Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Tehnica aplicata împotriva unui jucător cu priza toc

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Tehnica aplicata împotriva unui jucător cu priza toc

    Salut,
    Am dat de un jucător care folosește paleta cu priza toc, pur și simplu îmi scoate orice lovitură, oriunde as poziționa mingea și oricât efect ar avea ea, pe lângă asta nu se mișcă prea mult pe lângă masă, priza toc oferindu-i posibilitatea sa returneze mingea fără un efort fizic mare / mișcări de picioare.
    Pur și simplu nu știu ce tactică să folosesc cu acest jucător, la e predomina jocul de "țăcăneală" cu efect backspin, pana ma scoate din sărite și atac.
    întrebarea mea este; exista vreun punct slab la jucătorii care tin paleta cu priza toc, adică ceva care sa-i incomodeze / limiteze prinderea toc a paletei ?
    Sanwei F3 PRO--------------.----.-----.------------------XVT Black Knight 7
    LOKI T3 High Speed Carbo ---.----Backup---------Palio AK47 RED
    LOKI T3 High Speed Carbo-------------.--------------Palio AK47 BLUE

  • #2
    Jocul de tacaneala nu e o tactica potrivita. Ataca, predominant in BH sa vezi ce usor e... (important e sa ataci!)

    Comentariu


    • #3
      Am găsit acest videoclip, se potrivește la fix.
      Jucătorul mai durduliu folosește priza toc și se mișcă foarte putin, cu toate astea câștigă punct după punct.

      Sanwei F3 PRO--------------.----.-----.------------------XVT Black Knight 7
      LOKI T3 High Speed Carbo ---.----Backup---------Palio AK47 RED
      LOKI T3 High Speed Carbo-------------.--------------Palio AK47 BLUE

      Comentariu


      • #4
        Jucatorul "durduliu" are iarba sau un medium pips pe FH (fata neagra), nu are 2 fete soft. La serviciu serveste cu rosia, apoi intoarce paleta. Nu cred ca se aplica in cazul tau, sau daca e valabil, nu ar trebui sa e deranjeze mult. Topspin in Bh, in "burta", apoi cauti sa deschizi unghiul cat mai mult in FH... Aceasta este tactica pe care o aplic eu (nu neaparat cea mai potrivita, dar pt mine da roade). Important este sa ataci tu, nu sa faci "tzaca". Acum... mai tine si de nivelul de joc al fiecaruia si tehnica...

        Comentariu


        • #5
          Exista cam doua feluri de jucatori cu priza toc :

          - cei fara rever, care in general ard tot ce pot cu forehand si taie/blocheaza cu reverul, cu aceeasi fata cu care joaca pe forehand
          - cei cu rever, care joaca cam ca cei cu priza normala, adica lovesc frecvent cu ambele fete si folosesc si topspinul de rever.

          I-as numi, generic, cei care joaca ca Ma Lin si ca Wang Hao.

          Cel cu care joci probabil face parte din prima categorie, un fel de Ma Lin dupa o saptamana in Vaslui Slabiciunea lui este reverul, oricat le-ar scoate si taia il agaseaza daca il inghesui in zona aia, incearca cu mingi mai usoare pe rever, si creste intensitatea, nu iti epuiza energia pe un atac decisiv pe rever din prima fiindca iti pune o contra de nu o vezi, fiindca probabil se hraneste din forta loviturilor tale ca un parazit

          Incearca sa duci jocul spre stilul tau, da-i serve usoare cu topspin, atacuri usoare cu topspin, astfel incat sa nu le taie din prima si prea incisiv

          Comentariu

          Who has read this thread:
          Procesare...
          X