Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

problema!

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • problema!

    Se da o situatie concreta cu 3 jucatori la egalitate puncte, Ma Lin, Ion si Vali

    Meciurile dintre ei au fost:

    Ion-Vali 1-3
    Ma Lin-Vali 3-0
    Ma Lin-Ion 2-3

    Ma Lin 1v, 5-3 setaveraj +2
    Ion 1v, 4-5 setaveraj -1
    Vali 1v, 3-4 setaveraj -1

    intrebarea este cine-i pe locul 2? Ion fiindca are mai multe seturi castigate sau Vali fiindca are are victorie in meci direct cu Ion desi criteriul meciuri directe cred ca a fost consumat din start, in lupta in 3, fiecare avand o victorie directa

    as dori raspunsuri avizate, nu pareri multumesc
    xiom magellan
    tibhar vari spin
    palio ck

  • #2
    Dupa ce se departajeaza Ma Lin cu setaverajul mai bun, victoria directa ii desparte pe ceilalti doi. Vali e pe II si Ion pe III.
    Blog de tenis de masă

    Comentariu


    • #3
      iti raspund eu, fiind de fata la ambele faze, la turneul international de tenis de la Albena.
      Intr-un an arbitrul a considerat ca cel de pe locul 2 este cel ce a cistigat mai multe seturi, deci Ion (deoarece era bulgar, si celalalt era din Turcia) iar in anul urmator, acelasi arbitru a considerat ca cel de pe locul 2 este cel cu procentul mai bun (4/3=1,33 spre deosebire de 5/4=1.25) si l-a scos invingator pe Vali (binenteles, era tot bulgar, la egalitate cu Adrian Lucaci din Ro)
      In turneele unde sunt organizator, eu am aplicat legea victoriei directe, indiferent ca sunt 3 jucatori ca in exemplul tau, sau chiar 4, cum am intilnit odata la turneul A de la Pitești de anul trecut.

      Comentariu


      • #4
        sa inteleg ca-n astfel de situatii nu este nimic clar? mi-e greu sa cred ca decizia poate fi una sau alta, in functie de ce cred arbitrii sau organizatorii :/
        xiom magellan
        tibhar vari spin
        palio ck

        Comentariu


        • #5
          La profesionisti regula este una singura, cea a raportului (procentului) si se aplica de la inceput pentru toti 3 (sau cati or fi).

          In Amatur, dupa ceva discutii pe forum, s-a stabilit prin regulament ca se aplica metoda diferentei apoi a victoriei directe daca raman 2 jucatori la egalitate.
          TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

          Comentariu


          • #6
            atunci problema 2: intr-o grupa de 8, Ma Lin, Ion, Vali si Dumitru au cate 4 victorii dar intre ei e urmatoarea situatie:

            ma lin-ion 3-2
            ma lin-vali 3-2
            ma lin-dumitru 3-2

            ion-vali 3-0
            ion-dumitru 3-0

            vali-dumitru 3-0

            la cum spuneti d-voastra intre cei 4 ion este primul fiindca are setaveraj +5 iar Ma Lin doar al doilea (setaveraj +3) desi i-a batut pe toti 3...asa este? sau se iau intai victoriile directe intre ei iar Ma Lin avand 3, este primul?
            xiom magellan
            tibhar vari spin
            palio ck

            Comentariu


            • #7
              In turneele oficiale, patronate de FRTM si ITTF, departajarea se face prin impartire intre seturile castigate si cele pierdute:
              Locul 1 Ma Lin : 5/3=1,66
              Locul 2 Ion : 4/5=0,8
              Locul 3 Vali: 3/4=0,75

              In turneele Amatur este altfel:

              La inceputuri, se intampla foarte des ca Ma Lin (evident cel mai bun din grupa), dupa ce il caftea bine pe Vali (3-0), sa piarda prieteneste la Ion cu 3-2. desi VAli il invinsese lejer cu 3-1 in meci direct si corect, era eliminat printr-un joc de culise.
              De aceea, regulamentul actual ia in calcul diferenta de seturi, urmata de victoria directa:

              Locul 1: Ma Lin 5-3=+2
              Locul 2: Vali 3-4=-1 (victorie directa la Ion)
              Locul 3: Ion 5-5=-1

              Speta a disparut si o data cu ea si discutiile interminabile.

              Insa, inainte de calculul setaverajului se ia in calcul numarul de victorii... stii tu, ca la fotbal!

              Comentariu


              • #8
                Si in Amatur si la profesionisti se iau intai victoriile intre ei, apoi set-averajul tot intre ei (diferenta sau raport).
                In situatia de mai sus nici macar nu se mai ajunge la set-averaj.
                TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                Comentariu


                • #9
                  aha, acum cred ca am inteles. la egalitate de puncte intr-un turneu amatur avem:
                  primul criteriu: victoriile directe intre toti
                  al doilea criteriu: setaverajul ( in cazul cand toti au acelasi nr de victorii )
                  al treilea: victoria directa acum doar intre cei 2 ramasi cu acelasi setaveraj

                  victoriile astea directe implica un pic de hazard, nu trebuie sa bati pe cel mai bun ci pe cel care trebuie iar aranjamente se pot face si cu regula asta (Ma Lin sa piarda prieteneste cu 1-3 ) desi aveti dreptate, mai limitate
                  xiom magellan
                  tibhar vari spin
                  palio ck

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de marcelgiosan
                    6.2. Departajarea concurenților în grupe;
                    Pașii departajării sunt:
                    1. Numărul de victorii în clasamentul general al grupei;
                    2. Numărul de victorii în clasamentul parțial al grupei (dacă după pasul 1 sunt la egalitate 3 sau mai mulți jucători);
                    3. Diferența dintre numărul de seturi câștigate și pierdute în clasamentul parțial al grupei (dacă după pasul 2 sunt la egalitate 3 sau mai mulți jucători);
                    4. Diferența dintre numărul de seturi câștigate și pierdute în clasamentul general al grupei (dacă după pasul 3 sunt la egalitate 3 sau mai mulți jucători);
                    5. Set de departajare - fiecare cu fiecare, cu notarea scorului în setul de departajare (dacă după pasul 4 sunt la egalitate 3 sau mai mulți jucători);
                    6. Victoria directă dacă după oricare dintre criteriile de departajare anterioare rămân la egalitate 2 jucători.
                    Paragraful din Regulament acopera toate situatiile posibile.
                    Atentie si la pct.2, mi s-a intamplat la un turneu recent ca 4 jucatori sa aiba cate 2 victorii intr-o grupa de 6, dar intre ei au ramas doi cu doua si doi cu o victorie. S-a aplicat metoda victoriei directe atat pentru cei cu doua, cat si pentru cei cu o victorie, fara a mai face set-averaj.
                    TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                    Comentariu


                    • #11
                      gata...m-am edificat...sa stiti ca la ion diferenta dintre nr de seturi castigate si cele pierdute in clasamentul general (pasul 4) a fost mai mare decat la vali...deci ion locul 2 fie ittf, frtm sau amatur...multumesc!
                      xiom magellan
                      tibhar vari spin
                      palio ck

                      Comentariu


                      • #12
                        Nu, n-aveti treaba cu pasul 4, dupa pasul 3 raman 2 jucatori asa ca sariti la pct.6.
                        TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                        Comentariu


                        • #13
                          recitind regulamentul am inteles acum altfel: daca dupa pasul 3 raman 2 jucatori la egalitate, cu acelasi setaveraj se trece direct la pasul 6, victoria directa! ahaaa, ion nu mai e pe 2...parc-am recitit kafka

                          gata, acum chiar c-am inteles! multumesc
                          xiom magellan
                          tibhar vari spin
                          palio ck

                          Comentariu

                          Who has read this thread:
                          Procesare...
                          X