Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Butterfly Tenergy 05 vs. Butterfly Bryce Speed FX

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Butterfly Tenergy 05 vs. Butterfly Bryce Speed FX

    Salutare!
    Am combinatia din semnatura:
    Lemn: Tibhar Smash
    FH: Butterfly Sriver FX
    BH: Butterfly Sriver FX
    Vreau sa imi schimb FH cu ceva mai rapid, mai ofensiv fiindca simt ca deja m-am obisnuit cu Sriver-ul si as putea sa trec la un alt nivel. Si ma gandeam sa incerc una din versus-ul din titlu, fiindca am vazut destul de multi cu cel putin una din ele.
    Pe care mi-o recomandati tinand cont de lemnul meu, de faptul ca actuala combinatie a fost si prima paleta profi.
    Cam care este diferenta intre Sriver FX si fiecare din ele?
    FH: Butterfly Sriver FX
    Blade: Butterfly Balsa Carbo X5
    BH: Butterfly Sriver FX
    Produse procurate de la valigti: http://s221.photobucket.com/albums/dd222/valigti/

  • #2
    Re: Butterfly Tenergy 05 vs. Butterfly Bryce Speed FX

    eu joc cu sriver fx pe rever si pe forhand cu bryce.E foarte puternic forhandu cu fata asta.Cu tenergy nu am jucat
    Setup: Timo Boll ZLC + Dignics 05
    Însă Dumnezeu Și‑a dovedit dragostea față de noi prin faptul că, pe când eram păcătoși, Cristos a murit pentru noi - Romani 5:8

    Comentariu


    • #3
      Re: Butterfly Tenergy 05 vs. Butterfly Bryce Speed FX

      Despre lemnul tau nu stiu foarte multe dar din cate am inteles este un lemn ceva de genul All+. Dupa parerea mea T05 are spinul mai bun decat Bryce Speed Fx, depinde insa si ce stil de joc ai si ce vrei sa faci...Cu Bryce Speed Fx nu am jucat insa inainte am jucat cu Bryce Fx cu speed glue. Daca e sa le compari pe cele doua cred ca si la capitolul control T05 este mai usor de stapinit. Tehnica de lovire a mingii e cu totul alta, cu T05 si cand dai topspin trebuie sa "ingropi" mingea destul de mult in fata ca sa intre bine lovitura. T05 e mai sensibila la efectul dat de adversar, in special din serva si nu se preteza pe orice fel de lemn. Din cate am incercat merge foarte bine pe lemne compozite. Eu unul le prefer pe cele cu un feeling ceva mai soft, ca de ex. arylate-carbon. Bryce Speed Fx cred ca merge pe o gama mai larga de lemne, inclusiv lemn simplu; merge bine si pe lemne compozite insa cred ca face pereche mai reusita cu cele cu feelingul ceva mai hard, datorita buretelui ceva mai moale. Ca alegere personala, fara sa pui in balanta lemnul tau, T05. Toate cele bune.
      Blade: Viscaria, FL
      fh: T05, 2,1 mm, black
      bh: T05, 2,1 mm, red

      Comentariu


      • #4
        Re: Butterfly Tenergy 05 vs. Butterfly Bryce Speed FX

        Din cate am vazut lemnul meu este ALL sau ALL-. Am gasit ambele incadrari. Multumesc pt pareri. Mai astept si alte pareri.
        FH: Butterfly Sriver FX
        Blade: Butterfly Balsa Carbo X5
        BH: Butterfly Sriver FX
        Produse procurate de la valigti: http://s221.photobucket.com/albums/dd222/valigti/

        Comentariu


        • #5
          Re: Butterfly Tenergy 05 vs. Butterfly Bryce Speed FX

          Intre timp am mai gasit un alt topic despre acelasi versus, insa alt lemn, alt jucator: viewtopic.php?f=2&t=2254&st=0&sk=t&sd=a
          In mare am inteles despre ce se vorbeste, dar am alta intrebare: ce este un tensor?
          Astept in continuare pareri despre acest versus de la expertii acestui forum.
          FH: Butterfly Sriver FX
          Blade: Butterfly Balsa Carbo X5
          BH: Butterfly Sriver FX
          Produse procurate de la valigti: http://s221.photobucket.com/albums/dd222/valigti/

          Comentariu


          • #6
            Re: Butterfly Tenergy 05 vs. Butterfly Bryce Speed FX

            Astazi fac eu primul antrenament cu Tenergy 05 si 64 dupa ce am jucat citiva ani cu Bryce, Bryce FX, Sriver FX si combinatii intre ele. O sa postez ceva impresii/rezultate dupa.
            TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

            Comentariu


            • #7
              Re: Butterfly Tenergy 05 vs. Butterfly Bryce Speed FX

              asteptam cu nerabdare...
              Blade-Darker speed 90
              Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
              Bh- Testing

              Comentariu


              • #8
                Re: Butterfly Tenergy 05 vs. Butterfly Bryce Speed FX

                Postat în original de tzunny
                In mare am inteles despre ce se vorbeste, dar am alta intrebare: ce este un tensor?
                "Tensor" este denumirea data de un fabricant german (ESN) unei categorii de fete despre care el spune ca au calitatile apropiate de ale fetelor "clasice", proaspat relipite cu speed glue. Alti fabricanti (de exemplu Japonezi), atribuie aceleasi calitati produselor lor, pe care le-au denumit "High Tension". Aceste denumiri sunt marci inregistrate (R).
                Lemn- Bty Viscaria
                FH - TENERGY 05
                BH - TENERGY 80

                Comentariu


                • #9
                  Re: Butterfly Tenergy 05 vs. Butterfly Bryce Speed FX

                  Tensor de obicei se refera la fețe cu efect speed glue fiind kiar contraindicata lipirea lor cu SG. Denumirea de tensor e patent de la ESN.
                  Fetele "high-tension" clasice de la BTY (Bryce , Sriver G2 , Cermet etc )presupun lipire cu SG pt a le exploata la maxim.
                  Blade DHS PG 2
                  FH: DHS Hurricane 3
                  BH: Stiga Airoc Astro M

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: Butterfly Tenergy 05 vs. Butterfly Bryce Speed FX

                    Tenergy si Sriver G3 sunt "High Tension". Se lipesc cu SG?
                    Lemn- Bty Viscaria
                    FH - TENERGY 05
                    BH - TENERGY 80

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: Butterfly Tenergy 05 vs. Butterfly Bryce Speed FX

                      Vali are dreptate. High Tension NU presupune efect d SG incorporat. High Tension este o caracteristica a topsheet'ului.
                      Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
                      FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
                      BH: Tibhar Quantum X Pro Max

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: Butterfly Tenergy 05 vs. Butterfly Bryce Speed FX

                        exact . Tenergy pe langa "high-tension"(care probabil e doar o lipire tensionata a cauciucului pe burete) asta poseda si "spring sponge".
                        Blade DHS PG 2
                        FH: DHS Hurricane 3
                        BH: Stiga Airoc Astro M

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: Butterfly Tenergy 05 vs. Butterfly Bryce Speed FX

                          Postat în original de manyaku88
                          Vali are dreptate. High Tension NU presupune efect d SG incorporat. High Tension este o caracteristica a topsheet'ului.
                          Da , asa e, dar tensiunea din topsheet (high tension) este teoretic tot acea caracteristica pe care o aduce direct sau indirect efectul "speed glue".
                          Stiu ca "tensor" se refera la tensiunea din burete mai mult, dar tot tensiune, adica elasticitate presupun amandoua.
                          Lemn- Bty Viscaria
                          FH - TENERGY 05
                          BH - TENERGY 80

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: Butterfly Tenergy 05 vs. Butterfly Bryce Speed FX

                            Postat în original de vali
                            exact . Tenergy pe langa "high-tension"(care probabil e doar o lipire tensionata a cauciucului pe burete) asta poseda si "spring sponge".
                            Nu cred ca "lipire tensionata" este termenul potrivit pt ca daca ar fi vorba de intindere mecanica si lipire, s-ar deforma fetele (reverse dome), asa cum se intampla de multe ori la cele chinezesti iar daca ar fi o tensiune indusa de adeziv, aceasta nu ar putea fi decat temporara.
                            Lemn- Bty Viscaria
                            FH - TENERGY 05
                            BH - TENERGY 80

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: Butterfly Tenergy 05 vs. Butterfly Bryce Speed FX

                              nici eu nu cred ca este o lipire tensionata, insa nu aceasta tensionare aduce efectul de SG, pana la urma o fața lipita cu SG, dupa 4 ore are topsheetul la fel de tensionat insa acel efect a disparut...
                              "tensor" TM ESN presupune o tratare a buretelui, relativ permanenta prealabila lipirii de cauciuc, de aceea nu vedem acel reverse dome si caciucul este mult mai sensibil pentru ca se afla in permanenta in contact cu acea substanta
                              Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
                              FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
                              BH: Tibhar Quantum X Pro Max

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: Butterfly Tenergy 05 vs. Butterfly Bryce Speed FX

                                Postat în original de FlorinBN
                                Astazi fac eu primul antrenament cu Tenergy 05 si 64 dupa ce am jucat citiva ani cu Bryce, Bryce FX, Sriver FX si combinatii intre ele. O sa postez ceva impresii/rezultate dupa.
                                Florin, ceva impresii? Ma intereseaza in special diferentele intre Sriver FX si Tenergy 05 pe un lemn ALL.
                                FH: Butterfly Sriver FX
                                Blade: Butterfly Balsa Carbo X5
                                BH: Butterfly Sriver FX
                                Produse procurate de la valigti: http://s221.photobucket.com/albums/dd222/valigti/

                                Comentariu


                                • #17
                                  Re: Butterfly Tenergy 05 vs. Butterfly Bryce Speed FX

                                  din cate stiu, la tenergy 05 e de recomandat lipirea fetei pe suprafata lemnului cu folie adeziva pentru a nu distruge efectul buretelui

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Re: Butterfly Tenergy 05 vs. Butterfly Bryce Speed FX

                                    Cine a facut recomandarea aceasta revolutionara?
                                    Primorac Carbon
                                    FH Dignics 09C
                                    BH JOOLA MAXX

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Re: Butterfly Tenergy 05 vs. Butterfly Bryce Speed FX

                                      Blade-Darker speed 90
                                      Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                      Bh- Testing

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Re: Butterfly Tenergy 05 vs. Butterfly Bryce Speed FX

                                        Postat în original de tycutz
                                        Cine a facut recomandarea aceasta revolutionara?
                                        Iliescu!
                                        Lemn- Bty Viscaria
                                        FH - TENERGY 05
                                        BH - TENERGY 80

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Re: Butterfly Tenergy 05 vs. Butterfly Bryce Speed FX

                                          imi pare rau ca mi-am permis sa scriu pe forum...uitasem ca forumul nu e facut pentru a invata lucruri noi ...asa am citit la un moment dat despre lipire...poate e o greseala...inteligente raspunsuri ma bucur pentru voi )

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Re: Butterfly Tenergy 05 vs. Butterfly Bryce Speed FX

                                            Da-ne si noua sursa de unde ai citit recomandarea asta. Pe urma vom mai vedea cine greseste si cine pt cine se bucura.
                                            Lemn- Bty Viscaria
                                            FH - TENERGY 05
                                            BH - TENERGY 80

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Re: Butterfly Tenergy 05 vs. Butterfly Bryce Speed FX

                                              visco...nu stau sa fac razboi forumistic...am citit de mult timp...nu salvez bookmarkuri...dar ce conteaza daca e corect sau nu???daca stii mai bine (si din cate vad aici stii) nu e mai bine sa explici decat sa razi?

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Re: Butterfly Tenergy 05 vs. Butterfly Bryce Speed FX

                                                Ok, explic. "Efectul buretelui" este cel pe care-l are din fabrica. Cu adeziv pe baza de apa sau folii adezive nu se schimba nimic. Ceea ce ar putea modifica temporar caracteristicile buretelui, ar fi un booster sau speed glue dar acestea nu sunt recomandate de fabricant. Cu toate astea, f multi nu respecta recomandarile, adaugand "aditivi" si nu se intampla nimic rau. Doar o elasticizare si o inmuiere temporara a fetelor, care pt unii este ceea ce-si doresc.
                                                Lemn- Bty Viscaria
                                                FH - TENERGY 05
                                                BH - TENERGY 80

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Re: Butterfly Tenergy 05 vs. Butterfly Bryce Speed FX

                                                  Postat în original de gorilaz2003
                                                  imi pare rau ca mi-am permis sa scriu pe forum...uitasem ca forumul nu e facut pentru a invata lucruri noi ...asa am citit la un moment dat despre lipire...poate e o greseala...inteligente raspunsuri ma bucur pentru voi )
                                                  Nu va suparati dar eu am cerut daca se poate sursa informatiei dumneavoastra. Doar atat!
                                                  Primorac Carbon
                                                  FH Dignics 09C
                                                  BH JOOLA MAXX

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X