Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Constructie masa tenis de weekend

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Constructie masa tenis de weekend

    Salutare tuturor,

    Este primul meu post pe acest forum, am mai vazut posturi cu acelasi subiect ca si al meu dar, data activitatilor din acele posturi este foarte indepartata si m-am gandit sa redeschid acest topic cu intrebari mai concrete si la subiect.

    Eu vrea sa construiesc impreuna cu cativa veri o masa de tenis pe care sa ne jucam ocazional, in weekend( ca idee, suntem super incepatori, am jucat de vreo 2-3 ori acest sport si ne-am dat seama ca ne place foarte mult si am vrea sa continuam sa ne perfectionam).
    Din cat m-am documentat pana acum am ajuns la concluzia ca cel mai bun material este MDF incepand cu grosime de la 18mm. Iar ca vopsea, una pe baza de apa, mata.

    Intrebarile mele sunt urmatoarele, eventual pentru cei care au facut deja asta:

    Cat a costat tot proiectul?
    Vopseaua se poate aplica cu pensula?
    Ce materiale ati folosit sau ati folosi daca ati confectiona o masa?
    Ce sistem de rabatare ati alege?

    Pentru a face un post constuctiv si care sa ramana ca punct de reper pentru viitor, propun ca toti cei care pomenesc un material, vopsea, unealta, balama, etc... sa posteze si cu link sau poza...asa mi se pare cel mai concludent...nu toti stim sa cautam pe google exact lucrul acela si tindem sa facem confuzii intre materiale.


    eu spre exemplu ma orientam catre:
    - vopsea
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Screen Shot 2018-01-08 at 5.33.35 PM.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	10,9 KB 
ID:	780202
    - lemn
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Screen Shot 2018-01-08 at 5.40.06 PM.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	7,3 KB 
ID:	780203


    Sper ca am pus toate intrebarile necesare si ca vom gasii raspunsuri concludente!

    Multumesc tuturor!


  • #2
    Parerea mea este sa cumperi o masa SH, nu omologata ITTF, nu in stare perfecta, si cu siguranta vei fi mai avantajat in comparatie cu potentialul rezultat al unei constructii home made. Doar un exemplu sa iti dau: Daca cumperi 2 bucati MFD, la pretul din imaginea pe care ai atasat-o (una singura nu iti ajunge), ajungi la pretul de 560 lei, fara transport (in cel mai fericit caz). La care adaugi, vopsea (se da cu pistolul, pentru uniformizare, vopsea alba pentru marcaj), suporti metalici pentru suportul metalic care va sustine masa (sunt destul de scumpi, si banuiesc ca vei vrea sa pui de aluminiu, nu profil L din fier), Picioare din patrat si contravantuiri pentru sistemul de rabatare, balamale si roti, sistem de reglare si centrare pe inaltime la picioarele din spate, pentru o a asigura planeitatea cu podeaua...) Deja am zis destule si inca mai sunt... Iar o masa SH o vei gasi, cu putin noroc, la vreo 700-800 lei... Daca arata chinuit, o mica chituire, apoi un vopsitor indemanatic o poate face ca noua... Eu cred ca nu se merita, doar daca ai placerea sa o faci tu cu mana ta...

    Comentariu


    • #3
      https://www.bauchemie24.de/novatic-s...QaArk9EALw_wcB

      Matte, pigmentierte Spezialfarbe auf Alkydharzbasis. Speziallack in Malerqualit?t f?r Schultafeln, Tischtennisplatten.

      Este singura vopsea pe baza de rasina alchidica speciala pt Mese de tenis si table scolare.,folosite in us casnic.
      Industrial se folosesc vopsele speciale care se usuca numai la anumite radiatii infrarosu si ultraviolet.

      Eu am folosit blaturi originale si am construit cateva rame de model si am iesit cam 30 % mai scump decat achizitionez o masa noua Donic Waldner 25 (cea mai ieftina la achizitie in Germania).Mese hobby doar pt uz casnic cu defecte bineinteles am la mine in depozit vreo 20.Poti sa vii sa iti alegi intre 300 si 500 lei bucata.

      Comentariu


      • #4
        In ce zona locuiti? eu sunt din bucuresti, poate totusi alegem varianta cu cumparat masa SH.

        Va multumesc pentru raspunsul concret si pentru sfaturi.

        Respect!

        Comentariu


        • #5
          Vezi aicihttps://www.tatbiliard.ro/Mese-Tenis...Maris-890.html. Am cumparat una acum 3 luni, este o masadin categoria de pret hobby, dar cu calitati mult peste ceea ce gasesti in general la acest pret, fiind excelenta din toate punctele de vedere, estetic, saritura, stabilitate. Are inclus in pret si un fileu detasabil de tip clips
          Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
          Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

          Comentariu


          • #6
            La multi ani Laky! Nu e chiar pret hobby dar e calitate.
            Sa o stapanesti sanatos!
            Ultima editare de D.D.; 10.ian.2018, 20:32.

            Comentariu


            • #7
              Salut.
              Am vrut sa incerc si eu sa construiesc o masa mai buna decat cele hobby, dar nu cred ca e usor si am renuntat.
              Am luat de la emi una, joola transport, folosita, dar ca noua, si sunt foarte multumit de ea.
              Ideea e ca totusi am optat sa iau una facuta gata...
              Succes!

              Sent using my SM-J510FN
              Lemn: Victas Koki Niwa
              Forehand: Yasaka Rakza X
              Backhand: Yasaka Rakza X

              Comentariu


              • #8
                Eu am cumparat-o la promotie, la 1000 lei, cu transport inclus pana la Miercurea Ciuc! Eu zic ca la ce calitate are, e un pret mai mult decat corect. Ceea ce m-a impresionat la ea e cantul de rigidizare din teava dreptunghiulara de aluminiu, extrem de eficient si de estetic.
                Diferenta fata de Joola Transport consta in grosimea blatului, 18 mm fata de 19 mm la jola, picioarele fiind identice.
                Ultima editare de laky; 11.ian.2018, 10:56.
                Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                Comentariu


                • #9
                  Multumesc pentru raspunsuri, intrebarea este acum, unde gasim si noi o masa de tenis hand ? si cat ar costa cea mai ieftina second hand...trebuie sa mai punem putin in balanta optiunile si costurile....eu ma gandeam ca cu home made sa nu depasim 350-400 de lei...dar mese gata facute nu am vazut sub 500 de lei...si ar fi fost mai frumos sa construim noi o masa

                  Comentariu


                  • #10
                    Eu mi-am construit o astfel de masa, si pot sa spun ca blatul a iesit la nivel de competitie. Trebuie sa mergi la un distribuitor de placi mdf (atentie, nu PAL!), care in general au utilaje cu care iti taie materialul la dimensiunile dorite si iti acopera si cantul placilor cu banda. Poti opta pentru grosimi de 22 sau 25 mm, cantuirea o faci din acelasi material, vopsirea se face in prima faza cu sprit ghit in doua straturi, apoi se vopseste cu vopsea mata cu intaritor, verde sau albastra, tot doua-trei straturi, insa partea asta mai bine las-o pe seama unui vopsitor meserias. Picioarele sunt din lemn, cu sistemul clasic de pliere. Acum 5 ani am scos masa la un buget de vreo 450 lei, in conditiile in care manopera a fost asigurata prin sprijinul dezinteresat al prietenului Levi! Am si o postare pe forum referitor la materiale, tehnologie etc. Vezi aici.
                    Pentru
                    Ultima editare de laky; 15.ian.2018, 11:11.
                    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                    Comentariu


                    • #11
                      http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...ht=vopsea+mata

                      Comentariu

                      Who has read this thread:
                      Procesare...
                      X