Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sfaturi pentru a alege materialele potrivite pentru a confectiona o paleta de tenis

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Sfaturi pentru a alege materialele potrivite pentru a confectiona o paleta de tenis

    Buna ziua,

    Intentionez sa fac o investitie de cateva milioane de lei vechi pentru a achizitiona materialele necesare si a realiza o paleta de tenis de masă profesionala.
    Sunt pasionat de tenisul de masa, joc tenis de cativa ani de zile, consider ca am un stil de joc de tipul all around.
    Strategia mea de joc se bazeaza foarte mult pe efecte diverse, alternand plasarea mingii pe colturile mesei sau langa fileu si atac atunci cand oponentul in general ridica mingea mult la fileu.
    In general joc langa masa,nu lipit de ea, probabil la 1/1.5 m de ea si la mai multi metrii in spate atunci cand situtia o cere.
    Tinand cont de cele prezentate mai sus, pun un deosebit accent pe control si spin fiind dispus sa platesc pretul unei viteze mai mici.
    Pe parcursul anilor am avut ocazia sa joc la nivel amator tenis cu diferite persoane, care aveau palete diferite, stiluri diferite de joc si un nivel de cunoastere al jocului diferit.
    In ceea ce priveste marca materialelor pe care doresc sa le achizitionez, doresc sa optez pentru marca Butterfly.
    Dupa intelegerea mea de pana acum in ceea ce priveste materialele care compun o paleta de tenis de masă am ajuns la urmatoarele concluzii:
    -cu cat creste viteza pe care o ofera o paleta, cu atat scade controlul
    -paleta trebuie adaptata la stilul de joc al fiecaruia.
    Eu urmaresc sa cumpar/asamblez o paleta cat mai usoara, care sa imi ofera in primul rand un control foarte bun si spin, iar viteaza poate sa fie mai mica.
    Ceea ce vreau sa evit este sa cumpar o paleta foarte rapida, care sa " lucreze" impotriva mea in timpului jocului, iar prin asta inteleg de exemplu sa imi ridice dificultati in a returna mingi primite cu diferite efecte/viteze de la adversar.Am testat o astfel de paleta rapida recent, care a costat in jur de 200 de EURO, insa desi nu stiu exact materialele folosite la confectionarea ei, cred ca fetele erau BRYCE HIGHSPEED/SPEED fiindca cel care a comandat paleta a urmarit rapiditate la ea. Bineinteles ca un rol important il are si lemnul si buretele dar nu am informatii despre ele insa cert este ca jocul cu paleta respectiva a fost un chin, necesitand schimbarea stilului meu de joc prin a ma distanta mai mult de masa si reglarea mereu a unghiului sub care sa returnez mingiile primite de la adversar si sa evit sa ma plimb mai mult prin sala decat sa ma joc tenis de masă.
    Consultand catalogul de la Butterly si bazandu-ma pe ceea ce stiu pana acum (probabil gresesc in anumite privinte), intentionez sa achizitionez fete " Spin Art " care conform Ruber Matrix mi-ar da un Speed de 11.9 si un Spin de 11.5. In ceea ce priveste grosimea buretelui pentru aceste fete, in tabelul din catalogul Butterfly, sunt oferite doua optiuni: 1.9 si 2.1 mm.
    Din cate stiu eu, un burete mai subtire ofera un control mai bun dar o viteaza mai mica, deci din acest punct de vedere l-as alege pe cel de 1.9 mm.
    In ceea ce priveste lemnul, in afara de faptul ca vreau sa am o paleta cat mai usoara, nu am nici o idee care lemn din cele prezentate in catalog sa il aleg.
    Apreciez orice sfat pe care pot sa il primesc in legatura cu acest topic si imi cer scuze pentru orice informatii pe care le-am furnizat gresit mai sus in ceea ce priveste modul de confectionare al unei palete.


    Va multumesc

  • #2
    Postat în original de Maximilian2016 Vezi post
    accent pe control si spin
    fețe yasaka rakza 7 soft.lemne foarte bune la control dar si la atac sunt cele all +,off-

    Comentariu


    • #3
      Multumesc Mihaymarola pentru informatii.
      Am cautat fetele yasaka rakza 7 soft pe internet si se pare ca se ofera in 2 variante de: 1.8 si 2 mm.
      Aceste fete vin deja cu burete sau buretele trebuie achizitionat separat?
      Care dintre cele doua variante de 1.8 si 2 mm sa o aleg? Banuiesc ca cea de 1.8 mm pentru un control mai bun.

      Comentariu


      • #4
        buretele este "lipit de fata".alegeti grosimea 2.00 ca sa fie potrivita si pentru control si pentru atac.

        - - - Actualizat - - -

        un lemn bun si ieftin va poate face dl Sover Balaszi Levente(levi pe forum).dumnealui face lemne la comanda,bune si ieftine ,pe baza informatiilor care i le veti da.in plus dumnealui va da posibilitatea sa probati lemnul inainte de a-l cumpara.in caz de nu va place il puteti returna.
        numarul de telefon al dumnealui este:0747 473 108
        sunt sigur ca o sa va creeze un lemn bun!

        Comentariu


        • #5
          Multumesc pentru update.
          Domnul Sover Balaszi Levente poate sa ma ajute si cu asamblarea paletei daca ii furnizez toate materialele necesare?
          Daca dansul nu poate, aveti o alta recomandare? Locuiesc in Cluj-Napoca.

          Comentariu


          • #6
            nu stiu,il puteti suna

            Comentariu

            Who has read this thread:
            Procesare...
            X