Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Der - Material Spezialist

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Der - Material Spezialist

    Ma uit de ceva vreme la acest site:

    https://shop.der-materialspezialist.com/

    Citesc despre noile fete "Anti" si trag concluzia ca ar putea fi mai "ciudate" decat orice iarba interzisa.
    Mi-a atras atentia "Transformer". Pe youtube chiar exista cateva filmulete legate de aceasta fata.

    https://shop.der-materialspezialist....products_id=46

    M-ar interesa sa stiu mai multe despre acest nou brand. Daca a dat cineva cu ele si sunt omologate ITTF , rog recenzie. Stima !
    Poți vorbi neintrebat dar nu intreba nevorbit.

  • #2
    pare ca e listat aici http://ittf.com/_front_page/ittf1.asp?category=rubber
    click in stanga pe DER-MATERIALSPEZIALIST

    Comentariu


    • #3
      Ierburile nu vin cu autoadeziv (ca la Neubauer de exemplu).

      Recomand folosirea foliilor autoadezive pentru aplicarea fetelor pe paleta. In cazul in care veti folosi lipiciul normal, va veti roade unghiile cand veti scoate fata !

      Fiecare tip de fata este foarte bine exemplificata pe youtube. Stau bine la capitolul asta baietii !

      Fetele sunt extrem de subtiri, este si motivul pentru care necesita atentie maxima la lipire.
      Chiar si fetele normale au cauciucul foarte subtire ceea ce face ca buretele sa aiba cuvant mare de spus.

      Sunt ambalate foarte bine, au un aspect comercial placut.


      Respect.
      Blade: lemn off...ce lemn !
      Bh: cu tepi
      Fh: fara tepi

      Comentariu


      • #4
        Bună seara. Mi-am comandat și eu în seara asta un setup de la ei. O sa vad cum se comporta la A+ de la Targoviște.


        Lemn : Nittaku Septear ; InnerForce ALC
        FH: Xiom Omega IV Elite ; Joola Maxx
        BH: Xiom Omega IV Elite ; Joola Maxx .... No more Anti .. Game

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de Ceausescu Vezi post
          Bună seara. Mi-am comandat și eu în seara asta un setup de la ei. O sa vad cum se comporta la A+ de la Targoviște.
          Ce set-up Ionut ? Daca se poate spune....
          Poți vorbi neintrebat dar nu intreba nevorbit.

          Comentariu


          • #6
            Noro - intreaba-l pe Rares Leorda, parca el are Transformer.
            Blog de tenis de masă

            Comentariu


            • #7
              Si inca ceva despre Anti ala: buretele tare si lent, mort, iar topsheet-ul - numai bun de patinaj.
              Blog de tenis de masă

              Comentariu


              • #8
                Am probat un BAD 07, pina la prima incercare de dezlipire, cad s-a dezlipit cauciucul de burete(musai trebuie folosita folie adeziva, altfel e "1-time use". Buretele de 0.7 pe un lemn OFF e prea subtire pt a atenua(l-am pus pe ub Carbonado 190). Prin urmare, am renuntat la a mai incerca Transformer de 1 sau mai gros, si am pus un Grizzly ABS de 1.2. Fooaarte distractiv dar si mai greu de jucat.
                Butterfly custom blade: DMS Reflection 1.2 Red / Rakza 7 soft Black
                Stiga Carbonado 190: DMS Megablock 1.5 Red / Donic Baracuda max Black
                Dr. Neubauer Titan: Tibhar Grass D.Tecs OX Red / Tenergy 05fx 1.9 Black

                Comentariu


                • #9
                  Forehand:Killing Defender Soft red 1,6 mm
                  Backhand:TRANSFORMER ANTI 1,5 mm black
                  Blade:TOMAHAWK flaired

                  Nu știu cat de bun e... Deocamdată is just for fun.


                  Lemn : Nittaku Septear ; InnerForce ALC
                  FH: Xiom Omega IV Elite ; Joola Maxx
                  BH: Xiom Omega IV Elite ; Joola Maxx .... No more Anti .. Game

                  Comentariu


                  • #10
                    Incurca destul de mult Anti-urile de la Dermaterialspezialist dar nu mai mult ca iarba Dr.Neubauer Superblock!
                    Am incercat Spinparasite pe lemn Anti-King tot de la ei!Sunt bune impreuna dar "nu joaca singure".

                    Comentariu


                    • #11
                      Salut , haideti sa va zic si eu 2-3 vorbe despre aceste produse, poate va ajuta cu ceva informatiile.
                      In primul rand , toate antispinurile de la Der Materialspezialist cat si de la Dr Neubauer se vor a fi o varianta legala la fetele long pips frictionless scoase de pe lista acum multi ani.
                      Firma MSP nu este noua , dar nu este foarte cunoscuta in Romania pentru ca se adreseaza doar unei anumite nise de jucatori.
                      Primul antispin scos a fost Nightmare , scos in anul 2011 urmand ca de-a lungul anilor sa mai scoata diverse antispinuri precum Beast, Spinparasite , BAD iar cel mai recent scos pe piata : Transformer.
                      Ambele firme incearca sa arunce pe piata arma ideala : antispinul cu cel mai bun reversal la cea mai mica viteza , si odata cu scoaterea pe piata a fetelor Buffalo si Transformer au reusit sa produca o fata pe care multi o cauta de ani de zile
                      Acum cateva vorbe strict despre Transformer ca sa nu deviez foarte mult de la topic :

                      Este un antispin extrem de lent cu un burete special care atenueaza viteza si un topsheet dur.
                      Spinreversalul este foarte bun (la nivelul lui Buffalo) si se apropie foarte mult de fetele Superblock si Original , care sunt cunoscute pentru cel mai bun spinreversal din randul fetelor frictionless.
                      Controlul este foarte bun pentru un antispin , insa feelingul e diferit fata de fetele OX (fara burete) , asa ca utilizatorii de Superblockuri care comanda astfel de fete si vor crede ca peste noapte , fara antrenament vor juca la fel de bine , vor avea o mare dezamagire. Fata are potential insa trecerea va dura putin in functie de abilitatile si experienta fiecaruia.
                      Foarte important : fiind o fata lenta , este necesar un lemn mai rapid care sa aiba in componenta si carbon astfel incat Spinreversalul sa fie cel dorit.
                      Cei care vor vrea sa incerce aceste fete pe lemne defensive (ex Matsushita Power Defence) s-ar putea sa aiba o surpriza neplacuta : controlul este bun ,insa spinreversalul este considerabil mai mic.


                      Minusuri :

                      Se murdaresc usor de praf si de transpiratie, de aceea e foarte important ca inainte de fiecare meci fata sa fie impecabila
                      Lipirea - dezlipirea e cel mai mare minus . Lipirea se face usor cu folie dublu adeziva , insa in momentul in care doresti sa dai fata jos si sa o incerci pe alt lemn ,intervine marea problema. Nu pot sa va spun cum arata un transfomer dezlipit pentru ca nu am reusit sa o dau jos de pe lemn ...asa ca e foarte important ca odata ce ati cumparat aceasta fata sa fiti convinsi ca lemnul pe care o lipiti este potrivit.

                      Din punctul meu de vedere viitorul suna bine , pe cei ambitiosi si perseverenti interzicerea "fetelor interzise" in Amatur nu ar trebui sa ii sperie

                      ps. Mi-am propus cand voi avea mai mult timp liber sa creez un topic in care sa prezint informatii si filmulete cu jucatorii buni din lumea intreaga care joaca cu diverse antispinuri block aproape de masa.

                      Va salut,

                      Rares

                      Comentariu


                      • #12
                        Am avut ocazia sa incerc un Dr. Neubauer Buffalo 1,2 mm rosu, din bunavointa prietenului Radu Serban de la Cluj, care mi-a imprumutat pentru teste aceasta fata. Dupa cum descrie Rares Transformerul, cred ca este frate geaman cu Buffalo. Buffalo are o dinamica total deosebita fata de SB, e mai buna la mingile liftate si cu posibilitati mai mari de atac decat SB dar pentru a obtine un spinreversal apropiat de SB trebuie foarte mult antrenament. Unghiul de blocare trebuie sa fie foarte exact, caci cea mai mica deviere iti arunca mingea peste masa sau o ingroapa in fileu. Si asta datorita buretelui care in ciuda topsitului de tip "talpa" amortizeaza bine mingea, dar scade foarte mult toleranta la unghiul de blocare. E foarte buna la preluarea servelor si la mingile impinse de pe masa.
                        Apropo de dezlipire. Problema e cu foliile dubluadezive livrate cu fetele Dr.Neubauer, care sunt foarte, foarte ?nergice" si se dezlipesc extrem de greu. Mai demult am patit asta si cu niste SB-uri livrate cu folie, care dupa doua trei luni de la lipire, la dezlipire aschiau lemnul ! Si sa nu cumva sa indoi fata la dexlipire, caci sunt la fel de elastice ca o bucata de carton, unde s-a indoit ramane pe veci urma, ca si cand ai indoi cartonul! Fata primita de la Radu e brazdata de urme paralele perpendiculare pe directia de dezlipire!
                        A fost o experienta interesanta.
                        Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                        Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de leordarares Vezi post
                          Salut , haideti sa va zic si eu 2-3 vorbe despre aceste produse, poate va ajuta cu ceva informatiile.
                          In primul rand , toate antispinurile de la Der Materialspezialist cat si de la Dr Neubauer se vor a fi o varianta legala la fetele long pips frictionless scoase de pe lista acum multi ani.
                          Firma MSP nu este noua , dar nu este foarte cunoscuta in Romania pentru ca se adreseaza doar unei anumite nise de jucatori.
                          Primul antispin scos a fost Nightmare , scos in anul 2011 urmand ca de-a lungul anilor sa mai scoata diverse antispinuri precum Beast, Spinparasite , BAD iar cel mai recent scos pe piata : Transformer.
                          Ambele firme incearca sa arunce pe piata arma ideala : antispinul cu cel mai bun reversal la cea mai mica viteza , si odata cu scoaterea pe piata a fetelor Buffalo si Transformer au reusit sa produca o fata pe care multi o cauta de ani de zile
                          Acum cateva vorbe strict despre Transformer ca sa nu deviez foarte mult de la topic :

                          Este un antispin extrem de lent cu un burete special care atenueaza viteza si un topsheet dur.
                          Spinreversalul este foarte bun (la nivelul lui Buffalo) si se apropie foarte mult de fetele Superblock si Original , care sunt cunoscute pentru cel mai bun spinreversal din randul fetelor frictionless.
                          Controlul este foarte bun pentru un antispin , insa feelingul e diferit fata de fetele OX (fara burete) , asa ca utilizatorii de Superblockuri care comanda astfel de fete si vor crede ca peste noapte , fara antrenament vor juca la fel de bine , vor avea o mare dezamagire. Fata are potential insa trecerea va dura putin in functie de abilitatile si experienta fiecaruia.
                          Foarte important : fiind o fata lenta , este necesar un lemn mai rapid care sa aiba in componenta si carbon astfel incat Spinreversalul sa fie cel dorit.
                          Cei care vor vrea sa incerce aceste fete pe lemne defensive (ex Matsushita Power Defence) s-ar putea sa aiba o surpriza neplacuta : controlul este bun ,insa spinreversalul este considerabil mai mic.


                          Minusuri :

                          Se murdaresc usor de praf si de transpiratie, de aceea e foarte important ca inainte de fiecare meci fata sa fie impecabila
                          Lipirea - dezlipirea e cel mai mare minus . Lipirea se face usor cu folie dublu adeziva , insa in momentul in care doresti sa dai fata jos si sa o incerci pe alt lemn ,intervine marea problema. Nu pot sa va spun cum arata un transfomer dezlipit pentru ca nu am reusit sa o dau jos de pe lemn ...asa ca e foarte important ca odata ce ati cumparat aceasta fata sa fiti convinsi ca lemnul pe care o lipiti este potrivit.

                          Din punctul meu de vedere viitorul suna bine , pe cei ambitiosi si perseverenti interzicerea "fetelor interzise" in Amatur nu ar trebui sa ii sperie

                          ps. Mi-am propus cand voi avea mai mult timp liber sa creez un topic in care sa prezint informatii si filmulete cu jucatorii buni din lumea intreaga care joaca cu diverse antispinuri block aproape de masa.

                          Va salut,

                          Rares
                          Eu am jucat multi ani cu fete normale, apoi am vrut sa incerc altceva: LP, si acum mai recent anti-urile lucioase. Domeniul jucatorilor/discutiilor despre anti(nu cel clasic), sunt foarte putine comparabil cu al celorlalte materiale; dar au farmecul lor: nu poti sa nu admiri meciurile unor jucatori(cei drept nu de top 10, dar nici noi nu suntem/vom fi), precum Amelie Solja sau Ahmed Amir. Sper ca Rares sa ne impartaseasca din experientele lui cu anti-uri; e o zone interesanta si frumoasa, zic eu.

                          - - - Actualizat - - -

                          Un clip meci frumos cu anti:
                          Butterfly custom blade: DMS Reflection 1.2 Red / Rakza 7 soft Black
                          Stiga Carbonado 190: DMS Megablock 1.5 Red / Donic Baracuda max Black
                          Dr. Neubauer Titan: Tibhar Grass D.Tecs OX Red / Tenergy 05fx 1.9 Black

                          Comentariu

                          Who has read this thread:
                          Procesare...
                          X