Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Nittaku Septear + Donic Bluefire JP 03

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Nittaku Septear + Donic Bluefire JP 03

    Salutare,

    Fiind incepator, un coleg de pe forum mi-a recomandat aceasta configuratie Nittaku Septear + Donic Bluefire JP 03 (pe ambele fete) insa cu grosim de 1.8.
    Care sunt diferentele intre 1.8 si 2.0?
    S-ar preta ca pe o fata sa am 1.8 si pe cealalta 2.0?

    Multumesc!

  • #2
    1,8=mai mult control. Nu stiu daca e bine sa pui grosimi diferite,dezechilibrezi lemnul.Colegul meu de la sala,Buruiana Petrica,are acelasi lemn cu fete rakza x pe fh si rakza 7 soft pe bh.Ne cam aliniaza pe toti.
    Nittaku septear black tag/baracuda/baracuda
    "Si cand va veni dusmanul/Sa va ia pamant de drept/Romani,scuturati gorunul/Din mormant sa ma destept!" Avram Iancu

    Comentariu


    • #3
      Postat în original de guttuso Vezi post
      Salutare,

      Fiind incepator, un coleg de pe forum mi-a recomandat aceasta configuratie Nittaku Septear + Donic Bluefire JP 03 (pe ambele fete) insa cu grosim de 1.8.
      Care sunt diferentele intre 1.8 si 2.0?
      S-ar preta ca pe o fata sa am 1.8 si pe cealalta 2.0?

      Multumesc!


      In primul rand, acesta nu este o paleta pentru un incepator......................... este foarte rapida pentru el ................. are nevoie de un Lemn All, max. un all+ .......... si niste fete de paleta soft, moi... daca vrei ati spun mai multe la Tel.0740919785

      Comentariu


      • #4
        Ideile sunt atat de impartite incat nu stiu ce sa mai aleg.
        Ce probleme imi va crea un lemn de OFF, fata de unul ALL sau ALL+
        Ce probleme imi va crea o fata de 1.8 fata de 2.0 sau MAX?
        Ce pot face cu un lemn de OFF si nu pot face pe un ALL++
        Ce pot face cu o fata de 1.8 si nu pot face cu una de 2.0.

        Multumesc!

        Comentariu


        • #5
          Eu zic sa pastrezi lemnul si sa pui 2 fete de control.
          Nittaku septear black tag/baracuda/baracuda
          "Si cand va veni dusmanul/Sa va ia pamant de drept/Romani,scuturati gorunul/Din mormant sa ma destept!" Avram Iancu

          Comentariu


          • #6
            S-a discutat de multe ori acest subiect, pune mana si rasfoieste forumul.
            Ca sa imi dau si eu cu parerea, lemnul este bun, chiar si pentru un incepator, daca joci mult si ai un pic de mana/talent si prinzi repede cum se invarte mingia. Daca nu se intampla asa, cred ca un lemn mai lent si cu mai mult control ar fi potrivit. Fetele deja sunt moi, iar 1.8mm burete ar face paleta mai controlabila, insa nu vei avea putere, iar cand dai tare va arunca in jos, pentru ca buretele este prea subtire.
            In concluzie, daca joci si ai mana, ia Septear cu fete de 2.0 max, sau max fh 2.0bh. Daca nu, ia un lemn mai lent, pastrand grosimea fetelor la 2.0-max.

            Comentariu


            • #7
              Salut !

              Postat în original de guttuso Vezi post
              Ce probleme imi va crea un lemn de OFF, fata de unul ALL sau ALL+
              Este vorba de taria lemnului si implicit viteza acestuia.
              Sa o luam cu inceputul.
              Lemnele sunt catalogate de producatori in functie de taria(viteza) lemnului dupa cum urmeaza:

              DEF (defensive)
              ALL- (allround minus)
              ALL (allround)
              ALL+ (allround plus)
              OFF- (offensive minus)
              OFF (offensive)
              OFF+ (offensive plus)

              Si mai sunt producatori care mai pun OFF++, OFF+++ (d.p.m.d.v este o treaba de marketing, in general incepatorii si amatori cauta palete cat mai rapide, iar ei au observat asta bineinteles profitand)

              Lemnul este mai important ca fata in alegerea unui setup. Daca ai un lemn tare, aproape orice fete ai pune o sa iti sara tare, daca ai un lemn ALL, ALL+ chiar si OFF- punand o fata soft (Rakza 7 soft, Donic Blufire M3, JP03, Acuda P2, P3, Stiga Calibra LT Sound, Stica Airoc S, Airoc Astro S, Xiom Omega IV Asia, Joola Samba+, Andro Roxon 330, Andro Impuls chiar si Butterfly Tenergy (seria FX) + multe altele cu grosimea de 2.0mm (1,9mm anumiti producatori; STIGA, Butterfly)

              Postat în original de guttuso Vezi post
              Ce probleme imi va crea o fata de 1.8 fata de 2.0 sau MAX?
              Diferenta chiar daca este foarte mica se simte.
              O fata de 1.8mm va fi intotdeauna mai inceata decat una de 2.0mm sau max.
              Pentru inceput iti recomand sa incepi cu grosimi mai subtiri, dar si asta este influentata de ce lemn alegi.
              Pe un lemn allround poti merge cu incredere pe grosimi de 2.0mm (in cazul in care fetele sunt ca cele de mai sus), pentru lemnele mai ofensive te mai antrenezi cu lemnul allround.

              Fetele de 1.8mm*
              avantaje - control bun spre foarte bun, ajuta la preluare, la jocul de mijloc (taiate), la serviciu (scurt), la dirijare.
              dezavantaje - putere insuficienta, viteza mica, nu ajuta la jocul din spate (topspin, retopspin, baloane)

              Fetele de 2.0mm *
              avantaje - control bun, ajuta la preluare inclusiv la jocul de mijloc, la dirijare si la serviciu.
              dezavantaje - nu are suficienta viteza la jocul din spatele mesei

              Fetele de 2.2mm (max)
              *
              avantaje - viteza la jocul de topspin, retopsin atat aproape cat si din spatele mesei
              dezavantaje - control scazut la preluare, serviciu, jocul de mijloc (scurt-scurt)

              * - punctul meu de vedere si consider aceste caracterizari utile pentru jucatorii care nu fac mai mult de 2 antreanament pe saptamana, deoarece cu antrenamente multe se capata siguranta, automatism, iar ce am enumerat mai sus nu mai este atat de elocvent.


              Postat în original de guttuso Vezi post
              Ce pot face cu un lemn de OFF si nu pot face pe un ALL++
              Lemnul OFF clar ca este mai rapid decat cel ALL fie el + sau +++
              Deci cu lemnul OFF poti lovii mai tare, in timp ce cu lemnul ALL ai o viteza mai mica (dar asta nu inseamna ca nu poti lovi la fel sau mai tare decat cu un OFF, e o chestie de antrenament; eu iti garantez ca, cu un lemn DEF lovesc mai tare decat tu cu un lemn OFF++++, puterea sta in tehnica nu in setup)

              Postat în original de guttuso Vezi post
              Ce pot face cu o fata de 1.8 si nu pot face cu una de 2.0.
              Probabil ca ti-ai dat seama !

              Recomandarea mea :

              Lemnul ALL chiar si ALL+
              Fetele obligatoriu sa fie moi, grosime nu mai mare de 2.0mm (1.9mm) sa ai control, dar si viteza.
              Ideea e simpla, o paleta care va sarii prea tare nu te va forta sa lovesti si vei invata gresit (vei pune paleta ca sare destul), iar asta in timp nu stiu daca o mai poti corecta.


              Spor !
              Ultima editare de Durdun Gheorghe; 01.mar.2016, 12:09.

              www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
              www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
              https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
              Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
              https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

              Comentariu


              • #8
                Ca si incepator stilul meu de joc este asa: imi place sa joc de la distanta, controlez foarte bine jocul in proportie de 70% si joc pe atac.
                Fiind incepator nu cunosc atat de bine aceste detalii tehnice cum sunt cele de mai sus. De aceea pun intrebari si caut raspunsuri. Am primit multe mesaje private cu cei care vor sa imi vanda o paleta (gasim noi ceva care sa tii se potriveasca). Vreau sa inteleg ce mii se potriveste ca sa pot accepta o oferta din partea colegilor de forum.
                Initial am ales Yasaka Silverline All Wood cu fete Yasaka Rakza 7 si Yasaka Rakza 7 Soft, au fost pareri mai mult spre minus decat spre plus. Dupa care m-am gandit la Nittaku Septear + Donic Bluefire JP 03, insa nu stiu daca este o configuratie buna, sau daca in banii acestia pot gasi o configuratie mai potrivita.

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de guttuso Vezi post
                  Ca si incepator stilul meu de joc este asa: imi place sa joc de la distanta, controlez foarte bine jocul in proportie de 70% si joc pe atac.
                  Fiind incepator nu cunosc atat de bine aceste detalii tehnice cum sunt cele de mai sus. De aceea pun intrebari si caut raspunsuri. Am primit multe mesaje private cu cei care vor sa imi vanda o paleta (gasim noi ceva care sa tii se potriveasca). Vreau sa inteleg ce mii se potriveste ca sa pot accepta o oferta din partea colegilor de forum.
                  Initial am ales Yasaka Silverline All Wood cu fete Yasaka Rakza 7 si Yasaka Rakza 7 Soft, au fost pareri mai mult spre minus decat spre plus. Dupa care m-am gandit la Nittaku Septear + Donic Bluefire JP 03, insa nu stiu daca este o configuratie buna, sau daca in banii acestia pot gasi o configuratie mai potrivita.
                  Intradevar, daca nu cunosti, nu ai experimentat, e foarte greu sa alegi un produs care sa fie ce ai nevoie, plus ca din acest motiv am facut si acest topic ca pasionati ai acestui sport sa fie cat mai putin "pacaliti".
                  Primul setup cu Yasaka Silverline All Wood si fetele Rakza 7 si Rakza 7soft in grosime de 2mm e un setup bun, spre foarte bun pentru o prima paleta profesionala.
                  Al doilea setup cu Nittaku Septear si Donic Bluefire JP03 tot in grosime de 2.0mm e bun spre foarte bun, dar consider ca este un pic prea rapid datorita lemnului.

                  Orice ai achizitiona nu te uita dupa lemne cu compozit (carbon, zylon, aramid, textream, arylate, bazalt etc) orienteaza-te catre lemne doar cu lemn.

                  Iti pot recomanda si eu cateva setup-uri, pe brand ca arata mai frumos

                  STIGA

                  LEMN : STIGA Allround NCT
                  FH : STIGA Calibra LT Sound 2.0mm
                  BH : STIGA Calibra LT Sound 2.0mm


                  YASAKA
                  LEMN : Yasaka Sweden Classic
                  FH : Yasaka Rakza 7 soft 2.0mm
                  BH : Yasaka Rakza 7 soft 2.0mm

                  DONIC
                  LEMN : Donic Appelgreen Powerallround
                  pentru o paleta mai usoara
                  FH : Donic Acuda S3
                  BH : Donic Acuda S3
                  pentru o paleta mai grea
                  Donic Bluefire JP03/M3 2.0mm
                  Donic Blufire JP03/M3 2.0mm

                  JOOLA
                  LEMN : Joola Viva
                  FH : Samba + 2.0mm
                  BH : Samba + 2.0mm

                  XIOM
                  LEMN : XIOM Allround S
                  FH : Omega IV Asia 2.0mm
                  BH : Omega IV Asia 2.0mm

                  La capitolul fete si lemne, intotdeauna o sa gasesti printre prieteni sau alti jucatori, palete care iti vor place mai mult decat a ta si vei vrea sa iti iei si tu, chiar daca poate nu e buna pentru tine.
                  Si eu si cred ca multi dintre noi au intampinat "problema" asta


                  Spor la cumparaturi !

                  www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                  www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                  https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                  Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                  https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de Durdun Gheorghe Vezi post
                    Al doilea setup cu Nittaku Septear si Donic Bluefire JP03 tot in grosime de 2.0mm e bun spre foarte bun, dar consider ca este un pic prea rapid datorita lemnului.
                    Sper sa nu pun intrebari prostesti si sa te deranjez prea mult, daca este asa imi cer scuze. Daca paleta este prea rapida unde ma va afecta: la serviciu, la spin?
                    multumesc!

                    Comentariu


                    • #11
                      In primul rand,la invatat corect loviturile.Nu ai sa faci miscarile complete.
                      Nittaku septear black tag/baracuda/baracuda
                      "Si cand va veni dusmanul/Sa va ia pamant de drept/Romani,scuturati gorunul/Din mormant sa ma destept!" Avram Iancu

                      Comentariu


                      • #12
                        La atac (topspin), apărare (capac) și preluarea servei adversarului...

                        Trimis de pe al meu HTC One M8s folosind Tapatalk

                        Comentariu


                        • #13
                          Intr-un final am ales cu ajutorul Durdun Gheorghe, ceea ce vreau sa ii multumesc pe aceasta cale.
                          Am mers cu Yasaka Extra 7 si fete Rakza 7 Soft atat pe FH cat si pe BH.
                          Ce am invatat din toata aceasta experienta, de a imi cauta o paleta, este ca as fi facut o greseala enorma alegand ceva de DEF. Credeam ca sunt rapid dar o paleta profi mi-a demonstrat ca sunt precum o Dacie 1300 pe langa un Lamborghini.
                          Cu aceasta configuranta incep sa imi definesc jocul, sa simt controlul mingii si pot face orice (efect, tras, sa ma aper, sa joc de aproape, de la distanta, etc)
                          Ceea ce vreau sa recomand celor care nu au pus niciodata mana pe o paleta profi dar totusi vor ceva profi sa nu cumpere pana nu pun mana pe una profi. La vivasport prin bunavointa lui Durdun Gheorghe am avut ocazia sa incerc o paleta profi si atunci mi-am dat seama ce inseamna o paleta cu adevarat profesionala.

                          Comentariu

                          Who has read this thread:
                          Procesare...
                          X