Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Concurs B=>Brăila, duminica 9 august

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Re: Concurs B=>Brăila, duminica 9 august

    Ca sa fiu sigur, am atasat fisierul EXCEL la fiecare din mesajele de mai devreme, pt ca formatarea de acolo nu m-a satisfacut deloc. Va rog, daca este careva mai destept ca mine si poate sa puna mesajul cu formatarea corecta, sa-mi spuna si mie cum se face.
    In concurs au intrat 25 de jucatori (24 AmaTUR plus Giol Mihai, care a jucat "pe langa") si s-au facut 4 grupe inferioare, apoi 4 superioare de cate 4 (plus Giol Mihai, din nou, in una din ele) apoi s-a jucat sistem dublu knock-out, pt primii 8 jucatori. Schema de joc la dublu knock-out este in fisierul EXCEL, pt ca nu am reusit sa o reproduc in mesaj, in text. Oricum, toti cei implicati au apreciat pozitiv sistemul (mai ales Tibi Gaitan, care a si castigat )
    Concursul urmator va avea turneul final in acelasi sistem (si poate ca asa vor fi tot mai multe turnee AmaTUR...)
    Iulian Toma

    Comentariu


    • #27
      Re: Concurs B=>Brăila, duminica 9 august

      in faza finala, dublu knock out, de ce cojocaru a ajuns direct in finala cu 2 victorii si toma, tot cu 2 victorii doar in semifinala?
      blade - JOO SE HYUK
      rubbers - XIOM VEGA PRO & long pimples frictionless

      Comentariu


      • #28
        Re: Concurs B=>Brăila, duminica 9 august

        Postat în original de mircea.garaz
        Un sistem asemanator s-a practicat la campionatul national individual,sistem pe care l-am aratat si regretatului Dan Leorda.Diferenta era ca un jucator care a pierdut un meci putea sa atinga cel mult locul trei!Sistemul era denumit eliminatoriu cu recalificari!
        Da, cred ca stiu despre ce este vorba... Sistemul acesta, pe care l-am folosit, este utilizat de aproape 10 ani la concursurile de GO. Cred ca in acest sistem, cel realmente mai bun castiga. Daca eram clar mai bun decat Tibi, trebuia sa-l bat din nou si apoi jucam finala cu Mitica.
        Sunt o multime de variante, cu diverse explicatii logice, dar este cert ca sistemul cu eliminare simpla pe care-l folosim la AmaTUR in prezent depinde prea mult de noroc (sau, daca Sorin Voinea face concursul, ma trezesc sa joc in prima partida de eliminator cu el, desi eu terminasem primul in grupa, iar el pe locul 2 in alta, desi mai erau destui de pe locurile 3 si chiar 4...). Impresia generala cu acest sistem este ca mai ai o sansa...
        Iulian Toma

        Comentariu


        • #29
          Re: Concurs B=>Brăila, duminica 9 august

          Exact. Am utilizat si scheme de 16 si 32, dar sunt si pt 24 sau alte variante. Totusi, pt un mic turneu B, mi se pare suficient cea de 8.
          Mai mult, schema de 8 jucatori presupune max 14 meciuri, asta daca se vrea sa se stie precis unde este plasat fiecare. As propune sa incercam ca in loc de 2 grupe de cate 4, care pot duce la multe egalitati, ca sa nu mai vorbim de aranjamentele mai mult sau mai putin subtile aferente, cu 12 meciuri in total, sa facem cate o scheme de dublu knock-out, care necesita 14 meciuri in total (repet, numai daca se doreste stabilirea unei ierarhii f precise, altfel pot fi doar 12 meciuri) in care NU se mai pot face aranjamente, decat pe pielea fiecaruia (daca vrei sa-l ajuti pe cineva sa iasa mai sus, o faci cu riscul sa te scufunzi tu )
          La concursul de la Brăila, de sambata 15 aug, voi incerca sa aplic exact asta.
          Iulian Toma

          Comentariu


          • #30
            Re: Concurs B=>Brăila, duminica 9 august

            Acest sistem de joc este denumit in tenisul de masa ' eliminatoriu cu recalificari", asa cum spune si D-l Garaz;
            Cred varianta utilizata de D-l Toma ca are, insa un mic defect; Castigatorul turneului trebuia sa fie D-l Cojocaru...(!)
            Iata e ce: pentru ca sistemul pune fata in fata numai jucatori cu acelasi numar de infrangeri: cel care ramane singurul neinvins in turneu este castigatorul. Cel care are o singura infrangere (inclusiv cel din finala) devine ocupantul locului 2.
            In mod normal, invingatorul din meciul Gaitan -Toma (cei doi fiind ultimii cu o singura infrangere pana in acel moment) trebuia sa fie pe locul II.
            Asa zisa finala a fost singurul meci in care un jucator neinvins a jucat cu un jucator cu o infrangere.
            Poate ca in jocul de GO exista si astfel de reguli, dar mie acest mod de finalizare a turneului mi se pare neprincipial.
            S-au mai dezbatut avantajele si dezavantajele acestui sistem, si as relua numai doua dezavantaje:
            1. lungeste timpul de joc in faza eliminatorie, aproape dublandu-l (de la aprox. 3-4 ore la 6-7), in conditiile lipsei de timp cu care suntem confruntati la fiecare turneu A.
            2. Organizatorul va avea mult de lucru cu imperecherea jucatorilor, cu repartizarea lor la mese si gestionarea timpilor morti intre jocuri.
            Utilizarea sistemului intr-o faza intermediara ( in locul grupelor superioare) ar crea confuzii; utilizarea in faza finala ar trebui sa se faca plecand de la 32 si nu numai pt primii 8.
            Parerea mea este ca aventajul unui clasament "corect" este mai mic decat dezavantajele enumerate mai sus.
            PS Clasamentul nu este clarificat complet, deoarece locurile 7-8 si 5-6 sunt departajate nu de jocul direct ci tot de pozitia ocupata de invingatorul in turneul de recalificare. ( situatie ambigua, deoarece se poate lua si pozitia celui care i-a invins in turneul principal, sau, de ce nu, in amandoua!)

            Comentariu


            • #31
              Re: Concurs B=>Brăila, duminica 9 august

              Postat în original de Dan2
              Acest sistem de joc este denumit in tenisul de masa ' eliminatoriu cu recalificari", asa cum spune si D-l Garaz;
              Cred varianta utilizata de D-l Toma ca are, insa un mic defect; Castigatorul turneului trebuia sa fie D-l Cojocaru...(!)
              Iata e ce: pentru ca sistemul pune fata in fata numai jucatori cu acelasi numar de infrangeri: cel care ramane singurul neinvins in turneu este castigatorul. Cel care are o singura infrangere (inclusiv cel din finala) devine ocupantul locului 2.
              In mod normal, invingatorul din meciul Gaitan -Toma (cei doi fiind ultimii cu o singura infrangere pana in acel moment) trebuia sa fie pe locul II.
              Asa zisa finala a fost singurul meci in care un jucator neinvins a jucat cu un jucator cu o infrangere.
              Poate ca in jocul de GO exista si astfel de reguli, dar mie acest mod de finalizare a turneului mi se pare neprincipial.
              S-au mai dezbatut avantajele si dezavantajele acestui sistem, si as relua numai doua dezavantaje:
              1. lungeste timpul de joc in faza eliminatorie, aproape dublandu-l (de la aprox. 3-4 ore la 6-7), in conditiile lipsei de timp cu care suntem confruntati la fiecare turneu A.
              2. Organizatorul va avea mult de lucru cu imperecherea jucatorilor, cu repartizarea lor la mese si gestionarea timpilor morti intre jocuri.
              Utilizarea sistemului intr-o faza intermediara ( in locul grupelor superioare) ar crea confuzii; utilizarea in faza finala ar trebui sa se faca plecand de la 32 si nu numai pt primii 8.
              Parerea mea este ca aventajul unui clasament "corect" este mai mic decat dezavantajele enumerate mai sus.
              PS Clasamentul nu este clarificat complet, deoarece locurile 7-8 si 5-6 sunt departajate nu de jocul direct ci tot de pozitia ocupata de invingatorul in turneul de recalificare. ( situatie ambigua, deoarece se poate lua si pozitia celui care i-a invins in turneul principal, sau, de ce nu, in amandoua!)
              NU vreau sa intru in contre inutile, dar sisteme de concurs exista, vor mai exista si vor mai fi inventate, tocmai pentru ca este greu de crezut ca exista un sistem perfect. Totusi, in turneul de la Brăila (si in acest sistem de joc, in general) Cred ca Tibi a meritat victoria. Macar pt ca Mitica a fost fara infrangere pana in meciul cu Tibi, dar haideti sa vedem cu cine a jucat... Pe de alta parte, Tibi a facut mai multe victorii, sau asta nu conteaza? Eu cred ca da... Mai mult, Tibi a pierdut la mine, a revenit pe tabloul secundar, a ajuns sa joace iar cu mine, a castigat... Cred ca isi merita pozitia, desi mie nu-mi convine Trebuia sa-i bat pe toti si gata Deci, modul de desfasurare mi se pare mai mult decat corect si principial.
              Durata nu a fost o problema, concursul s-a terminat cu tot cu grupe inferioare, superioare si dublu knock-out undeva in jur de ora 17, in conditiile in care am inceput la ora 11. Este drept, au fost doar 25 de jucatori, dar chiar si asa, nu s-a mai intrat in nocturna...
              Imperecherea se face f simplu, se urmeaza pur si simplu schema de joc, asta o poate face si un copil de scoala generala.
              Utilizarea sistemului in loc de grupe superioare, in forma asta: 'n' grupe de cate 8 dublu knock-out in loc de '2n' grupe de cate 4 nu poate duce la nici o confuzie si, in plus, elimina (sper) aranjamentele care au cam devenit un obicei la acest nivel, cu un nr de meciuri similar. Este drept, poate fi o problema faptul ca un jucator care pierde in prima partida si intra pe traseul de recalificari ar avea mai multe partide de jucat.
              Evident, este normal ca intr-un concurs mai mare sa fie un tablou final de 16 sau chiar 32, dar exista si pt acestea scheme utile. Si numarul de meciuri ar fi mai mare, evident, dar un jucator calificat in finala ar juca numai 1-3 meciuri mai mult fata de eliminatorul direct. Personal, as prefera o astfel de varianta, in conditiile in care in primul tur as avea de jucat cu Cristi Rusu, cu Mircea Iusan sau cu Alex Ciobanu (am patit asta...) si dupa aia as sta sa mai uit cum altii trec mai departe si eu ma uit cum joaca... In fine, cum prefera fiecare...
              Ca raspuns la PS: pozitia pt locurile 5-6 si 7-8 nu a fost dedusa din studiul norilor pe cer, ci mult mai simplu, printr-un meci intre cei 2 implicati in fiecare caz. Nu am mai scris pe tabel, ca sa nu-l incarc excesiv.
              PS- NU vreau acum sa schimb regulamentul AmaTUR, nici sa umblu la dimensiunile fileului si la marimea meselor. Pur si simplu, am prezentat un sistem care mi se pare mai bun, care elimina (zic eu, si sper ca nu numai eu...) o serie de probleme si care e posibil sa creeze altele, de care nu-mi dau seama acum. Daca va amintiti, chiar mi s-a cerut mai demult pe forum sa vin cu un exemplu, cu un turneu in sistemul asta si exact asta am facut. Evident, orice observatie sau sugestie este binevenita si promit ca voi incerca sa acord intreaga atentie fiecarei idei. Chiar va rog, mai spuneti...
              Iulian Toma

              Comentariu


              • #32
                Re: Concurs B=>Brăila, duminica 9 august

                asa sunt doctorii astia cind pierd spun ca nu trebuia sa cada cu unii daca cistiga nu mai spunea nimic
                dar de fapt e stiut cei din braila si nu chiar toti au ceva de comentat
                daca cistigati mereu veti avea o sansa ..............

                Comentariu


                • #33
                  Re: Concurs B=>Brăila, duminica 9 august

                  Sorin, stii bine la ce ma refer si te rog sa ma crezi ca nu o spun cu rautate. Repet, nu e normal ca un castigator de grupa superioara sa joace in primul tur de eliminator cu unul de pe locul 2, in conditiile in care mai existau inca 5 jucatori calificati de pe locul 3 si chiar unul calificat de pe pozitia a 4-a, pe un tablou de 16. Asta este tot, faptul ca eu am fost acela si am jucat cu tine este doar o intamplare, la fel spuneam si daca era oricare altul.
                  PS- Acum, sa nu crezi ca nu am vrut sa castig meciul ala... doar ca nu mi-a mers... Dar daca eu castigam, ti se parea normal sa fii tu pe locul 9 sau 10? Uite, daca se juca dublu knock-out, asta chiar conta mai putin, cel care pierdea avea macar senzatia ca mai are o sansa...
                  Iulian Toma

                  Comentariu


                  • #34
                    Re: Concurs B=>Brăila, duminica 9 august

                    Nici eu nu vreau polemici inutile, in fond fiecare organizator isi alege sistemul pe care il doreste si vede el dupa concurs daca a ales bine sau nu...
                    Dar nu pot sa nu comentez o situatie paradoxaala:
                    Cei doi finalisti au acum fiecare cate o infrangere. Daca Vladimir a avut ocazia sa-si ia revansa in fata celui la care a pierdut o data, atunci si Dl Cojocaru trebuia sa aiba acelasi drept, deoarece toti ceilalti care au avut cate o infrangere li s-a dat o a doua sansa. Tocmai lui i se refuza acest drept? in fond el intra in finala ca neinvins fata de Vladimir care avea o infrangere, si chiar la cel pe care-l batuse Cojocaru!!! (desi sistemul se numeste dublu KO, Cojocaru a fost invins numai o data!). De aceea principial ar fi sa se mai joace finala o data!!
                    In locul lui Cojocaru, as face contestatie si sunt convins ca orice absolvent de Drept mi-ar da dreptate!

                    Comentariu


                    • #35
                      Re: Concurs B=>Brăila, duminica 9 august

                      Haideti sa numaram...
                      Mitica a avut 3 victorii si o infrangere (in finala, la Tibi)
                      Tibi a avut 5 victorii si o infrangere (cea de la mine, pe care a 'dres-o' cand m-a batut)
                      Deci, se poate spune (si chiar asa si este) ca fiecare a ajuns in finala pe drumul sau, si tare ma tem ca drumul lui Tibi a fost mai greu decat al lui Mitica. Iar in finala, a castigat Tibi... Si, pe drum, ceilalti s-au plasat pe locurile meritate. NU este asa?
                      Exact asta mi se pare problema la un eliminator simplu, cine are nesansa sa joace cu un jucator puternic sau pur si simplu incomod este eliminat, iar altii, cu ceva mai multa sansa, trec mai departe, fara a fi neaparat mai buni. Si eu am beneficiat de sansa la unele turnee, dar asta nu inseamna ca-mi si place asta. Oricum ar fi, joc tenis de masă cu placere, mai ales cu cei mai buni ca mine, indiferent de sistem...
                      Iulian Toma

                      Comentariu


                      • #36
                        Re: Concurs B=>Brăila, duminica 9 august

                        Sistemul de dublu-kockout nu prea poate fi folosit in locul grupelor superioare.
                        Chiar daca la prima vedere timpul de joc nu pare cu mult mai mare (14 meciuri fata de 12) lucrurile nu stau deloc asa. Gaitan Tiberiu a jucat 6 meciuri .... adica dublu fata de cat ar fi jucat in sistemul grupelor superioare. Tinand cont de timpii morti dintre meciurile sale se poate ajunge lejer ca sistemul sa dureze 3 ore si chiar mai mult fata de aproximativ 2 cat este acum. In plus cele 3 meciuri extra se vor simti cu siguranta in eliminatoriu.
                        2 persoane din 8 vor juca doar 2 meciuri .... nu prea mi se pare corect pentru ei.
                        Ar fi posibil sa folosim acest sistem in locul eliminatoriului simplu de 32 care este folosit acum. Va dura un pic mai mult, dar nu cu foarte mult deoarece in fazele finale deja o multime de mese stau degeaba.
                        Nu cred ca eventualele "aranjamente" la nivelul grupelor superioare constituie o problema majora (e posibil totusi sa ma insel pentru ca am avut grija sa nu ajung niciodata la mana altuia), iar acesta este singurul argument concret in favoarea acestui sistem fata de grupele superioare (cu toate ca si in acest sistem se pot face aranjamente, dar mai greu).
                        Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                        FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                        BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                        Comentariu


                        • #37
                          Re: Concurs B=>Brăila, duminica 9 august

                          Postat în original de rflash
                          Sistemul de dublu-kockout nu prea poate fi folosit in locul grupelor superioare.
                          Chiar daca la prima vedere timpul de joc nu pare cu mult mai mare (14 meciuri fata de 12) lucrurile nu stau deloc asa. Gaitan Tiberiu a jucat 6 meciuri .... adica dublu fata de cat ar fi jucat in sistemul grupelor superioare. Tinand cont de timpii morti dintre meciurile sale se poate ajunge lejer ca sistemul sa dureze 3 ore si chiar mai mult fata de aproximativ 2 cat este acum. In plus cele 3 meciuri extra se vor simti cu siguranta in eliminatoriu.
                          2 persoane din 8 vor juca doar 2 meciuri .... nu prea mi se pare corect pentru ei.
                          Ar fi posibil sa folosim acest sistem in locul eliminatoriului simplu de 32 care este folosit acum. Va dura un pic mai mult, dar nu cu foarte mult deoarece in fazele finale deja o multime de mese stau degeaba.
                          Nu cred ca eventualele "aranjamente" la nivelul grupelor superioare constituie o problema majora (e posibil totusi sa ma insel pentru ca am avut grija sa nu ajung niciodata la mana altuia), iar acesta este singurul argument concret in favoarea acestui sistem fata de grupele superioare (cu toate ca si in acest sistem se pot face aranjamente, dar mai greu).
                          Cred ca si Cristi are ceva dreptate, desi Tibi este fericit sa joace cat mai mult Totusi, in caz ca s-ar folosi acest sistem pt calificare, in forma in care am propus-o, nu este nimeni obligat sa joace 6 meciuri; de ex, Tibi, dupa ce a intrat in primii 4, in caz ca s-ar fi discutat despre calificare, ar fi putut (teoretic, pt ca in realitate stiu ca ar fi jucat pana a doua zi ) sa nu mai joace urmatoarele 3 meciuri si sa accepte sa treaca mai departe de pe pozitia a 4-a. La fel si ceilalti, desi, repet, eu (si nu numai eu) as lupta cat se poate sa prind un culoar mai bun de pe o pozitie mai favorabila pt mai departe. Dar sa nu uitam, mai multe meciuri ar fi obligat sa joace unul care a pierdut in primele meciuri, deci care in sistemele actuale ar fi ramas automat pe dinafara; cred ca ar prefera sa se chinuie putin mai mult, dar sa poata trece mai departe...
                          Cat priveste faptul ca 2 persoane vor juca numai 2 meciuri, repet: vor juca de fapt 3 (meciul al 3-lea fiind exact meciul dintre ei, pe care nu l-am mai pus pe tabel, ca sa nu-l incarc excesiv). La fel se procedeaza si pt locurile 5-6, inca un meci intre ei; loc la mese este destul si abia se mai odihnesc putin ceilalti in timpul asta (ca la super-fight-urile din K1 )
                          As propune, in caz ca mai exista cineva destul de interesat sa incerce, sa jucam in acest sistem finala de 16, pt inceput, la unul din concursurile viitoare. Tabelul de concurs pt 16 jucatori este oarecum similar, cu ceva deosebiri, ne-esentiale totusi. Sunt mai multe variante, evident, eu as propune un sistem pe care l-am descarcat de pe un site al FIFA. L-am folosit anul acesta pt campionatele nationale de juniori la GO, mi s-a parut OK.
                          Cat despre aranjamentele din grupele superioare de 4, as vrea sa pot spune si eu, precum Cristi, ca vreau sa depind numai de rezultatele proprii... Din pacate, eu nu sunt capabil sa bat tot ce misca in AmaTUR si sunt nevoit sa mizez si pe jocul rezultatelor. Si ma tem ca la fel sta situatia si cu majoritatea celorlalti jucatori din circuit, cu cateva exceptii. Iar discutii despre aranjamente... sunt facute pe fața... E cineva care nu a auzit de asa ceva? Sa vina sa-mi spuna, ca-i dau o indemnizatie de naivitate )
                          Iulian Toma

                          Comentariu


                          • #38
                            Re: Concurs B=>Brăila, duminica 9 august

                            adica sa cistigati cu ajutorul altora dn doctor??????!(at)!!!!!!

                            Comentariu


                            • #39
                              Re: Concurs B=>Brăila, duminica 9 august

                              Sorin, TU asta ai inteles din sistemul dublu knock-out? sau faci pur si simplu caterinca?
                              In primul caz, dai o bere si iti explic in liniste pana pricepi In cel de-al doilea caz, dai mai multe beri si facem caterinca mai departe...
                              Iulian Toma

                              Comentariu


                              • #40
                                Re: Concurs B=>Brăila, duminica 9 august

                                ce va face sa credeti caci miar place jocul ala cum ai spune GO parca.Problema e bere dau dar nu vreau sa invat sistemul ala cum ai spune de mi se incurca limba in gura dublu..........,In loc sa jucam tenis stam si facem calcule peste calcule numai poate poate unii vor avea mai multe sanse,hai sa jucam cum a fost pina acuma si sa nu mai inventam sisteme de joc

                                Comentariu


                                • #41
                                  Re: Concurs B=>Brăila, duminica 9 august

                                  Sorin, jocul de GO este unul din cele 3 jocuri logice de categorie superioara (alaturi de sah si bridge, de ele ai auzit, sper ) si este vechi de vreo 4000 de ani. Prin studii matematice pe care nici eu nu le inteleg deplin s-a stabilit ca are de vreo 100 de ori mai multe variante decat sahul, desi asta se intampla la un nivel atat de inalt, incat pt noi, muritorii de rand, chiar ca nu conteaza... Ceea ce conteaza este ca se adreseaza intelectului, ca elimina aproape complet influenta intamplarii si ca este inca insuficient cunoscut in Europa.
                                  Sistemul de joc dublu knock-out (daca vrei, il spun cu litere separate, ca sa nu fie prea greu de pronuntat ) NU a fost inventat special pentru concursurile de GO, nici pe departe. Repet, sistemul de joc pt tabloul de 16 jucatori, de ex, l-am descarcat de pe site-ul FIFA (ala pt fotbal, ca sa nu fie dubii) si faptul ca l-am folosit pt finalele de la campionatele nationale de juniori la GO anul acesta este cu totul alta problema. Sa nu amestecam merele cu perele, ca iese marmelalda
                                  Totusi, gresesti profund daca crezi ca acest sistem favorizeaza pe cei mai slabi sau pe cineva, in general. Pur si simplu, elimina partial rolul intamplarii (hai, sa-i zicem sansa, sa sune mai frumos) intr-un concurs. Dar si aici, cine castiga, castiga si gata, merge mai departe...
                                  Problema este ca exista multi altii (nu numai tu, fii linistit...) care, imediat ce apare ceva deosebit de ceea ce stiau ei, fac ochii mici si aplica citatul "ASA SE FACE" de parca ar citi din BIBLIE... Indiferent daca ei sunt de acord sau nu, am o veste proasta: lumea evolueaza, toate lucrurile se schimba (sper ca in bine...) Altfel, jucam si acum cu palete cu fețe din pluta sau piele si serveam cate 5 mingii la rand, pana la 21 de puncte. NU crezi?
                                  PS- Cat despre jocul de tenis de masă si sistemele de joc, hai sa nu le amestecam... Intamplator, joc relativ bine tenis de masă si, tot intamplator, am fost timp de 8 ani preedinte al Federatiei de GO din Romania. NU neaparat intamplator, sunt si arbitru, inclusiv international, deci ma pricep ceva mai bine decat altii la sisteme de concurs. Asta este tot...
                                  Iulian Toma

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Re: Concurs B=>Brăila, duminica 9 august

                                    Postat în original de jony
                                    ce va face sa credeti caci miar place jocul ala cum ai spune GO parca.Problema e bere dau dar nu vreau sa invat sistemul ala cum ai spune de mi se incurca limba in gura dublu..........,In loc sa jucam tenis stam si facem calcule peste calcule numai poate poate unii vor avea mai multe sanse,hai sa jucam cum a fost pina acuma si sa nu mai inventam sisteme de joc
                                    Sorine, nu prea ai dreptate.
                                    La GO in general jucatorul cu cea mai mare forta de joc castiga, la tenis mai depinde si de stil (la cata lume se plange de ierbari .... nu tre sa ma chinui sa caut alt exemplu).
                                    Sistemul reprezinta o sansa in plus pentru cei care au "norocul" sa se intalneasca cu un adversar foarte incomod in primele tururi.
                                    Problema este ca e dificil de implementat ..... sistemul eliminatoriu de 32 clasic pe care il folosim inseamna 31 de meciuri (32 daca se joaca si finala mica). Un sistem dublu-knockout de 32 implica minim 48 de meciuri, iar daca se joaca toate meciurile de clasament se ajunge la 63 de meciuri (sper ca am calculat bine). Avnd in vedere ca turneele deja se termina tarziu sau foarte tarziu nu stiu cata lume e dispusa sa mai stea inca 1.5 ore ... minim.
                                    Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                                    FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                                    BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      Re: Concurs B=>Brăila, duminica 9 august

                                      Postat în original de rflash
                                      Postat în original de jony
                                      ce va face sa credeti caci miar place jocul ala cum ai spune GO parca.Problema e bere dau dar nu vreau sa invat sistemul ala cum ai spune de mi se incurca limba in gura dublu..........,In loc sa jucam tenis stam si facem calcule peste calcule numai poate poate unii vor avea mai multe sanse,hai sa jucam cum a fost pina acuma si sa nu mai inventam sisteme de joc
                                      Sorine, nu prea ai dreptate.
                                      La GO in general jucatorul cu cea mai mare forta de joc castiga, la tenis mai depinde si de stil (la cata lume se plange de ierbari .... nu tre sa ma chinui sa caut alt exemplu).
                                      Sistemul reprezinta o sansa in plus pentru cei care au "norocul" sa se intalneasca cu un adversar foarte incomod in primele tururi.
                                      Problema este ca e dificil de implementat ..... sistemul eliminatoriu de 32 clasic pe care il folosim inseamna 31 de meciuri (32 daca se joaca si finala mica). Un sistem dublu-knockout de 32 implica minim 48 de meciuri, iar daca se joaca toate meciurile de clasament se ajunge la 63 de meciuri (sper ca am calculat bine). Avnd in vedere ca turneele deja se termina tarziu sau foarte tarziu nu stiu cata lume e dispusa sa mai stea inca 1.5 ore ... minim.
                                      Tocmai de aceea am preferat sa incep cu demonstrarea sistemului, in cadrul unor concursuri B de care sa ma ocup personal (si care sper ca au convins ca sistemul asta nu doare ) si cred ca am putea sa incercam la un turneu (probabil tot de B) pentru un tablou de 16 jucatori. In acest mod, reusim sa vedem si daca acest sistem chiar se preteaza la ce vrem noi si abia dupa aceea ne putem gandi la un tablou de 32. Ca o parere personala, daca la un tablou de 8 meciurile de clasament (7-8, respectiv 5-6) chiar sunt binevenite (ar asigura o pauza de odihna pt meciurile pt locurile superioare) la un tablou mai mare ele pot fi eliminate, ca sa nu incurce prea tare sistemul, mai ales ca nu mai ies din concurs cate 2, ci 4 dintr-o data. Ma bucura faptul ca s-a trecut de la respingerea sistemului cu ochii mici si gura punga la discutia acestui sistem si, sper eu, chiar la utilizarea acestuia...
                                      Sper ca s-a inteles ca discutiile referitoare la acest sistem nu reprezinta o lupta de orgolii marunte sau cautarea unor avantaje (care?...) iluzorii, ci doar o incercare de a perfectiona un sistem care, fara a fi perfect, nu este neaparat rau... Am ceva experienta in privinta sistemelor de concurs si continui sa astept idei noi. Nimeni si nimic nu e perfect, doar perfectibil...
                                      Iulian Toma

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        Re: Concurs B=>Brăila, duminica 9 august

                                        eu nu am nimic cu sistemul dvs dar la 100 de insi cam la cit sar termina concursul.Daca stiti mai multe sisteme cea ce nu contest ginditiva la unu care sa fie si avantajos si sa se termine repede.Eu unu stiu unul fac :
                                        poate pe viitor se va adopta si sistemul dv

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          Re: Concurs B=>Brăila, duminica 9 august

                                          dupa parerea mea, sistemul de 5 serve si jocul pana la 21 insemna TENIS DE MASA! Trebuia sa ai strategie, era altfel jocul...Dar banul a facut sa se strice o mare parte a frumusetii acestui joc! Parerea mea!
                                          Blade-Darker speed 90
                                          Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                          Bh- Testing

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            Re: Concurs B=>Brăila, duminica 9 august

                                            Postat în original de jony
                                            eu nu am nimic cu sistemul dvs dar la 100 de insi cam la cit sar termina concursul.Daca stiti mai multe sisteme cea ce nu contest ginditiva la unu care sa fie si avantajos si sa se termine repede.Eu unu stiu unul fac :
                                            poate pe viitor se va adopta si sistemul dv
                                            Nu este mare deosebire fata de ce se joaca acum in AmaTUR. Sistemul dublu knock-out se referea NUMAI la partea finala a concursului. In rest, nu sunt mari diferente. Deci, nu am propus ca toti cei 100 de jucatori sa joace dublu knock-out (desi, vazand ce spui tu, incep sa-mi vina idei )
                                            Cat despre sistem, nu vezi ca deja s-a adoptat? S-au jucat deja 2 concursuri in acest sistem
                                            Iulian Toma

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              Re: Concurs B=>Brăila, duminica 9 august

                                              unu sigur la braila si altul???
                                              chiar ma bucur caci se mai joaca si numai sa nu fie mai obositor .Din partea mea sa se joace orice sistem cind nu mai putem ne oprim si gata.

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                Re: Concurs B=>Brăila, duminica 9 august

                                                si altul tot la Brăila
                                                TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                                                Comentariu


                                                • #49
                                                  Re: Concurs B=>Brăila, duminica 9 august

                                                  Pentru o omogenizare a Amatourului nu ar fi bine sa fie un singur sistem de concurs?
                                                  Adica sa nu joci rugby la Reghin si fotbal la Galați?
                                                  Orice noutate ca sa treaca proba timpului nu ajunge sa fie o noutate, trebuie sa aiva si ceva nou mai bun decat norma veche, daca nu e doar ceva nou dar nu mai bun! Ce are nou acest sistem, si mai ales ce are mai bun?
                                                  Blade-Darker speed 90
                                                  Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                                  Bh- Testing

                                                  Comentariu


                                                  • #50
                                                    Re: Concurs B=>Brăila, duminica 9 august

                                                    Postat în original de Dado.daniel
                                                    Pentru o omogenizare a Amatourului nu ar fi bine sa fie un singur sistem de concurs?
                                                    Adica sa nu joci rugby la Reghin si fotbal la Galați?
                                                    Orice noutate ca sa treaca proba timpului nu ajunge sa fie o noutate, trebuie sa aiva si ceva nou mai bun decat norma veche, daca nu e doar ceva nou dar nu mai bun! Ce are nou acest sistem, si mai ales ce are mai bun?
                                                    Tu te-ai obosit sa citesti restul mesajelor
                                                    Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                                                    FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                                                    BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X