Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sfat pentru lemn si fete stilul defensiv modern

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Sfat pentru lemn si fete stilul defensiv modern

    Salut,
    Joc de aproximativ un an cu o paleta preasamblata.. o Joola Carbon Pro cu fete Joola 4 You, as vrea sa trec la o paleta profesionala.
    M-ar interesa un lemn si 2 fete pentru a putea juca stilul Modern Defender, precum Joo se Hyuk, doar ca nu ma indepartez atat de mult de masa (maxim 2 metri).
    Imi puteti recomanda ce lemn si ce fete pot folosi? Eu ma gandisem la un lemn Yasaka Sweden Classic sau sa dezlipesc fetele vechi si sa refolosesc lemnul Jolala Carbon Pro pe care deja il am, dar nu stiu daca pot face asta. Iar fetele as vrea pe forehand o fata sa aiba si viteza, iar pe backhand sa aiba foarte mult spin.
    Nu dispun nici de un buget foarte mare, aproximativ 400 de lei. Multumesc!

  • #2
    Postat în original de adrian1995 Vezi post
    Salut,
    Joc de aproximativ un an cu o paleta preasamblata.. o Joola Carbon Pro cu fete Joola 4 You, as vrea sa trec la o paleta profesionala.
    M-ar interesa un lemn si 2 fete pentru a putea juca stilul Modern Defender, precum Joo se Hyuk, doar ca nu ma indepartez atat de mult de masa (maxim 2 metri).
    Imi puteti recomanda ce lemn si ce fete pot folosi? Eu ma gandisem la un lemn Yasaka Sweden Classic sau sa dezlipesc fetele vechi si sa refolosesc lemnul Jolala Carbon Pro pe care deja il am, dar nu stiu daca pot face asta. Iar fetele as vrea pe forehand o fata sa aiba si viteza, iar pe backhand sa aiba foarte mult spin.
    Nu dispun nici de un buget foarte mare, aproximativ 400 de lei. Multumesc!
    Sweden Classic este un lemn bun pentru atac, dar petnru aparare s-ar putea sa fie prea elastic.
    Recomand un lemn Butterfly Gionis Carbon Def, Butterfly Joo SeHyuk, Joola Chen Weixing (maner albastru), Donic Defplay sau Defplay Classic, Victas Koji Matsushita etc. Bineinteles, poti sa-l contactezi pe dl. Levi aici pe forum sa-ti construiasca la comanda un lemn (eu ti-as recomanda o formula consacrata petnru aparare, eventual cu ceva material compozit).
    La FH poti folosi o fata mai rapida, dar controlabila, gen Xiom Vega Japan sau Joola Maxxx 450 sau chiar Xiom Omega IV Euro cu grosime 1.8 sau 2.0, iar la BH o fata defensiva clasica - Donic Slice 40, Tibhar Superdefense 40 sau, putin mai rapida, Xiom Yanus DF, cu grosime maxim 1.5 mm.

    Cred ca bugetul e cam mic pentru o asemenea paleta, insa nu-ti lipseste prea mult.

    Tin sa mentionez ca nu am habar daca vreuna din combinatii e mai buna ca alta pentru respectivul stil de joc, intrucat eu joc ofensiv si nu am mai probat materiale defensive de vreo 5 ani.
    Poate gasesti cateva pareri mai avizate la cei care chiar folosesc asemenea materiale (ideal dintre cei care nu le schimba prea des ).
    Blog de tenis de masă

    Comentariu


    • #3
      Multumesc mult pentru sfaturi, mai astept si alte pareri pana sa iau o decizie.
      Deocamdata lemnul Joola Chen Weixing este cel mai accesibil, pe BH: Donic Slice 40 sau Tibhar Superdefense 40, iar pe FH as putea folosi Yasaka Rakza 7 sau 9?

      Comentariu


      • #4
        Ok eawaewsea

        Comentariu


        • #5
          Am eu de vanzare paleta compusa din lemn Butterfly carbo x5 si fete Tibhar Evolution MXP. O dau cu 300. Iti pot trimite poze daca te intereseaza. Lemnul este aproape nou iar fetele sunt folosite insa sunt in parametrii buni. Faptul ca vrei pe FH viteza si pe BH spin inseamna ca nu prea te apropii de aparatori si atunci paleta care ti-o ofer e mai mult decat ok.

          Comentariu


          • #6
            Am jucat cu anti- Topspin pe rever si cu fata normala pe forhand acum 30 ani,ce fete s-ar potrivi acum avand in vedere faptul ca vreau sa fac tot aparare/astept un raspuns,va multumesc frumos.

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de GAVRILA AUREL Vezi post
              Am jucat cu anti- Topspin pe rever si cu fata normala pe forhand acum 30 ani,ce fete s-ar potrivi acum avand in vedere faptul ca vreau sa fac tot aparare/astept un raspuns,va multumesc frumos.
              https://pingpongshop.ro/contact aici o sa primiti toate sfaturile de care aveti nevoie ! spor !
              TRUST NO ONE !

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de GAVRILA AUREL Vezi post
                Am jucat cu anti- Topspin pe rever si cu fata normala pe forhand acum 30 ani,ce fete s-ar potrivi acum avand in vedere faptul ca vreau sa fac tot aparare/astept un raspuns,va multumesc frumos.
                Buna seara,

                Acum 30 ani tenisul de masa era destul de simplu in ceea ce priveste materialele de tenis de masă.
                Bineinteles ca in acest timp a evoluat foarte mult, daca intainte erau cateva materiale respectiv brand-uri acum produsele sunt atat de variate si de diversificate incat daca incepeti sa cautati o sa intrati intr-o ceata foarte, foarte deasa.
                Dati-mi maine va rog un telefon 0766 544 295 si de ce nu, poate reusim sa ne si vedem sa dam cateva mingi sa aflam exact de ce aveti nevoie !

                Toate bune,

                www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                Comentariu

                Who has read this thread:
                Procesare...
                X