Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Parere sursa de iluminat masa de tenis ?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Parere sursa de iluminat masa de tenis ?

    Va salut! De curand mi-am cumparat o masa de tenis pentru acasa si din cand in cand o mai folosesc in garaj insa becul normal de acolo este mult prea slab pentru un iluminat corespunzator.
    Imi puteti oferi niste informatii cu ceva surse de lumina corespunzatoare tenisului de masa si locuri unde pot gasi asa ceva ? Multumesc

  • #2
    https://www.google.ro/search?q=neon+...HMLmiQxsulkMM:

    - - - Actualizat - - -

    https://www.google.ro/search?q=neon+...HMLmiQxsulkMM:

    Comentariu


    • #3
      multumesc! Va referiti la un meon dublu sau din acel panou patrat 2x58w ?

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de brennekke Vezi post
        multumesc! Va referiti la un meon dublu sau din acel panou patrat 2x58w ?
        Neon dublu de 58W cu aprindere electronica si nu cu starter.Se gaseste la Neonlight.Puteti sa dati comanda si va trimite acasa. 73 lei corpul si 12 Lei(6 lei/tub) tuburile Philips.

        Comentariu


        • #5
          Sugestia mea este sa folositi tuburi led corp deschis, amplasate deasupra mesei, cate un corp pe fiecare jumatate a mesei, iar la 1 m in spatele fiecarei jumatati ale mesei sa amplasati inca un corp cu tub led.
          Motivul? tuburile led asigura o luminozitate constanta, atat vara cat si iarna.

          Tuburile neon vor lumina mai puternic vara si mai slab iarna, daca nu reusiti sa asigurati 21-22 grade Celsius in spatiul de joc.
          Crestem CAMPIONI! Antrenam INTELIGENTA! CS VOINTA Cluj

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de Adrian Pascu Vezi post
            Sugestia mea este sa folositi tuburi led corp deschis, amplasate deasupra mesei, cate un corp pe fiecare jumatate a mesei, iar la 1 m in spatele fiecarei jumatati ale mesei sa amplasati inca un corp cu tub led.
            Motivul? tuburile led asigura o luminozitate constanta, atat vara cat si iarna.

            Tuburile neon vor lumina mai puternic vara si mai slab iarna, daca nu reusiti sa asigurati 21-22 grade Celsius in spatiul de joc.
            Este corect ce va sugereaza dl.Pascu.Depinde de bugetul dvs. Parerea mea ca in garaj e ok o investitie de maxim 100 Lei cu transport si 4 tuburi(2 de rezerva).

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de Adrian Pascu Vezi post
              Sugestia mea este sa folositi tuburi led corp deschis, amplasate deasupra mesei, cate un corp pe fiecare jumatate a mesei, iar la 1 m in spatele fiecarei jumatati ale mesei sa amplasati inca un corp cu tub led.
              Motivul? tuburile led asigura o luminozitate constanta, atat vara cat si iarna.

              Tuburile neon vor lumina mai puternic vara si mai slab iarna, daca nu reusiti sa asigurati 21-22 grade Celsius in spatiul de joc.
              - - - Actualizat - - -

              Ma puteti ajuta si cu un link la acele corpuri ? Multumesc!
              am gasit asa ceva pe un site. Ar fi cea potrivit solutie ? https://www.alibaba.com/product-deta...1a872fc7ESJ9Yw
              Ultima editare de brennekke; 26.iun.2018, 09:39.

              Comentariu


              • #8
                Nu va pot ajuta cu link, trebuie sa luati in calcul inaltimea spatiului de joc, limita bugetului care vi l-ati propus si ceea ce gasiti pe piata interna.

                Eu am in sala (55 mp suprafata totala, inaltime maxima 3 m) corpuri simple fara protectie, pe care sunt montate tuburi led iar deasupra mesei cate un bec de 240 wati cu vapori de mercur, rezultand astfel o intensitate luminoasa de aprox. 500 lucsi pe intreaga suprafata a mesei(valoare masurata cu aparat special), in conditiile in care, in Regulamentul de joc al FRTM , sectiunea 3.2.3 Conditii de joc se specifica- "la competitiile internationale intensitatea luminii va fi de 600 lucsi pe intrega suprafata de joc".
                Cam cu atat va pot ajuta.
                Crestem CAMPIONI! Antrenam INTELIGENTA! CS VOINTA Cluj

                Comentariu


                • #9
                  Care sunt dimensiunile garajului? Intreb pentru un prieten ...
                  un singur lemn DEF
                  zeci de fețe diverse

                  Comentariu


                  • #10
                    Garajul nu e foarte mare: 6x3m cu inaltime de 2,5-3m . Insa intentionez sa imi cumpar un robot si probabil vor fi suficiente dimensiunile , insa mai intai trebuie sa rezolv problema cu sursa de lumina.

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de Adrian Pascu Vezi post
                      Nu va pot ajuta cu link, trebuie sa luati in calcul inaltimea spatiului de joc, limita bugetului care vi l-ati propus si ceea ce gasiti pe piata interna.

                      Eu am in sala (55 mp suprafata totala, inaltime maxima 3 m) corpuri simple fara protectie, pe care sunt montate tuburi led iar deasupra mesei cate un bec de 240 wati cu vapori de mercur, rezultand astfel o intensitate luminoasa de aprox. 500 lucsi pe intreaga suprafata a mesei(valoare masurata cu aparat special), in conditiile in care, in Regulamentul de joc al FRTM , sectiunea 3.2.3 Conditii de joc se specifica- "la competitiile internationale intensitatea luminii va fi de 600 lucsi pe intrega suprafata de joc".
                      Cam cu atat va pot ajuta.
                      Am gasit acest corp pe ebay https://www.ebay.de/itm/182438153213?ul_noapp=true , distribuitorul spune ca ar fi perfect pentru o masa de tenis . Ar fi suficient unul singur de 50 sau 80w ? In romania nu prea am gasit sau poate nu stiu eu cum sa caut denumirea . Multumesc anticipat pentru sfaturi !

                      Comentariu


                      • #12
                        Va salut.Daca nu ati rezolvat mergeti in Doraly la firma Spin.O zi buna

                        Comentariu


                        • #13
                          Eu am 2 corpuri cu LED 20 W (1600 lm anunțați pe cutie) de la Lidl (cu senzor de mișcare, lăsat aproape de durata maxima de temporizare - nu se stinge cât mă mișc în zonă, nu clipește, dar nici nu-l uit aprins), montate la aproximativ 2.30m ?nălțime, cam 1.80m între ele; luminozitate la nivelul mesei (măsurată cu telefonul) ar fi undeva la 400-500 lucsi, îmi pare suficientă.
                          Ultima editare de io_bri; 16.ian.2019, 23:03.

                          Comentariu

                          Who has read this thread:
                          Procesare...
                          X