Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Recomandare fete Nittaku Acoustic

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Recomandare fete Nittaku Acoustic

    Buna,

    Vreau sa trec la lemn all wood - Nittaku Acoustic. M-ar interesa care fete s-ar preta cel mai bine pe acest lemn.
    Fetele din gama Tibhar (EL/FX/MX) se potrivesc pe Acoustic?

    Va multumesc,

  • #2
    Trecere este destul de mare,,,, Nittaku Acoustic este destul de puternic, rapid, nici o fata de care spui tu nu se potrivesc pentru ca Paleta devine racheta (adica f.rapida) si fetele alea sunt grele paleta o sa traga spre varf manerul fiind subtire....

    Iti recomand fete soft Donic Desto F3 Big Slam,Baracuda Big Slam, JOOLA energy X-tra,Yasaka Pryde 30,Tibhar Nimbus Soft,Xiom Vega Europe, si multe altele....Asa paleta nu este grea si o poti juca mai usor.... Bafta!
    Ultima editare de leo33; 06.iul.2017, 10:37.

    Comentariu


    • #3
      Multumesc pentru recomandari.
      De Yasaka Rakza 7 / 7soft ce parere aveti?

      Comentariu


      • #4
        Tot f rapida e și cu Rakza.
        încearcă xiom Vega japan, donic jp02 sau M2.
        Bafta la găsit paleta visata!
        Blade Buterfly Apolonia Tiago
        FH Tenergy 80
        BH Tenergy 05 FX

        Comentariu


        • #5
          Am folosit 6 luni Acoustic, pana luna asta cand am trecut la compozit. L-am folosit cu Andro Rasant grip (max) pe forehand si Rakza 7 soft (2.0) pe rever. Cu aceasta combinatie exista foarte mult control, mai ales pe rever. Acum depinde si de nivelul de joc si de tehnica fiecaruia. Dupa 5 luni mi-am dat seama ca unii de pe forumurile externe aveau dreptate. Acoustic este foarte bun, te ajuta sa-ti dezvolti jocul, insa este foarte liniar. Mai precis pui pe masa mai tot timpul mingea insa cam vine si inapoi, adica nu stiu din ce motiv e greu sa finalizezi punctul cu Acoustic (exact acest aspect era mentionat de cei care jucasera cu Acousticul pe forumurile externe). L-am incercat si cu Mx-p pe forehand insa ce a spus Leo mai sus este foarte adevarat. Lemnul devine dezechilibrat intr-un mod deranjant. In general imi place ca paleta sa aiba centrul de greutate putin catre cap, insa cu Mx-p devenea foarte dezechilibrata. Am cautat insa nu am gasit pe nicaieri pe forumuri o fata de paleta puternica dar si usoara in acelasi timp care ar fi putut da o forta mai mare de finalizare Acousticului. Poate un Acoustic mai greu, sau large handle ar putea sa fie putin mai letal, al meu are 85 de grame si nu e letal nici pe departe cum e spre exemplu Clipper-ul meu de 98 grame.
          Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
          FH: Butterfly Dignics 05
          BH: Tibhar Grass D.TecS

          Comentariu


          • #6
            Am jucat si eu cativa ani cu Acoustic, e un lemn cu simt f bun dar intradevar nu "deranjeaza" adversarul. Functie de nivelul de joc se pot preta bine si fetele din gama Xiom(Vega Pro) care au si control, viteza si efect. Merge bine chiar si cu tenergy 05 dar nu este o fața pt inceput. Un lemn similar cu el, cu simt ceva mai bun, mai mult efect si viteza este Osp Virtuoso+ cu care am jucat cativa ani la fel. Virtuoso+ este ceva mai moale in interior in timp ce Acoustic se simte ceva mai rigid.
            Blade: Viscaria, FL
            fh: T05, 2,1 mm, black
            bh: T05, 2,1 mm, red

            Comentariu

            Who has read this thread:
            Procesare...
            X