Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Frecventa lipire fete

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Frecventa lipire fete

    Care ar fi perioada corecta de relipire a fetelor?
    Eu am cumparat acum un an 2 fete,Rakza 7 soft, le-am lipit pe lemnul din semnatura, am jucat cam de 3 ori pe saptamana, plus vreo 17 concursuri iar acum simt ca ceva e in neregula, nu ma mai ajuta paleta, parca sare ciudat sau uneori chiar nu prea sare cum as vrea eu mingea din paleta...
    Fetele nu sunt foarte uzate, (nu par), arata relativ bine chiar si dupa un an dar ma intrebam daca nu cumva trebuia sa le mai dezlipesc si sa le relipesc ca vad ca si-au pierdut din calitati.. Bine, poate si jocul meu nu mai e chiar cum stiam dar eu cred ca e ceva si cu paleta..Ce parere aveti? Cam de cate ori pe an trebuie schimbate sau relipite fetele, daca joci cam de 3 ori pe saptamana?
    Ultima editare de marian oancea; 12.apr.2016, 08:57.
    Nittaku Acoustic
    FH - Xiom Omega V Tour
    BH - Xiom Omega V Tour

  • #2
    Daca vrei sa simti ca traiesti, peste lipiciul de apa ofera 2 straturi de lipici pe baza de toluen asa pe rand .... lasa sa stea putin .... dupa care dai un strat de lipici de apa pe lemn , pe fete nu mai trebuie nimic , si lipeste fetele pe paleta .... si sa vezi ce paleta iese atunci...!!! ,,, mai multe detalii la Telefon.0720299335

    Comentariu


    • #3
      Multumesc mult pentru raspuns. Nu stiu daca nu cumva e o gluma, sper ca nu. Lipici pe baza de toluen? Am doar pe baza de apa, Donic Vario Clean. Ideea e ca eu de 1 an nu am dezlipit niciodata fetele si mi se pare ca au pierdut din proprietati.
      Totusi, dincolo de acestea, eu am intrebat cat de frecvent ar trebui sa lipim/relipim/schimbam fetele intr-un an, in conditiile a 3 antrenamente pe saptamana? Astept recomandari.Multumesc mult.
      Nittaku Acoustic
      FH - Xiom Omega V Tour
      BH - Xiom Omega V Tour

      Comentariu


      • #4
        Ti-as propune sa-l lipesti inainte de a incepe concursul,in cazul in care vrei rezultate.

        Comentariu


        • #5
          Se pare ca nu prea sunt inteles.
          Problema mea e ca nu ma gandesc neaparat sa relipesc fetele pentru a obtine rezultate superioare prin acest lucru, ci intreb cum e corect, adica intr-un interval de un an e ok daca nu dezlipesc niciodata fetele sau ar trebui macar o data la 6 luni sau la 3 luni sau niciodata sau cum spuneti ca e bine? Nu vreau sa le boostez, nu vreau sa le fac vraji pentru a obtine calitati superioare de la ele, ci intreb doar cum e corect?
          Deci eu, intr-un an eu nu am dezlipit niciodata fetele de pe lemn iar acum cred ca si-au pierdut din calitati sau am impresia asta si mai cred ca daca le mai dezlipeam si relipeam poate era altceva. Poate gresesc dar nu stiu sigur si de asta intreb.
          Multumesc mult!
          Ultima editare de marian oancea; 12.apr.2016, 18:49.
          Nittaku Acoustic
          FH - Xiom Omega V Tour
          BH - Xiom Omega V Tour

          Comentariu


          • #6
            Joci de 3 ori pe saptamana= schimbi de 3 ori fetele pe an

            - - - Actualizat - - -

            Sau, ce a zis Leo33...
            Ultima editare de rriiuuss; 12.apr.2016, 19:05.

            Comentariu


            • #7
              Mariane este simplu in cazul in care vrei sa obti eficienta si calitatea fetelor,il lipesti inaintea concursului.
              In cazul in care joci numai de placere si nu te intereseaza rezultatele obtinute le dezlipesti doar cand nu mai au aderenta/saritura,ori s-a dezlipit o particica. In acel loc e cum ai lovi in gol.

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de Antal Denes Vezi post
                Mariane este simplu in cazul in care vrei sa obti eficienta si calitatea fetelor,il lipesti inaintea concursului.
                In cazul in care joci numai de placere si nu te intereseaza rezultatele obtinute le dezlipesti doar cand nu mai au aderenta/saritura,ori s-a dezlipit o particica. In acel loc e cum ai lovi in gol.
                Pai auzisem ca nu e chiar bine sa lipesti exact in ziua concursului...dar poate n-am inteles eu bine.
                Nittaku Acoustic
                FH - Xiom Omega V Tour
                BH - Xiom Omega V Tour

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de marian oancea Vezi post
                  Pai auzisem ca nu e chiar bine sa lipesti exact in ziua concursului...dar poate n-am inteles eu bine.
                  Nu vreau sa intru in polemica pe acest subiect,dar in cazul in care te intalnesti cu dl.Parnica L. sau Bobarnac G. poti sai intrebi.
                  Oare de ce dl.Gelu Popescu lipeste in dimineata turneelor zeci de palete?
                  Am dat un singur exeplu fara sa subestimez, munca celorlanti promotori de standuri.

                  Comentariu


                  • #10
                    Ma bucur sa vad acest subiect.... ma bag si eu in seama ca si un novice ce sunt.Din scurta mea experienta, am observat ca fetele lipite recent au un feeling si un control mai mare. Dupa o saptamana incep sa sune altfel si parca pierd din control. Chiar ma gandeam de multe ori daca e doar o inchipuire de-a mea... se pare ca nu
                    JOOLA Zelebro
                    FH Joola Rhyzer Pro 45
                    BH Joola Rhyzer Pro 45

                    Comentariu


                    • #11
                      Eu zic ca ar fi bine ca fetele sa fie relipite dupa aproximativ trei luni.
                      Ar fi bine ca dupa lipire sa treacă minim 24 de ore pana la un concurs sau un meci important, întrucât adezivul are nevoie de timp.
                      Blog de tenis de masă

                      Comentariu


                      • #12
                        Tot cam asa as crede si eu.
                        Inseamna clar ca eu daca nu le-am relipit de peste un an nu am procedat bine. Efectiv nu ma mai ajuta la diverse lovituri, pleca ciudat din ea si nu mai avea nici forta dar nici constanta. Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
                        Nittaku Acoustic
                        FH - Xiom Omega V Tour
                        BH - Xiom Omega V Tour

                        Comentariu


                        • #13
                          După un an cu siguranță ca a cam început să apăra și o uzura zdravănă a topsheetului și cel mai probabil nu e egală pe toata suprafața feței așa încât în funcție de locul unde lovește mingia o să ai sărituri diferite atât ca unghi de azv?rlire cât și ca putere. în ultima lună de viață toluenul le salvează dar după asta un tensor e terminat complet. Baftă.
                          Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de marian oancea Vezi post
                            Tot cam asa as crede si eu.
                            Inseamna clar ca eu daca nu le-am relipit de peste un an nu am procedat bine. Efectiv nu ma mai ajuta la diverse lovituri, pleca ciudat din ea si nu mai avea nici forta dar nici constanta. Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
                            Ai mare grija la dezlipire. Am "uitat" si eu un 7-soft circa 9 luni pe paleta de rezerva, si cand am dezlipit s-a deteriorat buretele, ireversibil.
                            Altfel, cel mai bine te-a sfatuit Cristi Cionoiu.
                            Daca ai de gand sa investesti in lipici, cauta lipici pe baza de apa Revolution No3. Lipeste bine, se curata usor si inmoaie un pic buretele.
                            TsE

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de marian oancea Vezi post
                              Care ar fi perioada corecta de relipire a fetelor?
                              Eu am cumparat acum un an 2 fete,Rakza 7 soft, le-am lipit pe lemnul din semnatura, am jucat cam de 3 ori pe saptamana, plus vreo 17 concursuri iar acum simt ca ceva e in neregula, nu ma mai ajuta paleta, parca sare ciudat sau uneori chiar nu prea sare cum as vrea eu mingea din paleta...
                              Fetele nu sunt foarte uzate, (nu par), arata relativ bine chiar si dupa un an dar ma intrebam daca nu cumva trebuia sa le mai dezlipesc si sa le relipesc ca vad ca si-au pierdut din calitati.. Bine, poate si jocul meu nu mai e chiar cum stiam dar eu cred ca e ceva si cu paleta..Ce parere aveti? Cam de cate ori pe an trebuie schimbate sau relipite fetele, daca joci cam de 3 ori pe saptamana?
                              Salut,

                              Incerc mai jos sa iti explic cum consider eu ca sta treaba.

                              E normal ce ti se intampla, fetele deja au o vechime mare, aceste fete ca si multe altele sunt facute special pentru solutia pe baza de apa si sunt gandite pentru o singura lipire (pana se toceste, dupa care trebuie schimbata)
                              Solutia pe baza de apa nu afecteaza in nici un fel saritura, ba din contra, ea nefiind elastica (cum era solutia pe baza de toluen care avea cauciuc natural in ea), lipind de mai multe ori se formeaza un strat automat mai gros si pierde din simt, saritura etc.
                              Este adevarat ca sunt cateva solutii care aduc un pic cu efectul de boost, dar acestea au mica/marea problema ca se dezlipesc foarte usor, iar la o preluare, o atingere de masa etc, se dezlipeste fata si iti vibreaza paleta, daca esti intr-o competitie trebuie sa ai paleta de rezerva.
                              In medie sunt de parere ca o fata trebuie schimbata la maxim 6-8 luni daca se joaca cat de cat constant.
                              Iti dau exemplu o anvelopa, chiar daca nu o folosesti in timp imbatraneste si devine usor casanta, rigida, apar fisuri; asa si cu fetele timpul le imbatraneste, chiar daca nu sunt folosite, cu atat mai mult cazul tau in care ai jucat destul de mult.
                              Faptul ca inca arata bine se datoreaza brand-ului care demonstreaza ca face lucruri de calitate.
                              Solutiile pe care ti le-as putea oferii ar fi urmatoarele :
                              1. iti cumperi alta fata
                              2. dezlipesti solutia de pe ea (sunt tutoriale pe youtube in caz ca nu te descurci) si ii aplici 1-2 straturi subtiri de toluen (chiar daca nu e indicat pentru ca ele(fetele) sunt facute special pentru solutie pe baza de apa, dar materialul fiind burete, toluenul il va inmuia un pic si ii va prelungii pentru scurt timp termenul de viata sa zic asa, undeva la 1-2 saptamani, dupa aceea dispare acel efect de boost.

                              Postat în original de grasomega Vezi post
                              Ar fi bine ca dupa lipire sa treacă minim 24 de ore pana la un concurs sau un meci important, întrucât adezivul are nevoie de timp.
                              Subscriu !

                              Toate bune si sper ca ti-am fost de ajutor !
                              Ultima editare de Durdun Gheorghe; 13.apr.2016, 14:07.

                              www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                              www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                              https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                              Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                              https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                              Comentariu


                              • #16
                                Eu am folosit Donic Vario Clean si acest tip de lipici vad ca nu ai practic cum sa il dezlipesti de pe fete ca el s-a uniformizat si a intrat total in fata, nu am ce dezlipi..Nu e ca Free chak-ul sau altele care se dezprind prin frecare ca o pojghita alba, practic nu ramane nimic de dezlipit..

                                Apropo, as vrea sa cumpar un alt lipici bun, ce recomandati???
                                Nittaku Acoustic
                                FH - Xiom Omega V Tour
                                BH - Xiom Omega V Tour

                                Comentariu


                                • #17
                                  Postat în original de marian oancea Vezi post
                                  Eu am folosit Donic Vario Clean si acest tip de lipici vad ca nu ai practic cum sa il dezlipesti de pe fete ca el s-a uniformizat si a intrat total in fata, nu am ce dezlipi..Nu e ca Free chak-ul sau altele care se dezprind prin frecare ca o pojghita alba, practic nu ramane nimic de dezlipit..

                                  Apropo, as vrea sa cumpar un alt lipici bun, ce recomandati???
                                  Dacă nu te deranjează prețul ?ți sugerez nittaku finezip
                                  Bafta
                                  Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Revolution 3
                                    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Inainte am folosit revolution nr.3 iar acum joola X glue. Joola este mult mai bun decat revolution nr.3

                                      Trimis de pe al meu SM-G357FZ folosind Tapatalk
                                      JOOLA Zelebro
                                      FH Joola Rhyzer Pro 45
                                      BH Joola Rhyzer Pro 45

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Postat în original de Pinzar Alin Vezi post
                                        Inainte am folosit revolution nr.3 iar acum joola X glue. Joola este mult mai bun decat revolution nr.3

                                        Trimis de pe al meu SM-G357FZ folosind Tapatalk
                                        Poti sa si explici de ce ai parerea asta ? Adica , care ar fi mai exact diferenta . Sunt incepator si cred ca ar prinde bine multora informatiile de genul asta .

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Postat în original de Pinzar Alin Vezi post
                                          Inainte am folosit revolution nr.3 iar acum joola X glue. Joola este mult mai bun decat revolution nr.3

                                          Trimis de pe al meu SM-G357FZ folosind Tapatalk
                                          Offtopic: Ati mentionat ca un lipici este mai bun decat altul, fara a aduce argumente care sa sustina afirmatia dvs. Din punctul meu de vedere, postarea dvs este inutila!
                                          Ontopic: Am probat pana acum multe tipuri de adeziv, iar in top 3 se afla: 1. Nittaku finezip, 2. Revolution no3, 3. DHS Aqua Glue No 15.
                                          Daca doriti argumente, vi le pot enumera: Nitaku FInezip se curata dupa 1-2 straturi date, Revolution no3 dupa 4-5-6, depinde de cat gros este dat, iar DHS-ul este identic cu finezip, insa daca nu il intinzi repede se "scamoseaza" imediat...

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Joola se dezlipeste mai usor de pe fete decat Revolution 3. La Revolution 3 dupa ce dădeam jos fata mai dădeam câteva straturi suplimentare pe fata ca sa se dezlipeasca. Cu 2-3 straturi nu reușeam sa le dezlipesc, am si rupt din buretele de la câteva fete pana m-am prins sa suplimentez straturile. Personal cred ca e mai bun Joola dupa experientele cu Revolution 3

                                            Trimis de pe al meu SM-G357FZ folosind Tapatalk
                                            Ultima editare de Pinzar Alin; 14.apr.2016, 16:40.
                                            JOOLA Zelebro
                                            FH Joola Rhyzer Pro 45
                                            BH Joola Rhyzer Pro 45

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Exista o tehnica speciala la lipirea fetelor, astfel incat la urmatoarea relipire sa poti dezlipi usor de pe fete lipiciul vechi? Adica, trebuie sa aplici 1, 2 sau mai multe straturi de lipici? Sau trebuie neaparat uscate cu foenul? Sau ce trebuie sa faci pentru a dezlipi usor lipiciul de pe fete? Multumesc!
                                              Acum am cumparat un lipici Joola.
                                              Nittaku Acoustic
                                              FH - Xiom Omega V Tour
                                              BH - Xiom Omega V Tour

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Nu contest valoarea niciunui lipic,i insa cu siguranta ca cel mai popular este REVOLUTION 3. Cu cat aplici mai multe straturi, cu atat iti va fi mai usor sa dezlipesti lipiciul de pe fata(probabi ca lipiciul pe care nu l-ai putut da jos era aplicat intr-un singur strat si neuniform). De asemenea cu cat aplici mai multe straturi cu atat cresti caracteristicile fetei(viteza si spin). Ideal ar fi 3-4 straturi pe burete si 1-2 pe lemn. Cand dai straturile de lipici , sa le uniformizezi intr-o singura directie si apoi poti sa le usuci cu foenul miscandu-l continuu pentru a nu creste temperatura fetei prea mult intr-o zona de uscare. Stratul urmator il dai dupa ce fata s-a uscat(adica daca o atingi usor cu buricul degetului sa nu ramana pe el lipici de loc) si o lasi sa se odihneasca un pic , adica sa mai scada din temperatura care i-a dat-o jetul de aer cald(3-4 MIN). Daca ai intins un strat de la stanga la dreapta, urmatorul il intinzi de sus in jos iar urmatoarele le intinzi de la dreapta la stanga respectiv de jos in sus. E important ca straturile sa fie uniform aplicate pentru ca altfel se vor vedea mici denivelari si protuberante pe cauciucul fetei lipite. Fata o lipesti incepand de la maner in sus cu "tandrete" fara a o intinde sau apasa exagerat. Risti sa o tensionezi si sa ii modifici caracteristicile constante date de constructor. Poti folosi pentru a o rula un tub de spay sau o rola de aplicat tapet, cu o miscare de la maner spre varf pentru a evita bulele de aer care ar putea ramane sub fata. Dupa ce ai lipit fata pui 2 carti peste ea si o lasi asa cam 10-15 min si doar dupa aceea o tai.
                                                Daca lipesti fata second, adica deja taiata, e indicat ca inainte de a o lipi sa o asezi pe lemn de proba, incepand din varful paletei. Poti sa ii faci cateva semne pe burete si pe cantul lemnului ca sa sti cum sa o pozitionezi pentru a se aseza simetric pe fata. Lipirea o incepi in aceasta situatie din varful paletei spre maner. In general fetele second "intra la apa" dupa o lipire si nu vor mai acoperii intotdeauna tot lemnul. Partea importanta in aceasta situatie este varful paletei si mai putin zona manerului deoarece aceasta nu este o zona de lovire. Sa nu faci gresala sa incerci sa "intinzi" sau sa o incalzesti excesiv pentru ai mari suprafata in scopul acoperii in totalitate a lemnului pentru ca o vei tensiona si va devenii mai rapida si mai putin controlabila. Las-o asa cum e ca sa ai parte de aceleasi caracteristici ale fetei la urmatoarea lipire.
                                                Lipirea se poate executa cu aceleasi rezultate atat cu uscare cu foenul cat si cu uscare libera cu diferenta ca in ce-a de-a doua situatie timpul de lipire se tripleaza.
                                                Primele 24 de ore dupa lipire vor determina o viteza si spin marit. E indicat sa incepi sa joci cu ea dupa aceasta perioada pentru a nu avea supriza modificarii caracteristicilor paletei dupa prima zi de joc.
                                                La prima lipire vei invata, la a doua vei exersa si la a treia vei perfecta.... Succes!

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Foarte frumos si explicit. Multumim mult!
                                                  Nittaku Acoustic
                                                  FH - Xiom Omega V Tour
                                                  BH - Xiom Omega V Tour

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X