Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Recomandare fata ptr BH pe lemn elastic ...

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Recomandare fata ptr BH pe lemn elastic ...

    Va rog sa-mi recomandati o fata pentru backhand pentru un lemn elastic (limba la suprafata si o grosime de 5,5 mm).
    La momentul acesa am un 05fx - 1,9mm care este foarte bun la distanta medie de masa 2-3 m dar problematic (saltaret, mai greu controlabil langa masa si pe masa ).
    Ce asi dori : un simt mai tare (un burete mai tare ? ), mai putin saltareata, mai lenta decat 05fx, mai controlabila pe masa si langa masa si mai problematica la distanta medie ( de .. nu le poti avea pe toate....)
    Multumesc.

  • #2
    Iti trebuie o fata cu topsheet mai rigid si burete mai soft. in felul asta vei atenua efectul de catapulta la lovituri mai moi, de control, de langa masa.

    Comentariu


    • #3
      Eu folosesc un lemn foarte elastic și subțire 5,3 mm nittaku violin și după 2 ani de utilizare a acestui lemn înclin sa cred ca lemnele de tipul acesta nu prea se ?mpacă cu fete cu burete soft mai ales cu topsheet rigid si reactiv, deoarece pe distante scurte mai ales la lovituri de pe masa sau la bloc generează un efect de catapulta foarte pronunțat pe distante mici iar atunci când vrei sa dai decisiv ai impresia ca mingia nu vrea sa mai plece din paleta din cauza unui dwell time prea mare.
      De aceea eu cred ca o fata cu burete tare și topsheet moale e mai potrivita pt acest lemn la lovituri mai de control folosești doar topsheetul fără sa bagi mingia în burete iar la lovituri decisive folosești și buretele pt a obține viteza necesară, comportamentul unei astfel de fete este destul de liniar pe lemne în genul celui pe care îl ai tu asta pana ce bagi buretele în ecuație si cuplezi pe viteza a 2-a. Bafta.
      Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

      Comentariu


      • #4
        Multumesc pentru raspunsuri.
        Inclin spre opinia domnului "adishoru" (pe FH joc cu Hurricane 2) si din acest punct de vedere care ar fi fetele cele mai potrivite ? ma gandesc mai ales la fetele din generatia nou care au fost adaptate (....mai mult sau mai putin) pentru mingile din plastic.

        Din generatia mai veche ma gandesc la urmatoarele fete cu topsheet moale: Rakza 9, Razant Grip, JP03, Vega Pro - nu am jucat cu ele si nu stiu care sunt mai putin rapide si mai putin saltarete comparativ cu 05fx.
        Ultima editare de Portos; 08.ian.2016, 00:06.

        Comentariu


        • #5
          Salutare,

          Eu am avut Rakza 7 Soft pe BH cu care nu m-am impacat foarte bine. Dupa ce am studiat putin fetele existente la acea perioada, am trecut la Nittaku Hammond Pro Beta, pe care inca o folosesc, cu burete tot de 1.9. Eu am simtit o imbunatatire, mai ales pe partea de control si consistenta. S-ar putea sa se piarda viteza, dar poti incerca.

          Inafara de asta, nu prea sunt in masura sa dau alte sfaturi.
          Lemn: Levi Diablo Senso OFF- (FL)
          FH: DHS Skyline NEO III - max
          BH: Nittaku Hammond Pro β - 1.9

          Comentariu


          • #6
            Si eu joc cu Violin(in momentele de ratacire.Am pe BH Haifu Shark III.E o fața destul de scumpa,dar isi merita pretul.Eu cred ca si lemnul acesta merita o fața pe masura.
            La ce a explicat adishorul,Vega Pro se potriveste perfect(parerea mea).
            Dr.Levi Balsa Carbo Combi.FH:Xiom Vega Pro 2.0 BH:TSP Curl P1-r 0.5.
            Red+Black Kazak C. FH:SpinLord Marder IV Max BH:SpinLord Agenda 1.0

            Comentariu

            Who has read this thread:
            Procesare...
            X