Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propunere de re?nființare AmaTur!

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Dl Șerban cu tot respectul cuvenit, intr-o federatie ?ți trebuie o structura organizatorica cu oameni dedicați, sunt curios cum vor putea fi plătiți decent acei oameni și așa foarte mulți comentează la anumite turnee ca taxa e mare. Dar am încredere ca toți cei care visează la așa ceva au un plan bun sa ducă la realizarea acestuia și nu m-a ?ndoiesc ca o sa ni-l prezinte!

    Comentariu


    • #27
      Postat în original de PaliHR Vezi post
      Nea Titi, acum vad ca de fapt si tu esti de acord cu motiunea mea bazata pe un simplu principiu: (incep sa cred ca mai era munca si am sintetizat prea repede lucrurile...)

      http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...n-circuit-quot

      Sanatate!
      Asa cum am zis.

      Comentariu


      • #28
        Cu legalitatea organizări in orice oraș din ROMÂNIA NOASTRĂ sunt convins ca orice organizator responsabil, a găsit soluția de-a fi in regula. Cred ca doar rețeta de succes a fiecărei organizări trebuie găsită și aici discuțiile pot fi destul de ample. Dacă ne uitam pe structura de cheltuieli, vedem ca primează la unii chiria la sala,mese de joc,asistenta medicală și salvare și atunci conducerea AMATUR ar trebui sa reflecteze,sa se consulte,sa găsească soluții și sa le propună. Fiecare participant decent are nevoie de condiții optime și de respect din partea ORGANIZATORULUI,

        Comentariu


        • #29
          Domnule Vlase, ati reusit sa obtineti ultima mea reactie in aceasta tema:

          Postat în original de Vlase Gheorghe Vezi post
          Cu legalitatea organizări in orice oraș din ROMÂNIA NOASTRĂ sunt convins ca orice organizator responsabil, a găsit soluția de-a fi in regula.
          o.k.
          FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
          Tel : 0742 257 995

          Comentariu


          • #30
            Postat în original de Vlase Gheorghe Vezi post
            Dl Șerban cu tot respectul cuvenit, intr-o federatie ?ți trebuie o structura organizatorica cu oameni dedicați, sunt curios cum vor putea fi plătiți decent acei oameni și așa foarte mulți comentează la anumite turnee ca taxa e mare. Dar am încredere ca toți cei care visează la așa ceva au un plan bun sa ducă la realizarea acestuia și nu m-a ?ndoiesc ca o sa ni-l prezinte!
            Stimate dl.Vlase
            Pana la federatie mai este cale lunga. Eu vad doar un secrerar general platit si o contabila. Asta nu ar fi o problema la cati suntem. Dar in prima faza ar fi foarte bine daca la nivelul judetelor ar lua fiinta Asociatii non-profit care sar implica in organizarea turneelor Amatur.
            Apoi ei vor hotara daca vor dori un for care sa-i faca si mai puternici care se poate transforma intr-o federatie sau afilia la Federatia Sportul pentru toti(sport de masa).
            Eu apreciez munca actualei conduceri si al organizatorilor si asi dori sa o faca mai departe dar intr-un cadru legal, care in viitor va da stabilitate acestei constructii frumoase si avantaje de nebanuit( de unii) pentru toti participantii. Nimeni nu va putea opri o idee al care-i timp sunt ferm convins ca a sosit.

            Comentariu


            • #31
              Postat în original de Vlase Gheorghe Vezi post
              Cu legalitatea organizări in orice oraș din ROMÂNIA NOASTRĂ sunt convins ca orice organizator responsabil, a găsit soluția de-a fi in regula. Cred ca doar rețeta de succes a fiecărei organizări trebuie găsită și aici discuțiile pot fi destul de ample. Dacă ne uitam pe structura de cheltuieli, vedem ca primează la unii chiria la sala,mese de joc,asistenta medicală și salvare și atunci conducerea AMATUR ar trebui sa reflecteze,sa se consulte,sa găsească soluții și sa le propună. Fiecare participant decent are nevoie de condiții optime și de respect din partea ORGANIZATORULUI,
              Ma uit la orasul Cluj-Napoca, oras cu mare traditie in TDM, si nu-mi vine sa cred ca nu se mai organizeaza Memorialul Paneth Farkas sau turnee A sau A+! Oare care este motivul?
              Eu am organizat in fiecare an Campionatul judetean Cluj si uite ca nu se mai face.De ce? Pentru ca nu mai sunt dispus sa risc! Pentru ca nu exista cadru legal. Maine fac rost de sponsorizare de 8 cupe , de 8 medalii, ma duc la primarie si voi obtine sala gratis, mese de la altii, de la Consiliul judetean la fel, dar cum sa ma ajute daca nu sunt pers.juridica non-profit? Cum sa incasez bani fara chitanta? Poate ca odata voi supara pe cineva fara sa vreau si maine fiscul e pe capul meu! Dar daca moare cineva in sala, un copil care nu avea voie sa faca efort fizic? Unii, care nu au nici o raspundere, habar nu au, ce riscuri sunt in organizarea unui turneu. Singura cale e legalitatea.
              Ultima editare de Radu Serban; 27.dec.2017, 00:35.

              Comentariu


              • #32
                Postat în original de Radu Serban Vezi post
                Ma uit la orasul Cluj-Napoca, oras cu mare traditie in TDM, si nu-mi vine sa cred ca nu se mai organizeaza Memorialul Paneth Farkas sau turnee A sau A+! Oare care este motivul?
                Eu am organizat in fiecare an Campionatul judetean Cluj si uite ca nu se mai face.De ce? Pentru ca nu mai sunt dispus sa risc! Pentru ca nu exista cadru legal. Maine fac rost de sponsorizare de 8 cupe , de 8 medalii, ma duc la primarie si voi obtine sala gratis, mese de la altii, de la Consiliul judetean la fel, dar cum sa ma ajute daca nu sunt pers.juridica non-profit? Cum sa incasez bani fara chitanta? Poate ca odata voi supara pe cineva fara sa vreau si maine fiscul e pe capul meu! Dar daca moare cineva in sala, un copil care nu avea voie sa faca efort fizic? Unii, care nu au nici o raspundere, habar nu au, ce riscuri sunt in organizarea unui turneu. Singura cale e legalitatea.
                Dle Serban,de ce nu faceti o A.S sau un C.S...? Asa precum spuneti,puteti sa o afiliati la FRTM si sa obtineti finantari nerambursabile de la autoritatile orasenesti si judetene ,sa inchiriati sala,sa faceti contracte de colaborare cu firme ce comercializeaza echipament t.d.m,contracte de sponsorizare cu firmele amicilor dvs,samd.
                Puteti creea chiar o noua federatie,nimeni si nimic nu va opreste
                Daca singura cale e legalitatea,de ce nu faceti pasii necesari pentru a intra in ea,asa cum au mai facut-o destui alti amaturisti inaintea dvs?
                Ultima editare de cata_60; 27.dec.2017, 07:13.
                of all the things i lost i miss my mind the most

                Comentariu


                • #33
                  Postat în original de Radu Serban Vezi post
                  Ma uit la orasul Cluj-Napoca, oras cu mare traditie in TDM, si nu-mi vine sa cred ca nu se mai organizeaza Memorialul Paneth Farkas sau turnee A sau A+! Oare care este motivul?
                  Eu am organizat in fiecare an Campionatul judetean Cluj si uite ca nu se mai face.De ce? Pentru ca nu mai sunt dispus sa risc! Pentru ca nu exista cadru legal. Maine fac rost de sponsorizare de 8 cupe , de 8 medalii, ma duc la primarie si voi obtine sala gratis, mese de la altii, de la Consiliul judetean la fel, dar cum sa ma ajute daca nu sunt pers.juridica non-profit? Cum sa incasez bani fara chitanta? Poate ca odata voi supara pe cineva fara sa vreau si maine fiscul e pe capul meu! Dar daca moare cineva in sala, un copil care nu avea voie sa faca efort fizic? Unii, care nu au nici o raspundere, habar nu au, ce riscuri sunt in organizarea unui turneu. Singura cale e legalitatea.
                  Exista Asociatia Sportiva Paneth Farkas, iar membrii si condicatorii sunt: Miron Mihai, Toth Laszlo, ... si Nasta. Din cate stiu exista constituit legal o Asociatie Amatur Cluj. Din cate stiu Cipri Bacotiu este in aceasta asociatie. Cadru legal exista, restul e can-can.

                  Comentariu


                  • #34
                    Postat în original de Radu Serban Vezi post
                    Ma uit la orasul Cluj-Napoca, oras cu mare traditie in TDM, si nu-mi vine sa cred ca nu se mai organizeaza Memorialul Paneth Farkas sau turnee A sau A+! Oare care este motivul?
                    Eu am organizat in fiecare an Campionatul judetean Cluj si uite ca nu se mai face.De ce? Pentru ca nu mai sunt dispus sa risc! Pentru ca nu exista cadru legal. Maine fac rost de sponsorizare de 8 cupe , de 8 medalii, ma duc la primarie si voi obtine sala gratis, mese de la altii, de la Consiliul judetean la fel, dar cum sa ma ajute daca nu sunt pers.juridica non-profit? Cum sa incasez bani fara chitanta? Poate ca odata voi supara pe cineva fara sa vreau si maine fiscul e pe capul meu! Dar daca moare cineva in sala, un copil care nu avea voie sa faca efort fizic? Unii, care nu au nici o raspundere, habar nu au, ce riscuri sunt in organizarea unui turneu. Singura cale e legalitatea.
                    Nu vrei, nu faci nimic constructiv! Urmăresc atent acest forum si observ ca dumneata esti numai pe invers. Ba afirmi ca unii se plang ca nu suporta materialele interzise si ca de ce se intra in normalitate, ba afirmi ca suntem in ilegalitate si in afara de like la mesaje fara rost nu vad sa fie ceva normal, adica spre normalitate.

                    Dacă ești în ilegalitate cere sa părăsești grupul de organizatori ca inteleg ca oricum nu mai esti organizator.

                    Clujul are potențial, dar e posibil sa fie încurcat de oameni gen ăștia care sunt în ilegalitate.

                    Ai impresia ca Amatur se constituie sub o formă juridică pentru a merge la Cluj sa dea chitanța pentru cele 8 cupe sau pentru taxa participanților!? Niciodată!

                    Am primit un mesaj de la un prieten , în care zice ca el nu a primit bon fiscal. Există două vatiante:
                    1. Sa ceara organizatorilui bon fiscal sau chitanta;
                    2.Sa meargă numai la turneele care sunt fiscalizate sau în legalitate;

                    Eu merg si unde nu primesc chitanța si nu mă simt în pagubă sau în pericol.

                    Două posturi de genul acesta au fost închise, normal, mult can-can.

                    Nimeni nu scrie clar ce vrea de la Amatur, (care nu este în ilegalitate.)

                    Dan Țigău a scris mult, foarte bine, dar nu gasesc esenta, o sa zica că nu am citit atent. Sa-mi arate unde a scris cum procedează Amatur în ziua turneului (fizic nu online).

                    Nu ne trebuie bani din sponsorizări, nu avem in plan sa mergem la mondiale, nu vrem să construim o sala din fonduri europene , eventual 500 si tot nu am mulțumi pe toată lumea, ...alte si alte disensiuni.

                    Calendarul este f aglomerat, este problema dvs referitor la Cluj., eu zic ca nu va implicații decât în discuții fără rost.

                    Eu cred ca Moș Crăciun este în ilegalitate, plus ca vin pe ascuns, poate face cineva infarct fără asistență medicală.

                    Apropo, daca pentru Asociația Amatur trebuie platiti numai o secretara si un "baiat", sediul poate fi facut la mine (Brașov) cu birou gratis, la schimb aleg secretara .
                    Ultima editare de GeluBv; 27.dec.2017, 09:56.
                    Hobby: Motoare si ski !
                    http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                    Comentariu


                    • #35
                      Postat în original de cata_60 Vezi post
                      Dle Serban,de ce nu faceti o A.S sau un C.S...? Asa precum spuneti,puteti sa o afiliati la FRTM si sa obtineti finantari nerambursabile de la autoritatile orasenesti si judetene ,sa inchiriati sala,sa faceti contracte de colaborare cu firme ce comercializeaza echipament t.d.m,contracte de sponsorizare cu firmele amicilor dvs,samd.
                      Puteti creea chiar o noua federatie,nimeni si nimic nu va opreste
                      Daca singura cale e legalitatea,de ce nu faceti pasii necesari pentru a intra in ea,asa cum au mai facut-o destui alti amaturisti inaintea dvs?
                      Stimate dl.Catalin
                      mi-ati pus niste intrebari si sunt nevoit sa raspund la ele, cu toate ca vroiam sa va raspund dar nu in scris. Mie imi place sa-mi spal rufele in familie si sa nu creez polemici.
                      Eu nu vorbesc pe povesti, barfe si tot ceea ce spun pot sa dovedesc. Nu mint si nu fur.
                      O sa va raspund punctual.
                      1-"Dle Serban,de ce nu faceti o A.S sau un C.S...?" Cred ca am avut a doua asociatie de TDM non-profit din tara, dupa asociatia de la Constanța. Se numea Asociatia de tenis de masă Amatur Cluj, unde am fost Presedinte, Toth Laszo vicepresedinte si Spinu Paul secretar. Deci stiu ce implica munca intr-o astfel de asociatie. Nimeni nu era platit, totul se facea gratuit din pasiune.
                      2-"Asa precum spuneti,puteti sa o afiliati la FRTM si sa obtineti finantari nerambursabile...."Daca veti citi declaratiile mele veti vedea ca niciodata nu am spus ca asi dori un for national care sa fie afiliat la FRTM.
                      3"Puteti creea chiar o noua federatie,nimeni si nimic nu va opreste" din pacate sunt implicat in anumite proiecte pe care trebuie sa le duc la bun sfarsit si nu ma pot implica si in altele. Tocmai de aceea am specificat ca nu doresc nici un fel de functie de conducere, ca sa nu se interpreteze gresit.
                      4-"Daca singura cale e legalitatea,de ce nu faceti pasii necesari pentru a intra in ea,asa cum au mai facut-o destui alti amaturisti inaintea dvs?" Pai asta si fac, militez pentru ca viitoarele turnee organizate in localitatile din Romania sa aiba un cadru legal: chitanta pentru banii incasati, asistenta medicala, sportivii sa aduca adeverinta medicala Apt pentru efort fizic, daca se poate sa nu existe taxa de participare, etc. Transparenta totala.
                      T.c.bune!

                      Comentariu


                      • #36
                        Postat în original de Kantor Imre-Zoltan Vezi post
                        Exista Asociatia Sportiva Paneth Farkas, iar membrii si condicatorii sunt: Miron Mihai, Toth Laszlo, ... si Nasta. Din cate stiu exista constituit legal o Asociatie Amatur Cluj. Din cate stiu Cipri Bacotiu este in aceasta asociatie. Cadru legal exista, restul e can-can.
                        Draga Ocsi,

                        can-can este sa dezinformezi oamenii, spunand doar cate un crampei de adevar. O sa-ti raspund si tie punctual.
                        1-"Exista Asociatia Sportiva Paneth Farkas, iar membrii si condicatorii sunt: Miron Mihai, Toth Laszlo, ... si Nasta"-da exista cu doar 2 membrii Toth Laslo si Miron Mihai. Nasta sa retras.
                        2-"Din cate stiu exista constituit legal o Asociatie Amatur Cluj. Din cate stiu Cipri Bacotiu este in aceasta asociatie." Aceasta asociatie nu mai exista de mult. Ciprian Bacotiu nici nu a fost in ea. Asociatia a fost infiintata de 3 oameni: Eu, Toth Laslo si Paul Spinu.
                        Oare cine face can-can? Eu care doresc ceva normal, sa fim ca restul tarilor civilizate?

                        Comentariu


                        • #37
                          Postat în original de GeluBv Vezi post

                          Ai impresia ca Amatur se constituie sub o formă juridică pentru a merge la Cluj sa dea chitanța pentru cele 8 cupe sau pentru taxa participanților!? Niciodată!

                          Am primit un mesaj de la un prieten , în care zice ca el nu a primit bon fiscal. Există două vatiante:
                          1. Sa ceara organizatorilui bon fiscal sau chitanta;
                          2.Sa meargă numai la turneele care sunt fiscalizate sau în legalitate;

                          Eu merg si unde nu primesc chitanța si nu mă simt în pagubă sau în pericol.

                          Două posturi de genul acesta au fost închise, normal, mult can-can.

                          Nimeni nu scrie clar ce vrea de la Amatur, (care nu este în ilegalitate.)

                          Dan Țigău a scris mult, foarte bine, dar nu gasesc esenta, o sa zica că nu am citit atent. Sa-mi arate unde a scris cum procedează Amatur în ziua turneului (fizic nu online).

                          .
                          Daca Amatur-ul s-ar constitui in asociatie ar fi foarte greu de manevrat logistic, Gelu are dreptate. Ar fi greu sa faci contabilitate la toate turneele din tara. In schimb daca se infiinteaza o federatie Amatur la care sa se afilieze asociatiile sportive locale deja existente nu ar mai apare aceasta problema de logistica, fiecare asociatie lucreaza independent ca si pana acum. Ca si federatie poti negocia cu sponsorii pentru materiale sportive, mantinele, mese, cupe etc. Conducerea federatiei poate sa ramana asta de acum a amaturului.

                          Comentariu


                          • #38
                            Daca Gelu alege secretara, eu aLeg asistenta. Este foarte important ca ele sa se inteleaga bine din prima, asta ducand la o buna desfasUrare a jocului in sine. Pe viitor vom avea voie sa bem o bere in sala, sau va trebui sa ma ascund ca scOlarii cu tigAra in toaleta?
                            Poți vorbi neintrebat dar nu intreba nevorbit.

                            Comentariu


                            • #39
                              Postat în original de Radu Serban Vezi post
                              Draga Ocsi,

                              can-can este sa dezinformezi oamenii, spunand doar cate un crampei de adevar. O sa-ti raspund si tie punctual.
                              1-"Exista Asociatia Sportiva Paneth Farkas, iar membrii si condicatorii sunt: Miron Mihai, Toth Laszlo, ... si Nasta"-da exista cu doar 2 membrii Toth Laslo si Miron Mihai. Nasta sa retras.
                              2-"Din cate stiu exista constituit legal o Asociatie Amatur Cluj. Din cate stiu Cipri Bacotiu este in aceasta asociatie." Aceasta asociatie nu mai exista de mult. Ciprian Bacotiu nici nu a fost in ea. Asociatia a fost infiintata de 3 oameni: Eu, Toth Laslo si Paul Spinu.
                              Oare cine face can-can? Eu care doresc ceva normal, sa fim ca restul tarilor civilizate?
                              Daraga Serban! Acele asociatii au existat! Faptul ca ele nu mai sunt sau nu functioneaza este problema Clujenilor! Ei ar trebui sa miste ceva mai bine!!! Voi vreti o asociatie mare, pentru ca voi sa nu va implicati , pentru ca intr-un an voi va desfiintati!!!Deci nu eu fac Can-Can!!! Eu am participat la turnee organizate de Asociatia Paneth Farkas!!!

                              Comentariu


                              • #40
                                Postat în original de GeluBv Vezi post
                                Nu vrei, nu faci nimic constructiv! Urmăresc atent acest forum si observ ca dumneata esti numai pe invers. Ba afirmi ca unii se plang ca nu suporta materialele interzise si ca de ce se intra in normalitate, ba afirmi ca suntem in ilegalitate si in afara de like la mesaje fara rost nu vad sa fie ceva normal, adica spre normalitate.

                                Dacă ești în ilegalitate cere sa părăsești grupul de organizatori ca inteleg ca oricum nu mai esti organizator.

                                Clujul are potențial, dar e posibil sa fie încurcat de oameni gen ăștia care sunt în ilegalitate.

                                Ai impresia ca Amatur se constituie sub o formă juridică pentru a merge la Cluj sa dea chitanța pentru cele 8 cupe sau pentru taxa participanților!? Niciodată!

                                Am primit un mesaj de la un prieten , în care zice ca el nu a primit bon fiscal. Există două vatiante:
                                1. Sa ceara organizatorilui bon fiscal sau chitanta;
                                2.Sa meargă numai la turneele care sunt fiscalizate sau în legalitate;

                                Eu merg si unde nu primesc chitanța si nu mă simt în pagubă sau în pericol.

                                Două posturi de genul acesta au fost închise, normal, mult can-can.

                                Nimeni nu scrie clar ce vrea de la Amatur, (care nu este în ilegalitate.)

                                Dan Țigău a scris mult, foarte bine, dar nu gasesc esenta, o sa zica că nu am citit atent. Sa-mi arate unde a scris cum procedează Amatur în ziua turneului (fizic nu online).

                                Nu ne trebuie bani din sponsorizări, nu avem in plan sa mergem la mondiale, nu vrem să construim o sala din fonduri europene , eventual 500 si tot nu am mulțumi pe toată lumea, ...alte si alte disensiuni.

                                Calendarul este f aglomerat, este problema dvs referitor la Cluj., eu zic ca nu va implicații decât în discuții fără rost.

                                Eu cred ca Moș Crăciun este în ilegalitate, plus ca vin pe ascuns, poate face cineva infarct fără asistență medicală.

                                Apropo, daca pentru Asociația Amatur trebuie platiti numai o secretara si un "baiat", sediul poate fi facut la mine (Brașov) cu birou gratis, la schimb aleg secretara .
                                Stimate dl.Gelu
                                apreciez munca dvs depusa ca si coordonator in circuitul Amatur. Apreciez si faptul ca oferiti un sediu gratis la Brașov si sunt de acord sa va alegi secretara. De astfel de oameni e nevoie. Este un lucru deosebit si va multumesc. Primul pas este facut. Sper sa ajungeti si viitorul presedinte al acestei asociatii(primul). O sa incerc sa va raspund si dvs punctual la afirmatiile dvs:
                                1-"Nu vrei, nu faci nimic constructiv! Urmăresc atent acest forum si observ ca dumneata esti numai pe invers." -Daca dvs credeti ca a milita pentru a intra in legalitate(eradicarea evaziunii fiscale prin acordarea de chitante pentru banii incasati, asistenta medicala specializata, etc) este egal cu a nu face nimic va respect opinia , dar nu inseamna ca sunt de acord cu ea.
                                2-"in afara de like la mesaje fara rost nu vad sa fie ceva normal, adica spre normalitate." Ati place un mesaj si a da like este un drept al fiecaruia. Poate ati uitat ca suntem in democratie. Si nu pot fi de acord ca cei care nu sunt de acord cu dvs sunt mesaje fara rost. Sunt opiniile colegilor dvs si trebuiesc luate in seama si nu ridicularizati.
                                3-"Dacă ești în ilegalitate cere sa părăsești grupul de organizatori ca inteleg ca oricum nu mai esti organizator."-de obicei cel mai usor este sa scapi de cineva, care nu are aceiasi opinie cu tine, daca nu mai exista nu te mai deranjeaza. Sunt organizator, dar vreau sa-l fac intrun cadru legal si nu numai eu. Turneele organizate de mine, in general au fost gratuite.
                                4-"Am primit un mesaj de la un prieten , în care zice ca el nu a primit bon fiscal. Există două vatiante:
                                1. Sa ceara organizatorilui bon fiscal sau chitanta;
                                2.Sa meargă numai la turneele care sunt fiscalizate sau în legalitate;" eu cred ca din optica unui sportiv este ok, dar felul acesta de a privi lucrurile al unui Organizator si Coordonator al circuitului Amatur nu este ok. Este ca si cum ai incuraja in continuare evaziunea fiscala.
                                5- referitor la fetele omologate si neomologate, raman ma departe(este opinia mea), la convingerea ca toti sportivii ar trebui sa poata sa joace cu fete, dar de 2 culori distincte, fara denivelari si pipsi lipsa, chiar daca este o paleta de la METRO fara sigla ITTF. Suntem Amatori nu profesionisti afiliati la FRTM. Nu poti sa ai pretentia ca amatorii sa se conformeze ca si jucatorii profesionisti. Dar daca Conducerea circuitului Amatur a hotarat altceva, eu respect regulamentul si nu mai joc pe BH decat cu fata omologata de aproape 2 ani.
                                6-"Eu merg si unde nu primesc chitanța si nu mă simt în pagubă sau în pericol"- este adevarat ce spuneti, dar nu este corect ca si Coordonator sa promovati aceasta idee. Dinpotriva. Legalitatea ne va aduce prosperitate! "Trebuie sa stii sa pierzi 2 Lei ca sa castigi 10 Lei."(in mod cinstit)
                                7-" Dan Țigău a scris mult, foarte bine, dar nu gasesc esenta, o sa zica că nu am citit atent. Sa-mi arate unde a scris cum procedează Amatur în ziua turneului (fizic nu online)."-nu pot sa raspund in locul dl.Dan Tigau
                                8-"Nu ne trebuie bani din sponsorizări, nu avem in plan sa mergem la mondiale, nu vrem să construim o sala din fonduri europene , eventual 500 si tot nu am mulțumi pe toată lumea, ...alte si alte disensiuni."-destul de rau ca nu aveti nevoie de bani din sponsorizari. Dar chiar si asa (doar din taxa participantilor)nu poate fi transparent daca nu exista o asociatie legal infiintata, cu comisie de cenzori, la sfarsit de an sa se faca o Dare de seama cum sau cheltuit fondurile, ce planificari sunt pt anul viitor,etc. Dezvoltarea se poate face doar cu bani, de ce sa ramanem in stadiul actual. De ce sportivii nostrii Amatori sa nu ne reprezinte in alte concursuri internationale de amatori?
                                9-"Calendarul este f aglomerat, este problema dvs referitor la Cluj., eu zic ca nu va implicații decât în discuții fără rost."-daca aceste discutii sunt fara rost, eu oricum ma supun majoritaii. Se spune ca fiecare popor isi are conducatorii care-i merita.
                                10-"Eu cred ca Moș Crăciun este în ilegalitate, plus ca vin pe ascuns, poate face cineva infarct fără asistență medicală."-este plin de haz ce ati scris aici. Dar nu asi dori sa aveti un eveniment de infarct in sala si apoi sa dati socoteala ca nu exista cadru specializat de prim ajutor!
                                11-"Apropo, daca pentru Asociația Amatur trebuie platiti numai o secretara si un "baiat", sediul poate fi facut la mine (Brașov) cu birou gratis, la schimb aleg secretara "-apreciez ceea ce ati scris, am afirmat si mai sus. Primul pas este ca si facut!
                                Va doresc multa sanatate, noroc, intelepciune, putere de munca si un sincer La multi ani!

                                Comentariu


                                • #41
                                  Postat în original de Cornel 67 Vezi post
                                  Daca Amatur-ul s-ar constitui in asociatie ar fi foarte greu de manevrat logistic, Gelu are dreptate. Ar fi greu sa faci contabilitate la toate turneele din tara. In schimb daca se infiinteaza o federatie Amatur la care sa se afilieze asociatiile sportive locale deja existente nu ar mai apare aceasta problema de logistica, fiecare asociatie lucreaza independent ca si pana acum. Ca si federatie poti negocia cu sponsorii pentru materiale sportive, mantinele, mese, cupe etc. Conducerea federatiei poate sa ramana asta de acum a amaturului.
                                  Foarte CORECT dl.Cornel!

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Domnule Matei
                                    Pe mine m-ai demascat !
                                    As vrea insa sa iti indrepti atentia si dreapta razbunare asupra tuturor echipelor care au facut si fac asta: fura jucatori in care Amatur a investit bani si cu care membrii Amatur se mandresc.
                                    Iata-le:
                                    Steaua , Farul Constanța, CSTA București, Focșani,Fălticeni, Chiajna, Turda, ACTT, Topoloveni,Unirea Alba Iulia,Călărași,Dunarea Giurgiu,etc ,etc .
                                    Nu continui pentru ca sunt foarte multe.
                                    Atentie sunt putine echipe care nu fac asta.
                                    Mai mult sa stii ca toti sunt si membri FRTM.
                                    Cum sa procedam cu ei ?
                                    Privind Federatia , daca acum esti de acord, ma bucur ca am putut avea un aport .
                                    Numai bine!

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      Postat în original de Cornel 67 Vezi post
                                      Daca Amatur-ul s-ar constitui in asociatie ar fi foarte greu de manevrat logistic, Gelu are dreptate. Ar fi greu sa faci contabilitate la toate turneele din tara. In schimb daca se infiinteaza o federatie Amatur la care sa se afilieze asociatiile sportive locale deja existente nu ar mai apare aceasta problema de logistica, fiecare asociatie lucreaza independent ca si pana acum. Ca si federatie poti negocia cu sponsorii pentru materiale sportive, mantinele, mese, cupe etc. Conducerea federatiei poate sa ramana asta de acum a amaturului.
                                      Legea educatiei fizice si sportului nr.69/2000.
                                      Art. 36. (1) Federațiile sportive naționale se vor constitui numai cu avizul expres al Ministerului Tineretului și Sportului.

                                      (2) Pentru o ramură de sport se poate constitui, în condițiile legii, o singură federație sportivă națională.

                                      (3) Prin excepție, se pot constitui Federația sportivă națională "Sportul pentru toți" și Federația sportivă națională "Sportul pentru persoanele cu handicap", ca persoane juridice de drept privat, de utilitate publică, având ca membri persoane fizice și juridice cu activitate specifică în domeniu.

                                      Dupa mine crearea unei noi federatii de tenis de masă este nerealizabila!!!! Este interzisa de lege sa mai avem inca o federatie sportiva nationala!!!

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        Postat în original de Dan Tigau Vezi post
                                        Domnule Matei
                                        Pe mine m-ai demascat !
                                        As vrea insa sa iti indrepti atentia si dreapta razbunare asupra tuturor echipelor care au facut si fac asta: fura jucatori in care Amatur a investit bani si cu care membrii Amatur se mandresc.
                                        Iata-le:
                                        Steaua , Farul Constanța, CSTA București, Focșani,Fălticeni, Chiajna, Turda, ACTT, Topoloveni,Unirea Alba Iulia,Călărași,Dunarea Giurgiu,etc ,etc .
                                        Nu continui pentru ca sunt foarte multe.
                                        Atentie sunt putine echipe care nu fac asta.
                                        Mai mult sa stii ca toti sunt si membri FRTM.
                                        Cum sa procedam cu ei ?
                                        Privind Federatia , daca acum esti de acord, ma bucur ca am putut avea un aport .
                                        Numai bine!
                                        Da, stiu ca sunt multi dintre colegii noștri care, datorită talentului si a unei pregătiri susținute, au crescut mult în joc încât serviciile lor au fost solicitate de cluburi profesioniste.Au fost liberi sa aleaga intre amatori și profesioniști.Dar noi suntem o majoritate care nu suntem in stare sa ajungem la nivelul profesioniștilor si ca atare, vrem să rămânem amatori. Eu nu am declarat niciodată ca sunt de acord sa ne afiliem la FRTM

                                        Eu nu cred ca Amaturul a investit bani in jucătorii care au ajuns profesioniști.Ei au participat la turnee pe cheltuiala lor si s-au pregătit în plus cu antrenori platiti tot din banii lor.
                                        Ultima editare de mateidumitru; 27.dec.2017, 14:46.

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          Postat în original de Kantor Imre-Zoltan Vezi post
                                          Legea educatiei fizice si sportului nr.69/2000.
                                          Art. 36. (1) Federațiile sportive naționale se vor constitui numai cu avizul expres al Ministerului Tineretului și Sportului.

                                          (2) Pentru o ramură de sport se poate constitui, în condițiile legii, o singură federație sportivă națională.

                                          (3) Prin excepție, se pot constitui Federația sportivă națională "Sportul pentru toți" și Federația sportivă națională "Sportul pentru persoanele cu handicap", ca persoane juridice de drept privat, de utilitate publică, având ca membri persoane fizice și juridice cu activitate specifică în domeniu.

                                          Dupa mine crearea unei noi federatii de tenis de masă este nerealizabila!!!! Este interzisa de lege sa mai avem inca o federatie sportiva nationala!!!
                                          Dreptul de a te constitui intr-o federatie nu poate fi luat de nimeni. Problema este doar ce denumire va avea si ce va scrie in statut. Nu te poti constitui intr-o federatie nationala care sa se numeasca asemanator cu FRTM. Zic eu ca daca se va constitui in sprijinul jucatorilor de tenis amatori si trecuta la Sportul pentru toti nu va intampina piedici.

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            Postat în original de Cornel 67 Vezi post
                                            Dreptul de a te constitui intr-o federatie nu poate fi luat de nimeni. Problema este doar ce denumire va avea si ce va scrie in statut. Nu te poti constitui intr-o federatie nationala care sa se numeasca asemanator cu FRTM. Zic eu ca daca se va constitui in sprijinul jucatorilor de tenis amatori si trecuta la Sportul pentru toti nu va intampina piedici.
                                            Stimate Domn! Obiectul de activitate nu poate fi identic nu denumirea!!!
                                            Puteti sa-mi dati un nume de federatie care sa nu fie asemanator cu FRTM si sa aiba ca obiect tenisul de masa???

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              Postat în original de Kantor Imre-Zoltan Vezi post
                                              Stimate Domn! Obiectul de activitate nu poate fi identic nu denumirea!!!
                                              Puteti sa-mi dati un nume de federatie care sa nu fie asemanator cu FRTM si sa aiba ca obiect tenisul de masa???
                                              Pai noi ii spunem Ping-Pong si jucam dupa alte reguli decat ale FRTM. La noi se accepta fete lipite cu toluen, la ei nu. Si se pot gasi destule chichite care sa ne diferentieze de ei. Noi avem regulamentul nostru ei pe al lor. Daca cineva vrea sa faca o federatie de Hardbat sigur o poate face.

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                Postat în original de Cornel 67 Vezi post
                                                Pai noi ii spunem Ping-Pong si jucam dupa alte reguli decat ale FRTM. La noi se accepta fete lipite cu toluen, la ei nu. Si se pot gasi destule chichite care sa ne diferentieze de ei. Noi avem regulamentul nostru ei pe al lor. Daca cineva vrea sa faca o federatie de Hardbat sigur o poate face.
                                                Sunt sigur ca nu aveti cunostinte juridice si de aceea vorbiti in necunostinta de cauza!!! Cei care vor federatie le recomand sa citeasca legea sportului si dupa aceea sa-si dea cu parerea.
                                                O federatie de Ping-Pong cum o numiti ce obiect are??? Sportul la care faceti refeinta NU are legatura cu tenisul de masa???? BA DA!!! Astfel o asemenea cerere se va respinge. Eventual se va accepta Federatia de tenis de masă subacvatic pentru ca se joaca in alt mediu decat cel normal!!!Majoritatea jucatorilor sunt in eroare si cu AMATURUL!!! Multi cred ca este o Asociatie, dar ea este un circuit de tenis de masă!!!

                                                Comentariu


                                                • #49
                                                  Nu poti infiinta o federatie cu un obiect de activitate care este deja reglementat, La infiintare judecatorul NU verifica chichitele care fac diferenta dintre FRTM si Federatia de PING-PONG el verifica legalitatea, oportunitatea infiintarii federatiei.

                                                  Comentariu


                                                  • #50
                                                    Postat în original de Kantor Imre-Zoltan Vezi post
                                                    Legea educatiei fizice si sportului nr.69/2000.
                                                    Art. 36. (1) Federațiile sportive naționale se vor constitui numai cu avizul expres al Ministerului Tineretului și Sportului.

                                                    (2) Pentru o ramură de sport se poate constitui, în condițiile legii, o singură federație sportivă națională.

                                                    (3) Prin excepție, se pot constitui Federația sportivă națională "Sportul pentru toți" și Federația sportivă națională "Sportul pentru persoanele cu handicap", ca persoane juridice de drept privat, de utilitate publică, având ca membri persoane fizice și juridice cu activitate specifică în domeniu.

                                                    Dupa mine crearea unei noi federatii de tenis de masă este nerealizabila!!!! Este interzisa de lege sa mai avem inca o federatie sportiva nationala!!!
                                                    Haideti sa clarificam lucrurile:
                                                    1-Intr-adevar se poate face o singura federatie nationala romana, conform Legii 69/2000-Ocsi are dreptate, care sa reprezinte Romania si sa fie sustinuta financiar de catre MTS. Dar poti sa faci cate Federatii vrei(e nevoie doar de minim 3 cluburi sa se asocieze), daca nu contine in titulatura national si Romania. de expl.Federatia de tenis de masă AMATOR, cu sediul in Brașov cu aceiasi conducere care exista si azi.
                                                    2-Ca Asociatiile(Cluburile) sportive sa beneficieze de bani si sponsorizari de la Primarii si Consilii judetene trebuie sa aiba CIS(Certificat de identitate sportiva) de la o federatie recunoscuta de MTS. Daca se afiliaza la FRTM primeste CIS de acolo sau pot de la Federatia Sportul pentru toti(varianta agreata de mine) Ramane la latitudinea fiecaruia unde va vrea sa se afilieze.
                                                    Deci se poate, dar numai daca vrei si vezi partea plina al paharului. Invingatorii cauta solutii, invinsii motive!

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X