Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Tenergy 05 uzură

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Tenergy 05 uzură

    Buna seara!

    As avea o intrebare legată de uzura fețelor Tenergy 05.Am achizitionat la inceputul lunii Ianuarie un lemn buttefly Timo Boll ALC cu fețe tenergy 05. Sunt foarte mulțumit deocamdată, dar avand in vedere ca joc tenis de 3 /4 ori pe saptamana minim 2 ore,m-ar interesa uzura fețelor, adică când incep să isi piarda proprietățile.... Deocamdata atât am observat ca pe fata de forehand exact in mijloc s-a decolorat puțin fața si parcă dupa 15 seturi isi pierde puțin din spin si dupa refreshing isi revine. Jocul meu este ofensiv. Am auzit ca la un joc intens de 3 ori /sapt in max 6 luni ar trebui sa schimb fețele! Astept răspunsuri relevante de la utilizatori de Tenergy 05. Vă mulțumesc frumos. Cu stima.
    Ultima editare de Eslex; 28.feb.2019, 23:02.

  • #2
    Depinde de mai multi factori:umiditatea din sala,praful ,forta de lovire,transpiratia de pe mana,felul cum sunt pastrate fetele,daca sunt curatate cu solutie de curatat!daca jucati de 4 ori pe saptamana in mod normal le puteti schimba o data la 3-4 luni!

    Trimis de pe al meu SM-J600FN folosind Tapatalk
    tb alc t05/t05 fx

    Comentariu


    • #3
      Sunt sigur ca sunt mulți factori exteriori care influențeaza, praful ii minim, paleta este curatata dupa fiecare joc si sunt păstrate corect cu folie la caldura, loviturile sunt destul de puternice. Mulțumesc de raspuns.

      Comentariu


      • #4
        Multe lucruri duc la deterioararea fetelor, oricum dupa 6 luni de joc isi pierde mult din calitatea topsheetul, trebuie sa le lipesti mai des pentru ca nici buretele nu-si mai face treaba.
        blade :TB ALC
        fh : joola rhyzm-P, 2.0
        bh : andro rasant grip, 2.0

        Comentariu


        • #5
          Sa înțelegem ca cele care se vând SH după "2 luni" de utilizare in realitate peste 1 an sau a 3-a mana, nu merita nici 10 lei ?
          Sanwei F3 PRO--------------.----.-----.------------------XVT Black Knight 7
          LOKI T3 High Speed Carbo ---.----Backup---------Palio AK47 RED
          LOKI T3 High Speed Carbo-------------.--------------Palio AK47 BLUE

          Comentariu


          • #6
            Joc cu Tenergy 05 de aproape 2 ani. Inainte cred ca am probat peste 20 de tipuri de fete soft (unele noi, altele Sh). De departe 05 mi se par cele mai durabile. O tenergy noua jucata de 3-4 ori pe saptamana arata dupa 2 chiar 3 saptamani impecabil, cu altele am patit ca dupa 2 saptamani sa arate ca o Tenergy 05 dupa 2 luni. Nu degeaba Butterfly pastreaza pretul foarte mare la 05 si majoritatea jucatorilor folosesc aceasta fata (vazusem o statistica in care 05 avea cam 30 la suta si gama Tenergy se apropia la 50% din preferintele jucatorilor). Pierderea in performanta este foarte lenta fata de alte fete care merg bine si foarte bine timp de 2 luni dupa care esti fortat sa le schimbi pentru ca nu se apropie deloc fata de performanta initiala, spre deosebire de un Tenergy 05 care chiar si dupa 6 luni ar avea performanta superioara acestora. Unii probabil nu ar fi de acord cu cele spuse mai sus. Personal imi doresc sa apara o alternativa la 05 ca sa oblige Butterfly sa-i scada pretul; deocamdata nu a aparut.
            Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
            FH: Butterfly Dignics 05
            BH: Tibhar Grass D.TecS

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de Eslex Vezi post
              Buna seara!


              As avea o intrebare legată de uzura fețelor Tenergy 05.Am achizitionat la inceputul lunii Ianuarie un lemn buttefly Timo Boll ALC cu fețe tenergy 05. Sunt foarte mulțumit deocamdată, dar avand in vedere ca joc tenis de 3 /4 ori pe saptamana minim 2 ore,m-ar interesa uzura fețelor, adică când incep să isi piarda proprietățile.... Deocamdata atât am observat ca pe fata de forehand exact in mijloc s-a decolorat puțin fața si parcă dupa 15 seturi isi pierde puțin din spin si dupa refreshing isi revine. Jocul meu este ofensiv. Am auzit ca la un joc intens de 3 ori /sapt in max 6 luni ar trebui sa schimb fețele! Astept răspunsuri relevante de la utilizatori de Tenergy 05. Vă mulțumesc frumos. Cu stima.
              salut!

              vei observa/simti o uzura deranjanta cand mingea o sa-ti patineze pe topsheet. acel "CAND", cum s-a spus anterior, depinde de multi factori, externi cat si umani. nu exista ceva general valabil. fiecare isi pastreaza diferit fetele, de aceea si "viata" lor difera. PS: ti-as recomanda sa nu-ti stergi fetele cu solutie "dedicata"...foloseste apa, ca este sfanta!
              Viscaria
              FH - tenergy 05
              BH - tenergy 05 fx

              Comentariu


              • #8
                Mulțumesc mult de răspunsuri acum stiu la ce sa fiu atent!

                - - - Actualizat - - -

                Folosesc solutia de curățat de la la butterfly si spin refreshul tot de la ei!

                Comentariu


                • #9
                  Folosesc niste fete haifu whale de vreun an jumate
                  2 ore jumate, de doua ori saptamanal
                  la fel de bune ca in prima zi
                  un singur lemn DEF
                  zeci de fețe diverse

                  Comentariu


                  • #10
                    La ce le folosești ?
                    T05-ALC-T05
                    Adrian Gorum

                    Comentariu


                    • #11
                      Nu ii vad relavanta!discutia era despre tenergy .....

                      Trimis de pe al meu SM-J600FN folosind Tapatalk
                      tb alc t05/t05 fx

                      Comentariu


                      • #12
                        Probabil drept suport pentru paharul cu bere ...... iar pentru menținerea elasticității ...... paharul se va goli de cel puțin 12 ori pe oră .......
                        Blade: VICTAS - Koji Matsushita DEF
                        FH: Butterfly - Dignics 80
                        BH: Sauer & Troger - Hellfire-X, OX

                        Comentariu


                        • #13
                          mergeti cu valul, si dati hartia de 500 o data la trei luni.

                          hai ...
                          un singur lemn DEF
                          zeci de fețe diverse

                          Comentariu


                          • #14
                            Lucrurile sunt f simple...Domnul care deschis topicul l-a deschis pt a fi ajutat...

                            Trimis de pe al meu SM-J600FN folosind Tapatalk
                            tb alc t05/t05 fx

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de Eslex Vezi post
                              adică când incep să isi piarda proprietățile....
                              Poate Mama Omida știe .....
                              Blade: VICTAS - Koji Matsushita DEF
                              FH: Butterfly - Dignics 80
                              BH: Sauer & Troger - Hellfire-X, OX

                              Comentariu


                              • #16
                                Postat în original de Red1978 Vezi post
                                salut!

                                vei observa/simti o uzura deranjanta cand mingea o sa-ti patineze pe topsheet. acel "CAND", cum s-a spus anterior, depinde de multi factori, externi cat si umani. nu exista ceva general valabil. fiecare isi pastreaza diferit fetele, de aceea si "viata" lor difera. PS: ti-as recomanda sa nu-ti stergi fetele cu solutie "dedicata"...foloseste apa, ca este sfanta!
                                Pai nu prea văd cum ?apa sfințită? poate dizolva urmele de transpiratie și grasime de pe fată! Orice s-ar spune, doar cu soluțiile ?dedicate? se poate asigura curățenia perfectă a feței.
                                Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                Comentariu


                                • #17
                                  Postat în original de laky Vezi post
                                  Pai nu prea văd cum ?apa sfințită? poate dizolva urmele de transpiratie și grasime de pe fată! Orice s-ar spune, doar cu soluțiile ?dedicate? se poate asigura curățenia perfectă a feței.
                                  va salut,

                                  parerile sunt impartite. folosesc apa in urma recomandarilor pe care le-am primit, atat de la jucatori amatori, cat mai ales de la fosti jucatori profesionisti. inclusiv pe anumite forumuri externe se recomanda folosirea apei ca fiind cea mai friendly pentru prelungirea vietii topsheet-ului. ba mai mult, sunt pareri care sustin explicit ca "solutiile dedicate" strica topsheet-ul.
                                  PS: pe de alta parte, sunt sigur ca asta e un subiect interminabil...sunt si vor fi mereu pareri pro si contra atat pentru utilizarea "solutiilor dedicate" cat si pentru "apa", asa ca fiecare procedeaza cum considera...
                                  Viscaria
                                  FH - tenergy 05
                                  BH - tenergy 05 fx

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Am vazut in multe cazuri ,chiar si la jucatori profesionisti ca "aburesc,sufla"pe fetele paletei ,apoi sterg "abureala" rezultata cu podul palmei.Inseamna ca stiu ei ceva ,pozitiv in acest sens."Aburul"prin suflare este tot un fel de "apa personalizata".
                                    Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
                                    Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Postat în original de PRIZA TOK Vezi post
                                      "Aburul"prin suflare este tot un fel de "apa personalizata".
                                      O cantitate decenta de alcool in abur este benefica
                                      TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Postat în original de PRIZA TOK Vezi post
                                        Am vazut in multe cazuri ,chiar si la jucatori profesionisti ca "aburesc,sufla"pe fetele paletei ,apoi sterg "abureala" rezultata cu podul palmei.Inseamna ca stiu ei ceva ,pozitiv in acest sens."Aburul"prin suflare este tot un fel de "apa personalizata".
                                        Jucătorii pro nu au nevoie de operațiuni de întreținere a fetei (ei schimba fetele foarte des, materialele le primesc de la club, nu dau 2 bani pe întreținerea fetelor și păstrarea lor o perioada cât mai îndelungata, deoarece durata de viata a fetelor lor este undeva la 1-2 luni (cel mult, cred ca sunt optimist)... iar aceasta se tocește de la joc, nu din cauze ce ni se pot imputa noua, jucătorilor amatori (praf, condens, transpirație, grăsimi, etc). "Aburitul" paletei este doar pentru a curata fata respectiva, pe moment, în timpul jocului, deoarece ei nu folosesc bureței, soluții sau alte chestii (și nu au voie sa folosească nimic în timpul undei partide oficiale)...

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Postat în original de Claudiu84 Vezi post
                                          Jucătorii pro nu au nevoie de operațiuni de întreținere a fetei (ei schimba fetele foarte des, materialele le primesc de la club, nu dau 2 bani pe întreținerea fetelor și păstrarea lor o perioada cât mai îndelungata, deoar
                                          ece durata de viata a fetelor lor este undeva la 1-2 luni (cel mult, cred ca sunt optimist)... iar aceasta se tocește de la joc, nu din cauze ce ni se pot imputa noua, jucătorilor amatori (praf, condens, transpirație, grăsimi, etc). "Aburitul" paletei este doar pentru a curata fata respectiva, pe moment, în timpul jocului, deoarece ei nu folosesc bureței, soluții sau alte chestii (și nu au voie sa folosească nimic în timpul undei partide oficiale)...
                                          o luna, doua de utilizare zilnica e mult la nivel profesionist!
                                          intr-un interviu pe care l-a dat celor de la stiga, Xu Xin spune ca isi schimba fetele la fiecare 7-8 zile.
                                          PS: cred (asa mi se pare logic) ca jucatoriii pro sunt direct interesati sa-si intretina fetele ptr ca de calitatea acestora depinde calitatea jocului lor. una e sa zici ca nu-i intereseaza frecventa cu care isi schimba cauciucurile, fiindca au de unde, si alta e sa zici ca nu dau 2 bani daca joaca cu ciurucuri sau cu fete ingrijite...
                                          Ultima editare de Red1978; 12.mar.2019, 13:07.
                                          Viscaria
                                          FH - tenergy 05
                                          BH - tenergy 05 fx

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Xu Xin foloseste fete chinezesti. Ele sunt foarte lipicioase cand le scoti din tipla,insa in maxim doua saptamani nu mai sunt la fel de lipicioase,probabil de asta le si schimba atat de des.

                                            Cat priveste curatarea paletei pot emite urmatoarele judecati. Am schimbat pana acum 3 Tenergy 05 noi. Prima a fost curatata doar cu apa, a doua si cu apa si cu solutie de curatat (nu dau numele solutiei, dar nu este un no name), iar a treia doar cu solutie de curatat. Concluzia: spinul s-a mentinut mult mai bine cu primele doua decat cu fata actuala pe care trebuie sa o sterg intre meciuri ca sa poata avea performanta buna. Cred ca cea mai buna e o solutie de compromis. In general sa se curete cu apa, iar o data pe saptamana sa se curete si cu solutie profesionala deoarece solutia reuseste sa elimine unele impuritati pe care apa nu reuseste (depinde desigur de mediul de joc si numarul de ore jucate).
                                            Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
                                            FH: Butterfly Dignics 05
                                            BH: Tibhar Grass D.TecS

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Postat în original de Red1978 Vezi post
                                              PS: cred (asa mi se pare logic) ca jucatoriii pro sunt direct interesati sa-si intretina fetele ptr ca de calitatea acestora depinde calitatea jocului lor. una e sa zici ca nu-i intereseaza frecventa cu care isi schimba cauciucurile, fiindca au de unde, si alta e sa zici ca nu dau 2 bani daca joaca cu ciurucuri sau cu fete ingrijite...
                                              1. Jucatorii pro chiar nu dau 2 bani pe intretinerea fetelor, (poate decat un sters cu palma dupa meci) avand in vedere frecventa cu care le schimba.... (daca schimba la luna, o fata nu se poate deteriora decat mecanic, in urma loviturilor sau frecventei cu care a fost jucata, deci nu putem vorbi de intretinerea fetei, in sensul in care a fost initiat acest topic.)
                                              2. Inainte de fiecare meci in etapa de divizie, liga, turneu, etc.. cu siguranta ca Timo Boll isi schimba fetele, fara a sta sa le stearga si sa dea f?s f?s cu spray-ul si buretelul...
                                              3. Cum ar putea sa joace cu ciurucuri, avand in vedere faptul ca primesc fete de schimb de la club?

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Nu inteleg de ce va intereseaza felul de intretinere si schimbare a fetelor profesionistilor atat timp cat nu solicitati fetele in egala masura cu a lor,de ce atatea comparatii intre cum fac ei si cum facem noi.Interesant este sa gasim solutii pentru imbunatatirea metodelor de pastrare a fetelor supuse la conditii de amator si nu de profesionist.
                                                Eu decit timp sunt in bransa am vazut la jucatorii sponsorizati doar fete Select Pro care nu sunt spre comercializare,au si aceea stampila pe spate pe care scrie Not for sale. Si cam pe cati cunosc eu si ii sponsorizez primesc fete in functie de cerinte intre 20 si 40 perechi pe an competitional.
                                                La toate testarile pe care le-am facut eu cu fete Select Pro doar jucatorii de top au fost incantati de ele .

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Postat în original de Zosim1 Vezi post
                                                  Nu inteleg de ce va intereseaza felul de intretinere si schimbare a fetelor profesionistilor atat timp cat nu solicitati fetele in egala masura cu a lor,de ce atatea comparatii intre cum fac ei si cum facem noi.Interesant este sa gasim solutii pentru imbunatatirea metodelor de

                                                  pastrare a fetelor supuse la conditii de amator si nu de profesionist.
                                                  Eu decit timp sunt in bransa am vazut la jucatorii sponsorizati doar fete Select Pro care nu sunt spre comercializare,au si aceea stampila pe spate pe care scrie Not for sale. Si cam pe cati cunosc eu si ii sponsorizez primesc fete in functie de cerinte intre 20 si 40 perechi pe an competitional.
                                                  La toate testarile pe care le-am facut eu cu fete Select Pro doar jucatorii de top au fost incantati de ele .
                                                  so, folositi apa sau solutie speciala ptr curatarea fetelor?
                                                  Viscaria
                                                  FH - tenergy 05
                                                  BH - tenergy 05 fx

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X