Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propuneri pentru îmbunătățirea Circuitului AmaTur 2018

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Propun pentru a evita acest ;triunghi al Bermudelor ;din07-10-207 (DITRAU-BATOS-DUMBRAVENI),cand cei din TG-MURES in special s-au inscris la 2 turnee,ca postarea turneelor din aceeasi zi de desfasurare sa se faca cu 10-14 zile inainte.Adica sa fie un interval scurt de postare obligator al turneelor, in care fiecare organizator sa se incadreze.
    Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
    Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

    Comentariu


    • Modul de calcul al Mp-lui actual este , fără discuție , perfectibil . Altfel nu ar ?naște ? monștri ? de genul :
      - variații mari ( ma refer la creșteri semnificative 3-4 pct de MP ) fără ca jucătorul respectiv să mai joace vreun meci ;
      - variații mari de la o luna la alta ;
      - neconcordante flagrante între valoarea unor jucatori și Mp .

      In opinia mea , in urma cu un an MP-ul era mult mai stabil și exista o corelație mai buna cu valoarea jucătorilor .

      Și chestia aia cu jucatori care vor sa retrogradeze in categorie și ? trîntesc? turnee , cred ca nu are nici o importantă . Nu mai exista titlul de Campion Amatur al Județului pt amatori și , pentru unii ( putini ) , cărora le place sa fie ? balene in borcan ? , nu cred ca merita sa stricam un sistem mai bun ( fidel ) de erarhizare a valorilor .

      Și , dacă ai unul sau doua turnee mai slabe , de ce sa nu fie luate in considerare ? Nu asta e o MEDIE ( bune și rele ) .
      Sau dacă scoateți , ca sa se mențină echilibrul , de ce nu scoateți cel mai slab dar și cel mai bun rezultat ?

      Altele legate de MP

      - comparam MP - ri calculate diferit : la unu e după 1 turneu , la altul după 9 turnee , la unul se scad x turnee la altul y și la altul nu se scade nici unul ..... nu sunt statistician dar nu ar trebui sa fie O SINGURA FIRMULA pt toți ?
      O FORMULA SIMPLA și UNITARA NU E BUNA ?????? De ce atâtea variabile ??????
      Ultima editare de Hua; 08.oct.2017, 20:37.

      Comentariu


      • Pentru turneele cu lista de așteptare propun ca cei din categoria respectiva sa aibă prioritate fata de cei care nu aparțin categoriei dar s-au înscris mai repede .
        Exact ca la A+ .

        Comentariu


        • Popularizare pe Facebook

          In ziua de astazi Facebook este o unealta puternica cand vrei sa promovezi ceva .
          Prin urmare propun ca toate anunturile de turnee sa contina obligatoriu si un link spre pagina Facebook a turneului respectiv (suportul exista deja deoarece sunt create evenimente pentru ele pe pagina Facebook Amatur ) care va putea fi apoi de exemplu distribuita de toti care doresc ajutand astfel la popularizarea turneului.

          Comentariu


          • Postat în original de Pitzi Vezi post
            In ziua de astazi Facebook este o unealta puternica cand vrei sa promovezi ceva .
            Prin urmare propun ca toate anunturile de turnee sa contina obligatoriu si un link spre pagina Facebook a turneului respectiv (suportul exista deja deoarece sunt create evenimente pentru ele pe pagina Facebook Amatur ) care va putea fi apoi de exemplu distribuita de toti care doresc ajutand astfel la popularizarea turneului.
            Banuiesc ca organizatorul turneului respectiv ar trebui sa se ocupe si de actualizarile pe facebook nu numai pe forum.
            In cazul in care un organizator (cazul meu) nu are cont facebook si nici NU doreste sa se afilieze marii familii, ce se poate face ?

            Nu este o idee rea propunerea dvs dar obligativitatea ar trebui evitata. Daca doresti sa promovezi un astfel de eveniment pe orice fel de suport, cine te opreste s-o faci ?


            Sent from my iPhone7 using Tapatalk
            Blade: lemn off...ce lemn !
            Bh: cu tepi
            Fh: fara tepi

            Comentariu


            • Postat în original de sorin_client Vezi post
              Banuiesc ca organizatorul turneului respectiv ar trebui sa se ocupe si de actualizarile pe facebook nu numai pe forum.
              In cazul in care un organizator (cazul meu) nu are cont facebook si nici NU doreste sa se afilieze marii familii, ce se poate face ?

              Nu este o idee rea propunerea dvs dar obligativitatea ar trebui evitata. Daca doresti sa promovezi un astfel de eveniment pe orice fel de suport, cine te opreste s-o faci ?


              Sent from my iPhone7 using Tapatalk
              Organizatorul nu va trebui sa faca nimic in plus decat cel mult sa adauge o linie cu link-ul Facebook la anuntul turneului . Eventual acest lucru banuiesc ca poate face si moderatorul sau cineva cu drepturi din randul Amatur sau daca nu se poate publica intr-un post separat cat mai aproape de anuntulul turneului.M-am gandit direct in anunt ca sa fie vazut de cat mai multa lume.

              Prin urmare organizatorul nu trebuie sa aiba cont facebook si chiar daca are nu se face nici o actualizare pe facebook ci doar pe forum ca si pana acum . Daca organizatorul are cont facebook in plus asa cum am zis poate si el sa distribuie evenimentul.

              Comentariu


              • La concursul de la Botoșani ce tocmai a avut loc am afisat si clasamentul cu rating. http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...ani-07-10-2017

                Este interesant de vazut ce diferente mari sunt la unii jucatori.
                De aceea sustin ideea unui clasament dupa rating !
                Fiecare jucator trebuie sa trateze cu maxima seriozitate fiecare set. Altfel....
                Blade: lemn off...ce lemn !
                Bh: cu tepi
                Fh: fara tepi

                Comentariu


                • La Turneul Final să nu fie înscriși jucatori fără un număr minim de turnee și , in nici un caz , jucatori cu 0 - linie de Clasament . Totuși e FINALUL la ceva și nu începutul .

                  Mă refer la Wild Card- uri !!!!

                  Comentariu


                  • Din partea noastra a Oravitenilor,Noi avem doar o singura propunere : Socializare,Prietenie,Distractie,Si un Sprit,O Bere,sau o Tuica,sa nu ne tremure mana!!
                    !!Vreti lupte si dueluri la masa de joc,intr-o competitie pentru AAAAAmatori,Eu,alaturi de Colegii mei va asteptam la Masa De Joc!!?Va rog,rugam nu incercati sa duceti ,aceasta frumoasa Competitie,gresit spus,Turneu De Jucatori Amatori!??Suntem Sau NU!?..din ce vad Eu,ne ducem spre altceva!!?Speram ca NU!!(NU CA NE-AR FII FRICA SA JUCAM DE LA EGAL LA EGAL ,CU MARII JUCATORI DIN CIRCUITUL AMATUR!!).Echipa frumoasa de la Oravita va saluta pe toti,si..sa ne vedem cu bine la masa de joc,dragi colegi si prietenii!!Sper ca nu am suparat pe nimeni..si nici nu voi da raspuns la nimeni,decat la masa de joc!!Doar Jucati Tenis De Masa!!Bucurati-va de viata”!”!Noi suntem de putin timp in aceasta frumoasa familie,numita,,Amatur,,-va rugam,sau nu dupa bunul d-stra plac,faceti ordine,in gîndurile si vietile noastre legate de acest Turneu,ptr ca tot mai multa lume o ia razna,sau poate nu!!






                    Ultima editare de pedrosyto; 11.oct.2017, 01:10.

                    Comentariu


                    • Postat în original de pedrosyto Vezi post
                      sau poate nu!!
                      Blade: SCHLAGER CARBON OF+
                      FH: Tenergy 05 FX
                      BH: Tenergy 05 FX

                      Comentariu


                      • Eliminați sistemul cu Grupe Inferioare de 4 ( se califica toți ) urmate de Superioare de 3/4 ....... înlocuiți-l cu Inferioare de 6/7 din care se califica 4 urmate de Eliminatorii direct .

                        E total neinteresant sa joci fără miză juma? de zi . Nu e prea tentant sa bați sute de km și să joci ? amicale ? .

                        Comentariu


                        • Scoaterea din circuit a jucătorilor care nu respecta principiile fair-play .

                          Sunt unii , cunoscuți , TOLERAȚI , care la fiecare turneu își fac un titlu de glorie din a-și gratula oponenții cu tot felul de injurii și aroganțe . Ar trebui opriți cumva .
                          Ultima editare de Hua; 11.oct.2017, 23:25.

                          Comentariu


                          • Postat în original de mariusbt Vezi post
                            Scoaterea din circuit a jucătorilor care nu respecta principiile fair-play .

                            Sunt unii , cunoscuți , TOLERAȚI , care la fiecare turneu își fac un titlu de glorie din a-și gratula oponenții cu tot felul de injurii și aroganțe . Ar trebui opriți cumva .
                            Asa este, din pacate! Subscriu la aceasta propunere.
                            Nittaku Acoustic
                            FH - Xiom Omega V Tour
                            BH - Xiom Omega V Tour

                            Comentariu


                            • Postat în original de mariusbt Vezi post
                              Eliminați sistemul cu Grupe Inferioare de 4 ( se califica toți ) urmate de Superioare de 3/4 ....... înlocuiți-l cu Inferioare de 6/7 din care se califica 4 urmate de Eliminatorii direct .

                              E total neinteresant sa joci fără miză juma’ de zi . Nu e prea tentant sa bați sute de km și să joci “ amicale “ .
                              Din punctul meu de vedere grupele de 4 din care se califica toti sunt cele mai bune pentru Amatur:
                              - din ce inteleg personal Amatur inseamna o competitie pentru amatori si daca vorbim de amatori atunci vorbim si de faptul ca participi printre altele asa cum spunea Gabi intr-un post anterior si pentru "Socializare,Prietenie,Distractie" si pentru asta consider ca sunt ideale grupele de 4 din care se califica toti
                              - poti sa joci relaxat , de placere , sa vezi ce iti merge si ce nu in ziua respectiva si macar o parte a competitiei sa fie eliberata cat de cat de incrancenarea care din pacate apare la foarte multi care au motto-uri de genul "Scopul scuza mijloacele" sau "Victoria este totul si altceva nu mai conteaza"
                              - pe de alta parte exista si competitie deoarece nu este acelasi lucru daca treci de pe locul I sau IV in faza urmatoare
                              - ce nu imi place la grupele de 6 este o situatie de genul urmator : jucatorii de valoare medie adica pe pozitia 3 si 4 in grupa si care in general vin destul de mult la turnee prind pe pozitia 5 si 6 fie jucatori noi cu MP=0 care se intampla sa fie foarte buni fie jucatori sa zicem cu iarba cu care nu se descurca si practic datorita putem spune ghinionului sunt eliminati prematur, intr-o grupa de 4 din care se califica toti asa ceva nu se intampla adica chiar daca ai avut ghinion ai o noua sansa si in plus jucatorul cu MP=0 in faza urmatoare va aparea acolo unde ii este valoarea fara a produce "scurt-circuit" in grupele inferioare
                              - asa cum am mai spus si eu sunt adeptul inferioare (preferabil de 4 din care se califica toti ) + dublu KO (frumos realizat pe valoare in ziua concursului in urma sortarii din grupele inferioare ) insa pe de alta parte sistemele de organizare trebuie pastrate flexibile (dorinta organizatorului tinand cont si de numarul de jucatori si mese de exemplu ) si nu sunt de acord cu solutii radicale gen eliminarea grupelor inferioare de 4 sau eliminarea grupelor superioare .

                              Comentariu


                              • Sustin punctele de vedere exprimate mai sus de pedrosyto si Pitzi.
                                La anul vreau sa fac pasul si sa merg si eu la turneele acestea si nu doar pentru a juca cat si pentru a cunoaste alta lume. Inteleg sa jucam si pentru palmares dar in primul rand sa ne distram si sa fie o experienta placuta. Cu cat mai multe meciuri cu atat mai bine. Pana la urma si financiar daca gandim pe langa taxa de inscriere (care e acceptabila) se mai adauga si 300-400 km dus-intors cu masina; si apoi sa ajungi acolo sa joci 3-4 meciuri si sa pleci acasa.
                                In fine eu abia sunt la inceput cei mai cu vechime care cunosc spiritul Amatur si competitia cunosc mai bine detaliile organizatorice. Eu doar mi-am exprimat si eu umila mea parere de profan.
                                Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
                                FH: Butterfly Dignics 05
                                BH: Tibhar Grass D.TecS

                                Comentariu


                                • Fiecare are părerea lui si asta e normal . Totuși , situațiile in discuție sunt total opuse . Propun un sondaj pe aceasta temă , să vedem ce zice majoritatea .

                                  Cert este ca ORGANIZATORII de turnee agrează sistemul cu inferioare de 4 ( probabil din cauza reducerii nr de jocuri ) , dar , știu și mulți PARTICIPANTI ( e adevărat ca nu-s începători ) care nu-l plac de loc .
                                  Ultima editare de Hua; 12.oct.2017, 18:11.

                                  Comentariu


                                  • Postat în original de Pinzar Alin Vezi post
                                    de amorul artei numai...ce ai facut dupa ce si-a(u) schimbat tricoul, cat s-a terminat acel(e) meci(uri)?
                                    am castigat de fiecare data...probabil, cedau psihic presiunii suplimentare...cum sa joci in tricou colorat ??
                                    TRUST NO ONE !

                                    Comentariu


                                    • Postat în original de mariusbt Vezi post
                                      Eliminați sistemul cu Grupe Inferioare de 4 ( se califica toți ) urmate de Superioare de 3/4 ....... înlocuiți-l cu Inferioare de 6/7 din care se califica 4 urmate de Eliminatorii direct .
                                      subscriu. Nu numarul de jocuri ar trebui sa primeze, ci calitatea meciurilor.
                                      O observatie proprie, meciurile din superioare si primele meciuri din eliminatorii sunt mult mai spectaculoase si disputate decat finalele.
                                      JOOLA Zelebro
                                      FH Joola Rhyzer Pro 45
                                      BH Joola Rhyzer Pro 45

                                      Comentariu


                                      • Postat în original de Pitzi Vezi post
                                        Din punctul meu de vedere grupele de 4 din care se califica toti sunt cele mai bune pentru Amatur:
                                        - din ce inteleg personal Amatur inseamna o competitie pentru amatori si daca vorbim de amatori atunci vorbim si de faptul ca participi printre altele asa cum spunea Gabi intr-un post anterior si pentru "Socializare,Prietenie,Distractie" si pentru asta consider ca sunt ideale grupele de 4 din care se califica toti
                                        - poti sa joci relaxat , de placere , sa vezi ce iti merge si ce nu in ziua respectiva si macar o parte a competitiei sa fie eliberata cat de cat de incrancenarea care din pacate apare la foarte multi care au motto-uri de genul "Scopul scuza mijloacele" sau "Victoria este totul si altceva nu mai conteaza"
                                        - pe de alta parte exista si competitie deoarece nu este acelasi lucru daca treci de pe locul I sau IV in faza urmatoare
                                        - ce nu imi place la grupele de 6 este o situatie de genul urmator : jucatorii de valoare medie adica pe pozitia 3 si 4 in grupa si care in general vin destul de mult la turnee prind pe pozitia 5 si 6 fie jucatori noi cu MP=0 care se intampla sa fie foarte buni fie jucatori sa zicem cu iarba cu care nu se descurca si practic datorita putem spune ghinionului sunt eliminati prematur, intr-o grupa de 4 din care se califica toti asa ceva nu se intampla adica chiar daca ai avut ghinion ai o noua sansa si in plus jucatorul cu MP=0 in faza urmatoare va aparea acolo unde ii este valoarea fara a produce "scurt-circuit" in grupele inferioare
                                        - asa cum am mai spus si eu sunt adeptul inferioare (preferabil de 4 din care se califica toti ) + dublu KO (frumos realizat pe valoare in ziua concursului in urma sortarii din grupele inferioare ) insa pe de alta parte sistemele de organizare trebuie pastrate flexibile (dorinta organizatorului tinand cont si de numarul de jucatori si mese de exemplu ) si nu sunt de acord cu solutii radicale gen eliminarea grupelor inferioare de 4 sau eliminarea grupelor superioare .
                                        Foarte adevarat,
                                        va rog sa luati in serios aceasta postare,
                                        Foarte buna aceasta propunere,
                                        se scurteaza turneul fara sa se elimine superioarele,
                                        cei ce ajung in fata joaca mai putin iar cei din coada joaca mai mult si se echilibreaza cumva doar la fel platim.....si cei ce vin de departe sa fie mai multumiti.....etc...etc...
                                        Blade: SCHLAGER CARBON OF+
                                        FH: Tenergy 05 FX
                                        BH: Tenergy 05 FX

                                        Comentariu


                                        • Propun ca si la categoria\subcategoria incepatori sa existe o "notatie" proprie Asa cum deja la Elite apare OE sa apara si la incepatori sa zicem AI.
                                          Foarte folositoare ar fi pentru cazurile in care un jucator de la Avansati nu joaca sa zicem minim un an si va avea MP=0 nu se va putea inscrie la incepatori .
                                          Acum in dreptul lui apare doar "A" si prin urmare are dreptul sa se inscrie la incepatori chiar daca sa zicem ultimul lui MP diferit de zero era sa zicem 19 !
                                          Daca ar exista "AI" atunci la incepatori desigur s-ar putea inscrie doar cei cu MP=0 si subcategoria "AI".

                                          Comentariu


                                          • Postat în original de mateidumitru Vezi post
                                            Eu cred ca, dacă s-ar generaliza desfășurarea turneelor fără grupe superioare, vom asista,in timp, la reducerea substanțiala a numărului de participanți.
                                            Din punctul meu de vedere optiunea de a renunta la grupele superioare trebuie sa implice automat si accesul unui numar mult mai mare de participanti (ideal toti ) si pe tabloul eliminatoriu si daca acesta este si dublu KO cu atat mai bine . ( la recentul turneu de la Oradea am castigat grupa superioara insa am nimerit pe partea de tablou cu castigatorul turneului iar colegul pe care l-am batut in superioara a jucat finala fiind pe partea cealalta de tablou ...daca era dublu KO poate era alta situatia )
                                            Prin urmare sper ca va fi apreciata oferta organizatorilor care vor oferi unei mase cat mai largi de participanti atata grupe cat si eliminatorii.
                                            In plus grupele superioare lungesc mult turneul si de obicei aici se fac cele mai multe aranjamente cea ce nu se intampla mai ales in cazul ideal daca toata lumea se califica pe tablou . (toti platim aceasi taxa prin urmare ar fi frumos sa beneficiem cat mai multi si de farmecul meciurilor eliminatorii )

                                            Comentariu


                                            • Am cateva propuneri si anume:
                                              - sa se permita participarea in Amatur a copiilor indiferent ca joaca in superliga sau Div.A, mai precis baietii pana la varsta de 14 ani iar fetele pana la varsta de 18 ani.
                                              - conducerea Amatur sa fie preluata prin rotatie de toate cele 8 zone, cate 6 luni pentru fiecare zona.
                                              - referitor la site-ul www.tenisdemasa.ro : sa nu aiba dreptul de a modifica postari sau a sterge postari decat o singura persoana si anume d-l Clau care mi s-a parut o persoana impartiala. Zic asta pentru ca am observat de cateva ori ca anumite persoane binecuvantate de soarta sa isi modifice postarile dupa ce discutia s-a incheiat astfel incat sa iasa ei in avantaj. Un alt lucru deranjant, tot imi modifica cineva titlul anuntului turneului de la Giurgiu, il rog sa inceteze.

                                              Comentariu


                                              • As avea si eu o propunere la turneele de B sa se elimine varianta O+A deoarce e foarte greu ca un avansat de media 18-19 sa joace de la egal la egal cu un jucator de la categoria elite cu media de 34-35, fiecare turneu sa se desfasoare pe categorii si nu la gramada,multumesc
                                                Tot mai ești pasionat de ierburi, de plante, de culturile de tot felul?

                                                Comentariu


                                                • Postat în original de Cornel 67 Vezi post
                                                  Am cateva propuneri si anume:
                                                  - sa se permita participarea in Amatur a copiilor indiferent ca joaca in superliga sau Div.A, mai precis baietii pana la varsta de 14 ani iar fetele pana la varsta de 18 ani.
                                                  - conducerea Amatur sa fie preluata prin rotatie de toate cele 8 zone, cate 6 luni pentru fiecare zona.
                                                  - referitor la site-ul www.tenisdemasa.ro : sa nu aiba dreptul de a modifica postari sau a sterge postari decat o singura persoana si anume d-l Clau care mi s-a parut o persoana impartiala. Zic asta pentru ca am observat de cateva ori ca anumite persoane binecuvantate de soarta sa isi modifice postarile dupa ce discutia s-a incheiat astfel incat sa iasa ei in avantaj. Un alt lucru deranjant, tot imi modifica cineva titlul anuntului turneului de la Giurgiu, il rog sa inceteze.
                                                  Nu sunt de acord cu nici una din propuneri. Nu ajuta cu nimic miscarii.
                                                  1. Copiii, mai ales daca sunt legitimati nu prea au ce cauta intr-o miscare de amatori. Miscarea noastra nu s-a constituit ca o sustinere a miscarii profesioniste din tara sau de modelare si perfectionare a copiilor. Cred ca s-ar impune mai degraba o varsta minima de participare in Amatur. Ma gandesc ca 16 ani ar fi ok.
                                                  2. Schimbarea deasa a conducerii Amatur va duce la haos.
                                                  3. Modul de postare este OK. Fiecare are drepturi depline in postul lui. Cei care posteaza ceva in postul aituia o fac in mod benevol si ca atare daca nu le convine ceva sa nu mai posteze nimic sau sa isi deschida propriul topic.
                                                  Ultima editare de similar; 18.oct.2017, 14:42.

                                                  Comentariu


                                                  • O nouă modă s-a aciuat în organizarea competițiilor Amatur, mai nou și în Moldova și anume contopirea categoriilor.
                                                    Pentru uni este o problemă, pentru alții nu.
                                                    Sunt începător joc tenis de masă de 13 luni și abia acum descifrez tainele acestui frumos joc. Am participat la ceva turnee și am păpat bătaie de m-am tabacit întrucât în multe dintre acestea am fost amestecați cu avansații. Nu e o mare problema pentru mine deoarece îmi place foarte mult să joc dar ce face un tânăr sau un copil dacă s-ar duce la un număr mare de turnee și mereu va fi înfrânt de cei dintr-o categorie superioară - răspuns cedează.
                                                    Scriu acestea deoarece la penultimul turneu de la Botoșani s-a întâmplat să fie prezent la categoria începatori un tip din București. L-am întrebat ce căuta așa departe și răspunsul a fost că, în zona lor nu prea mai există categoria începatori distinctă ci doar amatori. Consider că am punctat problema și mulțumesc pentru timpul acordat parcurgerii acestor rînduri.

                                                    Trimis de pe al meu LG-H960 folosind Tapatalk

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X