Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ajutati un incepator cu niste sfaturi pt alegerea paletei

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Ajutati un incepator cu niste sfaturi pt alegerea paletei

    Salutare tuturor,
    Sunt Viorel, din București, 26 de ani. La locul de munca am marele noroc de a avea o sala cu mese de pingpong, asa ca am ocazia sa joc zilnic 1-2 ore. Joc pingpong de vreo 6 luni, si mi-am dat seama ca am ajuns la momentul in care paleta nu ma mai lasa sa avansez. Am jucat toata viata cu palete de maxim 10ron bucata De fapt nici nu stiam ca exista altele mai bune pana de curand cand un coleg mi-a imprumutat pentru un set o paleta pro. Diferenta de calitate e de necrezut.
    Ca stil de joc pe forehand imi place sa dau lovituri topspin si cu reverul de obicei ma apar.
    Am incercat sa citesc forumul de aici dar nu am inteles absolut nimic As dori daca se poate sa ma ajutati cu niste sfaturi:
    1) De unde pot achizitiona o paleta potrivita pentru mine?
    2) De unde stiu ce paleta este potrivita pentru nivelul meu actual?
    3) Cam cat costa o astfel de paleta?
    4) Exista in București cluburi unde ma pot antrena? Cam cat costa pe luna? (cand zic club as vrea cu tot cu antrenor :P )
    5) Aveti vreun link la un site mai bun de unde sa mai pot prinde si eu ceva? (gen teorie de pingpong)
    Multumesc pentru bunavointa,
    Viorel.

  • #2
    Re: Ajutati un incepator cu niste sfaturi pt alegerea paletei

    Bine ai venit pe forum, Viorel.
    La inceput nu se poate vorbi de un "stil de joc". Spun "inceput" deoarece, cu toate ca joci de o viata, acum vei trece intr-o noua dimensiune. Din descrierea sumara, jocul tau pare a fi "allround"si e normal sa fie asa. E bine ca paleta sa te ajute mai mult la executarea loviturilor care sunt preponderente in jocul tau. Astfel ti-am raspuns la intrebarea numarul 2.
    3. O singura fata buna costa cam de 10 ori mai mult decat dadeai pana acum pe o paleta intreaga. O paleta f. buna, noua, costa de la 250-300 Ron in sus. Se poate si sub acest barem, cu compromisurile de rigoare. Depinde de cat esti dispus sa investesti.
    4. Eu recomand profesorul Macarenco Ion (0744528592) sau Durdun George (0766544295).
    5. Teorie gasesti in cartea lui Nicolae Angelescu, "Tenis de masa", iar probleme legate de echipament, antrenamente, etc, pe forumul nostru.
    1."Solutiile" cele mai bune sunt Dl. Gelu (Tibi pe forum) si Dl. Vali (Valigti pe forum) care vand aproape tot ce-ti doresti la preturi f. competitive si sunt plini de profesionalism si solicitudine.
    Lemn- Bty Viscaria
    FH - TENERGY 05
    BH - TENERGY 80

    Comentariu


    • #3
      Re: Ajutati un incepator cu niste sfaturi pt alegerea paletei

      Buna, Viorel. Aici gasesti cateva video-uri de antrenament explicate in detaliu in engleza si demonstrate de Vladimir Samsonov, unul dintre jucatorii de top ai lumii.
      http://www.tt-tipps.de/tischtennis-db/t ... v-vladimir
      sau teorie:
      http://tabletennis.about.com/od/beginne ... _guide.htm
      Daca dai o cautare pe Google cu cuvinte cheie ca: "table tennis training" si mai adaugi si un nume "mare" din acest sport, cum ar fi: Timo Boll, Waldner, Persson, Kreanga, asta ca sa amintesc doar cativa europeni, sigur vei avea de unde alege. Bafta!
      Lemn: Xiom Solo
      FH: Joola Rhyzm-P
      BH: Joola Maxxx-P

      Comentariu

      Who has read this thread:
      Procesare...
      X