Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Achizitionare masa de tenis performanta

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Achizitionare masa de tenis performanta

    Buna ziua si va salut pe toti membrii acestui forum !
    Acesta este primul meu mesaj desi va citesc de mai mult timp. Am citit aproape toata sectiunea de “Echipament” , dar eu nu am gasit ce ma interesa . Exista intr-adevar cateva topicuri despre masa de tenis ieftina , despre intretinere sau vopsire sau despre confectionarea uneia .
    M-am tot uitat pe forumurile si clasamentele straine , aici nu am gasit un clasament sau poate nu am stiut sa caut.
    Eu vreau sa achizitionez o masa foarte buna pentru acasa. Poate cineva sa faca un clasament al celor mai bune mese ?
    Eu m-am orientat catre urmatoarele :
    - Masa tenis Cornilleau Sport 500m Indoor
    - Butterfly Centrehold 25
    - Butterfly Europa (nu stiu daca se strange usor)
    - Kettler Top Star XL
    Am inteles ca sunt cele mai bune, din site-urile international.
    De unde as putea cumpara o masa in Romania , la preturi bune si comercianti seriosi ? Am gasit cateva site-uri , unul din Targu-Mureș are Cornilleau la pret bun dar am inteles ca exista multe reclamatii la livrare si probleme de comunicare , am gasit un site cu preturi relative ok pentru Butterfly dar nu exista deloc informatii pe site , la Kettler stiu magazinele si importatorii. Eventual si oferte de pret de gen Black Friday .

  • #2
    Salutare,

    Depinde ce cautati.
    Avem in Romania distribuitori autorizati de marci consacrate cum ar fi Yasaka, Stiga, Donic, Butterfly, Joola, Xiom, Nittaku si alte marci care va pot oferii o gama larga atat de mese profesionale cat si mese hobby.

    Cele enumerate de dvs :

    - Cornilleau Sport 500m Indoor - Hobby
    - Butterfly Centrehold 25 - Profesionala
    - Butterfly Europa - Profesionala
    - Kettler Top Star XL - Hobby

    Cam asta e ordinea..
    Noi, VivaSportShop.ro oferim spre vanzare atat mese profesionale cat si gama hobby.
    Din pacate gama Hobby am avut undeva in jurul a 20 mese Yasaka Turbo Roller, o masa cu un succes fantastic si datorita pretului foarte scazut. O sa mai aduncem in primvare un lot nou. Aveti un link mai jos !
    http://vivasportshop.ro/product--mas...post--791.html

    Pe categoria mese profesionale avem in stoc cu livrare imediata masa Donic Waldner Classic 25. Aprobata ITTF (International Table Tennis Federation)
    Avem pe stoc suficiente pentru a onora aproape orice comanda. Aveti un link mai jos pentru mai multe detalii
    http://vivasportshop.ro/product--mas...-25--1043.html

    Dealtfel am vazut ca sunteti din București.
    Puteti sa ne calcati pragul la Viva Sport Shop unde avem toata gama de mese expusa in sala si putem sa dam cateva mingi pe fiecare dintre ele !

    Toate bune !

    www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
    www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
    https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
    Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
    https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

    Comentariu


    • #3
      Va multumesc pentru mesaj ! Am citit cateva lucruri bune despre Donic Waldner Clasic 25 si pare o optiune foarte serioasa . Singura problema ar fi la greutate (130 kg) deoarece eu vreau sa o instalez la etajul casei , dar de obicei tot ce e greu inseamna si rezistenta .
      Va rog sa-mi dati cateva detalii suplimentare despre :
      - pret transport si transportatorul
      - daca se strange usor pentru depozitare
      - daca pretul include fileu sau alte accesorii
      - daca montajul e dificil
      - alte detalii pe care le considerati importante

      - - - Actualizat - - -

      Ce parere aveti de Butterfly Octet 25+ ? Are cineva sau a jucat pe aceasta ?
      Pare super usor de montat si strans .
      Inca nu pot posta you tube.

      - - - Actualizat - - -

      Se pare ca multi citesc dar putini raspund.Pot intelege asta din experienta de pe alte forumuri cu alte domenii de activitate.Totusi din experienta mea limitata in domeniu voi explica motivele pentru care deja am facut o alegere si am facut comanda.
      1) Cornilleau Sport 500m Indoor - Hobby :
      - are blatul de 22 mm si e hobby
      - pret mediu 2200 lei
      - la reprezentanta din Mureș unde era pretul mai bun , asa cum spuneau si altii , am sunat de 4 ori pe 2 numere diferite si nu raspunde nimeni
      2) Kettler Top Star XL
      - nu am gasit in Romania
      - e o marca generalista iar eu ii prefer pe cei specializati in domeniu
      3) Donic Waldner Classic 25
      - o masa de tenis foarte solida cu blatul de 25 mm
      - pret mediu 2400 lei , un raport calitate-pret foarte bun
      - cu aceasta ocazie ii multumesc d-lui Durdun pentru oferta rapida si deschidere
      4) Butterfly Centrehold 25 si Butterfly Europa
      - dintre cele 2 am ales Butterfly Octet
      - masa profesionala folosita in competitiile de varf cu blat de 25+ mm , acelasi ca la varianta de varf Centrehold
      - Centrehold vine gata montata si e greu de transportat fara demontare (140 kg) , in plus nu se desface in 2 parti independente
      - Europa are niste roti mici aflate pe lateralul blaturilor iar procesul de strangere/depozitare e mai complicat
      - cu un plus de efort financiar de aproximativ 20% sa poti detine un produs de top e , mai ales ca discutam de un bun de folosinta indelungata
      - Octet are avantajul usurintei in transportare , deoarece se compune din 2 piese total independente
      - Octet are avantajul strangerii si depozitarii foarte simple
      - Octet are reglaj pe inaltime al picioarelor , foarte bun pentru echilibrare
      - aceste ultime 3 avantaje au cantarit in mod serios la luarea deciziei
      - d-l din Bistrița(nu dau firme sa nu fie considerat reclama) a fost foarte amabil si a raspuns la telefon de fiecare data , dand absolut toate detaliile pe care le-am solicitat
      Acum , doar asteptarea va fi grea si sper sa primesc produsele fara probleme !

      Comentariu


      • #4
        Stimate domn, nu v-a raspuns mai nimeni datorita unor motive pur obiective : mai intai, nu sunt multi cu mese instalate acasa ( majoritatea joaca in sali amenajate - socializare, jucatori variati, stiluri diferite, etc )...apoi, orice subiect legat de cumparaturi oarecum scumpe e un subiect sensibil ( s-a mai intamplat ca in ciuda sfaturilor primite si a opiniilor bine argumentate, decizia sa fie luata totalmente invers - sunteti stapanul propriului portofel asa ca... ! Vizavi de alegerea dvs, felicitari ! Ati ales un nume mare, un nume bun, sa va bucurati de achizitie !!
        TRUST NO ONE !

        Comentariu


        • #5
          Va multumesc pentru mesaj . Asa cum am mai afirmat , pot intelege motivele pentru care nu exista opinii mai multe pe topic. Datorita faptului ca viata e destul de dificila , pe majoritatea forumurilor si blogurilor , indiferent daca sunt de pescuit...caini...constructii...munte sau generaliste , exista interese financiare.Exista si multi oameni bine intentionati , buni cunoscatori ai fenomenului care prefera sa nu ofere sfaturi datorita faptului ca au prieteni sau cunoscuti care comercializeaza produse potential concurente celor pe care le-ar recomanda.
          Nu cred ca exista in gama mai scumpa diferente intre mese pentru acasa sau destinate cluburilor.Desi mi-ar face mare placere, nu am timpul necesar sa merg in sali amenajate si sa socializez datorita programului extrem de incarcat.In plus nu detin pe moment un nivel avansat al jocului si cui i-ar place la sala sa manance bataie de la toata lumea.
          Referitor la sfaturi am primit pe forum doar propunerea d-lui Durdun si o alta pe mesaj privat.In paralel am contactat si un prieten care are cunostinte avansate in domeniu iar replica lui a fost , citez "In tenis exista Butterfly...si ceilalti!" , asa ca am decis sa fac un efort financiar mai serios in aceasta directie.Iar pe forumurile si topurile internationale , bineinteles si datorita investitiilor in marketing exista in mod majoritar doar Cornilleau, Butterfly si Kettler.Asa ca nu se poate considera ca am procedat "invers".
          De altfel eu am cerut cateva detalii suplimentare , intr-o postare anterioara la care nu am primit raspuns.In schimb am primit raspunsurile necesare de la importatorul Butterfly , pe care ulterior l-am vazut prezent pe forum,avand topic dedicat.
          In continuare mi-as dori ca cineva sa ofere un top al meselor de tenis,pentru a ajuta viitorii cumparatori.Sunt sigur ca fiecare persoana are un top diferit asa ca nu cred ca va fi o problema daca vor exista mai multe clasamente diferite.
          Ultima editare de TBSS; 30.oct.2016, 14:04.

          Comentariu


          • #6
            In urma rugamintii d-voastra din postul #1 , va raspund:
            Donic Waldner Clasic 25 este o masa fara cusur. Are aceeasi constructie si modalitate de pliere ca Butterfly Octet. Calitatea ei e una de top. Nu o sa puteti face niciodata diferenta intre ele. La ora actuala este cea mai populara masa din circuitul Amatur, circuit in care activeaza si fosti jucatori de top din tara. Nu am auzit pana acum pe cineva sa spuna ceva negativ despre ele. Zicala prietenului "Butterfly si restul" nu mai prea este de actualitate. Sunt o gramada de produse de top in tenisul de masa care au alt producator decat Butterfly. Mai mult decat atat pot spune ca multe produse Butterfly au un pret nejustificat de mare, in comparatie cu produsele similare de pe piata. Alegerea unei mese donic prezinta urmatoarele avantaje:
            -o puteti vedea si proba in București la d-l Durdun
            -din diferenta de pret de la Octet puteti sa va cumparati o paleta potrivita pentru jocul d-voasta
            -beneficiati de asistenta pentru alegerea paletei, in functie de stilul d-voastra de joc, din partea d-lui Durdun care va poate vedea "live"(daca veti fi cu adevarat pasionat de tenis , atunci mai mult ca sigur ca o sa aveti nevoie de indrumari continuue din parte unei persoane avizate).
            Nu vreau sa ma intelegeti gresit, crezind ca sustin produsele vandute de d-l Durdun. Sunt din Sibiu si ca atare ar fi trebui sa va recomand produse Joola deoarece aici e reprezentanta pentru Romania. Nu am facut acest lucru pentru a fi cat mai obiectiv si ca atare m-am limitat in a va face o recomandare dintre variantele pe care d-voastra ni le-ati oferit. V-am adus in vizor si alegerea paletei , pentru ca dupa opinia mea , in acest moment alegerea unei palete potrivite e mai importanta dacat alegerea unei mese de top. Daca decizia d-voastra este inca "deschisa" sper sa analizati randurile mele si sa nu faceti asa cum a spus d-l danmihai in postul #4, adica sa decideti total diferit fata de ce vi se sugereaza pe forum. Asta e si unul din motivele pentru care nu ati primit mai multe sfaturi. Am observat ca in marea majoritate a cazurilor, cei care postau pe forum , o faceau nu pentru a lua o decizie, ci pentru a-si justifica decizia deja luata. Tenis placut!

            Comentariu


            • #7
              http://www.ittf.com/_front_page/ittf...ategory=tables e singurul tabel care conteaza pentru cei care acorda importanta detaliilor ! Va dezamagesc insa nu tot ce scrie pe forumurile de afara e si relevant...Kettler nu exista in aceasta lista !
              TRUST NO ONE !

              Comentariu


              • #8
                Orice opinie merita tot respectul si toata atentia mea. Dupa cum am afirmat deja am comandat masa BTY Octet asa ca nu cred ca am sa fiu dezamagit,pentru ca se afla in tabelul dvs..Din pacate dureaza vreo 10 zile pentru ca se va livra direct din Germania.Am cumparat si o paleta tot BTY , cu mult mai performanta fata de nivelul meu de joc,de la un alt magazin din București , nu de la importator,pentru ca am vrut sa "pun mana pe ea".
                Ultima editare de TBSS; 30.oct.2016, 19:41.

                Comentariu


                • #9
                  Masa care ati ales-o e una profesionala si exceleaza la viteza cu care sare mingea de pe masa precum si la efectul pe care mingea il descarca in masa in momentul contactului. Acestea au ca rezultat o viteza de top a mingii dupa contactul cu masa, precum si o schimbare semnificativa a traictoriei la contactul cu masa ,in cazul in care are efect imprimat de adversar. Acestea, impreuna cu paleta care spuneti ca este peste nivelul d-voastra(probabil ca si ea genereaza viteza si efect considerabil) va vor ingreuna vizibil evolutia. Multi am gresit la inceput alegandu-ne echipamente de top. Am inteles dupa ceva timp ca am fost "furati de peisaj" si de dorinta de a fi foarte buni , fara a avea fundamentele necesare. Fara intentia de a va supara as vrea sa va spun ca dupa parea mea nu ati luat cea mai justa decizie. Probabil ca posibilitatile d-voastra financiare va permit sa faceti niste achizitii de top, insa exista si un revers. O logistica prea rapida si prea incontrolabila va poate indeparta de tenis, pentru ca nu veti avea placere. Poate ca ar fi bine sa schimbati paleta cu una pe masura si sa incercati sa intrati in contact cu un bun cunoscator al acestui sport. Asa ati intra cu "dreptul" in lumea tenisului de masa. Nu de alta, dar varsta pe care o aveti va creaza un handicap semnificativ(in cazul ca nu ati mai jucat serios tenis pana acum) in invatarea si stapanirea acestui sport minunat. Tenisul de masa este prin definitie un sport competitional. Cel mai bun castiga. Din decizile d-voastra cu privire la achizitii trag concluzia, ca probabil nu va veti abtine sa va masurati fortele si cu alti jucatori. Daca veti persista in timp in esecuri o sa renuntati la el iar investitia facuta va fi o pierdere. Cam astea fiind zise va doresc o activitate cat mai lunga in lumea tenisului de masa. Tenis placut!
                  Ultima editare de similar; 30.oct.2016, 23:35.

                  Comentariu


                  • #10
                    Va multumesc pentru mesaj. Daca intr-adevar aveti 20 de ani,va felicit pentru stilul argumentat in detaliu pe care cred ca putini tineri il detin.Va felicit si pentru viziunea de tip concurential pe care o aveti.
                    Din fericire eu nu detin asemenea ambitii de a castiga concursuri si din pacate ma apropii de 50 de ani.Asta-i viata!!! Cand esti tanar,esti bun dar nu ai bani de echipament , mai tarziu cand ai bani de echipament,nu te mai tin "balamalele"! Si masa si paleta le voi folosi doar in 2 scopuri...conditie fizica si divertisment.Asa ca nici un meci,chiar pierdut nu va fi considerat esec ci doar o provocare de a ma perfectiona.
                    La tenis nu ma pricep foarte bine dar pot sa va dau un exemplu cu masini. Eu prefer din prima o masina puternica , pe care la inceput sa o folosesc la capacitate minima si apoi treptat sa ma perfectionez , decat sa invat pe o alta masina slabuta si sa fie necesara o a doua perioada de acomodare ! De asemenea la paleta foarte rapida am montat doua fete de viteza mica si maxim de control.
                    Ultima editare de TBSS; 31.oct.2016, 18:41.

                    Comentariu


                    • #11
                      Buna ziua! Am de vanzare 3 mese Donic Waldner 25 classic. Mesele sunt intr-o stare foarte buna, nu au nici o imperfectiune. Le am de 4 luni,ceea ce pot demonstra cu factura cu data cumpararii. Am avut o sala de tenis de masă care nu a mers si vreau sa vand echipamentul. Mesele au garantie 2 ani. In pretul mesei intra si un fileu Donic Stress cumparat in acelasi timp si acesta avand garantie tot 2 ani. Pretul unei mese este de 2100 ron

                      Comentariu


                      • #12
                        Deja am mai afirmat de cateva ori, ca am comandat masa si modelul ales .Desi preturile dvs. nu sunt treaba mea, vor fi cred dificil de obtinut datorita faptului ca exista oferte la 2297 lei noi !

                        Comentariu


                        • #13
                          A venit masaaa !!! Dupa o lunga si "grea" asteptare,a sosit masa.Primele impresii :
                          - impachetata foarte bine
                          - foarte grea 130 kg
                          - blaturile sunt foarte solide
                          - totul(exceptand rotile) de sub masa e confectionat din "fieratanii" solide , fara nici o plasticaraie cum am vazut la altele
                          Deoarece inca nu a venit fileul,am folosit o bucata de pal care proteja masa pe laterale si asa am jucat vreo 4 ore !
                          Pana acum totul e la superlativ!

                          Comentariu


                          • #14
                            Felicitari !Succes!

                            Comentariu


                            • #15
                              O masa excelenta Butterfly Octet 25+!!! Am si eu una dar varianta cu sigla veche, Butterfly Octet 25 albastra. Sare extraordinar de bine.
                              Ati facut cea mai buna alegere, felicitari! Ca fileu va recomand Butterfly National League.
                              Blade: Mizutani ZLC
                              FH Nittaku Fastarc G1
                              BH Xiom Sigma II Euro

                              Comentariu


                              • #16
                                Multumesc ! Albastra e ! BTY National League...e fileul ! Masa si fileul sunt exceptionale .

                                Comentariu

                                Who has read this thread:
                                Procesare...
                                X