Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Muzica la ...farfurie zburatoare

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #51
    Daichi asta, desi foarte tanar, are "mijloace" sa-l "detroneze" pe cel mai mare beatboxer al momentului, Killa Kela.

    Lemn- Bty Viscaria
    FH - TENERGY 05
    BH - TENERGY 80

    Comentariu


    • #52
      Lemn- Bty Viscaria
      FH - TENERGY 05
      BH - TENERGY 80

      Comentariu


      • #53
        Lemn- Bty Viscaria
        FH - TENERGY 05
        BH - TENERGY 80

        Comentariu


        • #54
          Lemn- Bty Viscaria
          FH - TENERGY 05
          BH - TENERGY 80

          Comentariu


          • #55
            SI masacrul poate merge chiar mai departe:
            Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

            Comentariu


            • #56
              Masacru este doar la Japonezii aia, la Muppets e pamflet.
              Lemn- Bty Viscaria
              FH - TENERGY 05
              BH - TENERGY 80

              Comentariu


              • #57
                Salut baieti .... Mi-ati ridicat mingea la fileu cu topicul asta ....
                Va supun auditiei cateva link-uri interesante, cu o calitate inedita a interpretarii

                Sa nu spuna lumea ca italienii nu au si altceva in fara de Cutugno

                Tipul a castigat catva "concursuri" Youtube si a intrat in arena mare

                Pustiul de atunci a crescut si are deja 2 albume scoase

                Considerata la 17 ani urmasul lui Hedges ... deja are acum cateva albume serioase ... si ceva ani in plus

                Unul din preferatii mei ...de departe unul dintre cei mai talentati decoperit si lansat de Vereker la Naim Audio
                P.S. Cer scuze pt ca in graba nu am embedat fisierele video, dar va asigur ca merita efortul chiar si pt fun ...
                enjoy
                Cristake
                Ultima editare de cristake; 17.ian.2012, 12:31.
                Mizutani ZLC | MX-S

                Comentariu


                • #58
                  Cine e Hedges??? si cine e Vereker de la Naim audio???
                  E o chestie tare ciudata in aceste interpretari: cu cat e circul mai mare, cu atat e mai putina muzica
                  Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

                  Comentariu


                  • #59
                    Salut !
                    Nu vreau sa intru in polemici despre muzica, dar link-urile de acolo nu sunt "caterinca" chiar daca par la o prima auditie.
                    Tehnica este impresionanta si poate calitatea audio a fisierului sa strice din interpretare, dar chiar si asa tehnica transpare.
                    Sunt echivalentul lui Boll, Maze, Ma Lin ... etc
                    Michael Hegdes este un Guru in acest domeniu
                    http://www.nomadland.com/Point_A.htm
                    iar
                    Julian Vereker este intemeietorul brandului NAIM audio, o companie subsidiara a lui NAIM , sub care se gasesc albume de o calitate exceptionala
                    dpdv calitatii muzicii si mai ales a inregistrarii ( minimaliste )
                    http://en.wikipedia.org/wiki/Julian_Vereker
                    Am pus cateva link-uri ca sa exista o idee despre ce au facut si fac oamenii astia.
                    Vereker din pacate a murit. R.I.P.
                    Cat depsre brandul mama NAIM, ca sa fac o parelela cu TDM, cu banii de pe un sistem de top, poti construi o sala de sport perfect utilate pt toate sporturile.
                    Mai adaug niste "baieti"

                    Rodrigo Y Gabriela - two hot mexicans, care au ingenuncheat Europa si nu numai .... si iarasi cu o istorie interesanta
                    http://ro.wikipedia.org/wiki/Rodrigo_y_Gabriela
                    respect
                    cristake
                    Ultima editare de cristake; 17.ian.2012, 13:23.
                    Mizutani ZLC | MX-S

                    Comentariu


                    • #60
                      Sunt foarte incantat de tehnica de grif, a lui Stefano Barone. Multumesc pt contributie.
                      Lemn- Bty Viscaria
                      FH - TENERGY 05
                      BH - TENERGY 80

                      Comentariu


                      • #61
                        Multumesc D-le Aurel Onut!
                        Mai are balta peste dar acum multe site-uri sunt blocate... Internet strike
                        Am incercat sa dau acestui topic o directie mai educativa, in ideea ca in zona asta ma simt eu mai stapan, raportandu-ma la specificul forumului si anume tenisul de masa care pentru mine este un hobby de planul 2, asta neinsemnand ca este lasat in paragina ... din contra.
                        Pentru cei ce doresc sa asculte mai atent, cu mai mare rezolutie astfel de interpretari le pot pune la dispozitie "uneltele necesare".
                        Chitara clasica in mod special este considerata ca un "hop" care trebuie sa il treaca un sistem audio serios pentru o redare "accurate".
                        Nu mai departam un pic de topic si ne ducem catre BRIAN Bromberg ( recomand albumul Hands -Japanese version ) ... oare de ce japonezii astia fac mereu surprize

                        si nu in ultimul rand preferatul meu
                        Dean Peer
                        http://deanpeer.bandcamp.com/track/lords-tundra
                        enjoy
                        cristake
                        Mizutani ZLC | MX-S

                        Comentariu


                        • #62
                          Oricum, ma bucur ca ati inteles "spiritul" !
                          Lemn- Bty Viscaria
                          FH - TENERGY 05
                          BH - TENERGY 80

                          Comentariu


                          • #63
                            Gata, am inteles! Deslusesc un stil comun in tot ce ai postat, care cu siguranta te incanta Io-s mai domol Dar sa inceapa intrcerea
                            De la bassisti imi place mult Wooten

                            dar ca sa ramana topicul amuzant amuzant o sa il postez si pe Baudin (mai ales ca tapingul e apreciat si de domnul Onut)
                            .
                            Totusi ca bassist de rock, taticul lor e Billy Sheehan

                            si aici alaturi de Steve Vai (guru-ul chitarii electrice )

                            Rodrigo si Gabriela nu stiu ce au ingenunchiat, dar e prima oara cand aud de ei, deci... Insa iti arat un nene care imi place mie extrem de mult, si care canta de unu singur mai bine decar R&G. E-te-l :
                            http://www.youtube.com/watch?v=tUL_C...ure=plpp_video
                            si mai bland

                            si mai rock'n'roll
                            http://www.youtube.com/watch?v=qQhEC...ure=plpp_video
                            si pentru iubitorii de Beatles
                            http://www.youtube.com/watch?v=hOw6g...ure=plpp_video .
                            Dar sa nu abuzez cu nenea Tommy
                            Revenind la italieni, eu cred ca au mult mai mult decat Toto Cutgno, nu neaparat Barone, care e intersant, dar personal cunosc multi chitaristi care canta ca el - unii cu mult dinaintea lui. Ca exemplu mai necunoscut îmi place mult Andrea Vadrucci
                            .
                            Tot de la italieni imi place mult Lucia Micarelli
                            http://www.youtube.com/watch?v=knMrQ...ure=plpp_video
                            si mai am si altii dar ii mai tin ascunsi
                            Cat despre tehnica de taping, cu dedicatie pentru Visco, Stanley Jordan
                            http://www.youtube.com/watch?v=lQZY8...ure=plpp_video
                            La copilul tau chinez eu plusez cu 5 de-odata

                            iar pentru ceilalti care se joaca cu chitari eu vin cu Arhiripovski
                            http://www.youtube.com/watch?v=ZC1uq...ure=plpp_video
                            sau
                            http://www.youtube.com/watch?v=aqwEw...ure=plpp_video
                            si cu Daniel Jakubovic
                            http://www.youtube.com/watch?v=dsRAW...ure=plpp_video
                            Your turn
                            Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

                            Comentariu


                            • #64
                              Cu voia dvs voi da o replica pe masura zilele urmatoare si sper ca moderatorii sa ne ierte daca am deviat de la topicul initial, dar am vrut voit sa il duc intr-o directie mai "taiata" ca sa lasam un pic lemnele, gumele si tehnicile "grele".... plus ca sunt convins ca aproape toti de pe forum asculta muzica si au genuri preferate si poate se vor (re)gasi in link-urile de pe aici ...
                              Asa de incheiere ca sa nu fie sec raspunsul pun un preferat de-al meu, chitarist pe care l-am cautat vreo catva ani ca sa il identific si sa ii cumpar albumul...deoarece l-am ascuultat o singura data cu o singura melodie
                              Bonus voi face o mica istorie la cum am ajuns aici si prin ce am trecut cu bune si rele ... Acum privit retrospectiv pare "haioasa" toata povestea ...

                              si nu pot sa il uit si pe ALLAN tAYLOR

                              Sa auzim numai de bine
                              cristake
                              Mizutani ZLC | MX-S

                              Comentariu


                              • #65
                                O sa particip si eu cu un chitarist:

                                Tin sa precizez ca nu folosea decat degetul aratator si degetul mijlociu pentru solo-uri, deoarece celelalte 2 erau paralizate.
                                ---------- Post added 19-Jan-2012 at 02:29 ----------
                                (at)marcbarbu Copilul lui chinez era japonez, iar copiii tai chinezi sunt coreeni... din nord chiar.
                                www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                                http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                                Comentariu


                                • #66
                                  Si mai mult de-atat, a trait si numai vreo 40 si putini ani. Degetele si piciorul s-au stricat in urma unui incendiu la caruta cu care calatorea familia lui (tigani nomazi).
                                  Din cate stiu, pe youtube sunt numai vreo 2-3 filmari cu el si cred ca in toate canta cam aceeasi piesa

                                  P.S. Si japonezii si coreenii tot "chinezi" sunt :P (ca sa vezi cat de superficial vreau sa fiu)
                                  Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

                                  Comentariu


                                  • #67
                                    (at) Marcbarbu- Tommy Emmanuel impresionant, Arhipovschi genial, Vadrum (Va-Drum) merge la tobe, cred ca a servit ca inspiratie pt realizarea personajului "Animal" din Muppets .
                                    (at) RBlade- Reinhardt & Grappelli rafinat, patinat, frumos.
                                    ---------- Post added 19-Jan-2012 at 13:01 ----------
                                    Doi barbati, unul chinez si celalalt evreu, se cunosc la un seminariu. La un moment dat evreul ii spune chinezului:
                                    - Eu va urasc pe voi chinezii pentru ca i-ati atacat pe americani la Pearl Harbour.
                                    - N-am fost noi, au fost japonezii.
                                    - Nu conteaza, pentru mine chinez, japonez, coreean, mongol, toti sunteti o apa si-un pamant.
                                    Gandindu-se un pic, chinezul ii replica:
                                    - Si eu va urasc pe voi evreii, ca ati scufundat Titanicul.
                                    - N-am fost noi de vina, a fost un iceberg.
                                    - Iceberg, Bloomberg, Spielberg, pentru mine, "tot o apa si un pamant".
                                    Lemn- Bty Viscaria
                                    FH - TENERGY 05
                                    BH - TENERGY 80

                                    Comentariu


                                    • #68
                                      Bravos Rblade ! Curaj Aici te duci in zona "grea" ...a jazzului
                                      Am deschis zona asta de interpretari chitara pentru ca prietenoasa dar vom ajunge si la Batalia Inelelor ... in curand ....
                                      Personal "joc" catre chitara clasica, rece si mai putin catre cea "curentata" sau macar zona mai "domoala" gen Sting, Marcus Miller, Floyd, Dire Straits.. etc ...
                                      Marcus Miller

                                      Roger Waters

                                      Un album care a incercat un procedeu cuadrofonic de redare, dupa parerea mea un procedeu esuat, dar care nu minimizeaza cu nimic meritele acestui album care are capcanele sale sonice si politice ... Deh
                                      Am avut parte si de zona "agitata" cand timp de 2 ani , along time ago, am urmat trupele grele prin Europa, am vazut si auzit concerte la care visam inainte de 1989 .... si am avut o prima dezamagire si anume ca in jur de 90 % erau cam jalnice Live, ceea ce le mai scotea era show-ul ... si aici se pot lansa discutii....
                                      Ideea este ca auzind , vazand, pipaind asta zona live m-am intors in timp la greii vremii Led Zep, Jimmy, Ozzy .. etc, pe care eram constiend ca nu ii puteam vedea live ci auzi pe casete/vinyl si nu in ultimul rand cd-uri care de-abia isi faceau loc in piata, in ideea ca macar nu ma vor trada.
                                      Cateva albume de exceptie ....chiar noi cu Oldies by Goldies
                                      Robert Plant & Alison Krauss

                                      Emmylou Harris & Mark Knopfler

                                      ... si nu in ultimul rand ceva South pure sound.. JD

                                      ... si revenind in tara dupa tot periplul, m-am gandit sa imi construiesc un sistem audio care sa redea "live-ul" ca la el acolo .... denumit NIRVANA AUDIOFILA ...deziderat neatins inca dupa 20 de ani ...dar la care se lucreaza ... devenind un Hobby greu, foarte greu ...
                                      Dupa ce timp de aproape 10 ani mi-au trecut prin mana cam toate sculele Sony, seria ES , limited edition, Technics (AA cLASS - mare minciuna) , Nakamichi.... etc ..etc ... si din ce mai ascultasem, mi-am dat seama ca nu acolo sta secretul ... si am investit 5000 USD , suma cu care am zis ca inchid 10 ani "rana".... Nici poveste ... a fost inceputul sfarsitului.
                                      Cum am mai spus, albumul care m-a determinat genul acela de sistem excela pe genul Steve Strauss, Masive attack, Sting, Waters .. etc ce ascultam pe atunci
                                      dar a existat un dar, am vrut mai mult ... si iar s-a rasturnat povestea ...
                                      TSUYOSHI YAMAMOTO - AUTUMN IN SEATTLE

                                      ... pana cand a ajuns aici ....

                                      vad ca link-ul, nu functioneaza ... o sa il uploadez in curand
                                      ... and saga will be continued
                                      respect
                                      Cristake
                                      ---------- Post added 19-Jan-2012 at 14:38 ----------
                                      Link nou

                                      Cu toate parerile mele pana la un moment converg cu ale celor din film, asta nu insemna ca respect ceea ce au reusit. Consider ca au rams un pic "in urma" cu tehnologia si ca au transat razboiul ANALOG vs DIGITAL cam prea devreme, eu dealtfel neavand o parte favorita dar informatile pe care le-am strans si le detin ( din surse sigure si condidentiale ) conduc la o parere avizata putin diferita de a domnilor din documentar.
                                      P.S. Rog a nu ii trata pe acesti oameni ca fiind oameni ca fiind deplasati pt ca investesc toata energia lor intr-un hobby asa cum facem noi aici pentru tenis de masă.
                                      enjoy
                                      cristake
                                      ---------- Post added 19-Jan-2012 at 15:57 ----------
                                      Foarte interesante link-urile voastre ... si in mare parte cunoscute numai dpdv muzical, partea audio mi-a scapat, dar e foarte interesanta.
                                      O replica interesanta la "clonele chinei" o pot aduce cu acest link, care este informatie la nivel muzical.

                                      si pentru a intelege valoarea inregistrarilor MERCURY Living Presence, putina istorie...
                                      http://www.soundfountain.com/amb/mercury.html
                                      Am vazut acest disc de vanzare in format hybrid CD/SACD in Romania la modicul pret de 40 lei
                                      Very Recommended sau mai bine zis din zona RTDF (Recording to die for) .
                                      Incerc ca link-urile pe care sa le pun sa se alinieze la nivelul Boll, Maze, Ma Long - Olympic GAMES sau World Championship
                                      care dpdv audio se traduc in calitatea inregistrarii, calitatea interpretarii si calitatea suportului.... si aici exista un BTY si multe altele extrem de underground si necunoscute pe nisa.
                                      Multe informatii utile nu le pot posta datorita faptului ca nu exista link-uri audio/video pt ca inregistrarile sunt rare, sunt eventual vinyluri nereeditate sau nu se pot posta din cauza dreptului de copywright , si a "trace-ului " digital aferent fiecarui fisier original cumparat.
                                      La nivel Hobby, de informare se pot gasi link-uri audio compresate mp3 sau puse aiurea dar deformarea si ascultarea "pe telefon " dauneaza continutului in forma in care a fost gandit initial.
                                      La nivelul SEMI PRO putem alinia link-uri gen Youtube care contin si ceva informatie audio, tot la NIVEL de informatie, sublimniata si de CEVA motion / live, placuta auditia.
                                      O sa povestesc cum un disc cumparat cam acum 10 ani m-a determinat sa il scot din "cutia la vanzare" sau "cadou De Craciun" acum cateva luni si sa devina un disc de referinta,asa acum era el postulat si pe copertile exterioare "outstanding" ... art noise recovery by Abbey Studios ...etc ...
                                      Am initiat pe un forum specializat audiofilo elitist o asemenea tema care a iscat deja flame-uri .....in directia asta... Aici voi expune numai faptele, concluzia o trageti voi.
                                      Sa auzim numai de bine
                                      cristake
                                      Mizutani ZLC | MX-S

                                      Comentariu


                                      • #69
                                        Ce "ati patit" dvs cu concertele live, "am patit" si eu cand am vizionat ecranizari ale unor carti citite in copilarie, care ma trimiteau in zone extraordinare, asa cum ma trimite muzica lui "Pink Floyd" sau "Jean Michel Jarre". Se pare ca mintea mea, poate "zbura" mult mai departe decat a unor regizori ecranizatori, care au rapit dreptul la imaginatie.
                                        Lemn- Bty Viscaria
                                        FH - TENERGY 05
                                        BH - TENERGY 80

                                        Comentariu


                                        • #70
                                          Rog nu mai folositi apelative care ma fac de 100 de ani ...
                                          The spirit is young ....
                                          si nici asa bosorog nu sunt ...Astept sa va prind prin sala pe la vreun meci ....si atunci sa vedem cine e boso
                                          OT.
                                          Treaba cu ecranizarea cartilor e mai dificila dar si pt video am o adevarata pasiune fiind legata si de meserie cumva unde face parte din job description si norocul m-a purtat in locuri unde m-am intalnit si lucrat cu oameni grei din industria filmului, gen ... DIRECTOR OF PHOTOGRAPHY - Seven, second Steady - GLADIATOR, si alte grele nume sau staruri care erau la inceputurile carierei ....
                                          Recomand insa pentru poezia imaginii , un film de exceptie, poveste extraordinara si nu in ultimul rand interpretarea lui Catinca.
                                          Mai adaug repede un alt regizor preferat , mai ales cu filmul de la Sundance care este preferatul meu ever ....

                                          Sa auzim mai bine
                                          cristake
                                          Mizutani ZLC | MX-S

                                          Comentariu


                                          • #71
                                            Lemn- Bty Viscaria
                                            FH - TENERGY 05
                                            BH - TENERGY 80

                                            Comentariu


                                            • #72
                                              Ma bag si eu in seama cu cel care imi place din generatia tanara:

                                              ---------- Post added 08.04.2012 at 01:07 ----------
                                              Si mai are pustiul:
                                              Blade-Darker speed 90
                                              Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                              Bh- Testing

                                              Comentariu


                                              • #73
                                                Altceva....
                                                Blade-Darker speed 90
                                                Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                                Bh- Testing

                                                Comentariu


                                                • #74
                                                  Super. Multumesc.
                                                  Lemn- Bty Viscaria
                                                  FH - TENERGY 05
                                                  BH - TENERGY 80

                                                  Comentariu


                                                  • #75
                                                    Fara numar... la ei.

                                                    Lemn- Bty Viscaria
                                                    FH - TENERGY 05
                                                    BH - TENERGY 80

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X