Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Apel catre ierbari !

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Am vazut ca Mega Block-ul e cu burete si de grosimi diferite.
    Va rog sa-mi spuneti care e diferenta intre ele, care e mai lent,care e mai rapid...,in fine care e cea mai apropiata ca si comportament de Super Block?

    Multumesc anticipat pentru raspuns si urez tuturor AmaTuR-istilor sarbatori fericite!
    Ultima editare de Dacian Cotca; 26.dec.2016, 10:22.

    Comentariu


    • #27
      Postat în original de Radu Serban Vezi post
      Ce nu te omoara te intareste!
      Ca la formula 1, dupa ce se interzce o anumita solutie tehnica, apare ceva si mai al dracului!
      Ultima editare de laky; 26.dec.2016, 12:00.
      Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
      Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

      Comentariu


      • #28
        Postat în original de laky Vezi post
        Ca la formula 1, dupa ce se interzce o anumita solutie tehnica, apare ceva si mai al dracului!
        Corect!

        Comentariu


        • #29
          Postat în original de Dacian Cotca Vezi post
          Am vazut ca Mega Block-ul e cu burete si de grosimi diferite.
          Va rog sa-mi spuneti care e diferenta intre ele, care e mai lent,care e mai rapid...,in fine care e cea mai apropiata ca si comportament de Super Block?

          Multumesc anticipat pentru raspuns si urez tuturor AmaTuR-istilor sarbatori fericite!
          Toata gama se incadreaza ca si viteza sub Super Block(SB). Doar ca cel de 2.00 mm este cel mai lent si se preteaza la cei care sunt doar blocatori de langa masa. Cu cat scade grosimea buretelui creste un pic viteza, iar aici ar intra si cei care fac si chop.
          Eu mi-am ales 1,5 mm, dar inca la chop dau de multe ori in plasa, poate era mai bine de 1.00 mm. Cel de 1.00 mm deja l-am promis cuiva, mai am unul de 2.00 mm si unul de 0,6mm.
          Atentie foarte mare cu ce lipiti! Am incercat un Transformer de 0,6 mm si sarea din el de parca era ciment! Sugestia mea sa-l lipiti cu lipici de hartie la tub KORES. Dai doar pe paleta!
          Ultima editare de Radu Serban; 26.dec.2016, 12:38.

          Comentariu


          • #30

            Comentariu


            • #31
              Am citit pe niste forumuri de afara si ziceau cei de acolo ca merge bine lipirea cu folii adezive insa se dau greu jos de pe lemn!
              Tot mai ești pasionat de ierburi, de plante, de culturile de tot felul?

              Comentariu


              • #32
                La lipirea cu folie, in prealabil lemnul trebuie bine lacuit, altfel exista riscul de a se aschia la dezlipire.
                Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                Comentariu


                • #33
                  Postat în original de Radu Serban Vezi post
                  Toata gama se incadreaza ca si viteza sub Super Block(SB). Doar ca cel de 2.00 mm este cel mai lent si se preteaza la cei care sunt doar blocatori de langa masa. Cu cat scade grosimea buretelui creste un pic viteza, iar aici ar intra si cei care fac si chop.
                  Eu mi-am ales 1,5 mm, dar inca la chop dau de multe ori in plasa, poate era mai bine de 1.00 mm. Cel de 1.00 mm deja l-am promis cuiva, mai am unul de 2.00 mm si unul de 0,6mm.
                  Atentie foarte mare cu ce lipiti! Am incercat un Transformer de 0,6 mm si sarea din el de parca era ciment! Sugestia mea sa-l lipiti cu lipici de hartie la tub KORES. Dai doar pe paleta!
                  Daca nu va face trebuinta va " scap " eu de Megablock de 2.0 mm
                  Blade : Spinlord Ultracarbon Def
                  FH : Spinlord Degu 2.1 mm
                  BH : Spinlord Sternenfall OX

                  Comentariu


                  • #34
                    Cine vrea sa ramana strict la stilul bloc, strans langa masa, poate ca ar fi bine sa se orienteze catre noile antispinuri de la dr. Neubauer(Buffalo, Bison) sau der Materialspezialist( Transformer, Megablock), dezvoltate in special pentru adepții acestui stil. Dar atentie, exista voci autorizate care ne avertizează că ceea ce vedem in filmulețele de reclama nu prea ?pușcă? cu realitatea, mai exact fetele cu care se joacă nu ar fi identice cu variantele comerciale, fiind create special pentru performanță, iar cine le ia din comerț să se mulțumescă cu ele așa cum sunt. Antispinurile în cauza au intradevăar un spin reversal remarcabil, dar in realitate sunt mai rapide, ...
                    Sau poate incă blockerii nu au ajuns sa le strunescă așa cum trebuie ???
                    Foarte adevarat! Am inceput sa joc cu megablock-ul, controlul este foarte bun, blocul bun, dar efectele deranjante nu sunt nici pe departe ca in filmuletul de prezentare!Este nevoie sa treci la un joc ofensiv, pentru ca nu te mai poti astepta, decat prea putin, la gresala adversarului!

                    Comentariu


                    • #35
                      Am si eu megablock de 2.0 mm inca nu l-am pus pe lemn sunt curios cum o sa mearga, multumim dlui. Barbulescu Dan pentru review!
                      Tot mai ești pasionat de ierburi, de plante, de culturile de tot felul?

                      Comentariu


                      • #36
                        Postat în original de Barbulescu Dan Vezi post
                        Cine vrea sa ramana strict la stilul bloc, strans langa masa, poate ca ar fi bine sa se orienteze catre noile antispinuri de la dr. Neubauer(Buffalo, Bison) sau der Materialspezialist( Transformer, Megablock), dezvoltate in special pentru adepții acestui stil. Dar atentie, exista voci autorizate care ne avertizează că ceea ce vedem in filmulețele de reclama nu prea „pușcă” cu realitatea, mai exact fetele cu care se joacă nu ar fi identice cu variantele comerciale, fiind create special pentru performanță, iar cine le ia din comerț să se mulțumescă cu ele așa cum sunt. Antispinurile în cauza au intradevăar un spin reversal remarcabil, dar in realitate sunt mai rapide, ...
                        Sau poate incă blockerii nu au ajuns sa le strunescă așa cum trebuie ???
                        Foarte adevarat! Am inceput sa joc cu megablock-ul, controlul este foarte bun, blocul bun, dar efectele deranjante nu sunt nici pe departe ca in filmuletul de prezentare!Este nevoie sa treci la un joc ofensiv, pentru ca nu te mai poti astepta, decat prea putin, la gresala adversarului![/QUOTE]

                        Buna ziua,

                        pot sa va dau un feedback dupa un joc cu Buffalo si Mega Block(2 luni) si Super Block aproape 10 ani!
                        1-Cred ca Ahmed Amir, si filmuletul de prezentare al Mega Block este corect! Dar dl. Mihai Vranceanu(postul 16) are dreptate, dar important este ce poti face cu Mega Block!. Eu am jucat cu Mega Block 1,5 mm si am avut exact, ca in filmulet, aceleasi rezultate cu jucatori neexperimentati.
                        2-Sunt ferm convins, iar rezultatele le si dovedesc, ca Mega block este superior la Super Block, dar daca stii sa scoti in evidenta calitatile acestui Anti Spin!
                        3-Spinul reversabil este intr-adevar mai mic decat la Super Block cu cat creste grosimea buretelui. De aceea am trecut de la 1,5 mmm la 1.00 mm.
                        4-Cu cat grosimea buretului este mai mic, creste spinul reversabil, dar sare mai tare din ea. Ce este de facut? Faceti block cu mana moale! Poate si un pic retrasa!
                        5-Recomand, cu toate ca nu sunt in asentimentul multora, inclusiv Ahmed Amir, folosirea unui lemn combi! Eu folosesc un lemn Re-Impact FH-8; BH-3, achizitionat de la dl. Rares Leorda si pot sa va afirm cu toata certitudinea ca spinul reversabil, cat si viteza la block se apropie de 99% fata de Super Block. Nu fac reclama la Re-Impact! Exista si alte lemne combi pe care le puteti incerca!
                        6-Dupa ce am jucat atat de mult timp cu Super Block, trecerea la Anti Spin, mai ales ca are burete, cu alt feeling, a fost pentru mine o noua provocare! Multumesc pe aceasta cale dl. Ocsi Kantor si GPopescu(chiar daca suntem fara sira spinarii) ca mi-au facilitat o alta arma, cu mult mai sofisticata, impotriva atacantilor.
                        Dar dragi colegi, fara antrenament de preferat la un robot, rezultatele satisfacatoare nu vor aparea.
                        Va doresc mult succes tuturor!

                        Comentariu


                        • #37
                          Postat în original de Radu Serban Vezi post
                          ... Atentie foarte mare cu ce lipiti! Am incercat un Transformer de 0,6 mm si sarea din el de parca era ciment! Sugestia mea sa-l lipiti cu lipici de hartie la tub KORES. Dai doar pe paleta!
                          Buna. Puricand posturile despre iarba, am dat si de acesta. Am niste intrebari:
                          1. cu ce ati lipit fata Transformer de 0,6 mm, de sarea ca din ciment? Cu lipici pe baza de apa, sau cu speed glue?
                          2. daca se lipeste fata cu acel lipici de hartie la tub KORES, mai poate fi dezlipita de pe paleta, in caz ca se vrea sa se schimbe lemnul? Nu se rupe buretele? Ca am inteles ca e foarte sensibil.

                          Comentariu


                          • #38
                            Postat în original de alandala Vezi post
                            Buna. Puricand posturile despre iarba, am dat si de acesta. Am niste intrebari:
                            1. cu ce ati lipit fata Transformer de 0,6 mm, de sarea ca din ciment? Cu lipici pe baza de apa, sau cu speed glue?
                            2. daca se lipeste fata cu acel lipici de hartie la tub KORES, mai poate fi dezlipita de pe paleta, in caz ca se vrea sa se schimbe lemnul? Nu se rupe buretele? Ca am inteles ca e foarte sensibil.
                            Buna intrebare!
                            1-Transformerul l-am primit ca sa-l incerc si deja buretele avea imbibat in el lipici " home made" pe baza de apa(asa cred)
                            2-Eu prima oara lipesc o folie dublu adeziva pe burete, iar apoi cea care ar trebui lipita pe lemn o curat cu Diluant universal de lipici. Dupa aceasta operatie lipesc cu Kores, iar buretele nu mai este afectat niciodata indiferent cu ce lipesti. Lipiciul de hartie Kores este mai bun, dupa opinia mea, pentru ca se dezlipeste usor si nu ii confera viteza in plus materialului, iar folia ii ofera un pic de efect perturbator mai mare. Nu eu am inventat lipitul cu Kores ci dl. Ciprian Bacotiu "tata-l ierbarilor".
                            Sper ca am reusit sa clarific intrebarile dvs.
                            Mult succes!

                            Comentariu


                            • #39
                              Postat în original de Radu Serban Vezi post
                              ...2-Eu prima oara lipesc o folie dublu adeziva pe burete, iar apoi cea care ar trebui lipita pe lemn o curat cu Diluant universal de lipici. Dupa aceasta operatie lipesc cu Kores, iar buretele nu mai este afectat niciodata indiferent cu ce lipesti...
                              Mersi de raspuns. Ma bucur sa aud ca nu eu am inventat "mersul pe jos", adica si eu de mult practicam metoda asta la Super Block si astfel puteam sa il relipesc simplu de cate ori voiam pe orice lemn, fara sa mai apara problema cu deteriorarea lemnului si a fetei la dezlipire.
                              Nu am inteles totusi ceva. Partea cu lipiciul original de pe folie, o lipiti pe burete? Sau parte curatata cu diluant o lipiti cu Kores pe burete, ca "buretele sa nu mai fie afectat, indiferent cu ce lipesti".
                              Si cand mutati fata pe alt lemn, o dezlipiti de pe folie? Sau o dezlipiti cu tot cu folie, care ramane permanent atasata de fata, ca la Super Block? Ma intereseaza amanuntele astea, deoarece am si eu un Mega Block patrat pe care o sa vreau sa-l incerc pe mai multe lemne si cum buretele lui -am inteles- ca e foarte sensibil, nu vreau sa-l distrug.
                              Ultima editare de alandala; 01.mai.2017, 02:54.

                              Comentariu


                              • #40
                                Exista in orice librarii Glue Stick. Asemenea unui ruj, acest lipici l-am folosit cu usurinta pe Mega Block. Am dat un strat subtire pe lemn si pe M.B. iar imbinarea s-a facut cu usurinta. Am vrut sa testez aceasta fata de joc pe alt lemn iar dezlipirea a fost una curata si fara nici o problema. Nu folosesc fete dublu-adezive deoarece creste viteza si inaltimea mingii. Stima!
                                Poți vorbi neintrebat dar nu intreba nevorbit.

                                Comentariu


                                • #41
                                  Stimati colegi "vegetarieni" si "nevertebrate"(cum ne numesc unii)
                                  Azi, cu amabilitatea dl. user Phill(avantajul ca suntem din aceiasi localitate) am incercat lemnul SENKAKUJO AIRBAG II. Pe BH am pus un Mega Block de 0,6, iar pe FH un Joola Expess Ultra de 2.00 mm. Eu joc de multi ani cu un lemn Re-Impact Medusa Special(achizitionat de la Rares Leorda, multumesc Rares) combi cu viteza de 8 pe FH si 3 pe BH. Pot sa afirm cu certitudine ca pe BH lemnul SENKAKUJO AIRBAG II este net superior, are o viteza cu mult mai mica, este o distractie sa pui block la Topsinul adversarului, iar la FH este Allround.
                                  Deci cei care sunt blocatori nu mai stati pe ganduri si cumparati-l! Daca nu la cumparat altcineva!
                                  http://www.senkakujo.com/airbag.html

                                  Comentariu

                                  Who has read this thread:
                                  Procesare...
                                  X