Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

"Zilele Comăneștiului", Comănești - 04.08.2018

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • citat din regulamentul pe anul 2o18:
    (punctat bine, de altfel)

    Postat în original de PRIZA TOK Vezi post
    Cine este pe locul intai la strigarea grupelor inferioare
    FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
    Tel : 0742 257 995

    Comentariu


    • E destul de dificil pentru organizatori sa verifice formularele la atatea grupe. Cand sunt completate iti fug ochii usor. Si eu cred ca Nr. 1 din grupa trebuie sa aiba obligatia sa completeze clasamentul. Problema ca la doua concursuri eu fiind pe pozitia 4 a trebuit sa completez eu foaia deoarece 1,2 si 3 nu stiau cum. Unii pur si simplu nu au mai fost in aceasta situatie si nu stiu cum se face. Poate nu ar strica, ca o sugestie, ca pe formularul grupelor sa fie trecute criteriile de departajare in partea stanga a meciurilor ce trebuie bifate. Este suficient spatiu acolo pentru acest lucru. Nu se consuma alte hartiii si se pot evita situatii neplacute. Desigur greseli tot se vor mai face ca doar suntem oameni, insa poate mai micsoram numarul lor.
      Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
      FH: Butterfly Dignics 05
      BH: Tibhar Grass D.TecS

      Comentariu


      • In caz ca nu stiti,eu am recunoscut ca am mancat bataie si i am zis inclusiv domnului Docan.Ok,n am fost de fata sa trec rezultatul personal,imi asum vina!Eu nu am fost de fata nici cand s au strigat grupele superioare,pentru ca dupa ultimul meci am plecat,din motive personale.Asa cum au stiut toti din subgrupa si inclusiv domnul Docan,mie nu mi a pasat ca ma duc pe locul 2 si nu am vrut sa refac acel set,deci automat victoria a fost a lui.Deci in nici un caz nu "am tacut si am acceptat locul 1".
        Si in grupa superioara m am gandit ca sunt nr.1 din cauza ca au fost grupe de 3,nu de 4.

        Comentariu


        • Postat în original de PRIZA TOK Vezi post
          Cine este pe locul intai la strigarea grupelor inferioare si primeste foaia de concurs,mingea si pixul,tot el are urmatoarele obligatii.
          Sa verifice desfasurarea corecta si fluenta a jocurilor ,sa urmareasca consemnarea corecta a rezultatelor pe foaie,sa intocmeasca la sfarsitul meciurilor CORECT clasamentul grupei respective,apoi sa duca la pupitrul orgnizatorilor foaia de concurs ,pixul si mingea INTREAGA.Se presupune ca fiind locul 1(cap de lista)pe lista de joc,are o experienta mare in intocmirea CORECTA a unui clasament final.In cazul in speta,locului 1 de pe lista de participare ii revine in totalitate vina intocmirii clasamentului grupei din care a facut parte.Simplu si logic.


          In " totalitate" NU! Adică pe "tine" care ai locul 2, sa nu mai spunem ca a castigat grupa, chiar nu ai "responsabilitate" !? E, tocmai d'asta se intampla, pt ca nu ne intereseaza.
          Ultima editare de GeluBv; 08.aug.2018, 11:44.
          Hobby: Motoare si ski !
          http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

          Comentariu


          • "Si in grupa superioara m am gandit ca sunt nr.1 din cauza ca au fost grupe de 3,nu de 4."

            Alexa spune corect aici pentru ca se intampla ca intr-o grupa de trei sa fi pozitia unu de pe locul doi, tocmai din aceasta cauza sunt necesare ceva locuri de pe pozitia 5 cele mai bine clasate, dar Gelu fortezi putin regulamentul si nu inteleg de ce o faci pentru ca dupa cum bine cunoastem si cum a citat din regulament dl Gabi...

            "Cine este pe locul intai la strigarea grupelor inferioare si primeste foaia de concurs,mingea si pixul,tot el are urmatoarele obligatii.
            Sa verifice desfasurarea corecta si fluenta a jocurilor ,sa urmareasca consemnarea corecta a rezultatelor pe foaie,sa intocmeasca la sfarsitul meciurilor CORECT clasamentul grupei respective,apoi sa duca la pupitrul orgnizatorilor foaia de concurs ,pixul si mingea INTREAGA.Se presupune ca fiind locul 1(cap de lista)pe lista de joc,are o experienta mare in intocmirea CORECTA a unui clasament final.In cazul in speta,locului 1 de pe lista de participare ii revine in totalitate vina intocmirii clasamentului grupei din care a facut parte. "

            Este evident ca dupa cum ne-a spus Alexa ea a plecat cu o treaba, se intampla, si pozitia 2 a plecat la fel sa presupunem, dar ultimii care au jucat probabil ei au dus si lista, iar in 99% din cazuri organizatorul se uita cand aduci lista si iti comunica daca ai trecut locurile sau nu tocmai ca el nu are timp sa faca aceasta operatiune si te pune pe tine cel care aduce lista sa o faca.
            Prin urmare cum ai spus trebuie sa vedem copia clasamentului sa ne dumirim. Orcum doua vorbe un ban nu mai face, dar macar pe viitor sa eliminam pe cat posibil astfel de situatii.
            Di pacate Gelu arunci toata vina pe pozitia 2 si e confortabil vad, in logica asta trebuie sa aruncam vina pe intreaga grupa ca n-a fost prezenta pentru ca nu-i asa, nu sunt "responsabili" ca nu stau cand se intocmeste grupa, multi isi stiu locul si nu mai stau, dar din pacate locul 1 trebuie sa faca operatia aceasta, dar cum locul 1 nu a fost prezent situatia grupei a fost completata altcineva.
            Asteptam o copie a grupei sa vedem ce s-a intamplat.

            Comentariu


            • Grupa superioară 7 Avansați

              Postat în original de Cristian Docan Vezi post
              Buna seara,
              Prin prisma rezultatelor obtinute in grupa inferioara si comunicate organizatorului am iesit pe loc 1 si nu 2 asa cum gresit am fost inregistrat. Matematica si regulamentul Amatur sunt clare, ele trebuie doar respectate si aplicate corect. Consider ca astfel as fi avut parte de o alta grupa superioara si de un alt parcurs in turneu.
              Nu este un capat de tara, am ajuns cu prietenii la Comănești si nu la Sighetul Marmatiei.
              Respect totusi pt. intregul nucleu Comănești-Moinesti!


              După cum vedeți foaia cu rezultatele de la gr. 7 a ajuns la Organizatori astfel:
              - rezultatele trecute corect;
              - clasamentul trecut eronat.
              Fără a fi grafolog, dar analiz?nd cifrele 2 și 3 scrisul pare a fi al Dl. Docan. Dar e posibil să mă înșel.
              Responsabilitatea completării clasamentului revine, indiscutabil, șefului de grupă (?n speță Trocan Alexa), care la sf?rșitul jocurilor completează foaia, face clasamentul, recuperează pixul și mingea și le predă la organizator.
              Eu personal, trec rezultatele în fișier, fac clasamentul, după care îl compar cu cel de pe foaie.
              Dacă cele două coincid semnez foaia și o pun deoparte.
              Dacă sunt diferențe fac verificări:
              -am introdus rezultatele corect?
              -am calculat setaverajul corect?
              -eventual, chem șeful de grupă pentru lămuriri.
              La Comănești Silviu, fiind singur la butoane (dar nejucând și cu mine on-line prin team-view-er) n-a avut timp să facă toate aceste verificări.
              A trecut clasamentul scris greșit pe foaie.

              Postat în original de Cristian Istrate Vezi post
              Sa nu se inteleaga gresit il pretuiesc pe dl Trocan si fetita lui dar una e una si alta e alta, vina apartine in totalitate organizatorilor, iar cand Cristian a cerut explicatii i sa comunicat ca ? nu e obligatoriu sa fie asa cum spune el !? Iar remedierea se putea face pe loc in sensul ca fiecare preluau grupa corecta. Cristian inca mai asteapta explicatii de la organizatorichiar dupa 3 zile la aceasta situatie hilara, sau de la supervizorul turneului, nu de alta dar Cristian e fiul Moinestiului si n-as vrea sa i se faca o asa nedreptate,
              Stima !
              Cred că e mult spus "vina aparține în totalitate organizatorilor"!

              La strigarea grupelor superioare Dl. Docan ar fi trebuit să se ducă la masa organizatorilor și să sesizeze eroarea. La sală, nu pe forum după terminarea concursului. NU a fost!

              Am asistat ca spectator la un caz identic. Tot cu Domnul Docan. Ghinionist de serviciu, o fi ajuns domnia sa să parafrazeze un film din anii 70: Toate mi se întâmplă numai mie.

              București. Tunreu B+ WTTD - 2018
              După strigarea grupelor superioare apare la masa organizatorilor Dl. Docan cu ""reclamația" că nu e pe locul 1 în superioară deși a câștigat grupa inferioară.
              Cătălin scoate foaia, se uită pe ea și ?i răspunde că așa a fost completată foaia cu Dl. Docan pe locul 2 și că el nu modifică grupele superioare. Greșeala le aparține jucătorilor.
              Dl. Docan a mulțumit, s-a ?ntors și a plecat să joace grupa superioară de pe locul 2.
              După plecarea acestuia i-am atras atenția lui Cătălin că ar trebui să schimbe locurile și să re-printeze cele 2 grupe superioare. Răspunsul a fost NU. Ei au greșit.
              Totuși, după ce l-am mai rugat o dată a fost de acord și le-a modificat.
              Ce nu-mi explic aici este de ce la București Dl. Docan nu a spus nimic, iar la Comănești a tăcut la sală și a comentat pe forum.

              Oameni buni, dacă sesizați erori de genul acesta mergeți la organizatori cât mai repede, să poată eventual să le corecteze. După concurs degeaba ne plângem pe forum.
              Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

              Comentariu


              • Postat în original de marcelgiosan Vezi post


                După cum vedeți foaia cu rezultatele de la gr. 7 a ajuns la Organizatori astfel:
                - rezultatele trecute corect;
                - clasamentul trecut eronat.
                Fără a fi grafolog, dar analiz?nd cifrele 2 și 3 scrisul pare a fi al Dl. Docan. Dar e posibil să mă înșel.
                Responsabilitatea completării clasamentului revine, indiscutabil, șefului de grupă (?n speță Trocan Alexa), care la sf?rșitul jocurilor completează foaia, face clasamentul, recuperează pixul și mingea și le predă la organizator.
                Eu personal, trec rezultatele în fișier, fac clasamentul, după care îl compar cu cel de pe foaie.
                Dacă cele două coincid semnez foaia și o pun deoparte.
                Dacă sunt diferențe fac verificări:
                -am introdus rezultatele corect?
                -am calculat setaverajul corect?
                -eventual, chem șeful de grupă pentru lămuriri.
                La Comănești Silviu, fiind singur la butoane (dar nejucând și cu mine on-line prin team-view-er) n-a avut timp să facă toate aceste verificări.
                A trecut clasamentul scris greșit pe foaie.



                Cred că e mult spus "vina aparține în totalitate organizatorilor"!

                La strigarea grupelor superioare Dl. Docan ar fi trebuit să se ducă la masa organizatorilor și să sesizeze eroarea. La sală, nu pe forum după terminarea concursului. NU a fost!

                Am asistat ca spectator la un caz identic. Tot cu Domnul Docan. Ghinionist de serviciu, o fi ajuns domnia sa să parafrazeze un film din anii 70: Toate mi se întâmplă numai mie.

                București. Tunreu B+ WTTD - 2018
                După strigarea grupelor superioare apare la masa organizatorilor Dl. Docan cu ""reclamația" că nu e pe locul 1 în superioară deși a câștigat grupa inferioară.
                Cătălin scoate foaia, se uită pe ea și ?i răspunde că așa a fost completată foaia cu Dl. Docan pe locul 2 și că el nu modifică grupele superioare. Greșeala le aparține jucătorilor.
                Dl. Docan a mulțumit, s-a ?ntors și a plecat să joace grupa superioară de pe locul 2.
                După plecarea acestuia i-am atras atenția lui Cătălin că ar trebui să schimbe locurile și să re-printeze cele 2 grupe superioare. Răspunsul a fost NU. Ei au greșit.
                Totuși, după ce l-am mai rugat o dată a fost de acord și le-a modificat.
                Ce nu-mi explic aici este de ce la București Dl. Docan nu a spus nimic, iar la Comănești a tăcut la sală și a comentat pe forum.

                Oameni buni, dacă sesizați erori de genul acesta mergeți la organizatori cât mai repede, să poată eventual să le corecteze. După concurs degeaba ne plângem pe forum.
                Singurul rezultat scris de mine pe foaie este rezultatul de 3-1 cu Trocan Alexa.Pentru o analiza justa a situatiei trebuie stiut faptul ca am semnalat organizatorilor ca apar pe loc 2 in superioare, raspunsul primit fiind ca nu este obligatoriu sa fiu pe 1 in grupa de 3.M-am gandit atunci ca au departajat locurile functie de localitate, dar tot nu avea logica. Concluzia este ca eu acceptand conditiile si evoluind in superioare de 2, am preluat intreaga vina si responsabilitate. M-am nascut in Comănești, organizatorii si oamenii de acolo imi sunt dragi, deci nu am dorit sa creez valuri. Motivul pt. care am comentat pe forum de la București a fost ca atunci am avut acces la un device cu internet, iar motivul pentru care am facut-o a fost acela de a invata fiecare dintre noi, participanti si organizatori deopotriva, pt. mentinerea unui climat sanatos in viitor al acestei frumoase competitii.

                Comentariu


                • Noi tot o să va așteptăm și la Brumărel asa imperfecți sau "pohui" incercand sa fim mai buni, mai rapizi cu elite-ul și pe placul tuturora sau deranjănd pe unii chiar fiul Moinestiului. Nu ne lasăm, ?nvățăm, ne cerem scuze, ne pliem pe noile tendințe, experimentam dacă e cazul, nu suntem nici pe departe cei mai buni dar ne lasam calcati in picioare de dragul Topspinului perfect care ne introduce în s?nge adrenalină. Cioooo

                  Trimis de pe al meu VKY-L29 folosind Tapatalk
                  Blade: Xiom Strato
                  FH: Tenergy 05
                  BH: Tenergy 05

                  Comentariu


                  • Este normal să se vorbească atăt de mult de pe margine in timpul jocului? Intreb si eu , că nu mă pricep. Poate unul dintre cei doi concurenți este deranjat de asta. La pagina 20, unde sunt postate filmulețele, se aude clar cum cineva dădea indicații tot timpul meciului.

                    Comentariu

                    Who has read this thread:
                    Procesare...
                    X