Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Frecventa antrenamente

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Frecventa antrenamente

    Va salut!
    Dupa cum este si titlul, intreb care ar fi frecventa minima pe saptamina a sedintelor de antrenament pentru a putea avea oarecare evolutie in joc. Eu am 46 de ani si ma antrenez de aproape 2 ani, doar odata pe saptamina si mi se pare ca este foarte putin.
    Pe la concursuri sunt ciuca batailor, noroc ca mai sunt si de astia ca mine care ofera puncte celorlalti combatanti. Inafara faptului ca am niste emotii enorme la masa de joc, nu pot executa loviturile invatate la antrenament. Asta mi se intampla si atunci cand joc in spatiul maxim de confort, fara emotii, cu parteneri vechi de sala.
    Ceva pareri?
    Multumesc !

  • #2
    Pentru a intelege ca tenisul de masa este un sport foarte complex si fara antrenamente serioase nu treci niciodata pragul la care esti ,te sfatuiesc urmatoarele
    - in primul rand sa ai un antrenor in sensul cel mai serios
    -antrenamentele pe care o sa le indice acest antrenor sa fie tratate cu cea mai mare seriozitate
    -echipamentul sa fie adaptat jocului tau
    -nr.de antrenamente minime 4
    -pregatirea fizica sa fie una buna spre f.buna
    SPOR LA TREABA
    Blade . PHOTINO
    Fh. Tibhar ev. Mx-p
    Bh.:Tibhar ev. Mx-p MATERIALE TENIS DE MASA EMI.TT

    Comentariu


    • #3
      Frecventa antrenamentelor e o notiune relativa, adica daca ati face 1 singur antrenament pe saptamana cu antrenor ar fi suficient sa remarcati un progres bun intr-o perioada de timp nu foarte indelungata. La polul opus, chiar daca ati face 3-4 antrenamente pe saptamana doar dvs. si colegii de la sala, care daca nu au un nivel ridicat, prea mult nu ati progresa, cel mult ati capata feeling mai bun si ati fi mai constant pe anumite lovituri. Conditia progresului ar fi, daca aveti posibilitatea sa faceti antrenamente de calitate, adica sa "dati la cutie" cu cineva care sa va si corecteze miscarile sau macar sa aveti parteneri de joc/antrenament care sa joace la un nivel bun, de la care sa"furati" cate ceva. Si ar mai fi inca o conditie pentru progres, sa mergeti la multe turnee. Succes!
      Ultima editare de marian oancea; 18.nov.2018, 10:34.
      Nittaku Acoustic
      FH - Xiom Omega V Tour
      BH - Xiom Omega V Tour

      Comentariu


      • #4
        Trebuie mai multa rabdare, siguranta in lovituri vine cu timpul. Nu incercati sa loviti mingea prea puternic o sa pierdeți precizia. Nu uitati de simt daca folositi fete max cresterea va fi mai lentă. Baftă
        Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

        Comentariu


        • #5
          Deciiii , parerea mea este ca trebuie sa va raportati si la timpul disponibil pe care vreti sa-l acordati jocului de tenis de masă , insa ca sa va cresteti un pic valoarea jocului mai adugati cel putin un antrenament , control medical daca este cazul , multa voinata si curaj si sa faceti si ceva vizualizari internationale ... youtube ... spor la antrenamente .

          Comentariu


          • #6
            Va salut!
            Va multumesc pentru amabilitatea de a-mi raspunde!
            Am inceput sa ma antrenez din 2016(am sa incerc sa pun si un filmulet cu ce jucam pe atunci), cu unele pauze, sa spun adunat cred ca am 1 an si jumatate de antrenamente, cu un antrenor bun spre foarte bun, stie sa explice, inteleg ce vrea de la mine, insa corpul nu reuseste sa proceseze intotdeauna totul cum trebuie. Antrenamentul este o singura data pe saptamina si dureaza 2 ore, ce sa zic se simte un progres in jocul meu, insa cei cu care joc la sala nu fac antrenamente si unii din ei au progresat la rindul lor prin mult joc, asteptarea mea era ca daca merg la antrenamente sa pot sa-i ajung din urma.Ceea ce nu inteleg deocamdata este faptul ca nu pot pune in practica ce invat la antrenamente, am senzatia ca nu am timp suficient pentru executarea unui topspin corect si astfel de multe ori misc numai bratul, in loc sa am miscarea completa de rotatie a corpului combinata cu lasarea bratului pe linga corp si apoi expozia in lovitura. Cele mai multe mingi le dau in fileu. Sau de multe ori mingile ies afara, parca ar fi mai scurta masa adversarului.(sa vad daca pot pune niste filmulete cu mine la antrenament si la o sedinta de joc).
            Echipamentul, offf ma doare capul, am cheltuit un hambar de bani pe echipament, din dorinta de a progresa cat mai repede, am inceput cu Xiom allaround si am mers pina la TB ALC cu Tenergy 05 FX. In prezent folosesc un Yasaka Sweden Extra Classic cu Rakza 7 soft. Acest combo il folosesc de aproape 6 luni si ma impac foarte bine cu el.
            Am participat si la cateva turnee, care sunt in jurul locatiei mele, adica Brașov. Cele mai multe fiind chiar in oras, timpul nu-mi permite sa ma deplasez si in alte localitati invecinate plus alte motive si indatoriri familiale. Acest sport imi place de ?mor?, cand merg la sala joc cate 3-4 ore fara sa ma opresc, de cateva ori la inceput mi-a venit si rau de la atat efort.
            Referitor la turnee, ieri am participat la unul B la Brașov(incepatori normal) si am avut niste emotii de parca am jucat pe viata mea, am scapat mingea din mana de 3 ori, tremuram ca si cum as sta in chiloti la -10 grade! Concluzia...am fost ciuca batailor, am fost intr-o grupa de 6 si am avut 5 infrangeri. cand stateam pe margine si ma uitam la cei din grupa aveam senzatia ca nic n-am ce face cu respectivii, ?i voi bate sigur, dar nu a fost asa. Mi-am luat o spinare de bataie.
            Azi de dimineta am fost la sala si am jucat cu baietii cu care joc deobicei si mi-am luat iar bataie de la unul care il invingeam fara probleme. Nu pot sa nu pun la suflet si infrangerile astea, ca imi doresc poate prea mult sa pot practica acest sport la un nivel mediu, nu poate fi vorba de nivel ridicat ca nu ma mai ajuta varsta, aici ma refer la Open sau Elite.
            ?mi doresc foarte mult sa am un rezultat pozitiv la un turneu, sa ma uit si eu din cand in cand la o diploma si la o cupa mica, fie ea si de plastic sau din ce o fi, dar ala ar fi un rezulat al muncii, un raspuns al efortului si in primul rând o satisfactie a unui hobby.
            Eu ma gandeam daca m-ar ajuta macar 2 antrenamente pe saptam?na plus 2 zile de joc la sala cu baietii.
            Va multumesc inca odata pentru raspunsuri!
            EU SUNT CEL CU TRICOU ALB SI ASA AM INCEPUT!


            - - - Actualizat - - -


            Filmarea este de azi, sunt cu tricou albastru

            - - - Actualizat - - -

            Unul din antrenamente

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de flobv Vezi post
              Eu ma gandeam daca m-ar ajuta macar 2 antrenamente pe saptam?na plus 2 zile de joc la sala cu baietii.
              Cu siguranță vă ajută cel puțin 2 antrenamente pe săptăm?nă plus 2 zile de joc la sală cu băieții. Referitor la faptul că s-a întâmplat să pierdeți la un băiat la care erați obișnuit să câștigați fără probleme, poate ați avut o zi în care nu ați fost în formă. Toți avem zile mai bune și zile mai puțin bune. Vă doresc spor la antrenamente, să progresați în ritmul dorit și să ajungeți să vă bucurați deplin de cât mai multe diplome, cupe și medalii.

              Comentariu


              • #8
                O condiție obligatorie pe care s-o respectați întotdeauna este de a vă antrena,ulterior de a juca cu un jucător mai bun decât dvs.Nu aveți cum evolua în tenis cu valori apropiate de dvs. în BRAȘOV sunt jucători mai buni decât dvs,problema este ca și ei sa dorească sa joace cu Maria dvs.Succes pe viitor. Apoi ar mai fii și jocul împotriva unui jucător cu materiale,gen POPA MIRCEA,PITIC OVIDIU,CEAUSESCU (zis și buldozerul )etc.
                Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
                Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

                Comentariu


                • #9
                  Salve. In primul rand este evident progresul de la primul videoclip la cel de al doilea. Inainte de toate trebuie sa ai rabadare, uneori progresul este mai lent decat te-ai astepta. Plus ca, doar cu un antrenament pe saptamana nici nu are cum sa fie prea rapid. Aici intervine si urmatoarea chestiune: antrenamentele au rolul de a-ti forma miscarile corecte si ulterior automatismele corecte. fiind rare, intre antrenamente din dorinta de a castiga meciurle cu prietenii tai, revii la vechile obiceiuri pacatoase (miscari gresite dar care, aparent paradoxal, sunt mai eficiente pentru tine in meci). Din acest motiv, ar fi de dorit sa joci mai putin cu prietenii si sa te antrenezi mai mult; cum faci tu, acele automatisme corecte decare vorbeam mai sus vor aparea mult mai greu si mult mai tarziu.... Sau jucand cu prietenii sa nu mai urmaresti sa ii bati. Stabileste-ti o tema si exerseaz=0. de exemplu: azi vreau la mingile lungi pe rever sa dau numai topspin in ele, nu sa fac push. probabil ca o sa pierzi majoritatea punctellor, dar in timp, vei scapa de tendinta de a da push "de siguranta" atunci cand in mod normal ar trebui sa ataci mingea. PS. nici eu nu sunt prea priceput, dar problema ta am avut=o si eu si iti spun din experienta ca fara ofrecventa mai ridicata a antrenamentelor vei scapa greu de vechile apucaturi ...:_) PS 2. si eu am tot 46 de ani. Mai trebuie tinut cont si de ... etate....) Deci, rabdare si perseverenta.. Succes noua! )
                  Ultima editare de bobocviorel; 20.nov.2018, 12:23.

                  Comentariu


                  • #10
                    Va salut!
                    Si va multumesc pentru sfaturi. într-adevar constructia mea ca fire are o problema, fiind foarte nerabdator in tot ceea ce fac si de multe ori am avut rezultate mai putin asteptate din cauza acestei stari de nerabdare. Din aceasta cauza am si aruncat multi bani pe echipament care nu m-a ajutat, ba dimpotriva mai mult m-a incurcat.
                    Viorel ai mare dreptate, sa stii ca nu m-am gandit la spusele tale dar tind sa-ti dau dreptate, pentru ca nu demult timp mi-a aparut o miscare total gresita care imi arunca mingea numai in fileu desi stiu ca acolo trebuia sa lovesc topspin. Lovesc mingea mai mult plat si cu m?na prin fata corpului, miscare total gresita dar care mi-am format-o din dorinta de a schimba directia mingii in coltul opus adversarului. Aceasta miscare a observat-o si antrenorul si nu-si da seama de unde am capatat-o , dar iata ca jucand mai mult decat antrenamente atunci se formeaza cum ai spus tu fel de fel de lovituri total gresite si ineficiente, in cazul meu, si pe deasupra foarte greu de corectat mai apoi.
                    Am sa vorbesc cu antrenorul sa vad daca ajung la o intelegere, pentru ca este foarte, foarte ocupat. La noi in Brașov nu prea ai multe optiuni de antrenamente asa ca trebuie sa vad cum reusesc sa mai obtin ,macar o sedinta de antrenamente si sa mai am inca 2 sedinte de meciuri cu baietii.
                    Multumesc de raspunsuri!

                    Comentariu


                    • #11
                      “Am ratat mai mult de 9000 de coșuri de-a lungul carierei mele. Am pierdut aproximativ 300 de meciuri. în 26 dintre ele, eu eram cel în care se încredea toată lumea să facă mutarea decisivă și am ratat. Am ratat din nou, din nou și din nou. Și așa se explică de ce am reușit.”

                      Michael Jordan
                      Mi-am propus sa traiesc vesnic. Deocamdata sunt in grafic..

                      Comentariu


                      • #12
                        Si eu am dat o caruta de bani pe echipament (si nu regret deloc pentru ca am invatat de la fiecare lemn si fata ceva). Imi pare doar rau ca nu am cumparat un robot inca de cand am inceput acum 3 ani sa ma preocup intensiv de acest sport. Am robot de 3 luni si simt cum de la zi la zi progresez. Sfatul meu: cumpara un robot pentru ca se merita. Doua sedinte de 2 ore pe saptamana cu robotul fac adevarate minuni. Am incercat antrenamente si cu parteneri dar nu este acelasi lucru. Oricat s-ar stradui nu pot avea aceeasi consistenta ca un robot. Automatizarea loviturii nu poate veni daca iti vin mingile diferit pentru ca nu ai certitudinea ca ai gresit lovitura datorita tie sau datorita partenerului care ti-a dat mai putin sau mai mult spin decat ai cerut sa-ti dea. Ai optiunea sa te filmezi si singur si sa-ti dai seama ce gresesti. Exista multe tuturiale pe net despre cum se executa toate loviturile din tenisul de masa. Poti sa-ti dai seama cat de cat daca faci greseli flagrante.

                        Chiar daca nu-ti iei robot te sfatuiesc ca sa ai minim 2 sedinte de antrenament pe saptamana si foarte important in cele 2 sesiuni sa nu te apuci si sa faci 10 chestii, ci sa iti alegi 1-2 lovituri pe care sa le lucrezi.
                        Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
                        FH: Butterfly Dignics 05
                        BH: Tibhar Grass D.TecS

                        Comentariu


                        • #13
                          Salut!
                          Cred ca robotul ajuta foarte mult însă eu locuiesc deocamdata la bloc si nu am spatiu. Am cochetat cu aceasta idee, chiar pe la inceputuri imi facusem la sala abonament la robot, dar te scotea la biscuiti uscati. Era foarte scump acel robot si din acea cauza am renuntat, daca mai tin minte 15 lei/30 min. Oricum dupa 30 de minute de topspin eram sub masa.
                          In legatura cu antrenamentele eu as fi dornic sa pot merge macar de 2 ori/saptamina insa nu depinde numai de mine, sa aiba antrenorul loc. Apropos de antrenamente, pun o intrebare care este pur orientativa, cam ce preturi se practica in zonele dvs? Eu de exemplu platesc 50 lei/sedinta de 2 ore.
                          Multumesc frumos!

                          Comentariu


                          • #14
                            15 lei, 30 minute ? hoție la drumul mare, adică pe un robot plătești mai mult decât la un antrenor sau la pachet cu robotul stătea lângă tine și antrenorul ? dacă da, atunci e ok.

                            De curând mi-am achiziționat și eu un robot și sunt fff incantat de achiziție, își merita fiecare leuț, pe lângă faptul ca îmi definitivează mișcările, îmi diversifica tehnica, etc, m-a mai ajutat sa-mi dau seama de diferența intre echipamente (setup-uri) și sa nu mai pun botu' la ce se vehiculează pe media și așa să rămân cu banii in buzunar.

                            Pe timpuri când locuiam la bloc, ne-am str?ns câțiva vecini, am pus banu' și am achiziționat o masa de tenis pe care am instalat-o in subsolul blocului, poate poți face și tu asta, sau achiziționează un robot mai ieftin gen JOOLA BUDDY PRO și ia-l cu tine la sala, in doua ore scoate untul din tine.
                            Sanwei F3 PRO--------------.----.-----.------------------XVT Black Knight 7
                            LOKI T3 High Speed Carbo ---.----Backup---------Palio AK47 RED
                            LOKI T3 High Speed Carbo-------------.--------------Palio AK47 BLUE

                            Comentariu


                            • #15
                              Ala era pretul, fara antrenor, ce-i drept era un robot profi de la Butterfly dar nici asa, drept pentru care a si disparut din sala, pentru ca nu-l folosea nimeni.
                              ?n ce priveste achizitia unei mese si a unui robot poate o voi face in vreo 2 ani, sper sa ma pot muta si eu la curte!

                              Comentariu


                              • #16
                                Lucrurile sunt mai complicate. Antrenamentul este foarte important, dar nu e totul. Vârsta de 46 de ani pentru un amator, nu e mare. Eu am început să particip la turnee în 2011, la 55 de ani. între timp am participat la 239 de turnee. Importantă e plăcerea de a juca. Cu timpul vine și experiența care se materializează ?n: stăpânirea emoției, dezvoltarea unor strategii de joc (foarte importantă este multitudinea de tipuri de serve executate bine și aplicarea lor în anumite momente ale setului) și multe alte *șmecherii*, dar fără a afecta respectul pentru adversar. Primul lucru ce trebuie să știe un sportiv este să știe să piardă. Numai după aceea va fi în stare să câștige meciuri și respectul adversarilor.
                                ?n concluzie, după ce am văzut și filmulețele, aveți toate datele ca nu după mult timp să practicați acest sport la un nivel care să vă aducă satisfacții. Succes!
                                Blade: VICTAS - Koji Matsushita DEF
                                FH: Butterfly - Dignics 80
                                BH: Sauer & Troger - Hellfire-X, OX

                                Comentariu


                                • #17
                                  Multumesc mult d-le Mihai !
                                  Firea mea este putin mai vulcanica,poate ca atunci cand ar trebui sa pun mingea pe masa, eu tocmai atunci atac si bineinteles mingea se opreste ori in fileu ,ori se duce afara!
                                  Apoi cea mai mare realizare a unui tenismen (de masa) este sa se poata relaxa la masa de joc,sa nu fie încordat. Dupa aproape 2 ani de meciuri cu baietii, pe la turnee, pe la sala, antrenamente, acum abia am inteles ca paleta trebuie abia sa o simti ca o ai in m?na, adica niciodata sa nu strângi paleta, pentru ca automat ti se blocheaza si incheietura m?inii. Antrenorul meu m-a tras de urechi zilele trecute, aducandu-mi aminte ca de când imi tot spune acest lucru! Eiii, eu abia acum am percutat, dupa aproape 2 ani de zile si cât de mult conteaza!
                                  Sper sa pot performa si sa ajung sa joc si eu o finala !

                                  Comentariu

                                  Who has read this thread:
                                  Procesare...
                                  X