Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propunere organizare AmaTuR 2018-2019 - Dan Tigau

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #51
    Postat în original de GeluBv Vezi post
    Nu văd necesar incorsetarea unui circuit care astăzi face totul pentru tenisul de masă și maine să înceapă cu interesele unui sport cu suport FRTM, european, mondial s.a.m.d. Astăzi strigăm că vrem în legalitate, m?ine strigăm de ce am plecat mai sus. Oare din cati membri avem acum nu cumva pierdem o parte doar ca trebuie sa cotizeze pentru a deveni membru.
    Astăzi lucrurile sunt simple, avem si cate 4 turnee saptamanal si nu suntem in ilegalitate, nu facem evaziune fiscală pentru cei un leu pe care îl donează fiecare , bani care se folosesc la turneul final. Practic nu avem nevoie de bani mai multi ca sa jucam tenis de masă. Organizatorii se pricep să desfășoare 2-3 turnee pe an în condiții legale, cine nu se pricepe să întrebe, este mai simplu să ai bonuri fiscale sau de spectacol intr-o zi decât să fi dirijat de "Asociatie", mai ales că legislația se schimba ca izmenele.

    Din ce zice Dan Tigau sunt de acord doar cu partea regulilor, ce trebuie sa avem in vedere că odată schimbate să rămână minim un an asa cum sau scris. Asta am zis si eu, ba pentru medie sau clasament nu aș umbla minim 5 ani.

    Acest subiect apare din cand in cand, si pentru "legalitate" găsim pretextul schimbării a ceea ce astăzi facem din placere sau voluntar.

    Dacă astăzi facem voluntariat si nu se plânge nimeni (mai putin doi trei) m?ine facem să c?stigam , să nu mai spun că responsabilitatile se extind pe măsură.

    Aveti impresia ca "maine" nu mai aveti responsabilitate daca se intampla ceva ce s-ar fi intamplat astăzi!? E același lucru! Daca astăzi discutăm mai mult fiscal , m?ine o sa asteptam Asociația sa vina cu biletele pentru care organizatorii trebuie sa depună toate încasările, după care începe decontul.

    Cine nu poate sa raspunda pentru ziua turneului si crede ca face ilegalități sa meargă la sala la fotbal cu prietenii , sa adune bani sa joace si probabil este același lucru.

    Noi nu avem nevoie de spectatori care vin sa plătească, nu avem nevoie de taxă pentru intrare din partea publicului, ci avem nevoie să jucăm tenis de masă.
    Inteleg ca Domnul Gelu a hotarat : noi nu avem nevoie de asa ceva!
    Exact despre asta vorbesc : daca Dvs Domnule Gelu ati fi fost legal Presedintele Amatur , ales cu 100% din voturile membrilor tot nu ati putea , fara un mandat special din partea membrilor sa decideti sau sa spuneti asta
    Astazi este o opinie personala a Dvs si o respect.
    As putea sa comentez toate alternativele rele( 1 leu la turneul final perfect justificat-e perfect eronat -nu aveti nici o idee despre lege dar cred ca stiti ca trebuie respectata, nu?) dar prefer sa comentez lipsa posibilitatilor bune a unei astfel de optiuni:
    -suportul legal pentru sponsorizari
    -posibilitatea de a accesa fonduri pentru o sala proprie
    -construirea celui mai puternic club din lume
    -o voce puternica ,unitara , un model social pentru sport si viata
    + multe altele.
    Credeti ca daca spuneti raspicat ca Dvs in calitate de (?) ati decis ca nu ne intereseaza lucrurile astea chiar nu ne intereseaza ?
    Va rog sa credeti ca intereseaza pe majoritatea numai ca nu constientizeaza .
    Oare ce s-ar intampla daca nu ar exista legi, contribuabili si platitori de taxe?
    Am avea bani sa platim taxa si sa jucam tenis?
    Inteleg ce spuneti : noi mergem cu masina asta fara numar de inmatriculare si carnet de conducere pe drumul public de foarte multi ani.
    Avem niste soferi organizatori care au unii carnet de A, altii de B, de C si relatii locale si i-am pus sa semneze ca e responsabilitatea lor.
    Suntem atenti , o ingrijim , ii punem ulei , benzina ,facem revizia periodica ( punem leul la turneul final -fara decont ca nu avem timp de prostii) , i-am adus imbunatatiri super si daca nu ne-a prins nimeni o sa mearga asa pana la final .
    Ne-a prins o data pe drumul de Focșani dar ne-am descurcat , au murit niste oameni dar au semnat ca sunt vinovati tot ei .
    Toti care se suie in ea trebuie sa semneze ca o fac pe propria raspundere.
    Noi toti ceilalti suntem nemuritori si nu ne prinde nimeni , nu-i asa ?
    Ne garantati Domnule Gelu?
    Cum ?
    O vorba , o zeflemea , o mistocarie ?
    Nu vreau sa va ironizez dar situatia este cu mult mai serioasa.
    Suntem in Europa in 2018 in curand si nu mai
    " merge si asa".
    Oamenii trebuie sa stie asta si sa aleaga.
    Eu si culmea chiar si Dvs , chiar si cei carcotasi , chiar si cei cu opinie sau fara , ca si cei razboinici sau cei neinteresati, toata lumea vrea de fapt acelasi lucru: sa joace tenis de masă acum si in viitor in cadrul Amatur.
    Daca am cazut toti de acord singura posibiltate este sa se infiinteze Asociatia.
    E un cost de 1200 Ron , dureaza maxim 2 saptamani, IT -ul costa cat va intelegeti cu Florin ( s-a gandit cineva ca la un moment dat ca i se ia de pierdut timpul lui?) , contabilitatea 300-500 ron pe luna si in prima faza asta e tot.
    Functioneaza legal, liderii au reprezentativitate, terminam cu certurile si cu timpul ( si banii asociati) pierdut in dispute inutile si ne vedem de drum inainte.
    De ce atata rezistenta ca sa existe pericolul sa ramanem cu oistea in drum si sa ajungem la cimitirul de masini si sa platim si reciclarea?
    Nu are logica pentru mine si as aprecia daca ar fi expusa aceasta logica ca sa o inteleg.
    Multumesc frumos!
    Dan Tigau




    Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

    Comentariu


    • #52
      Mergeți la OSIM , înregistrați numele AmaTur, nu va ajuta la nimic, a mai încercat cineva, acum este pe la Gura Humorului. Noi, cei care vrem să jucăm tenis de masă fără Asociatie, putem si vom juca chir daca vreun "binevoitor" înregistrează numele si-l confiscă. Nu mai faceti caz din numele Amatur ca o sa jucam pe ProfiTur!
      Hobby: Motoare si ski !
      http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

      Comentariu


      • #53
        Postat în original de GeluBv Vezi post
        Mergeți la OSIM , înregistrați numele AmaTur, nu va ajuta la nimic, a mai încercat cineva, acum este pe la Gura Humorului. Noi, cei care vrem să jucăm tenis de masă fără Asociatie, putem si vom juca chir daca vreun "binevoitor" înregistrează numele si-l confiscă. Nu mai faceti caz din numele Amatur ca o sa jucam pe ProfiTur!
        Asta e tot ?
        Mai aveti si altceva?
        Nu aveti timp sau nu aveti argumente?
        Asteptam!

        Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

        Comentariu


        • #54
          Postat în original de Dan Tigau Vezi post
          Asta e tot ?
          Mai aveti si altceva?
          Nu aveti timp sau nu aveti argumente?
          Asteptam!

          Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk
          E interesanta procedura : numai Domnul Gelu reprezinta Amatur , ceilalti sunt ceilalti -adica dusmanii Amatur .
          Adica ei , dusmanii , vor sa inregistreze sigla si sa o protejeze , nu oamenii de bine , superiori si preocupati de lucruri mult mai importante .
          Am scris deja ca trebuie forme legale cu cei care detin drepturile de proprietate intelectuala.
          Dansul trece totul in derizoriu iar eu nu mai am timp de asa ceva.
          Va las Domnul Gelu cu strategiile Dvs.
          Sa fiti sanatos!
          Numai bine pentru toti!

          Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

          Comentariu


          • #55
            Postat în original de Zosim1 Vezi post
            Trecand peste primele posturi ale acestui subiect unde se preconiza o cacealma in toata regula cum au fost toate subiectele pe aceasta tema,nu inteleg de ce s-a postat in aceasta zona ,de ce nu s-a discutat aceasta propunere la nivel de zona Asociatie,intre coordonatori,si dupa aceea in zona Organizatorilor.Este intradevar un subiect cum zice si Dan Bodeanu impartit pe mai multe tabere ,dar se pare ca aceste tabere sunt doar ipotetice si nimeni nu vrea sa isi exprime punctul de vedere ,sau nu suntem noi in cunostiinta de cauza.



            ?Structura organizationala( propunere- va fi discutata si aprobata ulterior dezbaterii , nu acum)
            -Adunarea Generala a membrilor "AMATUR"
            -Structura Operativa
            1.Presedinte
            2.2 vicepresedinti : executiv, marketing -de discutat
            3.Secretar General
            4.Comisia de competitii (care reglementeaza , verifica , aproba regulamentele de concurs si omologheaza - valideaza - organizatorii si salile de competitii -pot fi coordonatori zonali, regionali
            5.Comisia de supraveghere -coordonare -disciplina--solutioneaza reclamatiile si dispune corectii la distorsiuni si abateri de la regulamente
            6.Structura IT -Florin Apian
            7.Trezorier -Contabilitate ( poate fi extern)



            Pe aceasta structura organizatorica asi dori si eu un buget estimat per an la un nr de persoane mediu.
            Multumesc.

            P.S:Plec de la premisele actuale ale fortei de munca si resursele umane in Romania.Eu personal in ultimi 4 ani am avut cativa angajati ,pe care foarte multi dintre dumneavoastra ii cunoasteti cu care am avut o relatie foarte buna si inca mai am chiar daca uni dintre ei nu mai sunt deloc sau partial colaboratori mei , pe care tentatiile financiare iau determinat sa ia hotarari in alta directie.Nici unul din cei cu functii de raspundere nu au depasit salariul net ,fara facilitatiile firmei, suma de 1000 Euro si ceilalti nu au trecut de 600 euro net pe luna.Cei care au plecat si au fost buni castiga mult peste 1000 Euro net .

            Vin Acuma cu intrebarile urmatoare . De unde bani pt.
            1.La o organigrama prezentata de 12--14 persoane care sa fie responsabili de munca acestei Federatii,Asociatii cel putin sunt 4-6 care trebuie sa fie cu pregatire superioara,adica un salar net de cel putin 1000 Euro net pe luna ,deci total fara nici o facilitate de 15000-17000 euro per an per persoana ,deci intre 60000-100000 euro
            pentru personalul din varf si inca cel putin 400-500 pentru personalul Auxiliar deci 8000 per persoana pe an ori 8 persoane 64000 euro.

            Sa nu v-a imaginati ca bugetul unei Federatii consta din salarii.
            (FRTM primeste de la MTS circa 600000 euro anul acesta,si bugetul unui club din Romania din prima parte este aprox 150-200 mii euro.

            Sunt chiar f.multe de clarificat si trebuie exemplificate foarte clar daca nu trebuie sa ii dau dreptate lui Dan ,de aceasta dat Petrov ,este doar o scrisoare catre mosul.,O prezentare populista cum uni dintre noi chiar nu mai inghit ,,"Sa facem frumos ,sa fie bine,sa inflorim ,sa ne bucuram impreuna sa dezvoltam ,sa fim uniti" :
            SI EU M-AM SATURAT SA INCARC SI SA DESCARC ZECI; SUTE DE MESE SI GARDURI DUPA TURNEE SINGUR SI SA MAI ASCULT POPULISME ,(e vorba de turneele facute pt promovare si dezvoltare si finale si etc in care am fost sponsor nu antreprenor)

            Noapte buna Copii
            Nu vorbeati de voluntariat ? De ce trebuie platiti membrii comisiilor sau coordonatorii?
            Ce se schimba ?
            Poate un cost de 300- 500 ron pentru contabilitate externa si ce agreaza Florin ca sa intretina site-ul.Nu contracte de munca.
            Vrea cineva o cariera in Amatur?
            De ce o asociatie existenta ?
            Cum se potriveste cu suspiciunea de a nu fura cineva, ceva si cu drepturile Amatur?
            Nu cred ca merge?
            Orice cheltuiala pe o Asociatie existenta este la fel ca a uneia noi .
            Diferenta este : statut, membri fondatori, organizare , patrimoniu, program , obiective.
            Relatia cu organizatorii , alte asociatii este extrem de simpla , Amatur se ocupa doar de certificare si verificare a conditiilor pentru membri.
            Structura devine simpla si eficienta .
            Numai bine!




            Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

            Comentariu


            • #56
              Trebuie votat!!! Sa vedem daca acum ne mai duc cu presul ca atunci cu topicul "Propuneri pentru imbunatatirea circuitului amatur" in care ne au lasat sa ne spargem capetele, ne au pus pe Fight,ne au calcat in picioare, pentru parerile noastre,si dupa ce ne au tavalit cum au vrut au votat pe ascuns ,niste lucruri prestabilite dinanite,nu reprezinta pe nimeni, se reprezinta doar pe ei si fac doar interese de grup.

              Comentariu


              • #57
                Daca primiti si punctul de vedere al unui simplu cetatean, abia intrat in Amatur...chestiunea o vad/percep astfel : ORICE forma de organizare ( actuala/viitoarea ) va avea girul participantilor/jucatorilor/binevoitorilor cu respectarea catorva factori pe care nu obosesc sa ii enumar de catva timp incoace : conditii bune de joc ( fara condens, iluminat de calitate, spatii intre mese delimitate corespunzator, echipamente omologate, valabile pentru toata lumea ), oameni de calitate implicati in organizare si care sa respecte regulamentul in vigoare asa cum a fost el propus si aprobat de toti, o impartire echitabila a turneelor pe zone, o sprijinire mai mare a zonelor sarace in materiale si conditii de desfasurare a turneelor, etc...personal nu ma intereseaza cine conduce masina, nu ma intereseaza culoarea masinii, nu ma intereseaza cat costa combustibilul si daca in partea cealalta era mai ieftin...vreau doar ca toti cei urcati in aceasta limuzina, sa se simta bine, sa lege prietenii bazate pe respect reciproc si buna intelegere. Atat.
                TRUST NO ONE !

                Comentariu


                • #58
                  Asa cum a punctat foarte bine Gelu nu cred ca viitorul acestei miscari sta in denumirea ei,poate sa se numeasca oricum,eventual sa si schimbe numele ori de cate ori cate unul cu foarte mult timp liber se va duce la OSIM si va inregistra acel nume.Aceasta miscare nu se dezvolta datorita numelui si datorita noua a tuturor celor ce participam la turneele organizate prin tara.
                  Cred ca statul ar trebui sa fie recunoscator ca exista astfel de turnee si ca datorita lor la bugetul de stat ajung foarte multi bani si va dau doar un exemplu personal:turneu Alba Iulia-cost drum cu masina,aproape un plin de motorina-300 de lei,cazare 2 nopti alti 300 de lei,luat masa prin vreo 2,3 locuri alti 300 de lei,ganditi va cat de multi bani se intorc la bugetul statului de la unii care participa la o miscare nelegala,cred ca statul isi doreste cat mai multe asemenea miscari si cat mai multi ca noi,amaturistii.
                  Cat despre raspunderea organizatorilor cred ca fiecare organizator s a gandit ceva vreme pana s a hotarat sa organizeze un turneu,din punctual meu de vedere,si ca mine cred ca sunt aproape toti organizatorii,nu am nici cea mai mica grija ca va veni fiscul sa ma intrebe cam cati bani mi a iesit mie dupa turneul de la Ploiești,poate dupa ce or sa faca ei calcule or sa mi dea inapoi suma de bani,chiar daca vorbim de o suma mica,pe care am pus o din buzunarul propriu ca sa duc turneul la bun sfarsit.
                  FH:Butterfly-Tackiness Drive 1.7mm
                  BLADE: Gewo Clasic-ALL+/Joola Air Fibre
                  BH:Stiga Energy Absorber

                  Comentariu


                  • #59
                    Postat în original de Dan Tigau Vezi post
                    E interesanta procedura : numai Domnul Gelu reprezinta Amatur , ceilalti sunt ceilalti -adica dusmanii Amatur .
                    Adica ei , dusmanii , vor sa inregistreze sigla si sa o protejeze , nu oamenii de bine , superiori si preocupati de lucruri mult mai importante .
                    Am scris deja ca trebuie forme legale cu cei care detin drepturile de proprietate intelectuala.
                    Dansul trece totul in derizoriu iar eu nu mai am timp de asa ceva.
                    Va las Domnul Gelu cu strategiile Dvs.
                    Sa fiti sanatos!
                    Numai bine pentru toti!

                    Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk
                    De ce o luati personal, Domnul Dan? de ce strigati dupa ceilalti, oare nu am dreputul sa-mi spun parerea? Aaaa, parerea mea este "strategie", si a dumitale este numai o "initiativa". M-am prins, nu suntem compatibili!

                    Tineti cont, majoritatea coordonatorilor au fost impotriva infiintarii unei Asociatii, asa ca nu mai strigati dupa ei!
                    Ultima editare de GeluBv; 11.dec.2017, 09:58.
                    Hobby: Motoare si ski !
                    http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                    Comentariu


                    • #60
                      Postat în original de ADN Vezi post
                      Asa cum a punctat foarte bine Gelu nu cred ca viitorul acestei miscari sta in denumirea ei,poate sa se numeasca oricum,eventual sa si schimbe numele ori de cate ori cate unul cu foarte mult timp liber se va duce la OSIM si va inregistra acel nume.Aceasta miscare nu se dezvolta datorita numelui si datorita noua a tuturor celor ce participam la turneele organizate prin tara.
                      Cred ca statul ar trebui sa fie recunoscator ca exista astfel de turnee si ca datorita lor la bugetul de stat ajung foarte multi bani si va dau doar un exemplu personal:turneu Alba Iulia-cost drum cu masina,aproape un plin de motorina-300 de lei,cazare 2 nopti alti 300 de lei,luat masa prin vreo 2,3 locuri alti 300 de lei,ganditi va cat de multi bani se intorc la bugetul statului de la unii care participa la o miscare nelegala,cred ca statul isi doreste cat mai multe asemenea miscari si cat mai multi ca noi,amaturistii.
                      Cat despre raspunderea organizatorilor cred ca fiecare organizator s a gandit ceva vreme pana s a hotarat sa organizeze un turneu,din punctual meu de vedere,si ca mine cred ca sunt aproape toti organizatorii,nu am nici cea mai mica grija ca va veni fiscul sa ma intrebe cam cati bani mi a iesit mie dupa turneul de la Ploiești,poate dupa ce or sa faca ei calcule or sa mi dea inapoi suma de bani,chiar daca vorbim de o suma mica,pe care am pus o din buzunarul propriu ca sa duc turneul la bun sfarsit.
                      V as crede 100% ceea ce spuneti ,dar nu regasesc nimic in vorbele dumeavoastra legate de investitii,de sponsorizari, de publicitate.Echipele de fotbal din Romania traiesc din drepturi de televizare,din publicitate, totul se dezvolta in tara asta numeai Amaturul sta pe loc.

                      Daca ramaneti la parerea unora ca dezvoltarea si absorbtia fondurilor ingrasa buzunarelor unor mafioti si nu creeaza beneficii , sau organizatia asta v o fura careva si va pune taxe nejustificate,ramanem la nivelul tarilor din Africa si Dumnezeu cu mila.Daca ploua mancam, daca nu, mai facem si foamea.

                      Comentariu


                      • #61
                        Postat în original de mmroglobalnet Vezi post
                        ... se reprezinta doar pe ei si fac doar interese de grup.
                        Stiu ca nu poti, dar daca mai jignesti trebuie sa stii ca vei fi penalizat! Calomniaza prin familie, lasa sa vorbeasca cei ce au avut propuneri , nu baliverne. Ai avut 50 de postari numai cu balarii, si acum vrei sa-ti dam socoteala.
                        Hobby: Motoare si ski !
                        http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                        Comentariu


                        • #62
                          Postat în original de mmroglobalnet Vezi post
                          Trebuie votat!!! Sa vedem daca acum ne mai duc cu presul ca atunci cu topicul "Propuneri pentru imbunatatirea circuitului amatur" in care ne au lasat sa ne spargem capetele, ne au pus pe Fight,ne au calcat in picioare, pentru parerile noastre,si dupa ce ne au tavalit cum au vrut au votat pe ascuns ,niste lucruri prestabilite dinanite,nu reprezinta pe nimeni, se reprezinta doar pe ei si fac doar interese de grup.
                          Va rog sa va spuneti parerea in mod civilizat, fara jigniri, fara atacuri. Luati acest mesaj ca un avertisment. La urmatorul, poate luati o pauza...

                          Comentariu


                          • #63
                            Postat în original de GeluBv Vezi post
                            Stiu ca nu poti, dar daca mai jignesti trebuie sa stii ca vei fi penalizat!
                            Daca tu esti gardian aici pe site si ti ai facut organizatia ta si i manipulezi pe toti , e problema ta si nu a nostra .Din punct de vedere tehnic, nu mai fac parte din Amaturul tau deci ma poti penaliza cum vrei.

                            Comentariu


                            • #64
                              Postat în original de GeluBv Vezi post
                              De ce o luati personal, Domnul Dan? de ce strigati dupa ceilalti, oare nu am dreputul sa-mi spun parerea? Aaaa, parerea mea este "strategie", si a dumitale este numai o "initiativa". M-am prins, nu suntem compatibili!

                              Tineti cont, majoritatea coordonatorilor au fost impotriva infiintarii unei Asociatii, asa ca nu mai strigati dupa ei!
                              Deci coordonatorii decid nu membrii Amatur?
                              In numele cui?
                              Putem vedea mandatele?
                              Daca da , le faceti publice si verificam daca sunt valide .
                              Exact asta va spun: primii care au de castigat sunt cei din conducerea Amatur care ar avea reprezentativitate legala.
                              Eu nu vreau sa dau jos pe nimeni , nu e treaba mea.
                              Va rog argumente nu dispute.
                              Multumesc frumos!


                              Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                              Comentariu


                              • #65
                                Mihai nu a jignit pe nimeni, din contra, el este jignit vad ca la usa cortului si nimeni nu ia nici o masura.

                                Postat în original de dantim Vezi post
                                CUM DREAK SA NU NE CUNOSTEM Retardatule
                                Si asta este doar un exemplu.
                                Ultima editare de Cornel 67; 11.dec.2017, 11:46.

                                Comentariu


                                • #66
                                  Asa cum era de asteptat discutiile au degenarat in acuzatii si atacuri la persoana.
                                  De a lungul timpului multi au pus problema infiintarii unei asociatii pentru a intra in legalitate dar foarte putini chiar au facut ceva in acest sens.Ar trebui sa ne intrebam ce putem face fiecare dintre noi pentru a asigura desfasurareA in cele mai bune si legale conditii a Amaturului in acest sens voi prezenta ce s-a facut la Fălticeni in acest scop.
                                  1.In 2005 s-a infiintat o asociatie sportiva cu numele (si apartinand patrimonial) Colegiului Bacescu,acolo unde ne desfsuram antrenamentele,in acest fel nu platim chiria salii si putem organiza competitii sub egida aceastei asociatii si patronajul Colegiului
                                  2.In 2012 am infiintat o Sectie de tenis de masă apartinand unui club sportiv deja existent(A.C.S.Somuz Fălticeni) in scopul de a putea accesa finantari pentru activitatea sectiei.
                                  3.In acelasi an am facut demersurile si documentatia necesara pentru accesare de fonduri nerambursabile de la C.L cu ajutorul carora ne am luat logistica (mese,mantinele) si am inscris echipa in Campionatul FRTM
                                  4.Incepand din 2013 am accesat fonduri cu componenta nerambursabila de la C.J.Suceava(ce-i drept,de valoare mai mult simbolica) care ne ajuta la organizarea turneului anual din decembrie
                                  5.Faptul ca organizezi evenimente si ai o echipa in Campionatul FRTM determina sponsori sa vina alaturi de tine.Vedeti in acest sens si activitatea altor cluburi din zona infiintate in ultimii ani,cum ar fi cel din V Dornei si cel din Botoșani(Ardex).
                                  Dupa parerea mea primul pas ar fi ca toti cei doritori sa functioneze intr-un cadru 100% legal sa infiinteze o Asociatie sau un Club .In acest mod puteti inchiria in mod absolut legal o sala pentru desfasurarea unui concurs,de exemplu.(pentru concursul de la Pascani din oct am facut un contract cu durata determinata intre CSM Pascani -detinatorul salii- si A.S.Bacescu Fălticeni),puteti solicita asistenta medicala in mod oficial,puteti beneficia de programe de finantare neramburasbile de la Consiliile Locale si Judetene,puteti comanda la tipografii bilete de taxare personalizate la turnee (cele obisnuite inseriate ,puse la dispozitie de Primarii nu sunt valabile fara casa de marcat fiscala,btw),puteti cere si obtine sponsorizari deductibile de la societati comerciale din zona.
                                  Finantarile nerambursabile se obtin relativ usor,(dupa oarecare alergatura,e drept,dar mult mai usor decat alt tip de finantari)de la Institutiile locale judetene,cu conditia sine qua non de a aveau un club/asociatie in judet..analog sponsorizarile
                                  Nu vreau sa fac nici un fel de consideratii publice asupra draftului prezentat aici si nici asupra celui care l a prezentat,v-am spus doar parerea mea asupra primului pas de facut daca doriti sa functionati legal(pentru cei ce nu l au facut inca)
                                  Am observat niste postari hazlii a unor comentatori pe marginea acestui subiect,cum ar fi aceea ca din eventualele finantari neramburasbile europene sa renovam sali de sport,ma gandeam ca logica elementara spune oricui ca nu poti actiona cu banii altcuiva asupra unui bun de inventar care nu iti apartine,chiar daca esti bine intentionat
                                  of all the things i lost i miss my mind the most

                                  Comentariu


                                  • #67
                                    Postat în original de Cornel 67 Vezi post
                                    Matale am impresia ca esti ruda cu Floricica Dansatoarea, cam asa te manifesti. Iti fura astia de la București paleta din mana. Umbla vorba ca ai fost mare securist pe vremuri. Acum vad ca ai ramas un diversionist.
                                    Greșești. Diversiunea a postat-o Dan Tigau mai sus. Numai ca trebuie sa fii si capabil sa o înțelegi.

                                    Comentariu


                                    • #68
                                      Cum, de unde bani, mai Emi ?... de la prostanii care ne cred ei.

                                      Comentariu


                                      • #69
                                        Postat în original de Cornel 67 Vezi post
                                        Acest pas trebuie facut in momentul in care vom fi fortati sa il facem, poate ca acum nu este cazul. Zic eu ca este bine sa fim pregatiti. Dupa cum v-a aratat si d-l Tigau exista deja asociatii, chiar federatii care se ocupa cu tenisul de masa si care sunt in legalitate. Noi nu suntem. Chiar si numele de Amatur poate fi confiscat de cineva si inregistrat la OSIM.
                                        Pe de alta parte d-l Giosan a facut un lucru minunat luand legatura cu cei de la Federatia Internationala ITTF si s-a luptat sa organizam peste o suta de turnee in weekend-ul zilei internationale a tenisului de masa. Ma intreb in ce calitate a vorbit d-l Giosan cu ITTF-ul, pe persoana fizica sau juridica? Cum a primit cele 6 mese de la ITTF? Tot pe persoana fizica? Le-a luat pe numele dansului?
                                        Ideea este ca legalitatea ne-ar aduce mai multe beneficii decat deservicii.
                                        Mai vrei niște mese, din astea noi nouțe, primite acum ?

                                        Comentariu


                                        • #70
                                          Postat în original de Dan Tigau Vezi post
                                          Trebuie mai multa atentie atunci cand cititi : sediul social, infiintarea se fac unde credeti voi, in ce oras doriti , nu la București unde este mai greu-am scris asta , nu cu firma care a dat o cotatie -ca sa aveti o idee despre costuri si procedura, nu va da nimeni consultanta pe bani-era un site despre tenis de camp care arata altceva, nu va fura nimeni nici un leu, eu nu ma bag sa organizez ceva , nu ma intereseaza.
                                          Actuala conducere daca este iubita si apreciata ,este votata si poate deveni astfel si legitima si poate face foarte mult.
                                          Eu v-am dat solutii pentru a face mai mult, mai bine , cu mai multe satisfactii.
                                          Dar va rog sa lasati oamenii sa decida, fiti decenti si nu poluati subiectul .
                                          Toata lumea are dreptul la informare si va rog sa nu jigniti pe nimeni.
                                          Suspiciunea exprimata fara documentare este jignitoare dar si total nejustificata daca nu este asociata cu sindromul atentiei deficitare .
                                          Este elementar sa respectam opiniile celorlalti .
                                          Eu le respect , incerc sa le inteleg , dar ma deruteaza faptul ca in cazul de fata nu sunt documentate ci doar rautacioase cu alte scopuri decat analiza corecta .
                                          Se gandeste cineva la alternativa: in care Amatur isi pierde numele si nu mai poate functiona?
                                          Asta e motivul pentru care am facut aceasta expunere .
                                          Eu vreau sa existe Amatur , sa se dezvolte si sa prospere in viitor.
                                          Voi?
                                          Cu stima
                                          Dan Tigau

                                          Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk
                                          Si D-ta fii decent si nu ne crede prosti.

                                          Comentariu


                                          • #71
                                            Postat în original de Dan Tigau Vezi post
                                            Inteleg ca Domnul Gelu a hotarat : noi nu avem nevoie de asa ceva!
                                            Exact despre asta vorbesc : daca Dvs Domnule Gelu ati fi fost legal Presedintele Amatur , ales cu 100% din voturile membrilor tot nu ati putea , fara un mandat special din partea membrilor sa decideti sau sa spuneti asta
                                            Astazi este o opinie personala a Dvs si o respect.
                                            As putea sa comentez toate alternativele rele( 1 leu la turneul final perfect justificat-e perfect eronat -nu aveti nici o idee despre lege dar cred ca stiti ca trebuie respectata, nu?) dar prefer sa comentez lipsa posibilitatilor bune a unei astfel de optiuni:
                                            -suportul legal pentru sponsorizari
                                            -posibilitatea de a accesa fonduri pentru o sala proprie
                                            -construirea celui mai puternic club din lume
                                            -o voce puternica ,unitara , un model social pentru sport si viata
                                            + multe altele.
                                            Credeti ca daca spuneti raspicat ca Dvs in calitate de (?) ati decis ca nu ne intereseaza lucrurile astea chiar nu ne intereseaza ?
                                            Va rog sa credeti ca intereseaza pe majoritatea numai ca nu constientizeaza .
                                            Oare ce s-ar intampla daca nu ar exista legi, contribuabili si platitori de taxe?
                                            Am avea bani sa platim taxa si sa jucam tenis?
                                            Inteleg ce spuneti : noi mergem cu masina asta fara numar de inmatriculare si carnet de conducere pe drumul public de foarte multi ani.
                                            Avem niste soferi organizatori care au unii carnet de A, altii de B, de C si relatii locale si i-am pus sa semneze ca e responsabilitatea lor.
                                            Suntem atenti , o ingrijim , ii punem ulei , benzina ,facem revizia periodica ( punem leul la turneul final -fara decont ca nu avem timp de prostii) , i-am adus imbunatatiri super si daca nu ne-a prins nimeni o sa mearga asa pana la final .
                                            Ne-a prins o data pe drumul de Focșani dar ne-am descurcat , au murit niste oameni dar au semnat ca sunt vinovati tot ei .
                                            Toti care se suie in ea trebuie sa semneze ca o fac pe propria raspundere.
                                            Noi toti ceilalti suntem nemuritori si nu ne prinde nimeni , nu-i asa ?
                                            Ne garantati Domnule Gelu?
                                            Cum ?
                                            O vorba , o zeflemea , o mistocarie ?
                                            Nu vreau sa va ironizez dar situatia este cu mult mai serioasa.
                                            Suntem in Europa in 2018 in curand si nu mai
                                            " merge si asa".
                                            Oamenii trebuie sa stie asta si sa aleaga.
                                            Eu si culmea chiar si Dvs , chiar si cei carcotasi , chiar si cei cu opinie sau fara , ca si cei razboinici sau cei neinteresati, toata lumea vrea de fapt acelasi lucru: sa joace tenis de masă acum si in viitor in cadrul Amatur.
                                            Daca am cazut toti de acord singura posibiltate este sa se infiinteze Asociatia.
                                            E un cost de 1200 Ron , dureaza maxim 2 saptamani, IT -ul costa cat va intelegeti cu Florin ( s-a gandit cineva ca la un moment dat ca i se ia de pierdut timpul lui?) , contabilitatea 300-500 ron pe luna si in prima faza asta e tot.
                                            Functioneaza legal, liderii au reprezentativitate, terminam cu certurile si cu timpul ( si banii asociati) pierdut in dispute inutile si ne vedem de drum inainte.
                                            De ce atata rezistenta ca sa existe pericolul sa ramanem cu oistea in drum si sa ajungem la cimitirul de masini si sa platim si reciclarea?
                                            Nu are logica pentru mine si as aprecia daca ar fi expusa aceasta logica ca sa o inteleg.
                                            Multumesc frumos!
                                            Dan Tigau
                                            Ideea este ca ceea ce vrei sa faci de fapt, este ascuns in spatele acestor pledoarii stufoase si alambicate. Eu cred ca nu vrei sa ajungi conducătorul acestei asociații dar sunt convins ca vei ?mpinge in fata niște oameni naivi care sa-ți facă jocurile si care sa răspundă in fata legii atunci când șmecheriile ies la suprafața. Din păcate pentru D-ta, in Amatur sunt foarte mulți oameni deștepți care nu musca momeala asta dezgustătoare.




                                            Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                                            Comentariu


                                            • #72
                                              Postat în original de mateidumitru Vezi post
                                              Mai vrei niște mese, din astea noi nouțe, primite acum ?
                                              Eu nu mai vreau mese, mi-au iesit pe nas astea doua care sunt in custodia mea, toti se leaga numai de astea de la Giurgiu. Eu consider ca mi-am facut datoria pentru cele doua mese cu varf si indesat. Si la cati bani am dat din buzunar imi cumparam eu doua mese ca alea. Da parca si matale ai primit niste mese, eu parca asa stiu.

                                              Comentariu


                                              • #73
                                                Discutiile privind infiintarea unei asociatii au inceput prin anul 2008 cand Domnul Bodeanu ne indemna pe organizatorii locali sa ne organizam legal.
                                                Astfel,mai intai la Cluj,apoi la Constanța din 2008 am infiintat Asociatia de Tenis de Masa AMATOUR Constanța( http://www.amatour-constanta.ro/ ),asociatie non profit.
                                                Atunci dansul vedea lucrurile astfel :
                                                1- Infiintarea unor Asociatii locale,zonale
                                                2- Formarea unei Asociatii ( Federatie ) Nationala formata din cele locale.
                                                Personal inca mai cred in aceasta idee.
                                                Infiintarea unei Asociatii Amatur Romania nu a fost votata la nici o sedinta de catre coordonatori (poate explica domnul Bodeanu cum am devenit coordonatori)deoarece nimeni nu a vrut sa se inhame la o astfel de responsabilitate.
                                                De aceea propun ca macar fiecare zona sa-si infiinteze o asociatie Amatur.
                                                Puteti da exemplu cu infiintarea Amatur București.

                                                Comentariu


                                                • #74
                                                  Postat în original de Aurel Fratea Vezi post
                                                  Discutiile privind infiintarea unei asociatii au inceput prin anul 2008 cand Domnul Bodeanu ne indemna pe organizatorii locali sa ne organizam legal.
                                                  Astfel,mai intai la Cluj,apoi la Constanța din 2008 am infiintat Asociatia de Tenis de Masa AMATOUR Constanța( http://www.amatour-constanta.ro/ ),asociatie non profit.
                                                  Atunci dansul vedea lucrurile astfel :
                                                  1- Infiintarea unor Asociatii locale,zonale
                                                  2- Formarea unei Asociatii ( Federatie ) Nationala formata din cele locale.
                                                  Personal inca mai cred in aceasta idee.
                                                  Infiintarea unei Asociatii Amatur Romania nu a fost votata la nici o sedinta de catre coordonatori (poate explica domnul Bodeanu cum am devenit coordonatori)deoarece nimeni nu a vrut sa se inhame la o astfel de responsabilitate.
                                                  De aceea propun ca macar fiecare zona sa-si infiinteze o asociatie Amatur.
                                                  Puteti da exemplu cu infiintarea Amatur București.
                                                  Aurel o singura asociatie , oriunde,este suficienta .
                                                  Trebuie sa fie aparte de organizatori.
                                                  Vorbim de responsabilitate si reprezentativitate legala atata tot.
                                                  Infiintarea a mai multe asociatii nu rezolva problema .
                                                  Multumesc!

                                                  Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                                                  Comentariu


                                                  • #75
                                                    Postat în original de Dan Tigau Vezi post
                                                    Aurel o singura asociatie , oriunde,este suficienta .
                                                    Trebuie sa fie aparte de organizatori.
                                                    Vorbim de responsabilitate si reprezentativitate legala atata tot.
                                                    Infiintarea a mai multe asociatii nu rezolva problema .
                                                    Multumesc!

                                                    Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk
                                                    Adică, toată puterea sa fie concentrata in m?na D-tale. Mulțumim frumos ! L-am ?mpușcat pe unu, nu ne mai trebuie alta experiența de acest gen.

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X