Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propunere organizare AmaTuR 2018-2019 - Dan Tigau

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Postat în original de Cornel 67 Vezi post
    Ti se pare ca a fi organizator este un privilegiu? Munca in folosul comunitatii Amatur consideri ca ma face Vultur? Nu am castigat nimic de pe urma acestui statut, ba dimpotriva. La TTA fac munca voluntara asa ca daca se ofera altcineva sa faca aceasta munca, tot voluntara, il las cu draga inima rolul de vultur. Si poti fi chiar tu alesul.
    No coment apa aerul si......smecherul

    Comentariu


    • #27
      Daca ti se pare o afacere profitabila organizarea de ce nu te ai bagat dane petrov/subscriu la cele spuse de cornel cateodata mai dai si bani din buzunare ca organizator

      Comentariu


      • #28
        Postat în original de mmroglobalnet Vezi post
        Daca ti se pare o afacere profitabila organizarea de ce nu te ai bagat dane petrov/subscriu la cele spuse de cornel cateodata mai dai si bani din buzunare ca organizator
        Mai ara daca tot ai luat-o pe aratura

        Comentariu


        • #29
          Fara sa aduci vreo propunere concludenta sau vreun comentariu pertinent dane bati campii sau cum se spune la inot calci apa.pana acum ai contrazis 4 persoane fara sa aduci nici o justificare tu pedaleaza mai departe,da i inainte.

          Comentariu


          • #30
            Va rog sa mutati cearta la fight, Danut vrea sa faca dezvaluiri importante despre mine si ne-a facut curiosi pe toti. Cred ca tot despre cele doua mese este vorba.

            Comentariu


            • #31
              Postat în original de Cornel 67 Vezi post
              Va rog sa mutati cearta la fight, Danut vrea sa faca dezvaluiri importante despre mine si ne-a facut curiosi pe toti.
              Eu nu am treaba cu tine si nici cu belitura de mormoloc care se crede inotator

              Comentariu


              • #32
                Stim ca nu ai treaba cu nimeni doar cu bautura te ocupi ,probabil ca esti torpila la ora asta esti hawasong 12 racheta nucleara balistica de parca nu ne am sti.

                Comentariu


                • #33
                  Postat în original de dantim Vezi post
                  Eu nu am treaba cu tine si nici cu belitura de mormoloc care se crede inotator
                  Ia stati ma figurantilor ,ati primit mese din partea Amaturului si pe banii participantilor in amatur si cu ce dreak ati ridicat voi stacheta in amatur

                  Comentariu


                  • #34
                    Informeaza te bine tugulane,eu nu am nimic

                    Comentariu


                    • #35
                      Postat în original de mmroglobalnet Vezi post
                      De exemplu iti propui sa faci sau sa reabilitezi o singura sala pe an,alegi locatiile cele mai populate,depui un proiect si l faci
                      ?n special sălile Năstase))
                      Hobby: Motoare si ski !
                      http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                      Comentariu


                      • #36
                        Orice ban luat din fonduri europene e bun.o sala platita 80 % de aia e buna.

                        Comentariu


                        • #37
                          Postat în original de mmroglobalnet Vezi post
                          Stim ca nu ai treaba cu nimeni doar cu bautura te ocupi ,probabil ca esti torpila la ora asta esti hawasong 12 racheta nucleara balistica de parca nu ne am sti.
                          CUM DREAK SA NU NE CUNOSTEM Retardatule

                          Comentariu


                          • #38
                            Stimati domni,
                            Acest topic a fost deschis pentru colegii care doresc sa-si expuna DECENT punctul de vedere privind infiintarea - sau nu - a unei asociatii care sa coordoneze legal activitatea Amatur.
                            Ca si in alte discutii, parerile sunt impartite in cateva tabere:
                            - un grup care doreste APARITIA asociatiei si crede in dezvoltarea fenomenului Amatur, utilizand facilitatile pe care le ofera personalitatea juridica, cu restrictii si obligatii legale si financiare.
                            - un grup care refuza acest pas, considerand ca sunt prea multe dezavantaje si prea putine avantaje;
                            - un grup multumit (sau foarte multumit) de situatia actuala, in care organizatorii (asociatii sau persoane fizice) au preluat (cu buna stiinta sau nu) toate obligatiile legale de evenimente cu 100 - 300 de participanti, nu sunt interesati de dezvoltare, promovare copii, incepatori,extinderi, sprijin zone defavorizate, etc.
                            -un grup (cel mai numeros si cel mai vocal) care nu este interesat de subiect, pentru care singurul interes este participarea la turnee. Printre acestia, multi considera subiectul de can-can si il polueaza cu interventii iesite din subiect.
                            Organizatorii, cei care sustin intregul circuit in functiune, cauta solutii de organizare legale (prin asociatii sportive, prin colaborarea cu autoritati locale, judetene sau nationale) sau accepta ideea "ce-o fi o fi" . Atata vreme cat acestia nu sunt interesati de sprijinul unei asociatii cu personalitate juridica si nu stiu daca o asociatie ii poate ajuta sa le fie mai bine, sansele optimistilor sunt minime.
                            Am in sertar vreo 2 variante de Act constitutiv, statut, in decursul anilor au fost si alti initiatori care au incercat deschiderea ''cutiei Pandorei", cu acelasi rezultat: majoritatea organizatorilor nu au considerat necesar (inca?)acest pas.

                            Asadar, dupa un deceniu si ceva de studiu al situatiei, cred ca AmaTuR poate avea o asociatie doar daca:
                            -Va atrage sprijin de la organizatori oferindu-le avantaje esentiale;
                            -Se infiinteaza de la 0 si atrage ulterior adepti oferind sprijin fiecarui organizator de turnee.

                            Pentru ca discutiile sa ramana in zona tehnica a opiniilor, consider interventia administratorului site-ului necesara, pentru evita inchiderea subiectului.

                            Comentariu


                            • #39
                              Postat în original de Dan2 Vezi post
                              ?n urma ședinței Coordonatorilor Amatur ce s-a desfășurat la Sfantu Gheorghe, s-au analizat, discutat și votat următoarele.

                              1.Se deființează comisia de disciplină (unde rămăsese o singură persoană), sarcinile acesteia fiind preluate de Comitetul Director, care are acum 5 membri:
                              - Marcel Giosan - Coordonator Principal;
                              - Gelu Vlădoiu;
                              - Claudiu Vela;
                              - Florin Apian;
                              - Florin Toma.
                              Coordonatori AmaTur:
                              -Cătălin Cozma;
                              -Costin Corcoz;
                              -Aurel Fratea;
                              -Gheorghe Vlase;
                              -Dan Bodeanu;
                              -Mihai Vranceanu;
                              -Lucian Bozga;
                              -Sorin Botirca;
                              -Kantor Imre Zoltan;
                              -Bogdan Roman;
                              2.Fiecare localitate are dreptul să organizeze un număr maxim de 3 turnee A, cu excepția localităților Oradea și București unde se pot organiza 6 turnee (2, respectiv 3/sală specializată).
                              3.Situația jucătorilor legitimați rămâne în stand-by, divizionarii B fiind acceptați ca și până acum în circuitul AmaTur.
                              4.Pragurile de separare ale categoriilor vor fi: 30/20/10, singura modificare const?nd în creșterea pragului la Elite de la 27 la 30.
                              5.Cu acordul organizatorilor implicați se pot comasa două Turnee A+ Regionale, în situația în care nu se preconizează înscrieri suficiente.
                              6.Turneul Final se va numi începând cu anul viitor Turneul Campionilor.
                              7.Prezența la Turneu Campionilor va implica, ca și până acum, un număr minim de turnee, Campionii Județeni nefiind direct calificați dacă linia de clasament nu-i ajută.
                              8.La calculul MP-ului se exclud, ca și până acum, cele mai slabe două turnee A și cele mai slabe două turnee A+.
                              9.Mesele și mantinele primite ca premiu de la ITTF vor constitui punctul de plecare al unei baze logistice AmaTur, urmând să stabilim modalitatea în care vor putea fi folosite la organizarea turneelor A și A+.
                              10.Donația către Amatur rămâne la valorea modică de 1 leu.
                              11.La turneele A se va folosi unul din sistemele de joc prezentate în anexa V la Regulament.
                              12.Retragerile "?n termen" nu vor mai fi contabilizate pe profilul jucatorilor de pe www.amatur.ro, rămân însă penalizările pentru retragerile după termen (R2=2p) și absente nemotivate (N=3p).
                              13.Toate turneele A+ (Excepție Turneul A+ Regional) se vor organiza pe patru categorii: Elite, Open, Avansați, începători.
                              14.Turneele B se vor organiza fie la grămadă (una sau mai multe categorii), fie pe mai multe categorii. Se renunță la sistemul grupe inferioare amestecat, din care o parte se califica la Open, altă parte la Amatori.
                              15.Sistemul de valorizare pe bază de rating nu se poate implementa.
                              16.Categoria "aspiranților" se va numi în continuare începători.
                              17.?nființarea Asociației AmaTur rămâne în studiu și va mai fi discutată de Coordonatori.
                              18.Și în 2018 se vor folosi fețe omologate ITTF.

                              Am sistematizat mai sus majoritatea propunerilor care au ajuns la vot deși s-au discutat, live sau on-line, majoritatea propunerilor de bun simț avansate de dumneavoastră.
                              Calendarul AmaTur 2018 este în curs de elaborare, la fel și Regulamentul AmaTur 2018 și vor fi postate până la finalul anului.
                              Stimati colegi,

                              Exista deja o structura Amatur dupa cum se vede mai sus. Poate nu ar trebui sa facem decat o trecere la o forma legala. Daca sunt coordonatori care nu corespund sau care nu si.au indeplinit atributiile ar fi bine sa plece, si sa fie alesi altii prin vot la nivel regional.
                              Ceea ce a propus dl. Dan TIGAU, din punctul meu de vedere poate fi realizat decat daca va exista printre noi "o mana si un calcai de fier" care sa se ocupe de implementarea noului concept Amatur. Acea persoana ar trebui sa fie Presedintele Fondator al Asociatiei sportive Amatur Romania.
                              Asa ca prioritatea numarul unu pentru a realiza acest lucru este gasirea acestei persoane. Eu cred ca domnul Dan TIGAU poate fi aceasta persoana...

                              P.S: Am citat mai sus din sintetizarea facuta de dl. Marcel GIOSAN in data de 29.11.2017
                              Ultima editare de gpopescu; 10.dec.2017, 21:02.
                              blade : Xiom Hayabusa Z; fh Donic Bluestorm Pro; bh Donic Bluestorm Z2

                              Comentariu


                              • #40
                                Postat în original de mmroglobalnet Vezi post
                                Orice ban luat din fonduri europene e bun.o sala platita 80 % de aia e buna.
                                Da, fondurile europene sunt bune pentru ca, o mare parte din ele pot fi deturnate in buzunarele celor care ne cred prosti. Va rog sa aveți bunul simt si sa încetați cu abureala asta, fiindcă, pur si simplu, ne insultați inteligenta. Ne credeți niște idioți pe care puteți sa-i manipulați pentru a câștiga voi niște bani nemunciți.
                                Si nu va mai permiteți sa folosiți forumul nostru pentru a va face reclama societăților voastre. Asta ne lipsea noua: sa alimentam firme de consultanta.Rusine sa va fie !

                                Comentariu


                                • #41
                                  Postat în original de gpopescu Vezi post
                                  Stimati colegi,

                                  Exista deja o structura Amatur dupa cum se vede mai sus. Poate nu ar trebui sa facem decat o trecere la o forma legala. Daca sunt coordonatori care nu corespund sau care nu si.au indeplinit atributiile ar fi bine sa plece, si sa fie alesi altii prin vot la nivel regional.
                                  Ceea ce a propus dl. Dan TIGAU, din punctul meu de vedere poate fi realizat decat daca va exista printre noi "o mana si un calcai de fier" care sa se ocupe de implementarea noului concept Amatur. Acea persoana ar trebui sa fie Presedintele Fondator al Asociatiei sportive Amatur Romania.
                                  Asa ca prioritatea numarul unu pentru a realiza acest lucru este gasirea acestei persoane. Eu cred ca domnul Dan TIGAU poate fi aceasta persoana...

                                  P.S: Am citat mai sus din sintetizarea facuta de dl. Marcel GIOSAN in data de 29.11.2017
                                  Eu propun sa va faceți voi acolo la București, ce vreți voi. Dar lăsați Amaturul in pace, ca nu l-ați inventat voi. Voi ați inventat șmecheria si hoția. Ia nu mai furați voi de la noi. Furați-va intre voi.

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Excelenta idee.

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      • In ceea ce priveste gazduirea sediului social, avem urmatoarele oferte valabile :
                                      • - 6 luni - 170 euro + tva;
                                      • - 1 An platit + 1 An GRATUIT – la doar 270 euro + tva;
                                      • - 2 Ani platiti + 2 Ani GRATUIT – la doar 450 euro + tva.
                                      • Sediul social va fi disponibil doar la locatia noastra din Splaiul Independentei nr 273, Sector 6, București.



                                      Asta nu ti-a placut Nea Titi? Asa-i.

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        Postat în original de mateidumitru Vezi post
                                        Eu propun sa va faceți voi acolo la București, ce vreți voi. Dar lăsați Amaturul in pace, ca nu l-ați inventat voi. Voi ați inventat șmecheria si hoția. Ia nu mai furați voi de la noi. Furați-va intre voi.
                                        Matale am impresia ca esti ruda cu Floricica Dansatoarea, cam asa te manifesti. Iti fura astia de la București paleta din mana. Umbla vorba ca ai fost mare securist pe vremuri. Acum vad ca ai ramas un diversionist.

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          Trecand peste primele posturi ale acestui subiect unde se preconiza o cacealma in toata regula cum au fost toate subiectele pe aceasta tema,nu inteleg de ce s-a postat in aceasta zona ,de ce nu s-a discutat aceasta propunere la nivel de zona Asociatie,intre coordonatori,si dupa aceea in zona Organizatorilor.Este intradevar un subiect cum zice si Dan Bodeanu impartit pe mai multe tabere ,dar se pare ca aceste tabere sunt doar ipotetice si nimeni nu vrea sa isi exprime punctul de vedere ,sau nu suntem noi in cunostiinta de cauza.



                                          • Structura organizationala( propunere- va fi discutata si aprobata ulterior dezbaterii , nu acum)
                                          -Adunarea Generala a membrilor "AMATUR"
                                          -Structura Operativa
                                          1. Presedinte
                                          2. 2 vicepresedinti : executiv, marketing -de discutat
                                          3. Secretar General
                                          4. Comisia de competitii (care reglementeaza , verifica , aproba regulamentele de concurs si omologheaza - valideaza - organizatorii si salile de competitii -pot fi coordonatori zonali, regionali
                                          5. Comisia de supraveghere -coordonare -disciplina--solutioneaza reclamatiile si dispune corectii la distorsiuni si abateri de la regulamente
                                          6. Structura IT -Florin Apian
                                          7. Trezorier -Contabilitate ( poate fi extern)



                                          Pe aceasta structura organizatorica asi dori si eu un buget estimat per an la un nr de persoane mediu.
                                          Multumesc.

                                          P.S:Plec de la premisele actuale ale fortei de munca si resursele umane in Romania.Eu personal in ultimi 4 ani am avut cativa angajati ,pe care foarte multi dintre dumneavoastra ii cunoasteti cu care am avut o relatie foarte buna si inca mai am chiar daca uni dintre ei nu mai sunt deloc sau partial colaboratori mei , pe care tentatiile financiare iau determinat sa ia hotarari in alta directie.Nici unul din cei cu functii de raspundere nu au depasit salariul net ,fara facilitatiile firmei, suma de 1000 Euro si ceilalti nu au trecut de 600 euro net pe luna.Cei care au plecat si au fost buni castiga mult peste 1000 Euro net .

                                          Vin Acuma cu intrebarile urmatoare . De unde bani pt.
                                          1.La o organigrama prezentata de 12--14 persoane care sa fie responsabili de munca acestei Federatii,Asociatii cel putin sunt 4-6 care trebuie sa fie cu pregatire superioara,adica un salar net de cel putin 1000 Euro net pe luna ,deci total fara nici o facilitate de 15000-17000 euro per an per persoana ,deci intre 60000-100000 euro
                                          pentru personalul din varf si inca cel putin 400-500 pentru personalul Auxiliar deci 8000 per persoana pe an ori 8 persoane 64000 euro.

                                          Sa nu v-a imaginati ca bugetul unei Federatii consta din salarii.
                                          (FRTM primeste de la MTS circa 600000 euro anul acesta,si bugetul unui club din Romania din prima parte este aprox 150-200 mii euro.

                                          Sunt chiar f.multe de clarificat si trebuie exemplificate foarte clar daca nu trebuie sa ii dau dreptate lui Dan ,de aceasta dat Petrov ,este doar o scrisoare catre mosul.,O prezentare populista cum uni dintre noi chiar nu mai inghit ,,"Sa facem frumos ,sa fie bine,sa inflorim ,sa ne bucuram impreuna sa dezvoltam ,sa fim uniti" :
                                          SI EU M-AM SATURAT SA INCARC SI SA DESCARC ZECI; SUTE DE MESE SI GARDURI DUPA TURNEE SINGUR SI SA MAI ASCULT POPULISME ,(e vorba de turneele facute pt promovare si dezvoltare si finale si etc in care am fost sponsor nu antreprenor)

                                          Noapte buna Copii

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            Deci, Emi, mai bine depunem munca noastra de carat mese si informatii si la turnee ai caror organizatori intr-un procent insemnat nici nu sunt informati despre aspectele legale ale concursului?

                                            Cred ca este responsabilitatea noastra sa-i informam in zonele unde butonam despre cele doua variante expuse de dl. Bodeanu, care sunt trei, ca sa fie constienti pentru ce au optat:
                                            -organizare din partea si pe seama contabilitatii unei persoane juridice,
                                            -organizare ca persoana fizica fara personalitate juridica, cu consecintele ce decurg,
                                            -organizare mixta, cu persoane juridice implicate, fara ca acestea sa fie informate de caracterul neoficial al turneului.

                                            Si, notati va rog, ca un simplu "membru" al circuitului, respectiv un participant la un turneu nu va pune intrebari organizatorului, asa cum de obicei nu-l luam la intrebari nici pe un sofer care nu ne-a dat bilet pe autocar.
                                            FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
                                            Tel : 0742 257 995

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              Nu văd necesar incorsetarea unui circuit care astăzi face totul pentru tenisul de masă și maine să înceapă cu interesele unui sport cu suport FRTM, european, mondial s.a.m.d. Astăzi strigăm că vrem în legalitate, m?ine strigăm de ce am plecat mai sus. Oare din cati membri avem acum nu cumva pierdem o parte doar ca trebuie sa cotizeze pentru a deveni membru.
                                              Astăzi lucrurile sunt simple, avem si cate 4 turnee saptamanal si nu suntem in ilegalitate, nu facem evaziune fiscală pentru cei un leu pe care îl donează fiecare , bani care se folosesc la turneul final. Practic nu avem nevoie de bani mai multi ca sa jucam tenis de masă. Organizatorii se pricep să desfășoare 2-3 turnee pe an în condiții legale, cine nu se pricepe să întrebe, este mai simplu să ai bonuri fiscale sau de spectacol intr-o zi decât să fi dirijat de "Asociatie", mai ales că legislația se schimba ca izmenele.

                                              Din ce zice Dan Tigau sunt de acord doar cu partea regulilor, ce trebuie sa avem in vedere că odată schimbate să rămână minim un an asa cum sau scris. Asta am zis si eu, ba pentru medie sau clasament nu aș umbla minim 5 ani.

                                              Acest subiect apare din cand in cand, si pentru "legalitate" găsim pretextul schimbării a ceea ce astăzi facem din placere sau voluntar.

                                              Dacă astăzi facem voluntariat si nu se plânge nimeni (mai putin doi trei) m?ine facem să c?stigam , să nu mai spun că responsabilitatile se extind pe măsură.

                                              Aveti impresia ca "maine" nu mai aveti responsabilitate daca se intampla ceva ce s-ar fi intamplat astăzi!? E același lucru! Daca astăzi discutăm mai mult fiscal , m?ine o sa asteptam Asociația sa vina cu biletele pentru care organizatorii trebuie sa depună toate încasările, după care începe decontul.

                                              Cine nu poate sa raspunda pentru ziua turneului si crede ca face ilegalități sa meargă la sala la fotbal cu prietenii , sa adune bani sa joace si probabil este același lucru.

                                              Noi nu avem nevoie de spectatori care vin sa plătească, nu avem nevoie de taxă pentru intrare din partea publicului, ci avem nevoie să jucăm tenis de masă.
                                              Hobby: Motoare si ski !
                                              http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                Postat în original de Zosim1 Vezi post
                                                ?In ceea ce priveste gazduirea sediului social, avem urmatoarele oferte valabile :
                                                ?- 6 luni - 170 euro + tva;
                                                ?- 1 An platit + 1 An GRATUIT ? la doar 270 euro + tva;
                                                ?- 2 Ani platiti + 2 Ani GRATUIT ? la doar 450 euro + tva.
                                                ?Sediul social va fi disponibil doar la locatia noastra din Splaiul Independentei nr 273, Sector 6, București.



                                                Asta nu ti-a placut Nea Titi? Asa-i.
                                                Trebuie mai multa atentie atunci cand cititi : sediul social, infiintarea se fac unde credeti voi, in ce oras doriti , nu la București unde este mai greu-am scris asta , nu cu firma care a dat o cotatie -ca sa aveti o idee despre costuri si procedura, nu va da nimeni consultanta pe bani-era un site despre tenis de camp care arata altceva, nu va fura nimeni nici un leu, eu nu ma bag sa organizez ceva , nu ma intereseaza.
                                                Actuala conducere daca este iubita si apreciata ,este votata si poate deveni astfel si legitima si poate face foarte mult.
                                                Eu v-am dat solutii pentru a face mai mult, mai bine , cu mai multe satisfactii.
                                                Dar va rog sa lasati oamenii sa decida, fiti decenti si nu poluati subiectul .
                                                Toata lumea are dreptul la informare si va rog sa nu jigniti pe nimeni.
                                                Suspiciunea exprimata fara documentare este jignitoare dar si total nejustificata daca nu este asociata cu sindromul atentiei deficitare .
                                                Este elementar sa respectam opiniile celorlalti .
                                                Eu le respect , incerc sa le inteleg , dar ma deruteaza faptul ca in cazul de fata nu sunt documentate ci doar rautacioase cu alte scopuri decat analiza corecta .
                                                Se gandeste cineva la alternativa: in care Amatur isi pierde numele si nu mai poate functiona?
                                                Asta e motivul pentru care am facut aceasta expunere .
                                                Eu vreau sa existe Amatur , sa se dezvolte si sa prospere in viitor.
                                                Voi?
                                                Cu stima
                                                Dan Tigau

                                                Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                                                Comentariu


                                                • #49
                                                  Acest pas trebuie facut in momentul in care vom fi fortati sa il facem, poate ca acum nu este cazul. Zic eu ca este bine sa fim pregatiti. Dupa cum v-a aratat si d-l Tigau exista deja asociatii, chiar federatii care se ocupa cu tenisul de masa si care sunt in legalitate. Noi nu suntem. Chiar si numele de Amatur poate fi confiscat de cineva si inregistrat la OSIM.
                                                  Pe de alta parte d-l Giosan a facut un lucru minunat luand legatura cu cei de la Federatia Internationala ITTF si s-a luptat sa organizam peste o suta de turnee in weekend-ul zilei internationale a tenisului de masa. Ma intreb in ce calitate a vorbit d-l Giosan cu ITTF-ul, pe persoana fizica sau juridica? Cum a primit cele 6 mese de la ITTF? Tot pe persoana fizica? Le-a luat pe numele dansului?
                                                  Ideea este ca legalitatea ne-ar aduce mai multe beneficii decat deservicii.

                                                  Comentariu


                                                  • #50
                                                    Postat în original de tokosp Vezi post
                                                    Deci, Emi, mai bine depunem munca noastra de carat mese si informatii si la turnee ai caror organizatori intr-un procent insemnat nici nu sunt informati despre aspectele legale ale concursului?

                                                    Cred ca este responsabilitatea noastra sa-i informam in zonele unde butonam despre cele doua variante expuse de dl. Bodeanu, care sunt trei, ca sa fie constienti pentru ce au optat:
                                                    -organizare din partea si pe seama contabilitatii unei persoane juridice,
                                                    -organizare ca persoana fizica fara personalitate juridica, cu consecintele ce decurg,
                                                    -organizare mixta, cu persoane juridice implicate, fara ca acestea sa fie informate de caracterul neoficial al turneului.

                                                    Si, notati va rog, ca un simplu "membru" al circuitului, respectiv un participant la un turneu nu va pune intrebari organizatorului, asa cum de obicei nu-l luam la intrebari nici pe un sofer care nu ne-a dat bilet pe autocar.
                                                    Nu Pali,vezi tocmai aici ai punctat bine.
                                                    1.Din dorinta de deveni si mai populari Amaturul odata cu dezvoltarea sa a inceput sa faca fel si fel de compromisuri in ceea ce a insemnat omologarea de turnee si conditile desfasurari lor.De aici si dezvoltarea pe orizontala a circuitului ,a cat mai multor turnee in fel si fel de conditii, cu ajutorul bineinteles a unor organizatori tehnici care au sprijinit aceasta dezvoltare.

                                                    Cand vorbim de ilegalitate ne referim la incalcari ale legislatiei in vigoare.Eu personal am facut mai multe turnee incepand de prin 2015 parca la Brașov cu Gelu in care am inceput taxarea turneului pe bon fiscal ,inregistrarea chieltuielilor in contabilitate ,etc.La ora actuala toate turneele EMI-TT sunt inregistrate fiscal ,cu anexarea in contabilitate a regulamentului de desfasurare (Regulamentul Amatur partial),a anuntului turneului,a bonurilor fiscale sau bilete de intrare,a tuturor chieltuielilor decontate cu factura sau bon fiscal.Se pot verifica inchirierile de catre echipament in sistemul electronic SEAP ,deci totul legal si transparent.De altfel am si discutat la ultima sedinta unde am participat ca turneele EMI-TT nu mai poat vira acel 1 leu fara o justificare legala si am stabilit in cuantumul turneelor sa fac o donatie perfect legala catre o entitate juridica inregistrata,un club,o asociatie ,orice .

                                                    Eu vad mult mai simplu .
                                                    Infintarea unei Asociatii Sportive non profit,sau desfasurarea pe o Asociatie non profit deja existenta a activitatii.
                                                    Avantaje.-Incasarea de sume aferente si necesasre desfasurari activitatii legal
                                                    -plata si bonificarea unor membri ce depun o munca asidua in folosul comunitatii
                                                    -Transparenta chieltuielilor si bineinteles definitia activitati non profit inlatura orice speculatie de interes financiar.
                                                    -Omologarea doar a turneelor ce au un statut legal ,si ce pot plati taxa de afiliere si management cu date juridice,sau forme legale.(Aici o sa apara comenterile ca voi avea eu interesul sa monopolizez circuitul )
                                                    -Desfasurarea in continuare a activitatii de voluntariat a unor membri ai asociatiei.
                                                    -o contabilitate relativ simpla.


                                                    Si ca sa ne mandrim ca suntem in spiritul Amatur si ca facem totul ilegal ,mai si facem ceaune si gratare si borsuri si bograciuri cu persoane neautorizate,lucru care este d.p.m.d.v. cel mai periculos obicei in Circuitul Amatur inaintea lipsei unui cadru medical,care poate sa provoace un adevarat dezastru.

                                                    Apelarea la o firma de catering este singura solutie in aceste cazuri.


                                                    Sunt multe de discutat numai trebuie sa fac facturi si actele ca sa inchiei un turneu facut intr-un cadru legal ,transparent cu participarea unei primarii si a unei firme specializate in evenimente sportive.

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X