Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Comparatie XIOM STRATO vs AXELO vs BTY SCHLAGER CARBON

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #51
    Re: Comparatie XIOM STRATO vs AXELO vs BTY SCHLAGER CARBON

    Bun? ziua tuturor!
    Este prima mea postare pe forum ?i, cu toate că întrebarea din deschiderea subiectului a fost pus? în urm? cu ceva timp, a? vrea să fac un comentariu despre Xiom Strato, lemn pe care îl folosesc de circa o lun? de zile. Poate fi util ?i altor jucători afla?i într-o dilem? la alegerea paletei.
    Mai ?nt?i câteva date despre mine:
    Anul acesta ?mplinesc 41 de ani ?i am început să joc tenis vara-toamna trecut? (august-septembrie) pentru că ajunsesem la o greutate ?ngrijor?toare (120kg+ la o ?n?l?ime de 1,74). Deci, nu sunt t?n?r ?i nici nu eram foarte sprinten (acum am ajuns pe la 96-97kg ?i cu toate că n-am întinerit, sunt ceva mai sprinten). Iar în ce prive?te nivelul de joc, sunt un amator 100%. Mai ?nt?i am jucat cu o palet? hobby pân? la 1 decembrie 2009, când am cumpărat de la dl Gelu Popescu o palet? format? din lemn Donic Persson PowerPlay ?i fe?e Xiom Omega I Asia. Această palet? m-a ajutat să progresez foarte mult. în martie 2010, am schimbat fe?ele cu Xiom Vega Pro. A fost un salt bunicel dar tot sim?eam că nu merge cu mi-a? fi dorit. Dup? circa 3 s?pt?m?ni am achizi?ionat lemnul Strato ?i fe?e Vega Pro MAX. Ini?ial eram ?ngrijorat că nu voi putea controla paleta, mai ales că am v?zut destui forumi?ti vânz?ndu-?i lemnele Strato. Domnul Gelu m-a încurajat ?i m-a asigurat că dac? am r?bdare voi putea s?-mi continui progresul cu Strato. Acum m? bucur foarte mult că am această palet?. ?i cu toate că n-am mai încercat alte lemne, voi compara pe scurt lemnul Xiom cu Donic ?i apoi vă voi ?mp?rt??i impresiile despre Xiom Strato.
    Xiom Strato-Donic Persson: La prima impresie, lemnul Xiom este mai u?or, de?i în realitate este mai greu decât Donic. Foarte probabil, impresia este dat? de ergonomia lemnului, aceasta fiind mai compact? ?i echilibrat?. Dup? primele 15min de joc, am constatat că Strato avea tot ceea ce lipsea celuilalt lemn. în plus, cu toate că este o palet? mai grea, ergonomia acesteia determin? o mi?care mult mai precis? a m?inii (am reu?it să ?scot? mingi foarte rapide, semi smash-uri, de lâng? mas? doar pentru c?, pe lâng? reflexe, pozi?ionarea paletei poate fi f?cut? printr-o mi?care mai natural?).
    Observa?ii generale: O palet? foarte rapid? (cel pu?in comparativ cu Donic). De?i are inser?ie de carbon, mingea se simte destul de bine. De fapt, o simt mai bine decât cu paleta Donic. Viteza este uniform?, adic? viteza mingii cre?te direct propor?ional cu for?a loviturii.
    Serva: Comparativ cu paleta Donic, sunt avantajat la serve de faptul că nu mai trebuie să pun atât de mult? for??, a?a că le dau mai cu îșim??. Am impresia că reu?esc să ob?in ?i efect mai mare.
    Push: Este mai greu să imprim mingilor scurte efectul pe care îl ob?ineam cu Donic, dar am un alt avantaj:
    Flick: Mult mai eficient decât cu paleta Donic. Loviturile scurte ?i rapide pot fi executate excelent cu Strato.
    Topspin ?i re-topspin:Cred că sunt punctele forte ale paletei. Datorit? condi?iei fizice, doar în ultimele s?pt?m?ni am reu?it să dau topspin modern (nu doar din bra?i ?i um?r, ci ?i cu rotirea mijlocului), dar chiar ?i a?a am reu?it să dau topspin-uri despre care oponen?ii au spus că nu au v?zut mingea. Un avantaj la re-topspin este faptul că for?a loviturii oponentului se resimte mult mai pu?in (comparativ cu Donic), ceea ce permite un control mai bun. Când m? angajez într-un schimb de mingi topspin-to-topspin, pierd mingea mult mai rar decât înainte. Comparativ cu Donic, a trebuit să m? obi?nuiesc să închid paleta mai mult, ceea ce la începători se traduce printr-un num?r mai mare de mingi care trec de masă.
    T?iate: Aici a trebuit să fac cele mai mari schimb?ri. Nu mai pot folosi loviturile aproape verticale ?i controlez mai greu ?adîncimea? loviturii. De cele mai mult ori lovitura trebuie să fie dat? cu paleta aproape sau chiar orizontal. Totu?i, efectul este foarte puternic: când o execut corect, foarte rar mai primesc mingea înapoi. La acest capitol va trebui să lucrez cel mai mult. Este nevoie de mult? ?delicate?e? pentru a da t?iate.
    Concluzii: Strato nu este o palet? u?or de ?st?pânit? dar chiar ?i un începător o poate încerca dup? 4 luni de antrenament cu o palet? profesional?. Nu ?ine?i neap?rat să c??tiga?i cu ea în primele s?pt?m?ni (În cazul meu cam dup? dou? s?pt?m?ni am început să devin eficient).
    Avantaje: Te oblig? să execu?i mi?c?rile corect. Po?i accelera u?or ritmul jocului ?i po?i surprinde oponentul cu câte o ?t?iat?? pe care nu o va putea returna u?or. în duelul de topspinuri c??tigi mai u?or.
    Dezavantaje: Trebuie să ai r?bdare. în cazul meu, unele mingi pe care obi?nuiam să le tai le dau acum afar? dac? nu sunt atent: nu mai po?i alege între a le t?ia sau ale returna topspin - trebuie să dai topspin.
    Sper că aceste observa?ii din partea unui începător vor fi utile altor începători. dac? sunt întreb?ri, râspund cu plăcere în limitele cuno?tin?elor ?i experien?ei mele. ?i, mai important, putem apela la cei cu mai mult? experien?? de pe acest forum.
    Xiom Strato, FL
    FH: Xiom Vega Pro MAX
    BH: Xiom Vega Pro MAX

    Comentariu


    • #52
      Re: Comparatie XIOM STRATO vs AXELO vs BTY SCHLAGER CARBON

      In primul rand, felicitari pentru progresul in ceea ce priveste greutatea (Stiu, ca in mod normal, progres inseamna crestere, dar in cazul asta, e invers ).
      Apoi in ceea ce priveste comentariul tau, excelent. Foarte amplu. Singurul amendament, e ca cele doua lemne sunt din start total diferite. (iar daca Donicul Persson Powerplay e si varianta SENSO, atunci diferenta dintre ele e si mai mare)
      In primul rand, ceea ce face diferenta sa fie mare e compozitia. E normal ca in situatia in care joci ofensiv, si mai te si departezi putin de masa, sa simti ca Strato te ajuta mai mult.
      Apoi, echilibrul foarte bun in ceea ce priveste control / viteza la care faci referire, si care vine din combinatia excelenta dintre Carbon si Hinoki.
      Per ansamblu, lemnele (si nu numai) de la Xiom sunt de o calitate excelenta.
      Apoi manerul XIOM, care,asa cum spunea VISCO, e excelent.

      Comentariu


      • #53
        Re: Comparatie XIOM STRATO vs AXELO vs BTY SCHLAGER CARBON

        Mulțumesc pentru aprecieri, anomis.
        într-adev?r, ?tiam că lemnele pe care le-am comparat sunt foarte diferite, dar la atât se limiteaz? experien?a mea. în plus, când am cumpărat lemnul Donic Persson PowerPlay (f?r? SENSO) am f?cut-o doar cu scopul de a progresa pentru ca mai târziu să cumpăr un altul potrivit stilului de joc pe care pot s?-l dezvolt.
        Xiom Strato, FL
        FH: Xiom Vega Pro MAX
        BH: Xiom Vega Pro MAX

        Comentariu


        • #54
          Vorbesc din experienta proprie despre Axelo. Joc de circa 4 luni cu combinatia Lemn Axelo-pe FH Donic Coppa X1 Turbo platin si pe BH cu Razka 7 soft.Este cea mai potrivita pentru mine. Topspin f bun( desi lemnul nu vibreaza ). Lovituri drepte- nemipomenit (viteza si forta extrema ). Capace pasive- excelent.Serve si preluari f bune.Control neasteptat de bun. Intradevar excelent la jocul de la semidistanta si distanta.(joc mult mai degajat si cu mare incredere cand ma departez de masa ).Dai tare in minge si..... rar se mai intoarce inapoi. O mare surpriza placuta pentru mine Axelo.Recomand cu mare incredere Axelo.

          Comentariu


          • #55
            Va salut!
            Imi expun si eu parerea aici despre Axelo cu care joc de aproximativ doua - trei luni de zile. Este paleta care mi s-a lipit de mana din clipa in care am luat-o. Intradevar are un control foarte bun desi este un lemn OFF+. Am folosit combinatia cu Acuda S3 si a fost ok la inceput dar fata de pe Fh s-a uzat cam usor. Am folosit apoi un Xiom Asia Df care m-a cam dezamagit putin, pentru ca in specificatii era foarte buna insa in practica lucrurile s-au schimbat dramatic. Nu avea spin mai deloc, toate topspinurile erau foarte usor de returnat. De trei zile am pus un Xiom Omega V Tour care m-a cucerit. Pe Bh am ramas cu Acuda S3 care se preteaza destul de bine.
            Despre viteza mingii care este data de Axelo nu ma pot pronunta cu exactitate pentru ca nu am experienta in ”biciuirea” mingii. La asta lucrez acum si ma straduiesc sa obtin maximul din ce ofera acest lemn.
            Numai bine !

            Comentariu

            Who has read this thread:
            Procesare...
            X