Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Diferente intre 2 lemne identice ca model dar de greutate diferita

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Diferente intre 2 lemne identice ca model dar de greutate diferita

    Sunt curios, in ce constau diferentele , intre 2 lemne, acelasi model, dar cu o diferenta de greutate de ~ 5 grame.

    Singura mea experienta este la modelul xiom vega pro, un lemn de 80 grame si unul de 84 . Cel de 84 era mai rapid si mai rigid ( stiff ) .
    1) este valabila pt toate lemnele diferenta sau unele mai grele se pot simti mai soft decat alea mai usoare ?

    2) si de unde vine difernta de greutate ? mai mult lemn ? ( adica unele straturi sunt mai groase ) , sau lemn mai dens ? sau eventual lemul mai usor este mai uscat sa zic asa?

    3) lemnul mai greu, are greutatea suplimentara distribuita spre maner sau spre capul paletei?

    doresc sa raspunda cei care au avut acelasi model de lemn, cu greutati diferite, sa imi spuna ce parere au. va rog sa nu folositi termeni ` control`, `simt` `stabil` ca sunt destul de vagi si nu inseamna mare lucru . ma intreseaza hard/soft, stiff /flexibil si viteza


    Intreb pt ca momentan eu folosesc un ALC de 83 Grame, dar pe net sunt apreciate in mare parte cele de 90 grame, si sunt curios in ce masura ar putea sa imi placa unul mai greu,

  • #2
    Pai "hard/soft" tine de simt. "Viteza" o putem trece in aceeasi categorie ca si controlul-mai mare viteza,mai putin control,nu-i asa? Iar "stiff/flexibil" tine de stabilitate,zic eu;cele elastice arunca mai tare,cele stiff sunt mai stabile. Eu cred ca greutatea depinde de straturile de lemn folosite,2 palete identice ma indoiesc ca exista. Greutatea in cap,daca deranjeaza,se poate regla cu un grip. Un lemn mai greu tind sa cred ca este mai rapid.
    Nittaku septear black tag/baracuda/baracuda
    "Si cand va veni dusmanul/Sa va ia pamant de drept/Romani,scuturati gorunul/Din mormant sa ma destept!" Avram Iancu

    Comentariu

    Who has read this thread:
    Procesare...
    X