Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Tranzitie palete de la tip "supermarket" la profesionale - opinii amator

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Tranzitie palete de la tip "supermarket" la profesionale - opinii amator

    Am ezitat destul de mult sa incep acest topic datorita faptului ca nu sunt un profesionist in masura sa dau sfaturi de nivel inalt . Cred totusi , ca si cei care sunt la inceput de drum,indiferent de varsta, au nevoie de unele opinii explicate ...mai pe nivelul lor de intelegere ,bazate pe experientele personale ale altora .Rog profesionistii sa nu "dea cu parul" ci sa contribuie in mod pozitiv la topic , corectand eventualele greseli si oferind solutiile corecte.
    Prima mea paleta de tenis am primit-o ...cred prin 1975 ! Imi aduc aminte cum ne chinuiam prin parcuri si pe langa blocuri pe mesele de ciment cu fileu din...caramizi . Nimeni nu stia nimic despre tehnici si jucam fiecare ...cum ii trecea prin cap .Nu existau internet , you tube sau forumuri.
    Prin 1980 mi-am cumparat o paleta chinezeasca , din pacate nu ii mai stiu numele , cu un burete mai gros galben si cu fete verzi cu zimti scurti. Tin minte ca am iubit enorm aceasta paleta care imi permitea efecte si un control exceptional.Din pacate,mai tarziu cand m-am intors din armata am gasit-o facuta varza de cineva din familie .
    Sper ca nu am plictisit pe nimeni cu povesti mai vechi...deh batranetea !
    Dupa revolutie datorita faptului ca au aparut pe piata o multitudine de oferte , mi-am cumparat mai multe palete de firma la preturile maxime existente ...dar niciodata pana de curand nu am mai simtit placerea oferita de acea "chinezeasca" !
    In urma cu cateva luni mi-am cumparat prima paleta profesionala.Aici am facut minim 2 greseli pe care le fac majoritatea incepatorilor :
    - nu am probat mai multe lemne si fete ca sa vad ce mi se potriveste
    - datorita dorintei de a cumpara repede am acceptat alt lemn si alte fete recomandate de vanzator bazate doar pe ce avea in stoc si nu pe ce mi-am propus eu de acasa
    - ajuns acasa am fost dezamagit si mi-am spus ca paletele profesionale sunt doar teapa pentru ca mingile trimise de mine se duceau oriunde altundeva decat pe masa
    Deci in prima faza am fost tentat sa joc tot cu paletele vechi dar in paralel am mai discutat cu mai multi oameni care se pricep , care mi-au spus ca nu exista paleta proasta ci doar lipsa de tehnica si antrenament . Dupa un timp am inceput sa joc la nivel acceptabil cu paleta iar jocul meu s-a imbunatatit considerabil. Ca sa fiu la obiect prima mea paleta profesionala este BTY Timo Boll ZLC cu fata Joola 19 pe FH si BTY Flextra pe BH .
    In momentul in care mi-am cumparat robotul d-l Tibi mi-a recomandat o fata Donic Buefire Big Slam Max . Cu aceasta pur si simplu am inceput din nou sa joc cu mare placere si cred ca acum paleta pe care o detin a devenit preferata mea all time . Voi merge si voi cumpara inca o fata la fel si pe FH !
    Amuzant e faptul ca dupa discutii "placute" cu sotia fata de investitiile in tdm (masa,palete,fileu,robot,etc.) acum ea vrea sa joace numai cu "Donicul" , "Donicul in sus ...Donicul in jos" ...sa ma duc sa-i mai pun un Big Slam si pe FH si ca asta e.... paleta ei...iar eu sa-mi cumpar alta paleta !!!
    Dupa ce am fost incantat de jocul meu cu "Donicul" am devenit arogant si am vrut o paleta mai performanta .
    Am achizitionat un BTY Timo Boll ALC cu fete Tenergy 05 FX Max pe ambele fete .
    Acum am inteles ce spun profesionistii prin "paleta care nu te iarta" si "spart becuri" ! Primele 3 sedinte cu robotul s-au terminat cu :
    - 50% mingi in "becuri"
    - 40% mingi in fileu
    Traiectoria mingei in aer este aproape dreapta , procedeele pe care credeam ca le stapanesc...nu mai functioneaza ,viteza mingei e mare , lovitura de BH e varza .
    Acum incerc sa ma imprietenesc cu noua achizitie si ...nu ma las !!!
    Desi pare mai mult o poveste eu consider ca multi incepatori pot trage concluzii multiple .

    Daca un moderator considera ca informatiile oferite nu sunt folositoare , topicul se poate sterge !

  • #2
    In mare parte multi am trecut pe aici, , fi sigur ca nu esti singurul.... nu este rau ca nu te lasi foarte bine asa face un adevarat tenismen,,,, , problema este ca nu stiu ca de mult o sa te ajute sa avansezi cu ultima Paleta cu care dai acum in becuri.....
    Cred ca o paleta cu fete soft gen Donic Desto F3 Big Slam,JOOLA Energy X-tra, pe ambele parti la fel te va ajuta mai mult sa urci si sa cresti este pararea mea tu faci ce vrei......Fiecare lemn si fata de paleta au timpul lor de joc in viata noastra....
    Noi din cate am vazut eu vrem sa jucam cu lemne si fete sofisticate si greu de jucat cu ele, ca am vazut la nu stiu ce mare tenismen,,,, fara sa stiu ca acea persona are in spate ani grei de antrenament, si nu a jucat de la inceput pana la sfarsit tot cu acea paleta, cu cat cresti in ale tenisului schimbi ceva Lemn ori fete de paleta...
    Si dupa o anumita varsta este putin mai greu am invatat prost dupa ureche ne-am format anumite obiceiuri rele si se schimba mai greu,,, si mai ales ca nu am invatat de copii acest sport..... Cred ca si noi putem sa ajungem pana la un anumit nivel inalt chiar daca nu am inceput de copii acest sport, dar trebuie incetul cu incetul..... „etc.”,,, „etc.”

    Bafta ati doresc!!!

    Sarbatori fericite tuturora!
    Ultima editare de leo33; 16.dec.2016, 15:24.

    Comentariu


    • #3
      Multumesc pentru mesaj si urari !
      Cu partenerii de tenis voi juca cu paleta ZLC cu Big Slam Max pe ambele fete inca o perioada lunga. Cu "fiara" ALC&Tenergy 05 FX ambele fete voi "juca" o lunga perioada cu robotul , analizand in detaliu comportamentul ei .
      E prima paleta din viata mea la care simt nevoia sa calculez unghiurile de lovire , intensitatea lovirii mingei si respectarea in mod avansat a tehnicilor de executie. Avantajul meu e ca detin masa si robotul care poate trimite mii de mingi per ora de joc !

      ---------- Post added 16.12.2016 at 18:34 ----------

      O recomandare ! Pentru cei de varste de 45+ si nu numai, recomand cu caldura folosirea unui minciog de strans mingile ! Pentru mine minciogul reprezinta o piesa de baza . De mai multe ori,cu persoane diferite si chiar cu tineret,am incheiat partidele de tenis cu sintagma "as fi mai jucat...dar ma rupe spatele de la strans mingile de pe jos" !

      Comentariu


      • #4
        Am jucat tenis de masă in scoala generala apoi in liceu cu o paleta Pioneer. Tare eram mandru de paleta mea care ma ajuta sa fiu "chiorul dintre orbi". A urmat apoi o pauza de aproape 10 ani. Acum vreo 4-5 ani m-am reapucat de tenis de masă. Am cumparat din comert o paleta (ceva gen Timo Boll Silver ca nume) la vreo 50 de Ron apoi o Joola la vreo 70 Ron. Nu m-au ajutat cu mai nimic. Jocul se reducea la a incerca sa plasezi mingea in terenul advers cat mai plasat si cat mai jos...si cam asta era tot...fara lovituri corect executate.
        M-am incapatanat pana acum vreun an si jumatate sa joc cu ele pe principiul ca paletele profesionale nu pot fi atat de diferite. In fapt era frica de a cumpara lemne si fete si a le lipi. Dupa o perioada vedeam ca orice as face nu pot lovi ca adversarii mei. Incercam sa imit miscarea dar mana si paleta nu ma ajutau. Mi-am luat totusi inima in dinti si m-am aruncat la un 729 Bomb cu DHS Neo TG2 pe forehand si 729 Cream Transcend pe rever (mai tarziu mi-am dat seama ca era destul de pretentioasa fata de nivelul meu de joc). La vremea respectiva nu stiam aproape nimic de fete si lemne. Ma orientasem in primul rand dupa pret si notele si comentariile de pe http://www.tabletennisdb.com. M-am adaptat in timp la ea, la inceput jocul se reducea la clasica "tacaneala" apoi pe baza tutorialelor facute de cei de la PingSkills au aparut si progresele. Marea schimbare a fost cand am trecut la fete europene si pentru mine a devenit mult mai usor sa invat sa lovesc corect. Am probat mai multe lemne si fete pana am gasit ceva care sa-mi placa si care sa ma ajute in dezvoltarea jocului. In prezent folosesc un Xiom Offensiv S cu Mx-p max pe forehand si Rakza 7 Soft 1.8 pe rever. Am gasit 2-3 parteneri de joc si fac progrese in fiecare saptamana.
        Cum s-a scris si mai sus degeaba treci la o paleta profesionala fara sa te antrenezi de 2-3 ori pe saptamana cu adversari mai buni ca tine pentru a te pune in dificultate. In ceea ce priveste alegerea unui setup, aceasta nu o poti face decat singur, investind niste banuti sau, daca ai sansa sa te gasesti langa vreun club sau o sala de tenis, sa rogi pe cei de acolo sa incerci diferite fete si lemne. Oricate sfaturi ai primi, numai singur poti vedea ce ti se potriveste si ce nu deoarece ce li se potriveste altora tie ar putea sa nu ti se potriveasca absolut deloc. Mult succes tuturor la masa de joc.
        Ultima editare de Mihai Popescu-Apreotesei; 16.dec.2016, 22:44. Motiv: O mica corectura
        Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
        FH: Butterfly Dignics 05
        BH: Tibhar Grass D.TecS

        Comentariu


        • #5
          Multumesc pentru mesaj ! As dori mai multe povesti si de la altii ! Si DA cred ca paleta mea cu fete verzi si burete galben era Pioneer ! Si eu am avut frica de lipire si i-am rugat pe toti sa mi le lipeasca...bine ! Eu joc zilnic cu sotia , robotul si cu multi prieteni care de cand am masa de tenis vin mult mai des !
          PS - "Fiara" incepe sa-mi spuna secretele ei !!!

          Comentariu


          • #6
            salut TBSS!

            Joc constant cam de un an (2-3 ori/saptamana) si pentru ca mi-am propus sa aprofundez acest hobby devenit viciu, am facut cam 30 de sedinte cu un antrenor si am de gand sa continui. Am inceput cu o paleta chinezeasca de buget, dupa care antrenorul mi-a pus in mana o a doua paleta cu care joc si acum (set-up-ul din semnatura). Desi sunt incepator in ale tt, am inteles bine cateva lucruri. este esential sa joci cu ce trebuie la momentul potrivit, altfel te bati cu morile de vant! din pacate, cel putin la inceput, nu poti face tu pentru tine alegerile cele mai fericite, de aceea iti trebuie un om bine intentionat (pentru ca sunt si unii care vor in primul rand sa-ti vanda, nu e o prioritate pentru ei sa te ajute!) cu ochi priceput care sa-ti recomande un set-up care te poate ajuta sa cresti. vad in jurul meu si "colegi" de tenis de masă care neavand niste repere clare, din dorinta de a-si perfectiona jocul schimba adesea fetele, uneori chiar si lemnul (cand problemele lor sunt altele: tehnica de a lovi si in general lipsa simtului...etc), isi cumpara "rachete" pe care, evident, nu le stapanesc si aduna frustrare dupa frustrare neintelegand de ce li se intampla toate astea. de partea cealalta sunt FERICITII, care stiu bine ce le trebuie in momentul X, stiu ce urmaresc, ce vor sa imbunatateasca la jocul lor si fac trecerea (sau NU! joaca ani cu acelasi set-up sau lemn sau fete) la alt set-up gradual si in cunostinta de cauza. cred in varianta de a experimenta pe banii tai (fete si lemne) doar dupa o anumita experienta, dupa ce intelegi unde te situezi in tenisul de masa, in niciun caz la inceput (sau in perioada in care ti se asaza jocul, care poate dura diferit de la individ la individ) cand habar nu ai de nimic, dar paradoxal iti doresti sa joci ca ma long!
            Ultima editare de Red1978; 19.dec.2016, 11:37.
            Viscaria
            FH - tenergy 05
            BH - tenergy 05 fx

            Comentariu


            • #7
              Multumesc pentru mesaje.Intre timp lucrurile s-au mai schimbat.Mereu am fost adeptul ideii ca psihicul este mai important decat fizicul,desi e preferabil sa fie ok ambele ! Nu stiu cum sunt altii dar eu ma mobilizez cel mai bine in momentul imi care imi spun toti ca nu se poate,desi ei pot ! In ultima saptamana am stat cate 2-3 ore pe zi cu "mister robot" pentru a ma adapta cu "racheta" .
              Desi in prima faza recunosc faptul ca eram putin dezamagit si chiar ma gandeam ca din cauza arogantei am aruncat niste bani pe fereastra am inceput sa fiu fericit. Cateva note :
              - greseala mea principala la inceput a fost ca incercam sa lovesc mingile cu aceeasi forta ca si cu fetele moi de la paleta cealalta
              - din experienta cu alte sporturi am inceput cu rabdare sa invat miscarile necesare adaptate paletei la viteza minima si apoi am crescut viteza
              - robotul e rabdator si arunca mingile unde vrei si cu ce viteza vrei , in plus nimeni nu are rabdarea necesara sa arunce peste 3000 de mingi pe ora , asa ca poti exersa la nesfarsit orice lovituri vrei
              - o chestie interesanta e ca aceasta paleta mi-a schimbat putin stilul de joc , daca inainte jucam numai foarte aproape de masa acum joc cu placere si la semidistanta...sa zic 1 metru de masa
              - mai e mult...pana departe dar problema principala pe moment e returul pe BH cand mingea vine mai puternic,multe mingi se duc la 10-30 cm de masa poate din acest motiv multi prefera o fata mai moale pe BH
              - ori gresesc eu undeva ori topspinurile nu imi mai ies ca inainte,mingile se duc mai mult drept fara mult efect
              Ultima editare de TBSS; 19.dec.2016, 23:58.

              Comentariu


              • #8
                TBSS,

                felicitari si mult succes!
                Viscaria
                FH - tenergy 05
                BH - tenergy 05 fx

                Comentariu


                • #9
                  Se pare ca tenacitatea functioneaza in orice domeniu ! Cu riscul de a deveni sentimental mi-am amintit ce imi spunea tata acum vreo 40 de ani "Conteaza mintea ...nu forta" ! Se pare ca in cazul meu problema nu era la forta loviturilor ci la tehnica.Executia corecta a loviturilor a inceput sa-mi ofere multe satisfactii si pot afirma ca am inceput sa ma simt foarte bine cu paleta ALC si cu fetele Tenergy 05 FX !!!
                  A durat ceva timp si cu zeci de mii de incercari placute sau....mai putin placute ,pe mai multe tipuri de lovituri,am inceput de la viteza mica spre mare iar acum sunt multumit.Si se pare ca ma simt mai bine cu manerul concav...flared !
                  Ultima editare de TBSS; 26.ian.2017, 15:52.

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de TBSS Vezi post
                    Se pare ca tenacitatea functioneaza in orice domeniu ! Cu riscul de a deveni sentimental mi-am amintit ce imi spunea tata acum vreo 40 de ani "Conteaza mintea ...nu forta" ! Se pare ca in cazul meu problema nu era la forta loviturilor ci la tehnica.Executia corecta a loviturilor a inceput sa-mi ofere multe satisfactii si pot afirma ca am inceput sa ma simt foarte bine cu paleta ALC si cu fetele Tenergy 05 FX !!!
                    A durat ceva timp si cu zeci de mii de incercari placute sau....mai putin placute ,pe mai multe tipuri de lovituri,am inceput de la viteza mica spre mare iar acum sunt multumit.Si se pare ca ma simt mai bine cu manerul concav...flared !
                    te salut TBSS!

                    antrenorul meu, la inceput, folosea comparatia cu sofatul cand imi explica anumite lucruri. asa cum inveti sa conduci la viteza mica, tot asa inveti sa lovesti corect lovind incet mingea, cu simt, ca sa intelegi ce (ti) se intampla. tentatia de a plesni mingea e mare, mai ales cand vezi ca ai "prins" un picut tehnica, insa cel mai bine inveti incet, punand cat mai mult mingea pe masa si neaparat urmarind calitatea loviturilor. mentalul e decisiv, in creier intelegi lucrurile si apoi corpul se supune acelor miscari, fiindca nu intamplator tt-ul e supranumit "sah in miscare". numai bine si spor la joc!
                    Viscaria
                    FH - tenergy 05
                    BH - tenergy 05 fx

                    Comentariu

                    Who has read this thread:
                    Procesare...
                    X