Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

PRECIZARI

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • PRECIZARI

    Datorita faptului ca nu sunt sustinut si mai ales datorita faptului ca mi se baga bete in roate cu tot felul de chestii copilaresti am decis in ce ma priveste urmatoarele:

    Am sa ajut atat cat pot la demararea circuitului, in momentul cand acesta va fi functional am sa ma retrag. Cine doreste sa fie organizator principal in locul meu il rog sa ma contacteze cat mai curand.
    Daca cineva doreste ca acest circuit sa nu se faca sub forma care am propus-o eu va rog sa va luati obligatia de a organiza voi insiva circuitul, mai ales ca eu nu tin neaparat ca circuitul sa se tina, sau sa se tina intr-un anumit fel.
    Deci daca cineva are vreo idee de un alt tip de circuit sub un alt format va rog sa faceti o prezentare detaliata a sistemului si daca majoritatea forumistilor doresc acel tip de circuit il vom face pe acela cu organizatorii principali cei care au avut ideea respectiva.
    Regulamentul final al circuitului va fi prezentat pe site in zilele urmatoare.
    Totusi cine doreste schimbari de regulament am sa va rog sa le scrieti aici cat mai repede pentru a putea incepe pe data de 22 ianuarie cand sunt preconizate primele turnee B.

  • #2
    Filo
    Daca ai cumva facut un program cu datele exacte de desfasurare ale turneelor de tip B ar fi bine sa le postezi. Nu de alta dar sa nu intram in criza de timp.

    Mersi
    BUTTERFLY Romania
    Tel. Rasvan: 0721-223501; Magazin: 0263-214505
    E-mail: office@prosoftbn.ro
    BUTTERFLY Store Bucuresti
    Tel. Mihai: 0736-887467
    E-mail: bucuresti@prosoftbn.ro
    Facebook: https://www.facebook.com/ButterflyRomania/
    Instagram: @butterflyromania
    YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCCi...bjtiYaVxGQamQA

    http://www.tt-shop.ro
    http://www.butterfly.tt
    http://www.tenisdemasa.ro

    Comentariu


    • #3
      Propuneri modificare regulament

      Propunere modificare Art. 2, alin. 2
      Nu sunt accepta?i jucători legitima?i la data începerii turneelor, indiferent că joac? sau nu în superlig?, div. A sau B.
      Un jucâtor amator care se legitimeaz? ??i pierde imediat statutul de amator ?i nu dup? 2 ani. Chiar dac? el a apucat să joace la câteva turnee din momentul legitim?rii nu mai are dreptul să participe la Amatour, r?m?nând cu punctele acumulate pân? atunci.

      Comentariu


      • #4
        In legatura cu punctajele..... mi se pare o idee destul de buna cea cu adunarea mediei la turneele de categorie B....dar la turneele cat A eu as propune sa se adune pur si simplu punctele obtinute la fiecare turneu in parte. Ma gandesc ca un participant la 3 turnee A ( minim necesar ) ar fi avantajat in fata altei persoane care a participat la toate turneele A si care a obtinut la unele din turneele in plus rezultate ceva mai slabe ;

        exemplu : X participa la 3 turnee A si obtine 10 puncte la fiecare => media 10 ; Y participa la 6 turnee, obtine 10 puncte la primele 5 si 5 puncte la ultimul => 9,1 puncte media

        Eu zic ca adunarea punctajelor la A si A+ ar fi mai simpla. ( ar mai fi si alte variante....de exemplu media celor mai bune 3 rezultate si un eventual spor pentru cei care participa la cat mai multe turnee.....dar mi se par mai complicate....);

        Voi ce ziceti ?

        Comentariu


        • #5
          Aaa...in legatura cu legitimatii...mi se par suficiente prevederile din regulament. Daca eliminam superliga, divizia A si B, juniorii de peste 14 ani....eu zic ca e in regula. In calificari si in onoare nu se joaca atat de multe meciuri si mi se pare normal sa-i primim.

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de rasvan
            Filo
            Daca ai cumva facut un program cu datele exacte de desfasurare ale turneelor de tip B ar fi bine sa le postezi. Nu de alta dar sa nu intram in criza de timp.
            Mersi
            Turnee B
            21 sau si 22 ianuarie
            4 sau si 5 februarie
            18 sau si 19 februarie
            in functie de posibilitatile organizatorice si numarul de participanti.
            un concurs B se tine cu 10-19 participanti inscrisi sau nu in circuit, daca numarul lor depaseste 20 de fac 2 sau 3 in paralel.

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de elefantel_roz
              In legatura cu punctajele..... mi se pare o idee destul de buna cea cu adunarea mediei la turneele de categorie B....dar la turneele cat A eu as propune sa se adune pur si simplu punctele obtinute la fiecare turneu in parte. Ma gandesc ca un participant la 3 turnee A ( minim necesar ) ar fi avantajat in fata altei persoane care a participat la toate turneele A si care a obtinut la unele din turneele in plus rezultate ceva mai slabe ;
              exemplu : X participa la 3 turnee A si obtine 10 puncte la fiecare => media 10 ; Y participa la 6 turnee, obtine 10 puncte la primele 5 si 5 puncte la ultimul => 9,1 puncte media
              Eu zic ca adunarea punctajelor la A si A+ ar fi mai simpla. ( ar mai fi si alte variante....de exemplu media celor mai bune 3 rezultate si un eventual spor pentru cei care participa la cat mai multe turnee.....dar mi se par mai complicate....);
              Voi ce ziceti ?

              Cine crezi ca va putea participa la toate turneele A?

              Daca majoritatea celor inscrisi doresc adunarea punctelor eu nu ma opun dar pana sa avem de adunat sau de facut medii mai avem. Eu am socotit mai buna varianta mediei petru ca acesta este un circuit de amatori si nu oricine poate participa la toate turneele, ar fi fost altfel in cazul unui circuit de profesionisti unde fiecare participa la toate turneele.
              Acest lucru se va stabili prin vot de catre organizatorii de turnee (sau putem face un referendum pe forum)

              P.s. sunt doar 5 tunee A pantru ca unul este pe echipe si dublu
              de ce nu ai luat in considerare si varianta ca jucatorul care participa la mai multe turnee, la ultimul nu castiga 5 ci 20 de puncte, nu este el atunci avantajat chiar si in cazul mediei?

              Comentariu


              • #8
                Re: Propuneri modificare regulament

                Postat în original de Janos
                Propunere modificare Art. 2, alin. 2
                Nu sunt accepta?i jucători legitima?i la data începerii turneelor, indiferent că joac? sau nu în superlig?, div. A sau B.
                Un jucâtor amator care se legitimeaz? ??i pierde imediat statutul de amator ?i nu dup? 2 ani. Chiar dac? el a apucat să joace la câteva turnee din momentul legitim?rii nu mai are dreptul să participe la Amatour, r?m?nând cu punctele acumulate pân? atunci.
                Daca eu ma legitimez anul asta ma dai afara din circuit?
                Jucatorii legitimati sunt bineveniti cu restrictiile scrise in regulament ei nu primesc titulaturi de amatori (campioni, etc) si nu vor putea primii premii din partea sponsorilor ci numai cele rezultate din taxa de participare. Premiile la turneele A nu sunt atat de atractive deci nu va fi o `afacere` sa intre in circuit legitimatii.
                Acestia nu au prioritate nici la inscriere deci chiar nu este atractiv pentru un legitimat sa intre in circuit numai daca doreste sa joace cu cat mai multi exact ceea ce dorim si noi.

                Comentariu


                • #9
                  Eu sunt partizanul urmatoarei variante:
                  Se aduna media punctelor din cele mai bune 3 turnee B din primul semestru cu cele mai bune 3 turnee A si cu media celor mai bune 3 turnee B din al doilea semestru. In acest Punctajele intermediare se calculeaza in acelasi mod, tinand cont de nr de turnee efectuat pana in acel moment.
                  Punctajul este utilizat si pentru calificarea in turneul A+.
                  In privinta legitimatilor, propun urmatoarele: nelegitimatii, legitimatiile expirate si legitimatii in campionatele inferioare (judetene, onoare si calificari, cum zice elefantelul pot fi considerati amatori. Putem sa inscriem si legitimatii care nu au depasit divizia B si le dam titlul de profesori, dar nu vor avea posibilitatea de a lupta pentru titlul de Campion amator ci numai pt profesor emerit.
                  In privinta inscrierilor, ar fi mult mai comod ca Valentin sa puna pe site un tabel compatibil excel pentru a completa ordonat datele cerute de Filo. Va fi mult mai usor pentru lucrul cu baza de date.
                  Il rog sa-mi dea un telefon pt a ne cunoaste.

                  Comentariu


                  • #10
                    Nivelul de divizia B mi se pare totusi putin cam ridicat pentru o competitie de amatori. Chiar daca sunt doar 4 echipe acolo....majoritatea joaca totusi si in calificari si au desule meciuri, nu cred ca e cazul sa ii primim la noi.
                    Cat despre excluderea de la turneul final a legitimatilor....daca ii primim in clasament...eu zic sa primim macar o parte si la turneul final.
                    Sa zicem maxim 6 ...in ordinea punctelor din clasament. Evident...cu restrictiile de la fiecare turneu obisnuit ( fara titulaturi, premii de la sponsori,...etc )

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de Dan2
                      Eu sunt partizanul urmatoarei variante:
                      Se aduna media punctelor din cele mai bune 3 turnee B din primul semestru cu cele mai bune 3 turnee A si cu media celor mai bune 3 turnee B din al doilea semestru. In acest Punctajele intermediare se calculeaza in acelasi mod, tinand cont de nr de turnee efectuat pana in acel moment.
                      Punctajul este utilizat si pentru calificarea in turneul A+.
                      In privinta legitimatilor, propun urmatoarele: nelegitimatii, legitimatiile expirate si legitimatii in campionatele inferioare (judetene, onoare si calificari, cum zice elefantelul pot fi considerati amatori. Putem sa inscriem si legitimatii care nu au depasit divizia B si le dam titlul de profesori, dar nu vor avea posibilitatea de a lupta pentru titlul de Campion amator ci numai pt profesor emerit.
                      In privinta inscrierilor, ar fi mult mai comod ca Valentin sa puna pe site un tabel compatibil excel pentru a completa ordonat datele cerute de Filo. Va fi mult mai usor pentru lucrul cu baza de date.
                      Il rog sa-mi dea un telefon pt a ne cunoaste.
                      Nu sunt de acord cu media punctelor la cele mai bune 3 turnee pentru ca acest sistem poate duce la varianta in care un jucator care are 3 turnee bune poate sa se lase invins in turnee care nu i se socotesc la medie pentru ca invingatorul lui sa obtina un coeficient de asemenea bun. Deci acest sistem este un sistem care da posibilitatea fraudarii rezultatului final si cum noi suntem in Romania........... (nu cred ca cei care au propus acest sistem doresc sa faca chestii ilegale) si daca in Romania se pot face smecherii sigur se vor face.

                      Comentariu


                      • #12
                        La multi ani tuturor IONILOR si IOANELOR inscrise in acest Forum.
                        In mod special lui ro ionut 23, singurul care s-a declarat direct ION, dar si pentru ceilalti, care sunt poate ioni negativi.... sau neutri???

                        Comentariu


                        • #13
                          Rugaminte: Prieteni din Pitești si Timișoara inscrisi in forum, poate gasiti cunostinte in aceste orase care pot organiza un turneu de categorie A. nu este neaparat vorba de fonduri, ci de posibilitatea de organizare. Astept un semn de la D-l Petrescu de la Pitești.
                          dan2.

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de Dan2
                            Rugaminte: Prieteni din Pitești si Timișoara inscrisi in forum, poate gasiti cunostinte in aceste orase care pot organiza un turneu de categorie A. nu este neaparat vorba de fonduri, ci de posibilitatea de organizare. Astept un semn de la D-l Petrescu de la Pitești.
                            dan2.
                            Nu prea avem membrii din aceste localitati din pacate......dar foarte bine ar fi ca turneele A care nu sunt alocate sa fie in orase `noi` ca desi eu as putea organiza si turneul pe echipe sau dublu sau s-ar putea organiza in București totusi ar fi mai frumos ca circuitul sa nu fie monopolizate de Oradea si București (totusi Bucureștiul deoarece are cei mai multi inscrisi are privilegiul firesc de a gazdui turneele A+)

                            Comentariu


                            • #15
                              Vreau sa intreb un singur lucru:
                              De ce a fost introdusa regula privitoare la turneele paralele?
                              Ma gandesc ca pt a atrage cat mai multi participanti............dar regula asta este in defavoarea unui jucator care nu joaca in astfel de turnee paralele!!!
                              El poate acumula maxim 10p in timp ce un alt jucator ar putea acumula 15 sau chiar mai multe puncte.
                              E doar o parere personala.
                              Primorac Carbon
                              FH Dignics 09C
                              BH JOOLA MAXX

                              Comentariu


                              • #16
                                Postat în original de tycutz
                                Vreau sa intreb un singur lucru:
                                De ce a fost introdusa regula privitoare la turneele paralele?
                                Ma gandesc ca pt a atrage cat mai multi participanti............dar regula asta este in defavoarea unui jucator care nu joaca in astfel de turnee paralele!!!
                                El poate acumula maxim 10p in timp ce un alt jucator ar putea acumula 15 sau chiar mai multe puncte.
                                E doar o parere personala.
                                Iti respect parerea si ma bucur ca ai citit regulamentul.
                                Explicatia ar fi ca un turneu de 20 de persoane este mai puternic decat un turneu de 10. Am sa reduc punctele in plus la 12, 11+13 si 12+14(maxim), ca sa fie diferenta dar nu asa de mare incat sa fie decisiva. In acelasi sens am dat in plus puncte turneelor B la care sunt participanti din afara judetului, deci turneele B cu participare numeroasa (peste 30 de persoane la care sunt peste 15% din afara judetului vor avea puncte in plus, chiar daca nu multe pentru ca in acest moment turneul se apropie mai mult de un turneu A decat de un turneu B. De ex daca voi organizati un turneu cu peste 30 de persoane la care sunt prezenti jucatori din Oradea, Bistrița, Suceava etc. acest turneu este mai important decat un turneu facut intr-o localitate unde sunt numai 6-7 inscrisi si turneul este de 10-12 persoane) Deci punctajul maxim la un tunneu B va fi de 10+4(turneu de peste 40 de persoane)+2(turneu cu peste 30% din afara judetului)=16.
                                ...........mi-ai dat ceva de lucru ca eu facusem toate hartiile cu puctajele.................dar ideea principala este ca fiecare sa se simta bine si sa nu avem mai multi nemultumiti decat multumiti, pentru ca noi fiind amatori dorim sa ne simtim bine si nu sa ne enervam pe tot felul de chestii care tin de regulament.
                                Eu zic ca asa e echitabil. Eu ma gandeam ca prin acordarea de puncte in plus sa facem si niste turnee B puternice, care de la anul sa se transforme in turnee A, pentru ca scopul final este sa avem 12 turnee A (unul in fiecare luna) si inca 12 turnee B, deci in fiecare luna orice jucator sa poata participa la 2 turnee (aia ar fi o chestie meseriasa, mai ales pentru amatori ca noi)

                                Am sa incerc sa enervez pe cat mai putini cu regulamentul...........

                                Comentariu


                                • #17
                                  Postat în original de filo
                                  Postat în original de Dan2
                                  Eu sunt partizanul urmatoarei variante:
                                  Se aduna media punctelor din cele mai bune 3 turnee B din primul semestru cu cele mai bune 3 turnee A si cu media celor mai bune 3 turnee B din al doilea semestru. In acest Punctajele intermediare se calculeaza in acelasi mod, tinand cont de nr de turnee efectuat pana in acel moment.
                                  Punctajul este utilizat si pentru calificarea in turneul A+.
                                  In privinta legitimatilor, propun urmatoarele: nelegitimatii, legitimatiile expirate si legitimatii in campionatele inferioare (judetene, onoare si calificari, cum zice elefantelul pot fi considerati amatori. Putem sa inscriem si legitimatii care nu au depasit divizia B si le dam titlul de profesori, dar nu vor avea posibilitatea de a lupta pentru titlul de Campion amator ci numai pt profesor emerit.
                                  In privinta inscrierilor, ar fi mult mai comod ca Valentin sa puna pe site un tabel compatibil excel pentru a completa ordonat datele cerute de Filo. Va fi mult mai usor pentru lucrul cu baza de date.
                                  Il rog sa-mi dea un telefon pt a ne cunoaste.
                                  Nu sunt de acord cu media punctelor la cele mai bune 3 turnee pentru ca acest sistem poate duce la varianta in care un jucator care are 3 turnee bune poate sa se lase invins in turnee care nu i se socotesc la medie pentru ca invingatorul lui sa obtina un coeficient de asemenea bun. Deci acest sistem este un sistem care da posibilitatea fraudarii rezultatului final si cum noi suntem in Romania........... (nu cred ca cei care au propus acest sistem doresc sa faca chestii ilegale) si daca in Romania se pot face smecherii sigur se vor face.
                                  Nu cred ca e cazul sa ne gandim la frauda cel putin in acest caz: E putin probabil ca cel care ar vrea sa dea punctele sa nimereasca cu cel cui vrea sa le dea, pe urma nu ii poate ceda prea multe puncte (poate vreo2), si ar trebui ca la al 4-lea turneu sa aiba maxim de puncte, altfel risca sa piarda circuitul.... prea multi de daca. Argumentul meu este ca vor fi putini cei care vor participa la toate turneele A si nu e corect sa ii fortam. Daca vom alege cele mai bune 3 turnee, ii putem mobiliza ca la ultimele sa-si mareasca punctajul, dar nu-i putem obliga.

                                  Punctajul trebuie sa fie cat mai simplu de urmarit. Eu zic ca cele 10 p pt turneele de cat B sunt de ajuns; asa cum am mai zis, un punctaj final (maxim) de 10(B1)+20(A)+20(A)+20(A)+10(B2)+30(A+) p ar avea ponderea cea mai bine repartizata si cea mai usor de urmarit. Adunarea punctelor la A este mai usoara decat calculul mediei si mai sugestiva.
                                  Utilizarea a doua medii pt. B (semestrul 1 si semestrul 2) pastreaza interesul pt concursurile B de vara si toamna, altfel, cei care participa la 3 turnee in ian si feb nu vor mai avea interes tot anul sa mai joace B.

                                  Mai trebuie sa fie clar pt participanti de diferentele intre turneele B (de masa) si cele A (pt cei buni) si sa nu apropiem punctajele. Daca vor fi mai multi, asa cum spuneai, se pot organiza doua turnee, fiecare de 10 p.Iar pentru efortul de a veni sute de km se poate acorda un bonus de 2 p strict jucatorului respectiv si nu turneului.
                                  Raportul intre B si A de max 20 la max 60 mi se pare cel mai bun. Pe masura ce vedem interes si posibilitati la un anumit organizator putem sa-l promovam in categ. A.
                                  Cap. 6 Organizare mai trebuie studiat si discutat cu atentie,deoarece aici este cheia succesului si nu trebuie lasat nimic la intamplare.
                                  Nu am avansat cu tabelul excel de pe site (il face Valentin?) si cu gasirea organizatorilor pt B. turneele de B nu trebuie sa apara la intamplare, ci trebuie mai intai inscrise si afisate in site. Cine poate sa organizeze sa trimita datele cat mai repede.
                                  Ar trebui construit in site un canal privat cu parola in care sa se poata transmite date intre organizatori, inainte de definitivarea regulamentului, dar si dupa aceea.

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    M-am ocupat cam de toate chestiile de organizare.

                                    Ce ne facem cu localitatile care nu pot din anumite motive sa organizeze mai mult de 3 turnee pe semestru? sau poate nici atatea, si ce ne facem cu localitatile care intra in circuit mai tarziu si nu pot organiza turnee decat din toamna? si ce ne facem in momentul in care doritorii de puncte (daca puntele se aduna la turneele A) vor fi peste capacitatea organizatorica a turneelor?

                                    Sunt probleme de organizare la care trebuie sa se gandeasca fiecare in momentul in care se propune un sistem sau altul.

                                    Eu nu sunt de acord cu adunarea punctelor la turneele A si nici cu 2 medii la turneele B dar acest lucru il vom vota. De asemenea si acumularea punctelor la turneele B in care sunt multi participanti si plusul de puncte la turneele cu jucatori din alte localitati.

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Postat în original de filo
                                      M-am ocupat cam de toate chestiile de organizare.
                                      Ce ne facem cu localitatile care nu pot din anumite motive sa organizeze mai mult de 3 turnee pe semestru? sau poate nici atatea, si ce ne facem cu localitatile care intra in circuit mai tarziu si nu pot organiza turnee decat din toamna? si ce ne facem in momentul in care doritorii de puncte (daca puntele se aduna la turneele A) vor fi peste capacitatea organizatorica a turneelor?
                                      Sunt probleme de organizare la care trebuie sa se gandeasca fiecare in momentul in care se propune un sistem sau altul.
                                      Eu nu sunt de acord cu adunarea punctelor la turneele A si nici cu 2 medii la turneele B dar acest lucru il vom vota. De asemenea si acumularea punctelor la turneele B in care sunt multi participanti si plusul de puncte la turneele cu jucatori din alte localitati.
                                      Iata argumentele mele:
                                      1 Daca ii obligam prin regulament sa faca 3 turnee pana la 01 martie, vor soma un an intreg!!! Mai e nevoie de teme si pentru sem 2!!
                                      2. Problema nu e cu localitatile care intra mai tarziu, ele pot intra oricand in circuit, ci cu participantii care intra mai tarziu. Daca participantii intra mai tarziu in circuit si vor primi mai putine puncte, ca nu pot primi pt ce nu au participat. Punctajul primit pt turnee B nu este esential ca marime, dar este interesant pentru liderii turneului si pentru departajarea celor care nu vor participa la turneele A.
                                      3. La un nr mare de participanti stii bine ca ne putem astepta! Daca doritorii de puncte vor veni cu totii la ultimele 2 turnee, in mod sigur vor fi turnee de buna calitate. Din punct de vedere al numarului, facem ca in ATP: stabilim nr maxim dupa posibilitati, (probabil 32, 48 sau 64) 3/4 se inscriu in ordinea punctajului, restul primesc Wild Card de la organizatorii locali, asa cum am mai propus.
                                      4. Matematic, nu este important daca se calculeaza media a minim 3 turnee sau se aduna punctajul a trei turnee, rezultatul depinde numai de raportul intre punctajele A si B. Dar in cazul sumei, fiecare participant va putea sti mai precis unde este in ierarhia intermediara si de cate puncte mai poate dispune. In cazul mediei, punctajul ramane ~constant, sau poate sa scada chiar daca va participa la urmatoarele turneee si majoritatea participantilor nu vor intelege nimic.
                                      Diferenta esentiala de punctaj este insa la turneul final:
                                      Punctajul final in var cu suma este 10+20+20+20+10+30=110 (27% pt turneul A+)
                                      Punctajul final in varianta cu medie . ar fi cam asa: 10+30+55=95, (60% pt turneul A+) ponderea covarsitoare o are turneul final si toata munca de un an ramane fara importanta!
                                      Inca ceva pentru votanti: Nr de puncte propus in cele doua variante este legat de modul de calcul; pentru var. cu media, punctele sunt mai multe (10, 30 si 55) si raman ~ constante, pt var cu suma sunt mai putine(10, 20 si 30), dar se vor aduna!! nu alegeti var suma si punctajul de la var medie si nici invers!!
                                      Pentru votare, evident sunt de acord cu variantele propuse de mine!!

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        ponderea mediei nu este asa cum ai zis datorita faptului ca puntajul turneului A+ se aduna in media turneelor A si nu se aduna cu media tureelor A. deci puntajul final consta in media turneelor B +media turneelor A impreuna cu cel A+, daca nu facem asa si facem sistemul propus de tine jucatorii care nu vor putea participa la turneul A+ vor fi extrem de dezavantajati de sistemul de adunare al punctelor si vom avea jucatori care au posibilitatea de a participa la multe turnee sa ajunga sus in punctaj chiar daca nu castiga nici un turneu (acesta era sistemul folosit in tenisul de camp pana in urma cu cativa ani, dar chiar si ei au renuntat la el)

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Postat în original de filo
                                          ponderea mediei nu este asa cum ai zis datorita faptului ca puntajul turneului A+ se aduna in media turneelor A si nu se aduna cu media tureelor A. deci puntajul final consta in media turneelor B +media turneelor A impreuna cu cel A+, daca nu facem asa si facem sistemul propus de tine jucatorii care nu vor putea participa la turneul A+ vor fi extrem de dezavantajati de sistemul de adunare al punctelor si vom avea jucatori care au posibilitatea de a participa la multe turnee sa ajunga sus in punctaj chiar daca nu castiga nici un turneu (acesta era sistemul folosit in tenisul de camp pana in urma cu cativa ani, dar chiar si ei au renuntat la el)

                                          puntajul turneului A+ se aduna in media turneelor A si nu se aduna cu media tureelor A Cum adica?? Eu unul nu inteleg logica punctajului pe care il faci u?? Adik se face media turneelor A si apoi media acestor turnee se aduna cu punctajul de la A+ si se imparte la 2?? Sau se aduna punctele de la turneele A cu Punctele de la turneul A+ si se imparte la nr de turnee A plus Turneul A+Î? Inseamna ca Turneul A+ nu ar mai avea nimic in plus fata de acele turnee! Din cate stiu eu ... si la nivel profesionist de tenis de masă ... nu se face media .. ci se aduna punctele adunate de fiecare jucator de la fiecare turneu in parte!
                                          Blade: Butterfly Photino
                                          Fh: Butterfly Tenergy 05
                                          Bh:Yasaka Rakza 9

                                          www.lovetodance.ro

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Postat în original de Bebe
                                            Postat în original de filo
                                            ponderea mediei nu este asa cum ai zis datorita faptului ca puntajul turneului A+ se aduna in media turneelor A si nu se aduna cu media tureelor A. deci puntajul final consta in media turneelor B +media turneelor A impreuna cu cel A+, daca nu facem asa si facem sistemul propus de tine jucatorii care nu vor putea participa la turneul A+ vor fi extrem de dezavantajati de sistemul de adunare al punctelor si vom avea jucatori care au posibilitatea de a participa la multe turnee sa ajunga sus in punctaj chiar daca nu castiga nici un turneu (acesta era sistemul folosit in tenisul de camp pana in urma cu cativa ani, dar chiar si ei au renuntat la el)
                                            puntajul turneului A+ se aduna in media turneelor A si nu se aduna cu media tureelor A Cum adica?? Eu unul nu inteleg logica punctajului pe care il faci u?? Adik se face media turneelor A si apoi media acestor turnee se aduna cu punctajul de la A+ si se imparte la 2?? Sau se aduna punctele de la turneele A cu Punctele de la turneul A+ si se imparte la nr de turnee A plus Turneul A+Î? Inseamna ca Turneul A+ nu ar mai avea nimic in plus fata de acele turnee! Din cate stiu eu ... si la nivel profesionist de tenis de masă ... nu se face media .. ci se aduna punctele adunate de fiecare jucator de la fiecare turneu in parte!
                                            punctele de la turneele A se aduna cu punctele de la turneul A+ si se imparte la numarul total de turnee. Turneul A+ are ceva in plus fata de restul turneelor--punctajul mai mare. Daca am aduna punctele un jucator care din diverse motive desi este calificat nu poate participa la turneul A+ ar cadea de pe locul 5-6 sa zicem pe locul 30. Deci sistemul adunarii punctelor nu este pentru amatori mai ales ca noi mai avem si servici, si neveste si copii(care ii au) dec nu putem participa la orice turneu si atunci media respecta mai bine valoare jucatorului decat orice alt sistem.

                                            La nivel profesionist nu se face asa ci pentru fiecare jucator se aduna sau se scade un anumit numar de puncte la punctajul sau in functie de adversarii cu care a jucat si se mai aduna un punctaj bonus in functie de turneul la care a participat, deci daca participi la un turneu la care desi esti numarul 5 mondial si pierzi in al doilea meci cu nr.50 mondial nu ti se aduna puncte ci ti se scad, deci te rog sa nu vii cu argumente pe care nu le stapanesti. Acela e si o mai repet inca o data sistemul folosit pana in urma cu cativa ani de ATP si nu a fost folosit in tenisul de masa (cel putin de cat timp studiez eu fenomenul)

                                            Eu am propus sistemul mediei pentru ca este mai usor de calculat si este mai logic decat alte sisteme. Eu sunt de acord cu 2 medii la turneele B sau media sa se faca cu minim 5 turnee B, pentru ca e mai corect dar noi vrem sa intre si alte localitati si alti jucatori in circuit si nu ar fi bine ca acestia sa fie dezavantajati de acest fapt. Acest sistem va fi f bun in momentul in care vom avea 100-150 de jucatori inscrisi si numarul de localitati inscrise va fi stabil.

                                            Eu nu sunt de acord in principiu cu sistemele in care noi ca circuit sa mergem sa ii impunem organizatorului tot felul de chestii.
                                            De ex eu ca organizator nu sunt de acord ca la un turneu tinut pe obrazul, timpul, stresul si banii mei sa vina cineva sa imi zica ca nu am voie sa inscriu numai 25 % din jucatori sau la un turneu cu un numar limitat de participanti sa am destui care desi ar dori nu pot sa ii primesc in concurs pentru ca punctele se aduna si atunci toata lumea va trebui sa participe la toate turneele.
                                            Eu va zic clar ca daca se voteaza un sistem in care vor fi mai multi nemultumiti decat multumiti eu ma retrag rapid, pentru ca nu doresc sa-mi fac mai multi dusmani decat prieteni.
                                            Sistemul pe care l-am propus eu tine cont de toti jucatorii si mai buni si mai slabi pentru ca scopul nostru este sa ne simtim bine. Daca se hotaraste un sistem care sa ii favorizeze pe anumiti jucatori in defavoarea celor mai slabi sau celor care nu pot participa regulat eu ma retrag din organizare si voi ramane doar ca participant, pentru ca eu doresc un sistem `de masa` si nu unul elitist.
                                            Daca doresc sa particip la un sistem elitist este de ajuns sa ma legitimez.

                                            Comentariu

                                            Who has read this thread:
                                            Procesare...
                                            X