Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ajutor alegere paletă pentru neinițiați

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Ajutor alegere paletă pentru neinițiați

    Bună ziua,

    Un prieten cu care joc tenis de masă m-a rugat să-i achiziționez o paletă mai bună cu care să poată juca. La acest moment joacă cu o paletă Butterfly Timo Boll (nu personală, este paleta cu care se joacă la IDM Club București), iar despre stilul său vă pot spune următoarele:

    1) nelegitimat la niciun club, jucător de agrement, dar destul de priceput;
    2) stângaci;
    3) nu preferă să pună spin-ul, ?i place să lovească tare din orice poziție, orice minge;
    4) pe forehand lovește de multe ori plat, fără sau cu puțin topspin, și are probleme cu mingile joase, mai ales cele care au backspin;
    5) pe backhand îmi pune probleme serioase la scos, aici aplică topspin când trebuie și are lovituri explozive în unghiuri neașteptate;
    6) preferă pe cât posibil să lovească din aceeași poziție, cu toate insistențele mele.

    Bugetul ar fi de 200 - 270 lei, cu precizarea că o paletă de 270 lei chiar ar trebui să merite achiziția.

    M-am g?ndit să mă uit în special pe paletele care nu sunt asamblate, pentru a găsi ceva ideal jocului său.
    Am citit ghidul de alegere a unei palete de pe ttmall.ro și am constatat că următoarea combinație de acolo s-ar încadra în buget și mi se pare potrivită:

    1) Lemn Yinhe Galaxy N9-Offensive
    2) Față Yinhe Galaxy Sun pentru forehand
    3) Față Yinhe Galaxy Moon sau Giant Turbo Dragon 612 pe backhand.

    Nu sunt sigur dacă ar fi mai bine să aleg o paletă custom decât una asamblată. îmi puteți face recomandări potrivite pentru acest buget și stilul prietenului meu pentru tipul de paletă pe care o considerați potrivită? Un argument pentru alegerea dumneavoastră mi-ar fi și mie de folos pentru a înțelege cum ar trebui să gîndesc situația.

    Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri și vă rog să îmi treceți cu vederea nepriceperea în acest domeniu.

  • #2
    Salut! In primul rand felicitari pentru ca ai ales sa ceri sfatul nostru inainte sa cumperi o paleta din supermarketuri. Foarte multi asa fac si apoi le pare rau.
    O paleta custom, ca cea pe care ai ales-o este mult peste orice gasesti in supermarketuri la acelasi pret.
    Ca si avantaje-lemnul poate fi pastrat multi ani-fetele se dezlipesc usor si pot fi lipite altele noi cand jucatorul simte nevoia de o schimbare.
    Diferenta va fi majora, ii va lua timp sa se obisnuiasca deoarece paleta va fi mai rapida si cu mult mai mult spin decat ce are acum.

    Lemnul pe care l-ai ales nu cred ca i se va potrivi in acest moment, pentru ca este un lemn off, rigid.
    As recomanda acest lemn https://www.ttmall.ro/products/yinhe-galaxy-n-6s Am jucat cu el si este foarte echilibrat ca si viteza si control.
    In privinta fetelor, nu ma pricep la cele chinezesti. Aici cu siguranta te va ajuta altcineva.

    Succes!
    Lemn:Butterfly Liu Shiwen
    FH: Tenergy 05
    BH: Dignics 05

    Comentariu


    • #3
      Mulțumesc mult, george25. Voi ține cont de propunerea ta, un lemn orientat spre stilul OFF-.
      Aștept propuneri privind fețele.

      Mulțumesc anticipat pentru sfaturi.

      Comentariu


      • #4
        https://www.ttmall.ro/products/yinhe-9000-e

        Boostate isi fac treaba mai mult decat ok, merita fiecare banut.
        FH DHS H3 NEO NEAGRA​ - CLONEL SDC XuXin Edition - BH DHS H3 NEO ROSIE​ Sistemu-i carnivor, se pregăteşte să te consume, doar că regimu-i vegan, tre să fiarbă legume!!!

        Comentariu


        • #5
          Mulțumesc mult pentru recomandare, eres01.
          Când spui "bootstate" te referi la o primă paletă de tenis custom?
          ?mi place ideea unei fețe cu burete mediu-moale. M-am g?ndit, având în vedere că prietenul meu ar putea dori să lovească mai tare pe backhand, să aleg o fața Galaxy 9000 E recomandată de tine pentru forehand și una Galaxy 9000 D pentru backhand, care ar fi puțin mai agresivă. Ce spui?

          Comentariu


          • #6
            Le-am jucat pe ambele diferentele sunt mici, merge orice combinatie.

            Boost inseamna tratarea buretelui cu un booster. Fata va sari mai bine, spinul creste ..... Tratament recomandat in special fetelor chinezesti!!!
            Ultima editare de eres01; 13.iul.2019, 19:20.
            FH DHS H3 NEO NEAGRA​ - CLONEL SDC XuXin Edition - BH DHS H3 NEO ROSIE​ Sistemu-i carnivor, se pregăteşte să te consume, doar că regimu-i vegan, tre să fiarbă legume!!!

            Comentariu


            • #7
              Mulțumesc pentru răspuns, eres01. Nu am citit bine cuv?ntul "boostate" și l-am interpretat altfel.
              Am citit câte ceva despre boosting și apar niște întrebări importante:
              1) Procesul necesită un booster, în magazinele online de la noi am găsit doar unul Revolution, la 45 - 50 de lei, de 30 - 50 ml. Este bun? Cam câte boosting-uri se pot face cu 30 - 50 ml de booster?
              2) După o perioadă de timp, boosting-ul își pierde efectul, așa am citit. Care este această perioadă în cazul acestor fețe?
              3) Având în vedere că de la ttmall primim doar fețele și lemnul nelipite, ar trebui să cumpărăm și o soluție de lipit. Am văzut pe ttmall niște fețe de lipit, dar nu mai sunt pe stoc, și în plus ar trebui lăcuit lemnul înainte. Nu am idee dacă această variantă este mai bună decât un glue.
              4) Dacă la prețul paletei de 190 lei punem costul unui booster, plus cel al unui glue sau altă metodă, depășim bugetul. Oare ar fi mai bine să cumpărăm componentele paletei și să le dăm cuiva să le lipească și eventual boosteze pentru noi? Oare ne-am încadra cu 50 lei pentru aceste două operațiuni?

              Mulțumesc foarte mult pentru ajutorul acordat până acum și mulțumesc anticipat pentru viitoarele sfaturi.

              Comentariu


              • #8
                Nu ?ți mai face griji în legătură cu lipitul paletei. Dacă o să cumperi și lemnul și fețele din același loc lipitul paletei este gratuit
                ?n legătură cu boosterul, efectul lui depinde de cât de mult folosești fața respectivă și de cât de tare lovești mingea, deci diferă de la jucător la jucător.
                Sfatul meu este să suni direct la ttmall și cu siguranță Vlad te va ajuta și cu lipitul paletei și ?ți va da si sfaturi legate de booster!
                Succes!
                Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                FH: Tenergy 05
                BH: Dignics 05

                Comentariu


                • #9
                  George, cred că nu ai înțeles ce este boosterul.
                  Se da pe burete inainte( și se lasă cam doua zile) de a lipii fețele, nu depinde de la jucător la jucător(nu înțeleg ce ai vrut sa spui)
                  Oricum pt. prima paleta nu este indicat folosirea boosterului chiar daca fețele sunt chinezesti
                  T05-ALC-T05
                  Adrian Gorum

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de kdt123 Vezi post
                    George, cred că nu ai înțeles ce este boosterul.
                    Se da pe burete inainte( și se lasă cam doua zile) de a lipii fețele, nu depinde de la jucător la jucător(nu înțeleg ce ai vrut sa spui)
                    Oricum pt. prima paleta nu este indicat folosirea boosterului chiar daca fețele sunt chinezesti

                    Dacă un jucător joacă 1 oră pe zi și altul 4-5 ore, efectul nu dispare mai repede?
                    Am avut și eu 2 palete boostate, cu una am jucat mai intens și efectul s-a dus mai repede, sau poate a fost doar impresia mea.
                    Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                    FH: Tenergy 05
                    BH: Dignics 05

                    Comentariu


                    • #11
                      Cred că eres01 ne poate 'lumina' , mai ales că și prepara astfel de soluție [emoji6]
                      T05-ALC-T05
                      Adrian Gorum

                      Comentariu


                      • #12
                        Revolution 3 este un booster decent dar efectul dispare destul de repede, la unele fete nu ma tinut nici o saptamana.

                        La fetele chinezesti dupa un boost generos(si aici ma refer la boostul meu) fata nu va mai fi niciodata ca din fabrica, deci efectul nu va disparea niciodata 100%. Se intampla ceva diferit cu buretele la fetele chinezesti fata de europene.

                        Ca sa nu te mai cheltui pot sa iti fac eu paleta am si lemnul si fetele, iti boostez eu fetele si ti le lipesc fara costuri suplimentare. Iti las un mp cu nr de telefon si ne auzim.

                        Yinhe / Galaxy N-6 S
                        Yinhe galaxy 9000 e

                        Fara boost fetele acestea nu sar. Te chinui sa dai mingea catre adversar.

                        - - - Actualizat - - -

                        Postat în original de kdt123 Vezi post
                        Cred că eres01 ne poate 'lumina' , mai ales că și prepara astfel de soluție [emoji6]

                        Am boostat cate va sute de fete, nu am observat acest comportament pe care il pomeneste george.
                        FH DHS H3 NEO NEAGRA​ - CLONEL SDC XuXin Edition - BH DHS H3 NEO ROSIE​ Sistemu-i carnivor, se pregăteşte să te consume, doar că regimu-i vegan, tre să fiarbă legume!!!

                        Comentariu

                        Who has read this thread:
                        Procesare...
                        X