepție de la această regulă se face numai la turneele A+ unde înscrierea/participarea se face în funcție de locurile disponibile, prioritate având cei din categoria respectivă, așa cum sunt mentionați la cap. 2.1. și în ordinea primilor clasați."

      In ce priveste cele intamplate la Oradea, la propunerea comisiei de disciplina, Comitetul Director a constatat ca din cauza ca 1/5 dintre jucatori nu au participat regulamentar la sectiunea open, si pentru ca rezultatele lor au facut imposibila alcatuirea unui clasament real al celorlalti 16 concurenti efectiv nu se poate omologa turneul open.
      Responsabilitatea principala catre participantii care si-au petrecut timpul liber la concurs, respectiv au avut orice fel de cheltuieli in acest sens o poarta organizatorii turneului. Misiunea forurilor circuitului este - printre altele - sa vegheze la buna desfasurare a turneelor, respectiv ca prin aportul propriu, dar si prin efectul deciziilor aduse sa ajute la evitarea unor intamplari/situatii asenanatoare.

      PS:
      Poate ca trebuie sa facem o mica diferentiere, intr- o chestiune de nuanta: AmaTurul nu are angajati si nu are personal, tot ce facem noi pentru circuit o facem in timpul liber. Daca incidentul de la Oradea s-ar fi intamplat in sanul Federatiei, aceasta ar fi avut resursele umane / respectiv salariati /, dar si financiare pentru a putea avea mai multe concursuri supervizate decat cea ce este prevazut in hotararea AmaTurului. Dar, repet, noi suntem un circuit al amatorilor, edificat in timpul liber al unor pasionati de acest sport.

      Cu respect,
      Tokos Pal
      FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
      Tel : 0742 257 995

      Comentariu


      • #4
        Sorin nu am fost la concurs, nu știu dacă ați plătit taxa la Open și la Amatori și dacă s-au virat banii poate ca și ăsta e o problemă.
        Dacă ați plătit 2 taxe de participare trebui ori sa primiți banii înapoi ori să apăreți în clasamente.
        Ultima editare de D.D.; 29.nov.2015, 20:26.

        Comentariu


        • #5
          La subiectul Buget 2015 se vede ca din acest punct de vedere n-a fost nicio problema.

          Postat în original de D.D. Vezi post
          Sorin nu am fost la concurs, nu știu dacă ați plătit taxa la Open și la Amatori și dacă s-au virat banii poate ca și ăsta e o problemă.
          FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
          Tel : 0742 257 995

          Comentariu


          • #6
            Mă refeream la taxă de participare nu la cotizație.

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de tokosp Vezi post
              Buna ziua!


              In ce priveste cele intamplate la Oradea, la propunerea comisiei de disciplina, Comitetul Director a constatat ca din cauza ca 1/5 dintre jucatori nu au participat regulamentar la sectiunea open, si pentru ca rezultatele lor au facut imposibila alcatuirea unui clasament real al celorlalti 16 concurenti efectiv nu se poate omologa turneul open.
              Responsabilitatea principala catre participantii care si-au petrecut timpul liber la concurs, respectiv au avut orice fel de cheltuieli in acest sens o poarta organizatorii turneului. Misiunea forurilor circuitului este - printre altele - sa vegheze la buna desfasurare a turneelor, respectiv ca prin aportul propriu, dar si prin efectul deciziilor aduse sa ajute la evitarea unor intamplari/situatii asenanatoare.

              PS:
              Poate ca trebuie sa facem o mica diferentiere, intr- o chestiune de nuanta: AmaTurul nu are angajati si nu are personal, tot ce facem noi pentru circuit o facem in timpul liber. Daca incidentul de la Oradea s-ar fi intamplat in sanul Federatiei, aceasta ar fi avut resursele umane / respectiv salariati /, dar si financiare pentru a putea avea mai multe concursuri supervizate decat cea ce este prevazut in hotararea AmaTurului. Dar, repet, noi suntem un circuit al amatorilor, edificat in timpul liber al unor pasionati de acest sport.

              Cu respect,
              Tokos Pal
              E foarte bine ca sunt oameni ca voi, daruiti sportului, dar intrebarea era daca deciziile respective sunt logice si normale atunci inseamna ca regulamentul are un BUG undeva, pentru ca nu e normal sa existe in regulament paragrafe care sa restrictioneze sa zicem un jucator de amatour sa joace si la open, daca timpul si defasurarea concursului ii permite, contravine principiului de organizare a oricarei competitii si anume perfectionarea si evolutia sportivului respectiv. Iar chestii cu exemplu sa vada si altii ce masuri drastice sunt luate tin de inchizitie nu de secolul XXI, in fine voiam sa vad parerea jucatorilor care defapt formeaza amatourul si ei ar trebui sa fie prioritatea nr. 1 in orice decizie, fara ei Amatour nu exista, dupa aia ar fi interesante parerile organizatorilor, ei fiind dupa parerea mea a doua caramida, iar conducerea amatour sau for superior sau ce o fi, defapt se bazeaza pe primele doua caramizi, trebuie doar sa vada cum ii ajuta pe jucatori sa fie mai buni iar pe organizatori sa organizeze mai bine, cam asta ar fi rolul lor dupa parerea mea.
              In the practice of tolerance, one's enemy is the best teachers!
              Dalai Lama

              Comentariu

              Who has read this thread:
              Procesare...
              X