Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ma puteti ajuta cu ceva pareri despre lemnul Butterfly Viscaria vreau sa-l cumpar.

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Ma puteti ajuta cu ceva pareri despre lemnul Butterfly Viscaria vreau sa-l cumpar.

    Buna seara! Mi-ar fi de folos cateva pareri in legatura cu achizitia lemnului. Va multumesc anticipat!

  • #2
    Iti recomand sa cumperi unul sh in stare buna, daca nu iti place nu pierzi la revanzare . E unul din cele mai populare lemne nu ar trebui sa fie greu sa gasesti unul sa il probezi
    Lemnul e un clasic . Restul ca merge moale , tare , sunt povesti , fiecare cu stilul sau de joc si preferinte .

    Ca o parere personala, deoarece multi pro joaca cu alc/viscaria multi amatori incearca si ei, poate poate li se potriveste. Pt unii e bun pt altii nu .

    Daca vrei o parere spune cu ce joci acum si ce nu iti place sau ce vrei diferit ...

    Comentariu


    • #3
      Am jucat cu Timo Bol Alc/fete Tibhar evolution Fxp, am vandut paleta zilele astea...

      Comentariu


      • #4
        salut Alin,

        teoretic, cele doua lemne sunt foarte similare, insa dupa cum cred ca stii, fiecare lemn e cu aia ma-sii, sare diferit, are personalitatea lui, asa ca nu poti spune ceva general valabil. trebuie testat lemul X, vazut, ce simt are, daca ti se potriveste. stiu ca e o diferenta la maner intre cele doua, trebuie sa tii cont si de acest lucru, daca-ti place cel de viscaria sau nu. tot teoria spune ca viscaria e ceva mai moale ca lemn, ceva mai mult control, dar cum ziceam tre sa tii cont de mai multe aspecte...cum sare, ce gramaj are, cat e de uscat lemnul ...etc. f important e de ce vrei sa treci la viscaria? vrei mai multa viteza sau mai mult control sau de ce?

        PS: am dat cu vreo 2 viscaria si cu vreo 2 alc-uri, care erau diferite, in primul rand intre ele ...viscaria vs viscaria si alc vs alc.
        PPS: cred ca n-ar strica, daca ai posibilitatea, sa te sfatuiasca cineva care se pricepe si care sa stie daca ti s-ar potrivi un asemenea lemn. de ce zic asta? pentru ca lemnul este f important, iar daca nu e ales cu cap, s-ar putea sa-ti dea tot jocul peste cap si este pacat...alegerea iti apartine!
        Ultima editare de Red1978; 22.mar.2018, 10:47.
        Viscaria
        FH - tenergy 05
        BH - tenergy 05 fx

        Comentariu


        • #5
          Am avut viscaria , personal am pastrat alc ul pt ca imi place manerul st . Diferentele intre alc si viscaria sunt prea mici sa conteze . Nu te astepta sa mearga mult diferit mai ales daca au greutati apropiate .

          Comentariu


          • #6
            multumesc pentru sfat!

            Comentariu


            • #7
              Este costisitor si iti toaca banii insa numai cand pui mana pe lemn poti sa stii daca ti se potriveste sau nu. Viscariiile sunt din aceeasi familie cu Timo Boll Spirit, Zhang Jike alc. Diferentele pot fi mai mari sau mici intre ele. Cateodata doua Viscarii joaca mult mai diferit decat una dintre ele si un Spirit. Sunt multi factori care influenteaza comportamentul lemnului. Oricum te sfatuiesc sa joci cu lemnul pe care il cumperi macar 10-15 ore. Multi cumpara un lemn, joaca cu el jumatate de ora si deja au ajuns la concluzia ca nu e bun dupa cum exista si altii care dau cateva minute cu paleta unui amic de antrenament si se reped sa cumpere acelasi setup. Trebuie ceva timp dat fiecarui lemn. Orice lemn are anumite calitati si se adreseaza unui anumit stil de joc. Numai proband poti vedea daca se potriveste pe stilul de joc si, foarte important, daca iti poate aduce un viitor progres in dezvoltarea loviturilor.
              Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
              FH: Butterfly Dignics 05
              BH: Tibhar Grass D.TecS

              Comentariu


              • #8
                Cam greu sa ai unde sa testezi 10 ore o paleta cu un anumit lemn si cu anumite fete pe care ti le doresti. Intru si eu putin in discutie aici, ca sa nu mai deschid alt topic, fiind legat tot de lemn.
                Am de cativa ani un lemn Donic Classic Senso Carbon V1 cu fete Tibhar Genius. Ca si nivel de joc, sunt sub media jucatorilor amatori de la noi - ma refer la cei care participa la turnee.
                As vrea sa-mi mai fac o paleta si ma gandeam la Donic Ovtcharov True Carbon cu fete Donic Bluestorm Z1. Imi dau seama ca probabilitatea ca din cei care citesc ce scriu sa aibe o astfel de configuratie la paleta, dar totusi intreb daca nu cumva a avut/are cineva o astfel de configuratie la paleta si sa vina cu ceva comentarii.
                Ultima editare de luciantm; 23.mar.2018, 00:12.
                DONIC WALDNER SENSO CARBON V1
                TIBHAR GENIUS
                TIBHAR GENIUS

                Comentariu

                Who has read this thread:
                Procesare...
                X