Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Cum scapam de emotii?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Cum scapam de emotii?

    Salut dragi jucatori,
    Va scriu aici pentru ca am considerat ca voi sunteti cei mai in masura sa ma sfatuiti in cazul meu, si nu numai. Am o problema foarte mare cu emotiile in timpul meciurilor importante, si asta ma face sa fiu cu mult sub nivelul meu de la antrenamente, asta ducând de multe ori la meciuri pierdute sau castigate la limita posibilului. Aveti si voi problema asta? Daca da, cum o combateti?

    Multumesc anticipat!


    Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk
    Blade : HM Levi OFF+
    FH: Donic Baracuda
    BH: Yasaka Mark V

  • #2
    De bere ai auzit

    Comentariu


    • #3
      Postat în original de dantim Vezi post
      De bere ai auzit
      Cu timpul...se scapa )...(sper)..

      Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

      Comentariu


      • #4
        -consult psihologic
        -relaxirem forte(da somnolenta la unele persoane)
        -alprazolam(xanax de 0,25 sau cel mult de 0,5mg)-se elibereaza pe reteta speciala verde,deoarece consumat in cantitate mare si indelungata poate da dependenta....de tenis.
        Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
        Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

        Comentariu


        • #5
          Salut .. pana acum s-au spus 3 oameni parerea ... un .. Berov - el asca scapa de emotii , un doctor si o femeie ... cu emotiile feminine ( care trec ).
          Fiecare a tratat emotiile din punctul lui de vedere.. doctorul cu pastile , femeia cu timpul care e un bun contracarator de emotii .
          Eu in schimb te-as sfatui ca obiectivul tau la masa de joc sa fie distractia. Intrii la masa sa te distrezi .. vorba cuiva ..ai pierdutmeciul dar ai castigat un prieten ... revansa e intotdeauna binevenita


          Lemn : Nittaku Septear ; InnerForce ALC
          FH: Xiom Omega IV Elite ; Joola Maxx
          BH: Xiom Omega IV Elite ; Joola Maxx .... No more Anti .. Game

          Comentariu


          • #6
            Dany a pus o intrebare serioasa. Nu inteleg de ce trebuie luat peste picior. Daca are cineva sfaturi pertinente e binevenit sa posteze. Eu inteleg ca mai si glumim dar la o problema serioasa, ar trebui sa dam raspunsuri serioase.

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de dany01 Vezi post
              Salut dragi jucatori,
              Va scriu aici pentru ca am considerat ca voi sunteti cei mai in masura sa ma sfatuiti in cazul meu, si nu numai. Am o problema foarte mare cu emotiile in timpul meciurilor importante, si asta ma face sa fiu cu mult sub nivelul meu de la antrenamente, asta ducând de multe ori la meciuri pierdute sau castigate la limita posibilului. Aveti si voi problema asta? Daca da, cum o combateti?

              Multumesc anticipat!


              Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk
              Toti am avut problema asta...stai linistit ! Nu a scapat nimeni pentru ca nimeni nu s-a nascut invatat...singurul tratament e sa participi la cat mai multe turnee, jocuri oficiale, amicale, etc IN AFARA zonei tale de confort, marind astfel aceasta arie ! Si eu am inca aceasta problema, odata iesit din spatiul de antrenament, cunoscut, familiar dar pe masura ce se aduna participarile in turnee ( indiferent de rezultatele obtinute, cum sublinia un antevorbitor ), simt cum se micsoreaza emotia, tracul, etc ! Bafta !
              TRUST NO ONE !

              Comentariu


              • #8
                Doua articole care te-ar putea ajuta:
                http://www.experttabletennis.com/mental/
                http://www.experttabletennis.com/tab...is-psychology/

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de Kralizec Vezi post
                  Dany a pus o intrebare serioasa. Nu inteleg de ce trebuie luat peste picior. Daca are cineva sfaturi pertinente e binevenit sa posteze. Eu inteleg ca mai si glumim dar la o problema serioasa, ar trebui sa dam raspunsuri serioase.
                  N.am vrut sa l iau peste picior..nici eu nu am gasit solutia! De aceea am zis, "cu timpul"...de un an tot particip, in speranta ca intr.o zi voi juca mai putin crispata..mai fara emotii...pastilele nu cred ca.s o solutie..bautura...nu stiu, ca nu incerc_ ..cred ca varianta de a te distra e cea mai buna..succes, tuturor!

                  Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

                  Comentariu


                  • #10
                    Nu ma refeream la postul dvs. ci la celelalte doua. Nu cred ca-i ok sa recomanzi xanax unui tanar de 18 ani ca sa scape de emotii. Si nici alcoolul nu-si are rostul.

                    Comentariu


                    • #11
                      eu am scapat (doar partial) prin participari cat mai dese la turnee
                      JOOLA Zelebro
                      FH Joola Rhyzer Pro 45
                      BH Joola Rhyzer Pro 45

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de Kralizec Vezi post
                        Nu ma refeream la postul dvs. ci la celelalte doua. Nu cred ca-i ok sa recomanzi xanax unui tanar de 18 ani ca sa scape de emotii. Si nici alcoolul nu-si are rostul.
                        Sa incerce sa le combine..si nu cu bere,ca aia baloneaza..o vodca,colea..am vazut pe la Stirile de la Ora 17 ca pot face minuni..Cat despre dsoara(sau dna ) Anna sa vina la un turneu la Fălticeni si dupa 5-6 shot uri de afinata se baga direct la Elite
                        of all the things i lost i miss my mind the most

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de cata_60 Vezi post
                          Sa incerce sa le combine..si nu cu bere,ca aia baloneaza..o vodca,colea..am vazut pe la Stirile de la Ora 17 ca pot face minuni..Cat despre dsoara(sau dna ) Anna sa vina la un turneu la Fălticeni si dupa 5-6 shot uri de afinata se baga direct la Elite
                          Multumesc de invitatie...imi place Fălticeniul si zona Sucevei..am de gand sa merg la A+ de la Gura Humorului...dk prind loc ..._doar ca..nu le am de nici o culoare cu alcoolul..nici chiar cu vestita afinata ..dulceatza de afine nu o refuz

                          Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de Ana Anna Vezi post
                            Multumesc de invitatie...imi place Fălticeniul si zona Sucevei..am de gand sa merg la A+ de la Gura Humorului...dk prind loc ..._doar ca..nu le am de nici o culoare cu alcoolul..nici chiar cu vestita afinata ..dulceatza de afine nu o refuz

                            Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk
                            Never say never
                            of all the things i lost i miss my mind the most

                            Comentariu


                            • #15
                              In postul 4,prima alegere si sper eu una de succes, o constituie PSIHOTERAPIA ,care este anevoioasa si de durata.
                              Atunci cand nu se reuseste cu ea,etapa a-2-a o constituie o terapie cu un anxiolitic usor pe baza de plante si cand este nevoie de luat.
                              In ultima instanta,in caz de forta majora se poate lua in considerare xanaxul.
                              Aceasta ar fi o etapizare si o rezolvare in timp a problemei ridicate.Fiti siguri ca domnul nu numai la masa de joc are emotii ci si in alte situatii unde stressul este prezent.
                              Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
                              Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

                              Comentariu


                              • #16
                                Postat în original de PRIZA TOK Vezi post
                                In postul 4,prima alegere si sper eu una de succes, o constituie PSIHOTERAPIA ,care este anevoioasa si de durata.
                                Atunci cand nu se reuseste cu ea,etapa a-2-a o constituie o terapie cu un anxiolitic usor pe baza de plante si cand este nevoie de luat.
                                In ultima instanta,in caz de forta majora se poate lua in considerare xanaxul.
                                Aceasta ar fi o etapizare si o rezolvare in timp a problemei ridicate.Fiti siguri ca domnul nu numai la masa de joc are emotii ci si in alte situatii unde stressul este prezent.
                                Asa e...la persoanele emotive..concursurile sunt un catalizator..Magneziu..ciocolata amaruie..calmante din plante...dar cu xanax tot nu.s de acord...deci...sper ca s.a lamurit Dany ..ii uram succes!!

                                Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

                                Comentariu


                                • #17
                                  Am aproape 10 ani de cand concurez la meciuri importante dar am aceeasi problema mereu. Oricum, o sa incerc varianta cu ciocolata si magneziu. Va multumesc!

                                  Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk
                                  Blade : HM Levi OFF+
                                  FH: Donic Baracuda
                                  BH: Yasaka Mark V

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    De emotii nu o sa scapi niciodata..mai ales in timpul meciurilor importante/meciuri cu miza/concursuri. Ideea nu e sa scapi de ele ci sa incerci sa le tranformi in emotii constructive/ pozitive. Din pct meu de vedere ( am ceva participari la concursuri + diviziile FRTM ) emotiile negative dispar in timp, pe masura ce inaintezi in varsta, dupa ce ai reusit sa bifezi un numar destul de mare de participari la concursuri, meciuri cu miza ..etc. Imi aduc aminte la primul meu concurs (eram aproximativ de varsta ta) cate emotii aveam ...negative...care ma impiedicau sa joc la capacitate maxima. Ca si concluzie incearca sa participi la cat mai multe turnee si...lasa timpul sa treaca...o sa fii din ce in ce mai stapan pe emotiile tale.

                                    Bafta si spor la treaba!

                                    - - - Actualizat - - -

                                    Postat în original de dany01 Vezi post
                                    Am aproape 10 ani de cand concurez la meciuri importante dar am aceeasi problema mereu. Oricum, o sa incerc varianta cu ciocolata si magneziu. Va multumesc!

                                    Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk
                                    Atunci apeleaza la un ajutor de specialitate....multi jucatori profesionisti apeleaza la un psihoterapeut ...
                                    Pentru o viaţă sănătoasă evitaţi: prietenii falşi, minciuna şi excesul de ?ncredere.

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Sa participi la ceva cursuri/module de relaxare si calmare interioara, yoga + socializarea (nu virtuala) te ajuta sa scapi de inhibitii si emotii
                                      Salon de infrumusetare

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Si eu am aceeasi problema, desi sunt la 46 de ani. Azi am fost la un turneu Amatur unde mi-au tremurat picioarele si mainile de zici ca jucam pe viata mea. Cu toate astea am avut 2 victorii, insa cred ca in zona mea de confort i-as fi batut pe toti din grupa. Ce-i drept nu am participari multe pentru ca nu-mi permite timpul.
                                        Am tot citit articole pe aceasta tema si cred totusi ca un psihoterapeut poate avea un aport major. Eu asta voi incerca si participari la turnee cat mai multe daca voi putea!

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Un grup de admiratoare/majorete care sa te sustina la un turneu ... emotiile vor fi maxime, dar la urmatoarele turnee fara galerie vei juca mult mai relaxat
                                          TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Vreau sa-i întâlnesc și eu pe toți colegii cărora le tremura m?inile și picioarele in grupele superioare, iar pe 2-3 in inferioare


                                            Sent from my iPhone using Tapatalk
                                            Andro TP Ligna CI Off
                                            Fh: Andro Rasanter R37 ultramax (neagră)
                                            Bh: Der Materialspezialist Spectre OX (mov)

                                            Comentariu

                                            Who has read this thread:
                                            Procesare...
                                            X