Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Am si eu 2 intrebari

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Am si eu 2 intrebari

    Ce paleta s-ar potrivi stilului meu de joc? Joc agresiv (aproape de masa + semi distanta) , pot juca si chop (dar mai rar) ma bazez pe jocul agresiv, serva-pendulum si reverse pendulum. Principalele lovituri- topspin,loop,backhand (asemanator cu a lui Timo Boll), backhand flick,backhand topspin (imi place stilul de joc al lui Samsonov si Timo Boll) Buget-450-550
    2. Am 13 ani, joc de 1 an si aproximativ 5-6 luni la un nivel ridicat, credeti ca e tarziu sa ma duc la un club de tenis? Sa joc profesionist?
    Vreau pareri sincere

  • #2
    Dragul meu varsta e ceva care se agata uni si alti ,de talent nu se poate agata nimeni.Daca consideri tu ca poti face fata unor antrenamente severe de performanta si in scurt timp sa ocupi un loc in echipa (de varsta ta)orice club te-ar primi , fii serios ,munceste ,castiga .
    Despre paleta numai un profesionist daca te vede cum joci poate sa te indrume ce paleta poti folosi,asa din povestiri .......
    Eu iti recomant un lemn OFF - cu fețe JOOLA RYZM 480 de 2,0.(fara carbon).
    Blade . PHOTINO
    Fh. Tibhar ev. Mx-p
    Bh.:Tibhar ev. Mx-p MATERIALE TENIS DE MASA EMI.TT

    Comentariu


    • #3
      Postat în original de Edy TB Vezi post
      Ce paleta s-ar potrivi stilului meu de joc? Joc agresiv (aproape de masa + semi distanta) , pot juca si chop (dar mai rar) ma bazez pe jocul agresiv, serva-pendulum si reverse pendulum. Principalele lovituri- topspin,loop,backhand (asemanator cu a lui Timo Boll), backhand flick,backhand topspin (imi place stilul de joc al lui Samsonov si Timo Boll) Buget-450-550
      2. Am 13 ani, joc de 1 an si aproximativ 5-6 luni la un nivel ridicat, credeti ca e tarziu sa ma duc la un club de tenis? Sa joc profesionist?
      Vreau pareri sincere

      In același stadiu ca și tine am fost și eu...
      Am încercat foarte multe lemne și fețe (sugerate de colegi), pana când am început sa citesc și sa ma documentez.. despre ceea ce ar putea sa îmi fie mai apropiat stilului meu de joc.
      Am hotărât sa fiu și într-o balanta "calitate-preț"...

      Setup-ul care multi, nu cred ca o sa îl recomande(deoarece sunt multe păreri, fără a cunoaște materialul):

      -Lemn Gambler Tension Hinoki Pret: 139 Lei

      Gambler Tension Hinoki Carbon este un lemn ofensiv, compus din 7 straturi dintre care doua de arilat-carbon. Este un lemn rigid si rapid, cu un exterior moale de hinoki. Se potriveste unui stil de joc ofensiv-agresiv, orientat spre atacuri topspin si smash-uri.

      Facand parte din noua serie de lemne de la Gambler, Tension Hinoki are un finisaj exceptional, comparativ cu modelele europene, si un maner foarte confortabil. Cele doua foi de fibre de carbon intercalate cu arilat il rigidizeaza, marindu-i viteza, si uniformizeaza suprafata de joc, astfel incat mingea poate fi lovita cu precizie chiar si atunci cand nu este contactata in punctul optim.

      Loviturile drepte, precum smash-urile puternice, beneficiaza din plin de stabilitatea carbonului, in timp ce, in cazul atacurilor topspin, Gambler Tension Hinoki este ajutat de catre stratul exterior din esenta moale, ce genereaza mai mult efect.

      In jocul scurt, pe contre si „capace”, Tension Hinoki se descurca ireprosabil, rigiditatea acestuia ajutand la mentinerea mingii pe o traiectorie joasa.

      Gambler Tension Hinoki Arilat Carbon se recomanda jucatorilor cu experienta ce doresc sa isi impuna stilul de joc ofensiv, bazat in principal pe atacuri, cu un lemn rapid si rigid. Poate fi combinat cu fete lise, cu bureti moi, pentru atacuri topspin, sau cu zimti scurti pentru atacuri drepte.





      DHS NEO Skyline 3 TG3 Pret: 94 Lei


      DHS NEO Skyline 3 TG3 este o fata de paleta cu un cauciuc lipicios si un burete tare. Favorizeaza loviturile directe (in plin) avand un control bun in cazul blocajelor pe masa si a contrelor.

      Datorita combinatiei de burete tare si cauciuc lipicios, viteza poate fi variata, TG3 NEO permitand asadar un joc lent si controlat atunci cand se executa lovituri defensive pe masa (push-uri) si un joc rapid ofensiv in cazul loviturilor in forta unde mingea ajunge la burete. Se pot executa asadar si servicii scurte, cu mult efect.
      DHS NEO TG3 este potrivit si looping-ului de distanta mica sau medie, loviturile fiind rapide si incarcate de efect. Este un pic mai rapida decat H3 NEO dar cu un spin mai scazut.





      Acest setup îl folosesc eu momentan și cred ca exista foarte mult potențial (dacă te ajuta si mana/reflexele/psihicul) cu aceasta fața și cu acest lemn.
      Este doar o părere, dacă te ajuta iți doresc succes și mult antrenament!

      Numai bine,
      Ultima editare de Rosetionut; 18.feb.2016, 01:03.
      Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

      Comentariu


      • #4
        Părerea mea e sa iti cumperi un lemn primorac off- si sa pui pe el doua fete sriver fx si sa joci cu aceasta combinatie perfectionand in acelasi timp miscarea la masa măcar doi ani de zile fără sa schimbinimic in acest timp. Nu vei regreta!
        Lemne: DHS Hurricane Long W997
        FH: DHS Hurricane Neo 3 nationala blue sponge 2,1/ 40
        BH: DHS GoldArc 8

        Comentariu


        • #5
          du-te la club, vorbeste cu un antrenor, munceste pe branci un an si apoi afli daca poti face performanta. eu nu cred ca este prea tarziu, varful de forma in tenis de masă vine dupa 20 de ani deci ai timp destul

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de Edy TB Vezi post
            Ce paleta s-ar potrivi stilului meu de joc? Joc agresiv (aproape de masa + semi distanta) , pot juca si chop (dar mai rar) ma bazez pe jocul agresiv, serva-pendulum si reverse pendulum. Principalele lovituri- topspin,loop,backhand (asemanator cu a lui Timo Boll), backhand flick,backhand topspin (imi place stilul de joc al lui Samsonov si Timo Boll) Buget-450-550
            2. Am 13 ani, joc de 1 an si aproximativ 5-6 luni la un nivel ridicat, credeti ca e tarziu sa ma duc la un club de tenis? Sa joc profesionist?
            Vreau pareri sincere
            Salut!

            1. Cauta un lemn ofensiv bun, care sa nu vibreze si sa-ti ofere o viteza buna. Daca iti place Samsonov si Boll, cauta lemnele cu care joaca ei: TB ALC sau Tibhar Samsonov Force Pro Black (sau similare: Stiga Clipper CR sau derivate, Butterfly Korbel SK7 etc.). Joaca cu fete ofensive, care sa-ti permita sa-ti faci jocul tau, de exemplu Tibhar Evolution MX-P sau ceva din generatia noua de fete. Daca ai buget pentru toata paleta 500 lei, atunci incearca lemn si fete Tibhar, sunt mai ieftine.
            2. Depinde doar de tine daca vei deveni un jucator profesionist. Daca vei fi suficient de serios si vei face antrenamente pana cazi, 10-12 antreamente de minim 2 ore saptamanal, sunt sigur ca vei putea sa recuperezi timpul pe care l-au avut cei care au inceput la 5 ani. Cu siguranta vei putea juca profesionist, intrebarea este: la ce nivel? Poti fi profesionist si in Romania, in divizia A, dar nivelul este mai mic decat in diviziile similare din Franta, Spania, Portugalia, Germania. Daca vrei sa joci la nivel international, apuca-te de antrenamente serioase (cu antrenor, la un club, in conditii profesioniste) chiar acum!

            Mult succes!

            P.S. Nici un talent nu te scuteste de munca. Dupa 10000 de ore de antrenament, munca estompeaza diferenta data de talent. Dar un jucator talentat poate adauga la aceasta multa munca si poate ajunge departe!
            Blog de tenis de masă

            Comentariu

            Who has read this thread:
            Procesare...
            X