Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Initiativa "persoana juridica in sprijinul turneelor mai mici din circuit"

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Acest demers ce vizeaza functionarea legala a Amaturului consider ca este benefic
    si in consecinta sustin aceasta initiativa.

    Comentariu


    • #27
      Postat în original de PaliHR Vezi post
      Buna seara!
      Adevarat, este mai ciudata cererea mea respectuoasa ca cei care sustin contrariul propunerii mele, sau cei care ar initia dispute tip fight sa respecte rugamintea ca in aceasta parte sa strangem numai opiniile pro.
      Despre ce discutam este insa o dilema delicata (nici eu n-as intra prea mult in detalii, datorita naturii subiectului - si tocmai de aceea am enuntat numai un principiu in prima postare).
      Observatia mea a fost ca aceasta tema a fost pusa in paranteza, din pacate nefiind tratata la nivelul sau de gravitate. De aceea am initiat in prima faza in loc de o discutie\disputa numai o adunare a celor ce sprijina aceasta idee.

      Si permiteti-mi sa mai notez doua aspecte:
      -stiu ca sunt si organizatori (sau fosti) persoane fizice care considera ca aceste aspecte nu sunt importante.
      -intentionat nu i-am raspuns lui Dan Petrov aseara. Dane, sa stii ca eu port exact acelasi respect coordonatorilor, ca si in 2013 sau 2015. Eu nu prea ma schimb, Dane. Ce fac coordonatorii si organizatorii din circuit e demn de respect. + Am fost acolo la sedinta de anul trecut cand s-a discutat si tema persoanei juridice nationale, si cunosc opiniile coordonatorilor. Principala mea ingrijorare insa consta in lipsa informarii mai multor organizatori locali (in special din localitatile mai mici) despre aceste aspecte.
      Am propus initial sa strangem 200 de adeziuni, si, am numarat spre 30, deci 15%, Dane.
      Pe mine ma intereseaza sa vedem cam cine ar fi dispus sa discute despre tema, si dupa aceea vedem, cine cat timp disponibil are (eu sunt foarte ocupat de circa un an), si sa analizam care optiuni ar fi fezabile.

      Cu respect,
      Pali
      Pali ,ma bucur ca esti bine ,in rest fiecare cu opinia lui

      Comentariu


      • #28
        Postat în original de danmihai Vezi post
        " cei care au alta opinie, parere sa si-o exprime in alta parte ? " cum adica ? Democratia parerilor si opiniilor vizavi de aceste subiecte care ii privesc pe TOTI e discutabila, e ingradita, e partial admisa ? Ma intereseaza doar cei care sunt pro iar cei care sunt contra nu ? Interesant punct de vedere...eu as fi intrebat pe toti organizatorii persoane fizice ( nu sunt chiar atat de multi ) urmatorul lucru : fratilor, am urmatoarea idee, ce ziceti ? V-ar ajuta daca ar aparea o entitate juridica care sa faca, sa desfaca, etc ? Apoi pe baza acestui sondaj, as fi dezvoltat subiectul aici plecand de la ceva concret. Parerea mea !
        Subiectul a fost recent arborat, disputat la sectiunea organizatorilor (se vede un pic si aici, la "Organizare AmaTur"). Principala problema era insa cine a initiat-o si cum vrea "sa ne fure" AmaTurul cu aceasta propunere. N-as mai intra in detalii, multi au citit contrele. Eu am dorit sa evit conflictele aici. Aici avem o campanie pro. Oricine poate face o campanie contra, desigur, insa rugamintea mea a fost ca s-o demareze altundeva... (Sau oricine poate face o campanie pentru status quo, daca argumenteaza de ce e o.k. starea actuala.)

        Ideea de baza enuntata in primul post se doreste a fi chiar in scopul comun al participantilor si organizatorilor. De exemplu, in acest moment, majoritatea covarsitoare a organizatorilor persoane fizice sau juridice sunt preocupate de prezenta la turneu a unei truse medicale insotite de cineva cu competente medicale (scuze pentru exprimare), dar atat participantilor, cat si organizatorilor le-ar fi benefic ca sa facem la fiecare turneu exact cum spun diversele reglementari in vigoare in acest sens.
        Tot asa, organizatorii cheltuie in mod eficient banii stransi din taxa de participare, scotand deseori sume si din propriul buzunar. Dar in acelasi timp si organizatorii ar dormi mai linistiti daca toate aceste miscari s-ar face printr-o contabilitate, acest lucru foarte probabil fiind si in folosul amaturistilor, care astfel ne-am putea bucura cu o probabilitate mai mare de aceste turnee si peste inca 11 ani.

        De aici vine si strategia inversa: sa vedem pe fondul acestei initiative, cata lume isi declara in public sau in privat convingerea/simpatia in acest sens, si dupa aceea organizatorii si coordonatorii pot lua atitudine luand in considerare si opiniile noastre expuse aici.

        O seara/noapte buna!
        FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
        Tel : 0742 257 995

        Comentariu


        • #29
          Pentru

          Comentariu


          • #30
            Sustin initiativa!
            Lemne: DHS Hurricane Long W997
            FH: DHS Hurricane Neo 3 nationala blue sponge 2,1/ 40
            BH: DHS GoldArc 8

            Comentariu


            • #31
              Am propus intrarea intr-o "legalitate" si anul trecut si anul asta. E o problema desfasurarea turneelor pentru cei care nu beneficiaza de asociatii sportive.
              In mod normal trebuie taiata o chitanta de grup sau bon fiscal cum face d-nul Chirap. Personal nu doresc sa fac nici una, nici alta. Asta inseamna sa ma incarc cu venituri ceea ce ma costa la sfarsitul anului. Prefer sa platesc ce-i de platit pe loc sau sa fiu ajutat de o asociatie cu conditia achitarii unei taxe care, bineinteles, se va regasi si in pretul de participare.
              In schimb nu stiu cum va face asociatia cu "cumetriile"/protocoalele. Dupa cum bine stiti acestea nu pot fi decat procent din activitate iar la noi depaseste cu mult acea "legalitate".
              Sa n-o mai lungesc... sunt de-acord cu ideea propusa.
              Blade: lemn off...ce lemn !
              Bh: cu tepi
              Fh: fara tepi

              Comentariu


              • #32
                Sustin propunerea! Foarte buna idee....

                Comentariu


                • #33
                  Buna ziua...stiu ca nu prea conteaza parerea unui simplu participant(jucator)in cadrul Amaturului dar un lucru este cert...cu cat esti mai legal cu atat mai mult intaresti AMATURUL.Mult succes PALI

                  Comentariu


                  • #34
                    Sustin si eu ideea unui Amatur " curat si transparent" in care sa avem siguranță unei intervenții medicale de calitate ( daca este nevoie ), unde sa nu mai planeze suspiciuni de furt si unde "transparenta" in deciziile care privesc tot grupul sa fie o prioritate. Sănătate Pali!

                    Mr. Tomahawk

                    Comentariu


                    • #35
                      Sustin propunerea ta Pali.

                      Comentariu


                      • #36
                        Și eu susțin ideea transformării in asociație cu personalitate juridică. Pentru că am idee despre ce este vorba, vă pot spune că primul pas ar fi rezervarea unei denumiri la Ministerul Justiției. Aici ar trebui mai multe propuneri pentru o alegere cu larga reprezentativitate.
                        Mai apoi , ar trebui sa se constituie un grup de membri fondatori, care vor asigura ?ntocmirea statutului și a celorlalte documente. De asemenea va trebui stabilit sediul asociației pentru a atrage competenta Judecătoriei ce va autoriza funcționarea. De asemenea cred că asociația va avea filiale in toate localitățile organizatoare Amatur, așa cum sunt ele în prezent. Fiecare localitate își va desemna prin adunări generale, conducerea locală. Etc. Etc. Am intrat deja în detalii care nu au loc aici, la o discuție de principiu.
                        Personal cred că actuala conducere Amatur nu a dorit, nu dorește și nu va sprijini aceste transformări. P?nă la proba contrarie.
                        Pentru consiliere punctuala pe acest subiect, răspund la mesaje private.
                        Mult succes.

                        Trimis de pe al meu HUAWEI GRA-UL00 folosind Tapatalk
                        Xiom Strato / Tenergy 05 fx

                        Comentariu


                        • #37
                          Totul e simplu. E chiar banal. Al dracu' astia de sus nu vor. 96 de localitati a "atins" Amaturul in 2017. Deci 96 de filiale/sucursale. Cam cine ar plati contabilitatea la toate astea?! 96 filiale x 12luni x 200 ron (minim) pe luna=230 de mii de ron pe an. Asta doar contabilitatea. Mizilic...

                          Comentariu


                          • #38
                            Cand moderatorul uita de definitia cuvantului moderator, nu poate introduce vremelnic si butonul nu imi place sub propriu-i post?
                            FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
                            Tel : 0742 257 995

                            Comentariu


                            • #39
                              Postat în original de Kralizec Vezi post
                              Totul e simplu. E chiar banal. Al dracu' astia de sus nu vor. 96 de localitati a "atins" Amaturul in 2017. Deci 96 de filiale/sucursale. Cam cine ar plati contabilitatea la toate astea?! 96 filiale x 12luni x 200 ron (minim) pe luna=230 de mii de ron pe an. Asta doar contabilitatea. Mizilic...
                              In fiecare an trebuie: bilant, balanta care sunt alti bani. Cat costa infiintarea asociatiei si a filialelor??? Ale celor 96!!! In toate aceste demersuri cred ca ar trebui scris si despre costuri.Toate avantajele despre care ni se vorbeste implica si niste costuri. Daca putem afla in concret si despre ele. Multumesc.
                              P.S. Daca se poate stabili cat costa infiintarea si costurile anuale ale asociatiei" CENTRALE" si ale filialelor???
                              Ultima editare de Kantor Imre-Zoltan; 19.dec.2017, 17:36.

                              Comentariu


                              • #40
                                Aveti sprijinul meu total!
                                Sustin 100 % ideea infiintarii unei asociatii/federatii pentru un viitor solid si mai ales ca rezultanta logica a istoriei Amatur si a contributiei fiecaruia in a propune solutii oneste si viabile .
                                Succes!
                                Dan Tigau

                                Comentariu


                                • #41
                                  Ocsi, Gabi, va rog sa va temperati. E sub nivelul unui coordonator sa se certe aici.
                                  Va rog, cititi postul 1. Mi-ar pareara sa trebuiască sa-i cer adminului ca sa îndepărteze posturile a doi prieteni. Nu va răspund, cum nu i-am răspuns nici lui Dan aseară.
                                  Domnul Tutoveanu a vorbit despre un principiu adineauri, decent.

                                  Va rog frumos.
                                  FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
                                  Tel : 0742 257 995

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Pali,cind erai de partea cealalta imediat percutai daca scria cineva ceva care nu era pe placul conducerii acum de ce te legi de Ocsi pentru ca a scris ceva normal si foarte civilizat.Dupa parerea mea am impresia ca voi nu tu singur ati inceput o mica revolutie cu coordonatorii actuali printre care ati fost si voi si tu si Dan Bodeanu ,daca tot nu va mai suportati lasati asa circuitul cum este ca merge foarte bine daca nu suportati voi din taxele incasate la turnee costurile ce implica legalitatea daca vreti legalitate.

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      Postat în original de PaliHR Vezi post
                                      Stimati colegi!

                                      Circuitul AmaTur cunoaste de ani buni o dezvoltare accentuata, ce se manifesta in special in gradul ridicat al calitatii turneelor, respectiv in numarul crescut al jucatorilor.

                                      Odata cu aceasta dezvoltare frumoasa, vrem - nu vrem, ne confruntam si cu o dilema de baza: daca ar fi necesara in folosul ambilor factori (atat organizatorilor cat si participantilor) prezenta unei (unor) persoane juridice care sa poata ajuta un organizator local in anumite probleme organizatorice pe care o persoana fizica nu le poate depasi.
                                      In primul rand, un partener de acest gen ar contabiliza taxele, ar plati factura chiriei meselor, factura cupelor, a apelor, ar incheia contractul pentru asistenta medicala de urgenta, si ar si efectua plata pentru ambulanta in cazul in care marimea turneului necesita prezenta sa, ar inchiria sala, si ar plati valoarea chiriei, etc.
                                      Si in plus, aceasta entitate ar trebui sa stranga fonduri in plus de la sponsori pentru ca cheltuielile oficiale enumerate sa nu duca la marirea taxei de participare.
                                      Dar desigur, chiar daca se va/vor gasi astfel de posibil(i) partener(i), niciun organizator n-ar fi obligat sa beneficieze de sprijinul lui, ci din contra, numai daca solicita acest lucru.
                                      Dar tot asa, s-ar si putea economisi bani, un suport de acest gen ar lasa loc si pentru negocierea de preturi mai convenabile de exepmplu pentru cupe sau pentru unele servicii (pentru ca am putea vorbi de preturi en-gros).

                                      Dilema n-are inca raspuns, foarte probabil si din cauza perceptiei diferite a problemelor amintite mai sus, respectiv a seriozitatii acestora.

                                      Ma adresez Dvs. cu rugamintea ca cei care considera importanta atragerea/crearea unui club / a unei asociatii / a unei alte forme juridice care sa-i ajute pe organizatorii care necesita acest lucru, sa-si manifeste sprijinul aici.

                                      Ii rog frumos pe cei care sunt impotriva, sau ar milita in sens invers, s-o faca altundeva, iar pe cei care ma respecta, dar sunt inclinati si spre discutii tip fight, sa n-o faca aici.
                                      Am un mic plan de a strange pana in 5 ianuarie 200 de adeziuni, ca sa vedem daca idea are sustinere.

                                      Deci: daca sustineti gasirea unei solutii pentru lipsa unei persoane juridice in organizarea mai multor turnee, Va rog s-o semnalati in cele de mai jos.

                                      Cu multumiri,

                                      Pali
                                      Salut Pali!
                                      Hai sa inteleg mai bine, daca sunt 200 adeziuni ce se întâmplă? și te rog sa imi răspunzi punctual la următoarele întrebări:

                                      1. Vor fi mai multe asociații sau numai una ?

                                      2. Ce atributiuni are Asociația ( sau Asociațiile)?

                                      3. Cand este un turneu la Brașov, Brăila, Bistrița, etc ce face efectiv Asociația?;

                                      4. Asociația ?i "acopera" legal pe organizator? Fiscal, medical, logistica (mese, etc) sau ?i încasează veniturile pentru înregistrare legală, după care se desocoteste cu organizatorul;

                                      5. Organizatorul se supune Asociației, si ce primește la schimb daca nu sunt sponsori generoși?;

                                      6. Asociația, prin reprezentanții săi, trebuie sa fie prezentă la turneu, sa aduca chitantierul, sa angajeze personal medical și cine așează mesele prin sala?;

                                      7. Cei care vor să participe la turneu trebuie sa devina membri în Asociație, eventual trebuie sa plateasca o taxa anuala/lunara;?

                                      8. Ce te deranjează daca "astazi" organizatorul ramane fara aceasta Asociație, adună banii cu un proces verbal si plătește sala , exact cum se adună în prezent în fiecare seară sute de grupuri sa joace fotbal la "balon" si de la "balon" se taie o chitanța pentru toți, identic cum administratorul sălii Polivalente sau Nastase este obligat să elibereze documente fiscale?;

                                      9. Cand participanții împreună cu organizatorul doresc sa adune bani pentru a plăti o sala, medalii, etc si nu exista profit, care mai este ilegalitatea, având în vedere că nu încaseaza bani de la spectatori ci plătim sala sa ne mișcăm?;

                                      10.Un ex: La sala din Odorhei, locul principal unde ai fost organizator, cum se face ca daca nu ar fi ?nființată aceasta asociație s-ar spune că este în ilegalitate? De ce nu eliberează bonuri fiscale?;

                                      11.Daca ar fi sa se ?nființeze această Asociație pe cine vezi a face parte din conducere?

                                      12. Sa presupunem ca ?nființezi o asociație, fără susținerea celor din conducerea asta ilegală, cum crezi tu ca ar funcționa, mai ales că sunt cam aceiași membri in acest sport?;

                                      As mai pune 100 întrebări care să elucideze cauza, numai ca sunt pe telefon si e prea migălos.

                                      ?n condițiile în care mesajul acesta nu se încadrează în peisaj, te rog spune, si il sterg personal.

                                      în speranta ca'mi vei răspunde punctual, iti doresc succes, dar atentie, sa nu stricăm caruța din dorința de perfecțiune.

                                      Astăzi suntem destul de bine organizați, si nu sunt de părere că suntem in ilegalitate.
                                      Ultima editare de GeluBv; 19.dec.2017, 19:42.
                                      Hobby: Motoare si ski !
                                      http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        Odată cu legalitatea vor fi multe modificări și implicit vor fi și mai multe probleme de rezolvat!
                                        Nu spun că nu este rău, dar nici bine nu-i!
                                        La înscrieri neapărat trebuie să dăm bilete sau la cerinta clientului- facturi!
                                        Taxele nu vor mai fi modice, ci cu 3 cifre!
                                        Nu va mai fi un circuit de amatori, ci unul care tinde spre profesionalism!
                                        Trebuie sa punem in balanță toate cheltuielile si toate facilitățile, iar apoi sa decidem ce este cel mai bine pentru această miscare, care chiar merge spre bine!!!
                                        Blade - Timo Boll ZLF - OFF
                                        FH - Xiom Sigma II Pro
                                        BH- Xiom Sigma II Pro

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          De si am inceput practicarea acestui sport de doar un an sustin orice initiativa sau demers care duce la dezvoltarea amaturului , deci sustin initiativa domnului tokos pal

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            Buna seara, Gelu, buna seara, prieteni.

                                            Asa cum am enuntat in postul 1., daca sunt 200 de adeziuni se întâmplă numai un simplu fapt: “vedem daca idea are sustinere”
                                            Asa cum m-ai rugat, raspund punctual la intrebarile pentru care sunt recunoscator, fiindca aici vorbim de o comunicare in nsensul bun, nu de cuvinte gen “dracului”:

                                            1. Nu stim ce va fi, respectiv daca vor fi mai multe asociații sau numai una. Asa cum enuntasem, “…ne confruntam si cu o dilema de baza: daca ar fi necesara in folosul ambilor factori (atat organizatorilor cat si participantilor) prezenta unei (unor) persoane juridice care sa poata ajuta un organizator local in anumite probleme organizatorice pe care o persoana fizica nu le poate depasi.” Aceasta este unica propozitie despre care discutam si pe care simt ca multi nu o inghit, cu toate ca vorbim numai principial.
                                            Daca se strang doua sute de adeziuni (dar deja am primit cateva cateva feed-backuri care legitimeaza o discutie), atunci cei interesati pot dezbate detaliile propuse sau care vor fi propuse, urmand sa se adreseze board-ului format din coordonatori, sau organizatorilor, cum ar arata un sistem, respectiv o solutie viabila pentru AmaTur petnru rezolvarea lacunelor care nu sunt rezolvate. O asociatie? Mai multe regionale? (Daca-mi amintesc bine, nu demult ii trimisesem atat coordonatorului principal, cat si catorva colegi cu pregatire juridica o poza de la Mediaș, cu biletul de intrare inmanat participantilor. Daca ar veni Emi TT sau sc xyz srl si ar propune ca pentru o suma de sa zicem 200 de lei / turneu elibereaza bilete pt fiecare participant (si daca-mi amintesc bine, taxa la primarii pentru biletele de intrare este de circa 2% in cazul evenimentelor cultural), poate si asta ar fi o solutie.
                                            Cea ce vad ca e mai greu de conceput pentru mai multi colegi cu state vechi si cu milioane de minute investite deja pentru AmaTur este ca nu vrea cineva sa fure nimic din aceasta minunata miscare, vorbim numai de cautarea unei solutii pentru o problema sau chiar doue pe care organizatorii personae fizice si de multe ori si organizatorii personae juridice nu pot sa le rezolve singure (sau se pare ca nu pot sau inca nu pot, sau nu le rezolva pentru ca nici altii nu le rezolva inca – si vezi, aici e responsabilitatea board-ului, a conducerii… Daca 16 decembrie e zi de doliu, atunci si la Sarmas, si la Top Tenis board-ul trebuie sa aibe o indicatie: respectam actul legislative sau de ce nu-l respectamm din cauza asta sau aia, etc.)

                                            2. Nu stim care e solutia cea mai buna, deci nu stim nici ce atributiuni ar avea Asociația (sau Asociațiile) sau prestatorii.
                                            Eu stiu ce am enuntat in postul 1.:
                                            “In primul rand, un partener de acest gen ar contabiliza taxele, ar plati factura chiriei meselor, factura cupelor, a apelor, ar incheia contractul pentru asistenta medicala de urgenta, si ar si efectua plata pentru ambulanta in cazul in care marimea turneului necesita prezenta sa, ar inchiria sala, si ar plati valoarea chiriei, etc.
                                            Si in plus, aceasta entitate ar trebui sa stranga fonduri in plus de la sponsori pentru ca cheltuielile oficiale enumerate sa nu duca la marirea taxei de participare.
                                            Dar desigur, chiar daca se va/vor gasi astfel de posibil(i) partener(i), niciun organizator n-ar fi obligat sa beneficieze de sprijinul lui, ci din contra, numai daca solicita acest lucru.
                                            Dar tot asa, s-ar si putea economisi bani, un suport de acest gen ar lasa loc si pentru negocierea de preturi mai convenabile de exepmplu pentru cupe sau pentru unele servicii (pentru ca am putea vorbi de preturi en-gros).”

                                            3. Cand este un turneu la Brașov, Brăila, Bistrița, am explicat la punctul 2 ce face partenerul repectivului concurs, daca se opteaza pentru colaborare.
                                            Dar, cum ziceam:
                                            “Dar desigur, chiar daca se va/vor gasi astfel de posibil(i) partener(i), niciun organizator n-ar fi obligat sa beneficieze de sprijinul lui, ci din contra, numai daca solicita acest lucru.”
                                            FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
                                            Tel : 0742 257 995

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              4. Din punctul de vedere al "acoperii" legale, respectiv fiscal, medical, logistica (mese, etc) din cele citate mai sus reiese urmatoarea logica simpla:
                                              Avem o persoana fizica organizator in Municipiul ABC … sa zicem undeva in Sibiu.
                                              Doreste organizarea unui turneu, dar nu poate respecta in lipsa inregistrarii sale prevederile legale privind incasarea de taxe*. In special din aceasta cauza are nevoie de o persoana juridica, cu care sa organizeze evenimentul in parteneriat.
                                              Astfel, va cumpara tot asa ca si pana acum majoritatea celor necesare (cupe, intervalul de timp pentru folosirea salii, ape, asistenta medicala de urgenta, diplome, medalii, mingi, etc), insa, cand va fi intrebat de numele pentru care sa se emita facture, nu va spune Ixulescu Ion sau “nu facturati, Va rog”, ci va spune: sc prestatorul srl sau asociatia sportive prestatorul sau clubul sportive prestatorul.
                                              Taxele de participare ar intra in BVC-ul/contabilitatea persoanei juruduce, tot asa si facturile si chitantele pentur cheltuieli.
                                              * T?XĂ, taxe, s. f. 1. Sumă de bani care se percepe la anumite mărfuri sub formă de impozit. ◊ Taxă pe valoarea adăugată = impozit general care se aplică pe fiecare stadiu al circuitului de producție al produsului final. 2. Plată efectuată în favoarea bugetului de stat de către diferite persoane fizice sau juridice în cazul când acestea se bucură de anumite servicii sau drepturi. ♦ Sumă de bani care se plătește unei instituții în schimbul unor servicii prestate sau al anumitor drepturi. – Din fr. taxe.

                                              5. Organizatorul primește la schimb cele enumerate mai sus. In ce priveste sponsorii generosi, chestiunea am amintit-o in postul 1.:
                                              “Si in plus, aceasta entitate ar trebui sa stranga fonduri in plus de la sponsori pentru ca cheltuielile oficiale enumerate sa nu duca la marirea taxei de participare.“

                                              6. “Asociația” (partenerul persoana juridica) trebuie sa fie cumva prezentă la turneu , prin reprezentanții săi, asta este clar si constituie un cost in plus. Asa cum Beltechi Dumitru, Tokos Pal, Vladoiu Gelu, Vela Claudiu si altii sunt prezenti si sunt si sponsori de multe ori cu benzina lor, si cu alte cheltuieli marunte, sau chiar si cu taxa de participare cum odata am tinut mortis s-o platesc si eu la Reghin cu tot cu sponsorizarea butoanelor.
                                              Chitantierul / casa de marcat sau cum ii zice trebuie adus, personalul medical tebuie primit conform prevederilor contractuale, iar așezatul meselor, distribuitul apelor, bifatul prezentilor, sunatul intarziatilor se impart intre partile care sunt parteneri, nu dusmani (vorbim de colaborare nu de fight de pe forum). : )

                                              7. Nu pot sa ma pronunt care forma de colaborare cu ce tip de partener ar fi cel mai util, astfel nu putem vorni nici despre aspectul daca cei care vor să participe la turneu trebuie sa devina membri sau eventual trebuie sa plateasca o taxa anuala/lunara. Insa, permiteti-mi sa simpatizez cu paradigm expusa de Dan Tigau. Mie-mi place sa analizez diferitele proiecte, sic ea expusa de dansul suna bine.
                                              FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
                                              Tel : 0742 257 995

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                8. Ma deranjează ca "astazi" organizatorul fara acest partener, adună banii FARA proces verbal si plătește tot de la persoana fizica.
                                                “Cum se adună în prezent în fiecare seară sute de grupuri sa joace fotbal la "balon" si de la "balon" se taie o chitanța pentru toți, identic cum administratorul sălii Polivalente sau Nastase este obligat să elibereze documente fiscal” – vorbim despre un grup care se duce undeva.
                                                Simt ca aceasta este un mar al discordiei: sunt mai multi colegi care neglijeza faptul ca din punct de vedere extern nu vorbim de un cerc de prieteni care suna la Adial, Aria, King Pong Top Tenis si intreaba daca au mese libere ca sa rezerve una-doua ci vorbim despre o competitive sportiva anuntata oficial, cu intrare libera, unde organizatorul este responsabil pentru cele intamplate la fata locului.
                                                Ca sa ne intelegem, daca doi prieteni de la Brașov si Odorhei se duc la Fit.Feel sau Gry Club si dau doua mingi nu este o competitive oficiala. Dar cand este o competitive oficiala este mai mult decat cand cei doi prieteni se ducea ca sa inchirieze o masa pt. doua ore.

                                                9. Gelu, in AmaTur in anuntul turneului vorbim despre taxa de participare si despre o alta taxa pe care trebuie s-o viram centrului. In majoritatea covarsitoare a cazurilor niciuna dintre cele doua incasatoare de taxa/cotizatie, care impune plata obligatorie a acesteia nu este abilitata din punct de vedere al reglementarilor economico-financiare sa faca aest lucru.
                                                Daca turneele ar fi fara taxa sau daca n-am anunta taxa, ci fiecare ar pune la fata locului in caciula cat doreste, stii bine ca ar fi alta mancare de peste. Dar, cum stim, anunturile sunt foarte publice. Exact ca si partea aceasta a forumului unde am exilat aceasta discutie, noi impreuna, neputand s-o discutam in privat, si din vina mea, si din vina ta,
                                                Mea culpa.
                                                FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
                                                Tel : 0742 257 995

                                                Comentariu


                                                • #49
                                                  10. La Odorhei nu prea sunt organizator. Acolo organizatorul este o persoana juridica, si la ultimul turneu care a avut loc ne-am consultat cu reprezentantii a mai multor ramuri sportive, cluburi din divizii A, etc, si in urma consultarii cu juristi, conducerea respectivei entitati a luat cateva hotarari, urmare a acestora cred ca si tu ai semnat o declaratie de vreo zece randuri, cu asumarea neconsumului de alcool, narcotice, etc., o declaratie aproape capabila sa inlocuiasca viza medicala si in plus la fata locului a fost prezent un reprezentant al unei unitati de asitenta medicala de urgenta, daca am inteles bine. Cu bonurile trebuie sa intreb, nu-mi amintesc, acolo functioneaza vreo trei persoane juridice.

                                                  11. Daca ar fi sa se ?nființeze o persoana juridica nationala, pe langa actualii coordonatori ai AmaTur as mai vedea a face parte din conducere si 1-2 colegi care au aderat la aceasta motiune.

                                                  12. Daca ar fi sa se ?nființeze o persoana juridica sau daca s-ar prezenta o companie, sa zicem daca ar veni Emi TT sau sc xyz srl aceasta poate sa presteze serviciile de mai sus numai pe baza colaborarii / susținerii celor din conducerea asta.
                                                  Eu nu cred ca merge aici dragostea de-a sila.
                                                  Daca nu se vrea, nu se vrea.
                                                  Acest topic este pentru ca cine ar vrea, sa anunte, respectiv cine nu vrea sa stie de ce nu vrea, si daca fiscul vine peste doi ani la el, sa fie constient ca a optat pentur acets risc.
                                                  Cine zice vreau inversul legalitatii, sa zica.
                                                  Eu initiativa am pornit-o pentru doi factori: prietenii din conducere, prietenii din organizare, precum si ceilalti de admirat pentru munca depusa, dar, in acelasi timp si pentru simplii participanti.

                                                  ***
                                                  Daca board-ul AmaTurului sau moderatorii/adminul cred ca acest topic ne apropie de stricarea caruței (din orisice dorința), stergeti-l linistit.
                                                  N-o sa ma supar, sunt un militant pasnic.
                                                  Dar unul care crede ca nerezolvarea problemelor poate da carutei mai multe greutati.

                                                  Din punctul de vedere al organizarii da, astăzi suntem destul de bine organizați. In ce priveste ultima ta propozitie, trebuie sa ma reintorc la postul 1.: cred cu tarie ca avem nevoie de colaborare cu personae juridice pentru a rezolva 1-2-3 probleme pe care o persoana fizica nu le poate depasi in organizarea turneului.
                                                  FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
                                                  Tel : 0742 257 995

                                                  Comentariu


                                                  • #50
                                                    Postat în original de PaliHR Vezi post
                                                    si daca fiscul vine
                                                    si daca nu vine fiscul?
                                                    si daca te bagi singur in gura fiscului?
                                                    no offence...
                                                    Blade: SCHLAGER CARBON OF+
                                                    FH: Tenergy 05 FX
                                                    BH: Tenergy 05 FX

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X