Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Cand schimb fetele ?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Cand schimb fetele ?

    Buna

    Joc tenis cam de un an si jumatate cu un lemn Xiom Solo si fete Xiom Musa.La cumparare am fost instiintat ca fetele sunt de incapator si ca dupa un an trebuie sa le schimb din doua motive,unu uzura si doi eu voi depasi fetele.Urmatoarul cauciuc pe care intentionez sa-l folosesc este Nittaku Renanos Hold.Intrebarea mea este : Cum stiu cand este momentul schimbarii?
    Multumesc anticipat

  • #2
    1. Cand fetele sunt tocite (uzura este destul de pronuntata, iar spinul lor a scazut drastic)
    2. Cand constati ca 9/10 topspinuri date in forta intra pe masa, capacele le poti executa pasiv, activ si dirijat cu precizie si procentaj ridicat, iar inlocuirea fetelor cu ceva mai tare/rapid consideri ca ar fi un beneficiu.
    3. Cand simti ca te-ai plictisit de setup-ul respectiv si ai vrea altceva.

    Comentariu


    • #3
      Nr 1 si 3 nu sunt de actualitate dar nr 2 ma face sa ma mai antrenez Multumesc

      Comentariu


      • #4
        La punctul 2 ma indoiesc ca e chiar cineva care sa atinga nivelul acela de 90% inainte sa schimbe fetele sau lemnul. Hai sa fim seriosi. Una e teoria si alta e practica. Suntem amatori nu profesionisti, altfel nu scriam aici pe forum ci eram in lotul in vreunei mari echipe si eram acum la antrenament si daca aveam o problema intrebam antrenorul care ne stia cel mai bine nivelul de joc.

        Daca ati jucat vreun an si jumatate si simtiti o imbunatatire considerabila a jocului (nu ma refer la scor cat mai ales la executarea corecta a loviturilor- aici doar dumneavoastra stiti cat ati progresat) atunci poate este timpul sa mai vedeti si altceva. Fie mergeti la o sala si ?vedeti? cateva palete, fie puneti la bataie un 4-500 Ron cumparati vreo 3 seturi de fete de pe forum cu uzura maxim medie si probati. Consider ca merita sa pierdeti o luna de zile proband fete. Veti vedea ca unele lovituri vor intra mai usor altele mai greu, insa mai important veti intelege ce se intampla cu acele fete pe lemnul dumneavoastra. Ma refer la spin si viteza, in functie de cauciuc si duritatea buretelui fiecarei fete. Mai mult ca sigur veti avea progres instantaneu cu majoritatea dintre ele (cautati fete de referinta ca sa va puteti raporta la ele in viitor: Tenergy 05 si 05fx, Evolution Mx-p, El-p, Andro Rasant/Rasanter, Donic M1/Barracuda, Yasaka Rakza 7 si 7 soft, Xiom vega sau omega cu variantele lor, Victas 01/15). Investiti intr-adevar o suma de bani dar avand experienta de un an si jumatate pe Xiom Solo veti sti/simti plusurile si minusurile acestor fete, veti sti spre ce doriti sa va indreptati si va veti canaliza spre imbunatatirea acelor lovituri necesare jocului dumneavoastra.

        Intr-adevar cu acelasi setup in timp ai consistenta rezultata din obisnuinta. Dar de unde stim ca acel setup, sub umbra obisnuintei, nu devine o bariera in dezvoltarea personala? De aceea e nevoie ca macar din cand in cand sa incercam. De preferat este sa pastram ceva din setup, fie fetele pe un alt lemn, fie alte fete pe acelasi lemn. Cum lemnul aici este superior fetelor pastrati lemnul si incercati alte fete. Pe acelasi principiu, ulterior, puteti incerca si alte lemne. Si chiar daca acel lemn sau fata pare o adevarata bestie, orice poate fi imblanzit cu atentie si antrenament. Important ca atunci cand tragi linia dupa o perioada de timp sa fii pe plus.

        Acesta este doar un sfat izvorat din experienta personala. Dumneavoastra va stiti cel mai bine nivelul si capacitatea de a progresa. Va urez succes in activitate si sa dea Domnul sa alegeti ce este mai potrivit pentru dumneavoastra.
        Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
        FH: Butterfly Dignics 05
        BH: Tibhar Grass D.TecS

        Comentariu


        • #5
          Mihai, nu ti se pare ca sunt mult prea multe detalii si explicatii...care poate nu.si au sensul?
          Omul vrea sa stie cand ar trebui sa.si schimbe fetele??
          Ca sa il putem ajuta, Il rugam sa ne puna doua poze foarte bine facute cu paleta respectiva...
          Va multumim!
          blade : Xiom Hayabusa Z; fh Donic Bluestorm Pro; bh Donic Bluestorm Z2

          Comentariu


          • #6
            Nu fa greseala sa iei fete second hand.
            un singur lemn DEF
            zeci de fețe diverse

            Comentariu


            • #7
              Actualele fete nu sunt tocite.Vreau sa le schimb pentru mai multa viteza si efect.Multumesc pentru toate sfaturile

              - - - Actualizat - - -



              Antrenament de duminica singur.Poate este de ajutor pentru sfaturi

              Comentariu


              • #8
                Am cumparat noile fete si pot spune ca sunt un pas inainte.Nu foarte mare pentru ca trebuie mult antrenament la mine(paleta stie multe eu inca nu).Viteza este mai mare si ma trezesc din cand in cand cu o minge la 2 metri de masa.Sunt incantat de efect.Azi cu schimbarea lor am facut un pas mic in fata,restul pasilor o sa-i fac la antrenamente.Multumesc pentru toate sfaturile
                O zi buna

                Comentariu


                • #9
                  Salut Multumesc pentru toate sfaturile de pana acum.Anii au trecut,a trecut si Renanos Hold.Acum am Xiom Omega 7 Euro dar si astea au implinit cam doi ani si jumate.Antrenamentele multe si-au spus cuvantul,am evoluat destul de mult.Acum cred ca 7 euro nu ma mai ajuta,cred ca sunt de schimbat dar vreau o parere.Dupa sfaturile de mai sus atasez cateva poze cu ele.Am acelasi lemn xiom solo si nu imi vine sa ma despart de el.Mai astept un sfat pentru urmatoarele fete,asi incerca Nittaku fastarc G 1 sau tenergy 05.Sunt un jucator agresiv care prefera topspinuri multe.Asi evita tenergy din doua motive: am inteles ca sunt neiertatoare la efectul adversarului si pretul.In schimb am citit de G 1 doar de bine si foarte multi jucatori de top mondial il folosesc.O zi buna

                  Comentariu


                  • #10
                    Vorbareata lume

                    Comentariu


                    • #11
                      Salut,
                      Fetele daca au 2 ani si sunt jucate dupa cum arata si-n poze trebuie schimbate. Merita incercat T05 si G1 mai ales daca esti un jucator de atac. Poti sa incerci sa dai niste mingi cu o paleta cu T05 sa vezi cum sare, oricum nu o sa sara la fel ca din Solo. Fetele trebuie curatate de praf si dezlipite la o luna, o luna jumatate, fetele nu-si mai fac treaba ca la inceput.
                      blade :TB ALC
                      fh : joola rhyzm-P, 2.0
                      bh : andro rasant grip, 2.0

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de mariandan Vezi post
                        Vorbareata lume
                        Salutare! Ma bucur vazand ca ati gasit ceva pe placul dvs si care v-a ajutat sa evoluati in joc. Intr-adevar, fetele pe care le aveti acum sunt uzate, ar fi bine daca le-ati schimba. Din ce am citit despre lemnul Xiom Solo, am observat ca este un lemn moale si usor flexibil, ceea ce ma face sa cred ca nu s-ar potrivi cu niste fete hard. V-as sfatui sa puneti pe el niste fete cu maxim duritate medium-hard.
                        Tenergy 05 este cea mai controlabila fata din gama sa, insa chiar si asa este foarte putin probabil sa va ierte, mai ales la inceput. Pretul sau ridicat este un impediment, dar daca doriti sa o incercati o puteti gasi la un pret bun aici pe forum, insa va trebui sa va inarmati cu rabdare si cu ore de antrenament. Pe langa, ele nu sunt adaptate mingiilor din ABS si au un raspuns diferit fata de fetele create special acestea.

                        Sper ca v-am fost de ajutor cu aceste cateva randuri si va tin pumnii sa va gasiti ceva pe stilul dvs!
                        Multa sanatate si spor la joc!
                        O zi minunata!
                        Adresa: Sos. Oltenitei nr. 103, Bucuresti / Program: Luni-Vineri intre 11-19 / Telefon: 0722.678.078 / Mail: contact@vivasportshop.ro
                        http://www.VivaSportShop.ro

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de lucian75 Vezi post
                          Salut,
                          Fetele daca au 2 ani si sunt jucate dupa cum arata si-n poze trebuie schimbate. Merita incercat T05 si G1 mai ales daca esti un jucator de atac. Poti sa incerci sa dai niste mingi cu o paleta cu T05 sa vezi cum sare, oricum nu o sa sara la fel ca din Solo. Fetele trebuie curatate de praf si dezlipite la o luna, o luna jumatate, fetele nu-si mai fac treaba ca la inceput.
                          Salut.Le curat inainte de fiecare antrenament cu solutie speciala,adica de cam 3 ori pe saptamana.Nu am stiut ca trebuie dezlipite lunar.Solo imi place pentru ca il am.Financiar nu gandesc la alt lemn.Multumesc

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de VivaSportClub Vezi post

                            Salutare! Ma bucur vazand ca ati gasit ceva pe placul dvs si care v-a ajutat sa evoluati in joc. Intr-adevar, fetele pe care le aveti acum sunt uzate, ar fi bine daca le-ati schimba. Din ce am citit despre lemnul Xiom Solo, am observat ca este un lemn moale si usor flexibil, ceea ce ma face sa cred ca nu s-ar potrivi cu niste fete hard. V-as sfatui sa puneti pe el niste fete cu maxim duritate medium-hard.
                            Tenergy 05 este cea mai controlabila fata din gama sa, insa chiar si asa este foarte putin probabil sa va ierte, mai ales la inceput. Pretul sau ridicat este un impediment, dar daca doriti sa o incercati o puteti gasi la un pret bun aici pe forum, insa va trebui sa va inarmati cu rabdare si cu ore de antrenament. Pe langa, ele nu sunt adaptate mingiilor din ABS si au un raspuns diferit fata de fetele create special acestea.

                            Sper ca v-am fost de ajutor cu aceste cateva randuri si va tin pumnii sa va gasiti ceva pe stilul dvs!
                            Multa sanatate si spor la joc!
                            O zi minunata!
                            Salut.Cu Solo am inceput, de fapt este singurul folosit.Am citit cam tot ce am gasit pe net despre el si nu am gasit critici.Este laudat ca e controlabil si bun la topspin.Nu am ideie cum este cu alt lemn.Acum nu sunt bani de lemn."foarte putin probabil sa va ierte" cuvintele care ma fac sa inclin spre Nittaku G1( si pret).Ma antrenez mult dar nu sunt cine stie ce jucator si daca gresesc 2-3 mingi in set din cauza lui 05 nu o sa fiu prea bucuros.Sunt patimas la joc.Multumesc foarte mult

                            Comentariu


                            • #15
                              Ce ma face sa nu schimb lemnul.Sper ca e si buna decizia.Ma controlez destul de greu in joc.Am tendinta sa trag tot,din toate pozitiile si in 90% din cazuri trag cat ma tine bratu,forta maxima.Ma gandesc ca daca e lemnul mai domol nimeresc de mai multe ori masa.Eu sigur nu sunt controlabil

                              Comentariu

                              Who has read this thread:
                              Procesare...
                              X