Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Dezbateri curente

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Daca se adopta noi reguli contra jucatorilor legitimati ce se intampla daca acestia isi "rup " legitimatiile si joaca in continuare ?Nu cred ca valoarea unui jucator sta in legitimatie.In realitate se pare ca discutia se invarte in jurul valorii unor jucatori din circuit.

    Comentariu


    • Si eu cred ca varianta cu 4 categorii este cea mai buna, cu conditia ca toate turneele sa se desfasoare separat pe cele 4 categorii

      Comentariu


      • Am copiat asta de undeva.

        *******************
        Propun ca cei ce joaca cu fete preparate la suprafata de contact (atentie:suprafata de contact!- nu schimbarea buretelui) sa primeasca la primul avertisment cartonas rosu
        *****************

        Nu vreau să contrazic pe nimeni, nici să dau cuiva dreptate.
        Fac doar o mică precizare. Eu știu așa că la sporturi de obicei la prima abatere se dă cartonaș galben (care ?nseamnă "avertisment") și abia după aceea se dă roșu, care ?nseamnă "eliminare". Adică se dă o șansă celui care a greșit prima oară...
        Dacă la tenis de masă e altfel, îmi cer deja scuze.

        Comentariu


        • Propunere:

          Eliminați complet "premierea" la turneele AmaTur... indiferent sub ce formă ar fi ea. Iar la Turneul Final, Campionul AmaTur pe anul respectiv să fie desemnat, după disputarea turneului, prin votul tuturor participanților la turneul final.... Care nu are timp să stea, să dea votul în plic.

          Dacă faceți asta, (mai ales prima parte) veți vedea cum dispar, încet dar sigur, toate motivele pentru care se poartă în continuare discuții ca asta de aici.

          Dacă nu faceți asta, ?nseamnă că nu doriți ca AmaTur să rămână ceea ce a fost la început, o competiție simplă, frumoasă, atractivă,...ci doriți să o transformați în orice altceva.

          Comentariu


          • Postat în original de Cornel 67 Vezi post
            Eu unu nu o gasesc, stiu ca era la Fight si acum nu mai este. Poate ma lamuriti si pe mine. Anexa V cred ca a disparut pentru ca se impune de catre d-l Giosan, fara nici o baza regulamentara, ca in cazul in care in superioare se fac grupe de 3 pentru completare sa se ia cel mai bun loc 5 (sau cele mai bune doua locuri 5), solutie care mie nu mi se pare fezabila pentru ca este imposibil de pus in practica. Cei mai multi dintre participanti care termina grupele inferioare pe locul 5 pleaca acasa imediat ce termina ultimul meci. Nu poti sa ii opresti pe cei de pe locul 5 sa ramana la sala o ora, poate doua, ca poate poate este cel mai bun loc 5. Asa ca de cele mai multe ori cand s-a procedat asa au acces in superioare jucatori care habar nu aveau ca s-au calificat si urmareau turneul in pat.
            Cineva a pus acolo paie pe foc din nou, fara baze reale, doar speculatii.
            Am incercat sa-i moderez postarea de pe telefon (nu am avut acces la site) si din greseala am moderat intreg topicul.
            Am rezolvat acum.
            lemn: Waldner Dotec Carbon
            fețe: Dignics 05/Dignics 05

            Comentariu


            • "Eu știu așa că la sporturi de obicei la prima abatere se dă cartonaș galben (care ?nseamnă "avertisment") și abia după aceea se dă roșu, care ?nseamnă "eliminare".

              Daca intri la rupere la fotbal - si fracturezi vreo glezna, iei roshu din prima, sau ti le da pe amandoua una dupa alta.C- asa- i in fotbal!!!!!

              Comentariu


              • Ce este interesant este ca daca vorbesti frumos si ceri ceva, ai vreo doleanta, vreo durere ceva, nu te baga nimeni in seama, nici un mare sef de pe aici nu se coboara sa te asculte sau sa aduca vreun argument. Tactica pesedista a lui Iliescu numita Fierbere in suc propriu. Daca devii un pic mai vocal apar baietii si te faulteaza, ba chiar te baneaza daca esti obraznic.
                Asa rau a ajuns Amatur-ul de nu mai ai voie sa deschizi gura? Eu stiu ca d-l Bodeanu cat a fost seful Amatur raspundea fiecaruia care avea vreo nelamurire, vreo obiectie sau orice altceva, emitea o opinie.
                Existau certuri monstru si nimeni nu era banat, nimanui nu i se stergeau postarile care nu conveneau.
                Acum avem in fruntea Amatur pe cineva care este situat undeva foarte sus, cam la nivel de avion asa, si nu poate cobora de acolo decat foarte foarte rar, si numai cand ii convine si pentru persoana care ii convine.
                Inainte nu existau pe site-ul Amatur zone invizibile, nu exista imparteala asta in Zona pentru Amaturistii de jos. aia care alearga peste tot si care cotizeaza la baieti, alta Zona pentru Baietii care organizeaza turnee si alta Zona pentru cei mai tari, cei urcati foarte sus si care iau decizii pentru cotizanti, cotizanti care nu au voie sa deschida gura, nu au voie sa voteze.

                Comentariu


                • Postat în original de adimucu Vezi post
                  Propunere:

                  Eliminați complet "premierea" la turneele AmaTur... indiferent sub ce formă ar fi ea. Iar la Turneul Final, Campionul AmaTur pe anul respectiv să fie desemnat, după disputarea turneului, prin votul tuturor participanților la turneul final.... Care nu are timp să stea, să dea votul în plic.

                  Dacă faceți asta, (mai ales prima parte) veți vedea cum dispar, încet dar sigur, toate motivele pentru care se poartă în continuare discuții ca asta de aici.

                  Dacă nu faceți asta, ?nseamnă că nu doriți ca AmaTur să rămână ceea ce a fost la început, o competiție simplă, frumoasă, atractivă,...ci doriți să o transformați în orice altceva.
                  Si o sa dispara si toate motivele de a mai participa (Mucule te-ai stricat in strainatate)

                  Comentariu


                  • Se scria anul trecut si acum doi ani ca nu se mai premiaza la turneul final decit campionul pe fiecare judet conform clasamentului (cica pinguinii (adica adevaratii amatori)fac jocuri de culise sau mismasuri la celelalte categori ,calcule etc ca sa obtina titlul de campion pe categorie)pai daca privim clasamentul si participarile la ultimele turnee oare cine............face ......asa ca ori premiati toate categoriile ori faceti o singura categorie de participare,mda deci mai terminati cu discriminarea

                    Comentariu


                    • Postat în original de dantim Vezi post
                      Se scria anul trecut si acum doi ani ca nu se mai premiaza la turneul final decit campionul pe fiecare judet conform clasamentului (cica pinguinii (adica adevaratii amatori)fac jocuri de culise sau mismasuri la celelalte categori ,calcule etc ca sa obtina titlul de campion pe categorie)pai daca privim clasamentul si participarile la ultimele turnee oare cine............face ......asa ca ori premiati toate categoriile ori faceti o singura categorie de participare,mda deci mai terminati cu discriminarea
                      In 90% din judetele din Romania,campionii clasamentelor pe judet sunt elitisti,se poate observa clar din clasamente.
                      Numai in cateva pot castiga openistii.Altfel spus, dupa principiul locului celui mai bun, chestiunea campionilor judeteni ste tot o problema a elitistilor.
                      Ca si jocul legitimatilor in Amatur, tot in sfera lor ramane problema.Ar fi fost bine sa auzim si parerile lor sincere despre aceste lucruri,dar se pare ca nu sunt persoane interesate sa discute.Cred ca joaca prea mult si nu mai au timp sa rasfoiasca forumul.

                      Comentariu


                      • Postat în original de adilazaroiu Vezi post
                        Am o obsesie ! ...din 2008 , de cand am cunoscut AmaTur-ul , am avut impresia ca acest circuit se adreseaza jucatorilor de tenis , amatori ...cand mai tarziu , am incercat sa aflu de ce nu este asa cum credeam eu , raspunsurile primite (de la pers. competente ),nici ele nu m au convins . In comitetul coordonatorilor (din care am facut parte - accidental ) , se afla si jucatori activi in div.A si B . Acestia ( pers . influente ) au reusit , in timp , sa schimbe regulile de desfasurare al competitiilor. Mai exact : 1 au intrezis materialele ,2 au impus mingiile de plastic( desi puteam f.b.sa jucam si cu mingii de celuloid, pe care le aveam in stoc) , 3 au alcatuit cat. la care sa joace legitimatii . Cum vi se pare ? ...campion national Amatur : jucator legitimat ...campioni judeteni Amatur : jucatori legitimati ...podiumurile turneelor A+ : jucatori legitimati
                        Ce rost mai are sa completam listele de concurs , cand vedem ca sunt inscrisi acesti domni ( care fie vorba intre noi , numai domni nu sunt ) ? Cred , in continuare , ca Amaturul trebuie sa ramana al amatorilor . Va rog , pe voi amatorii ,sa luati pozitie si (daca picam de acord )sa cerem Comitetului Director Amatur sa interzica accesul jucatorilor legitimati in circuitul nostru . Astept reactii ( pertinente ) pe aceasta tema !
                        Buna ziua,

                        Cred ca impresia dumneavoastra in ceea ce priveste circuitul AmaTur este gresita si anume:"Circuitul urmareste atragerea iubitorilor tenisului de masa...".Eu vad AmaTur-ul ca o mare familie iar scopul circuitului este de a socializa in jurul unei mese de tenis.Sincer imi pare rau ca s-au interzis fetele neomologate in AmaTur dar nu cred ca jucatorii legitimati au fost cei care au cerut scoaterea lor.Acest lucru a facut trecerea in umbra a unor jucatori ca Noro,Aftenii (imi lipsesc mult partidele de table jucate impreuna).Eu am venit in circuit in 2015 ,cand la un turneu, la Constanța am fost invins 3-0 de Samoila din Babadag.Usor ,usor m-am antrenat si am ajus jucator legitimat,pierzand astfel calitatea de domn conform spuselor domnului Lazaroiu.AmaTur nu este despre cupe,diplome,medalii,acestea fiind ceva simbolic.Dupa parerea mea trebuie sa se permita accesul in circuit tuturor iubitorilor acestui sport.
                        Comitetul Director AmaTur:
                        1. Giosan Marcel - Președinte
                        2. Apian Florin
                        3. Toma Florin
                        4. Vela Claudiu
                        5. Vlădoiu Gelu

                        Coordonatorii naționali:
                        1. Apian Florin
                        2. Bodeanu Dan
                        3. Botirca Sorin
                        4. Bozga Lucian
                        5. Corcoz Costin
                        6. Cozma Cătălin
                        7. Frătea Aurel
                        8. Giosan Marcel
                        9. Kantor Imre Zoltan
                        10. Roman Bogdan
                        11. Toma Florin
                        12. Vela Claudiu
                        13. Vlase Gheorghe
                        14. Vlădoiu Gelu

                        Care sunt jucatorii legitimati in divizia A si in divizia B care sunt in conducere? Cred ca 95% din conducere nu sunt jucatori activi de divizie.

                        In alta ordine de idei AmaTur-ul este organizat pe patru categorii de participanti.De ce sa nu lasam sa participe la categoria superioara si jucatorii legitimati, care doresc sa joace, avand in vedere ca in urma sondajului facut recent parerea majoritara este favorabila acestui lucru? Tin sa mentionez ca sunt jucatori care nu sunt legitimati ,cei drept vin mai rar la concursuri,ce au o valoare mult superioara jucatorilor de divizia A si B.

                        Dumneavoastra,domnule Lazaroiu, puteti participa la "Open" ,acolo sigur nu veti intalni jucatori legitimati si poate veti si castiga o cupa,o medalie...

                        Multumesc,
                        Mircea Neagu

                        Comentariu


                        • In calitate de Organizator de Turnee vreau sa-mi exprim si eu cateva opinii!!Nu m-au deranjat mingile de concurs,nici fetele neomologate sau nu,nici serviciul din mana sau nu,nici Cioul copiilor,nici mingea care a intrat in zona mesei mele!!..Doar sa ne simtim bine si sa socializam!!(Ce buna a fost berea sau rachia(tuica) vorbita sau nu)!Dar se pare ca ne indreptam spre un Amatur din ce in ce mai profesionist!!(Jucatorii care au profesat in Amatur cel putin 2-3 ani sa poata juca,doar au fost colegii nostri!!Si doar o opinie,OPEN intre 20-35 iar ELITE peste 35,celelalte categorii sa ramana aceleasi sau cu cel mult 2 pcte peste categoriile actuale)...Lasati pe toata lumea sa joace cu ce vrea,suntem doar niste Amatori,Prieteni sau Profesionisti!!Serios cu atatea probleme si neintelegeri minore,dar din partea unora se face un capat de tara!!..Ma gîndesc serios sa ma retrag din a mai oraganiza Turnee!!O sa iau legatura cu Coordonatorul meu zonal si o s-ai comunic decizia luata!!!Va salut pe toti si va multumesc celor care ne-ati onorat cu prezenta la Turneele de la Oravita(sper ca v-ati simtit bine)..O sa ia Claudiu legatura cu ceilalti colegi ai mei ,daca vor dorii sa organizeze ei Turneul,o sa-i ajut cu ceea mai mare placere!!Doar jucati din placere,si,cu prietenii alaturi!!Va salut pe toti si sa ne vedem cu bine la masa de joc!
                          Ultima editare de pedrosyto; 07.sep.2018, 11:03.

                          Comentariu


                          • http://www.amatur.ro/tenisdemasa/pla...cs=Targoviște

                            Domnul Lazaroiu are media 36 deci e pozitionat la Elite.Cum sugerati ca poate juca la Open?Face cerere la Comitetul Director?
                            Sau poate urcati media pentru Elite la 37.00>

                            Comentariu


                            • Să joace soft-soft vreo 5 turnee și ajunge înapoi la open
                              TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                              Comentariu


                              • Amatur din punctul meu de vedere trebuie sa fie "Circuitul care urmareste atragerea iubitorilor tenisului de masa..." pentru "a socializa in jurul unei mese de tenis" . Desigur competitia are rolul de-a stimula aceasta socializare .
                                Pe de alta parte "amator" conform DEX " (Persoană) căreia ?i place ceva, care are predilecție sau pasiune pentru ceva".
                                Prin urmare cred ca Amatur ar trebui sa fie deschis tuturor persoanelor amatoare de tenis de masă prin urmare si legitimatiilor de orice nivel chiar si Timo Boll de exemplu daca vrea sa participe .
                                Desigur ar fi de preferat ca prima participare a fiecarui jucator sa fie la categoria cat mai apropiata valorii lui prin urmare a legitimatilor la Elite dar daca nu se intampla asa intr-o perioada scurta de timp se va regla acest fapt conform valorii si bunului simt pe care il are jucatorul in cauza.
                                Natura umana este asa cum este cu bune si rele si prin urmare fiecare categorie are si va avea persoane care vor sa evolueze in categorii inferioare valorii lor reale si acest fapt practic este imposibil de reglat din regulament si tine de bunul simt si respectul fiecaruia fata de ceilalti participanti.Interzicerea anumitor fete desi era o idee nobila nu cred ca a avut efectul scontat deoarece cei care vor sa triseze tot pun o fata cu sigla ITTF calcata cu fierul de calcat sau lasata la soare sau data cu cine stie ce ulei sau alte "prelucrari" care practic nu pot fii depistate si clar sunt departe de o fata omologata.Prin urmare as sugera sa se renunte la lista cu fete omologate si fiecare sa vina cu ce joaca din pasiune si placere. Cei care exagereaza incet incet vor fi eliminati de la sine practic de colegi cu care a venit sa socializeze\sa intre in competitie.(cand o sa vezi ca multi nu mai vor sa joace cu tine atunci ori schimbi fetele ori renunti tu la Amatur)
                                Desigur teama unor elitisti actuali ca nu vor mai iesi din grupele inferioare de 6 este fireasca daca vin legitimatii dar tin sa le reamintesc ca la fiecare categorie sunt jucatorii care nu ies din grupele inferioare de 6 . O solutie ar fi grupele de 4 din care se califica toti pe care incerc sa le promovez insa din pacate in Amatur sunt foarte putin utilizate dar care ar permite participarea tuturor la mare parte din turneu adica grupe inferioare si superioare si ar asigura 6 meciuri la toti participanti. (avem socializare \scapare de trac \intrare in mana\competitie in grupe si competitia la cel mai inalt nivel pentru cupele si medaliile mult dorite in eliminatorii )
                                Daca numarul jucatorilor foarte buni creste desigur se va putea infiinta o noua categorie pentru cei cu MP >= 40.
                                Neaparat la A+ cel putin (daca pe viitor vor aparea foarte multe turnee A cu liste lungi de asteptare se va putea extinde si la A daca nu se va gasi alta solutie) sa ramana regula cu prioritate la participare in ordinea clasamentului adica a celor mai fideli participanti.

                                Comentariu


                                • Daca Timmo Boll vine la Elite fara probleme,vad ca exista tot interesul sa fie adus aici; de ce se organizeaza turnee Elite + Open amestecat si ma obliga pe mine sa joc cu el?Ce vina am eu ca joc la Open?
                                  Ce invatza Timmo Boll de la mine?Care e castigul lui si bravura lui ca mi a dat mie 3-0 cu 11-0 11-0 11-0 ?Ce castiga organizatorii si Circuitul din asta?
                                  Haideti sa fim seriosi si sa analizam corect problemele.

                                  Comentariu


                                  • Postat în original de arjen_robben Vezi post
                                    ....
                                    Te rog, mai lasa si pe altii, altfel nu se intelege nimic, stim parerea ta!
                                    Postat în original de arjen_robben Vezi post
                                    Iar acum dați ne voie sa votam ce a propus de nul lazaroiu am încheiat discuția asta
                                    Aveți votul meu domnule lazaroiu și vă mulțumesc pentru inițiativa.
                                    Hobby: Motoare si ski !
                                    http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                                    Comentariu


                                    • Postat în original de FlorinBN Vezi post
                                      Să joace soft-soft vreo 5 turnee și ajunge înapoi la open
                                      numai el ?

                                      Comentariu


                                      • Postat în original de arjen_robben Vezi post
                                        Daca Timmo Boll vine la Elite fara probleme,vad ca exista tot interesul sa fie adus aici; de ce se organizeaza turnee Elite + Open amestecat si ma obliga pe mine sa joc cu el?Ce vina am eu ca joc la Open?
                                        Ce invatza Timmo Boll de la mine?Care e castigul lui si bravura lui ca mi a dat mie 3-0 cu 11-0 11-0 11-0 ?Ce castiga organizatorii si Circuitul din asta?
                                        Haideti sa fim seriosi si sa analizam corect problemele.
                                        "Malai mare" de Alexandria care esti... Eu cred ca foarte multi dintre noi ar plati gras ca sa joace un meci cu Timo Boll, iar pt. tine e o sperietoare!!!
                                        Eu unul sunt de parerea ca jucatorii legitimati sa poata juca la Elite fara nici un fel de restrictii, iar celor care joaca cu materiale, sa li sa permita folosirea oricarei fete.
                                        Propun ca macar o singura data pe an sa se joace amestecate cele 4 categorii in turnee B sau B+.
                                        blade : Xiom Hayabusa Z; fh Donic Bluestorm Pro; bh Donic Bluestorm Z2

                                        Comentariu


                                        • Postat în original de Dumitrescu Cornel Vezi post
                                          numai el ?
                                          Buna ziua,

                                          Nu si nu numai el.Mai sunt cativa AmaTur-isti care nu isi doresc sa joace cu jucatori legitimati.Sunt jucatori care joaca tenis de masă intr-o liga oarecum inferioara diviziei B(onoare parca ii spune) si concureaza pentru statutul de legitimat.Sunt jucatori care au mers,merg la concursuri internationale unde platesc o taxa de participare,care nu este modica, pentru a juca cu jucatori legitimati, dupa care vin in Romania si subit nu mai sunt de acord sa joace cu jucatori legitimati.Sunt fosti jucatori de Superliga care nu sunt de acord sa joace cu jucatori legitimati.Aceste lucruri mie nu mi se par in regula.

                                          Multumesc,
                                          Mircea Neagu

                                          Comentariu


                                          • Imi povestea duminica un coleg ca a jucat la un turneu A, unde finala s-a disputat intre o campioana mondiala la junioare si un junior cam de valoarea lui Lulu Roman, sau chiar mai bun.
                                            Au fost colegi, desigur, impresionati de calitatea finalei.
                                            Ne cunoastem prea bine cu Corcoz ca sa nu se supere daca afirm ca in definitia postata de el, acel meci era unul de amatori/AmaTur, dar personal am din ce in ce mai mult convingerea ca in ORICE alte imprejurari, nu era meci de amatori.
                                            Daca ar fi vot, as zice ca si inainte de sedinta din 2016: locul legitimatilor activi sa fie la Masters (extragategorie existenta deja), iar locul celor care accepta sa joace numai in AmaTur sa fie in categoriile noastre.
                                            Elitistii si openistii care vor sa joace cu divizionari si "bolli" pur si simplu s-ar inscrie la acel turneu la Master...
                                            A, si sa fie punctati separat, si sa poata obtine sa zicem titlul de cel mai bun legitimat clujean/muresean/etcean din AmaTur.
                                            Gata, nu mai deranjez.
                                            FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
                                            Tel : 0742 257 995

                                            Comentariu


                                            • Postat în original de Mircea Neagu Vezi post
                                              Buna ziua,

                                              Nu si nu numai el.Mai sunt cativa AmaTur-isti care nu isi doresc sa joace cu jucatori legitimati.Sunt jucatori care joaca tenis de masă intr-o liga oarecum inferioara diviziei B(onoare parca ii spune) si concureaza pentru statutul de legitimat.Sunt jucatori care au mers,merg la concursuri internationale unde platesc o taxa de participare,care nu este modica, pentru a juca cu jucatori legitimati, dupa care vin in Romania si subit nu mai sunt de acord sa joace cu jucatori legitimati.Sunt fosti jucatori de Superliga care nu sunt de acord sa joace cu jucatori legitimati.Aceste lucruri mie nu mi se par in regula.

                                              Multumesc,
                                              Mircea Neagu
                                              Mircea ai dreptate si eu joc in Calificari, Onoare si Promotie sint inferioare Calificarilor adversar cu Cornel si cu o gramada de elitisti si fosti super jucatori care nu sint curiosi de Amatur (chiar cu tot lotul de copii de la Steaua si alti citiva copii de la loturile nationale de cadeti si juniori) si acolo sau schimbat multe si nu vad corect virstele peliculei sa joace cu tineret sperante dar cele patru categorii din Amatur mi se par foarte in regula.

                                              Comentariu


                                              • Postat în original de Mircea Neagu Vezi post
                                                Buna ziua,

                                                Nu si nu numai el.Mai sunt cativa AmaTur-isti care nu isi doresc sa joace cu jucatori legitimati.Sunt jucatori care joaca tenis de masă intr-o liga oarecum inferioara diviziei B(onoare parca ii spune) si concureaza pentru statutul de legitimat.Sunt jucatori care au mers,merg la concursuri internationale unde platesc o taxa de participare,care nu este modica, pentru a juca cu jucatori legitimati, dupa care vin in Romania si subit nu mai sunt de acord sa joace cu jucatori legitimati.Sunt fosti jucatori de Superliga care nu sunt de acord sa joace cu jucatori legitimati.Aceste lucruri mie nu mi se par in regula.

                                                Multumesc,
                                                Mircea Neagu
                                                salut mircea.eu am facut referire la ceea ce a spus domnul apian la adresa lui adi lazaroiu(sa joace soft soft) acum daca tot am intrat in hora au propun ca cei ce sunt deranjati de fetele de pe paleta adversarului sa faca shimb.poate iese ceva ! cu stima !

                                                Comentariu


                                                • Postat în original de sevraj Vezi post
                                                  ...
                                                  Mai degraba scriu aceste randuri, ca o data cu problema expusa de domnul Lazaroiu, sa expunem si o problema mai mare si anume o anume incompatibilitate ce se regaseste printre componentii conducerii Amatur.
                                                  Domnule Vrînceanu,ca să fiți liniștit,am să expun aici incompatibilitatea la care faceți referire(cel puțin în ce mă privește pe mine):

                                                  - Sunt jucător activ în Amatur din 2008
                                                  - Am peste 200 de turnee la care am participat în calitate de participant,de la Amatori la Elite(ca o mică confidență să știi că m-am chinuit aproape un an să trec la Open unde nu-ți era permisă participarea decât dacă intrai în primii patru la Amatori...)
                                                  - îmi pare rău că nu mă poți prinde din urmă ca și volum de antrenament pentru că... DA ai ghicit, nu sunt vreun jucător profesionist...,nu am făcut niciodată antrenament specific cu vreun antrenor,am fost autodidact,singura mea vină este că am ?nvățat prea repede și unii nu au putut ține pasul cu evoluția mea... E drept ,sunt Bombă!
                                                  - Mai târziu am început să organizez turnee...,frumos ce-i drept. Cu toate alea care nu se văd(cu închirieri de mese cărate și asezate ,cu atragerea de ajutoare de orice fel,deseori sortite eșecului,etc...) mă gîndesc că ai mai trecut și tu prin asta...
                                                  - Și mai târziu unii colegi au considerat ca poate datorită implicării mele într-o anumită perioadă aș merita să intru în camera ascunsă(așa cum ?ți place s-o denumești)
                                                  - Nu mă regăsesc în niciunul din interesele la care faci referire(stat paralel,prieteni care fac și dreg,etc... Dacă știi vreo rețetă te rog expune-o aici! ) Totuși mă simt un pic important, vorba unui prieten: dacă am reușit eu de unul singur (ca viitor jucător de Divizia A) să-i fac pe toți ceilalți coordonatori și jucători de Elite să accepte și să dorească să joace alături de jucatorii legitimați în diviziile superioare, atunci ar trebui să candidez la Prezidențiale!
                                                  - La fel de târziu am ?nființat o Asociație Sportivă care pe plan local a reușit să implementeze mai multe acțiuni , mai ?nt?i la Sportul Pentru Toți apoi aceste acțiuni s-au concretizat și într-o echipă care a mers la calificări și a obținut un loc în Divizia B
                                                  - E drept, nu m-am oprit aici. Am mers mai departe și am inființat o secție la un club bugetat de Consiliul Local al Municipiului Focșani. Cumva am luat-o de la zero,altă echipă,alte calificări..., am mărit logistica deja existentă, ca na...,doar m-am transformat în profesionist... Am uitat...,m-am și specializat... îmi pare rău că tu n-ai avut timp...! Dacă nu știi această secție are 2 grupe de copii care practică tenisul de masă dar în același timp are și o echipă care a obținut promovarea în eșalonul superior (Divizia A ) în ierarhia FRTM. Tare, nu?
                                                  - Problema știi care este ? în tot acest timp nu m-am oprit să particip în Amatur... N-ar mai fi trebuit,așa-i? (doar am devenit profesionist)
                                                  - Evident, mai departe încerc să obțin de la primărie o sală dedicată tenisului de masă pentru că ..., devin din ce în ce mai incompatibil,NU?

                                                  PS: Referitor la participarea legitimaților în Amatur ,ți-ai dat răspunsul singur !
                                                  Postat în original de sevraj Vezi post
                                                  ...
                                                  E bine sau nu cu legitimati ptr Amatur? Nu stiu.
                                                  Ca o paranteză,problema legitimaților s-a ridicat mai demult. Eu unul am fost mereu pentru participarea tuturor jucătorilor în Amatur indiferent dacă sunt "profesioniști " sau nu. Pe vremea aceea nu eram nici măcar visător la statutul de legitimat. Avem în Amatur patru categorii în care toată lumea își poate găsi cu ușurință locul. De ce să nu avem una deschisă pentru oricine vede dincolo de o medalie sau o cupă? Dacă într-o zi vine Ma Long...,să fim bucuroși ca am reușit să-l atragem... Poate joacă finala cu cineva cu Super Block,de ce nu? îmi aduc aminte că Noro a jucat cu Andrei Filimon (câștigător la Wan Liquin campion mondial , Roman a jucat cu Waldner, Trăistaru cu Persson, etc...) Mă rog, poate sunt eu prea visător! Lumină bună să aveți!

                                                  Pentru inițiatorul dezbaterii o să închei cu urarea celebră : Răm?i valoare !
                                                  Ultima editare de Corcoz Costin; 08.sep.2018, 00:42.

                                                  Comentariu


                                                  • Domnule Corcoz, un mare bravo pentru toate cele realizate. Pe cuvant, un mare bravo.
                                                    Dar nu despre asta discutam, nu mi as permite niciodata sa spun unui om, care construiește si pune suflet in ceva, de ce o face? . Toate cele enumerate va fac din punctul meu doar incompatibil cu functia de coordonator cu drept de vot, ptr ca din pacate, cum am mai punctat, este omeneste sa nu mai aveti obiectivitatea necesara cand trebuie sa luati o hotarare ptr amatur, ptr ca sunt subiecte care poate si subliniez poate, se bat cap in cap ca interes, cum e de exemplu problema legitimatilor. E omeneste sa nu va mai puteti gandi la binele majorității din amatur, daca ptr asta trebuie sa va taiati craca de sub picioare ca sa spun asa. Nu o sa votati niciodata eliminarea legitimatilor, vot?nd astfel practic o auto eliminare.
                                                    Inca o data, un mare bravo pentru toate cele realizate si nu te opri!

                                                    Comentariu

                                                    Procesare...
                                                    X