Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Imbatranire topsheet

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Imbatranire topsheet

    Am o fata pe care nu am mai folosit-o de un an. Am lipit-o de curand si am observat ca nu mai are vitalitatea pe care o stiam. Cred ca fata are vreo 2 ani nu arata a fi terminata, dar dupa mine cred ca, cu trecerea timpului cu toate ca nu a fost tinuta in conditii improprii (cald sau rece) si-a pierdut din proprietati atat buretele cat si topsheet-ul. Este vorba despre tenergy 64, nu stiu daca conteaza ce marca este cred ca e valabil la toate fetele. Daca a mai patit cineva asa ceva sau are alta explicatie sa puna o postate pe forum. Multumesc.
    blade :TB ALC
    fh : joola rhyzm-P, 2.0
    bh : andro rasant grip, 2.0

  • #2
    pai este simplu, a devenit o fata de paleta pt Speed Glue,,, de fiecare data cand mergi sa te joci inainte de joc dai de 2,3 straturi de Speed Glue si are viata,,, dureaza 5, min. toata treaba asta... mai multe ati spun la Tel.0720299335. 0740919785.

    Comentariu


    • #3
      Multumesc Leo de raspuns. Ma interesa nu in principal daca o mai pot folosi si cum sa-si recapete proprietatile ci doar ce se intampla cu fetele cu care nu mai joci sa spunem un an si le pastrezi in conditii normale - fara cald sau frig- isi pierd din calitati?
      blade :TB ALC
      fh : joola rhyzm-P, 2.0
      bh : andro rasant grip, 2.0

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de lucian75 Vezi post
        Multumesc Leo de raspuns. Ma interesa nu in principal daca o mai pot folosi si cum sa-si recapete proprietatile ci doar ce se intampla cu fetele cu care nu mai joci sa spunem un an si le pastrezi in conditii normale - fara cald sau frig- isi pierd din calitati?
        Orice fata are in compozitie un elastomer (mai pe românește un cauciuc) natural sau sintetic sau o combinatie intre cele doua. Imediat ce dau de oxigen, legaturile duble incep sa reactioneze si se desfac, ducand la scurtarea moleculei polimerice (traducere: cauciucul imbatraneste si crapa - aici e vorba de microfisuri, daca vrei sa vezi cum arata unul mai vizibil, te poti uita la furtume vechi sau cauciucuri de masina proaste). Pentru a intarzia procesul, fabricantii adauga o mica proporție de S (sulf) care se combina si blocheaza legaturile duble, procedeu cunoscut sub nulele de vulcanizare (desi are aceladi nume, procedeu total diferit de ce face nene de la colț cand ne repara pana de cauciuc). Asta doar intarzie, dar nu rezolva problema. Solutie de prelungirea vietii fetei - acoperirea cu folii de protectie si padtrarea ei intr-un container inchis (cam excesiv, nu, ca dosr nu e comoara de la Fort Knox[emoji23]). La burete se observa o crestere a fragilitatii lui cu inceputuri de pierdere a elasticității si faramitare. Mai devreme sau mai tarziu toate fetele trec prin faza asta, cu cat duritatea e mai mica cu atat mai repede. Parafraz?nd chestia cu lipiciul, "folosești sau nu folosesti... paleta, vremea... fetei paletei... trece" [emoji33] [emoji32] [emoji23], așa ca bucura-te de ea cat o ai si e funcțională in parametri buni. [emoji41] Sper sa nu fi fost prea tehnic in raspuns[emoji5]

        Comentariu


        • #5
          M-ai bagat in zapada, ca sa fie in ton cu vremea de afara. Mi-a placut explicatia, mai pe scurt trebuie sa arunc fata si sa-mi iau alta.
          blade :TB ALC
          fh : joola rhyzm-P, 2.0
          bh : andro rasant grip, 2.0

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de lucian75 Vezi post
            M-ai bagat in zapada, ca sa fie in ton cu vremea de afara. Mi-a placut explicatia, mai pe scurt trebuie sa arunc fata si sa-mi iau alta.
            Sorry, mai pe scurt, imbatraneste, ca si noi, face "riduri" (crapaturi), nu maiceste la fel de elastica sau dura. Tu ai vrut sa stii ce se intampla[emoji33] [emoji3]. Poti juca cu ea oricat de mult vrei, dar ai dreptate, pentru ca nu se va comporta la fel, da, merita schimbata daca vrei performanta. Daca vrei distractie sau miscare, este foarte buna asa cum este. Si colegii de pe forum au dreptate, se poate revitaliza, dar trebuie sa o faci des si nu se va comporta niciodata ca cea noua - fie folosesti adezivi speciali de lipire vo bustezi si aplici uleiuri (olefine alifatice saturate[emoji23] [emoji3] - asta sa mai radem un pic si sa fac ceata mai groasa) care sa-i mai redea fetei elasticitatea si pentru o perioada scurta obtii performante chiar marginal mai bune decat noua (=a trisa) , fie aplici mai multe straturi de adeziv omologat, in limita grosimii totale si stergi fata cu 3-4 picaturi de uleuri fine (de bebelusi sau din samburi de struguri) ca sa-si recapete aderenta si sa o mai resuscitezi un pic.
            Sper sa fie mai "digestibila" explicatia asta (ce iti e si cu chimistii astia[emoji32] [emoji33]). O zi cat mai placuta!

            Comentariu


            • #7
              O solutie este sa ii aplici un strat subtire si uniform de ulei de buna calitate(cu o bucata de vata imbibata in ulei) si sa o lasi se se usuce singura,. Fata va fi revigorata un timp! Poti repeta procedura inca o data in timp, apoi poti sa schimbi fata. Daca vrei o solutie mai putin agresiva si cu rezultate mai reduse poti opta pentru o curatire cu Bio rubber cleaner & rejuvenator Revolution(are la VIVASport). Nu prea ai alte variante.Succes!
              Ultima editare de similar; 21.apr.2017, 19:22.

              Comentariu

              Who has read this thread:
              Procesare...
              X