Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sondaj Grilă de punctare AmaTur

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Sondaj Grilă de punctare AmaTur

    Având în vedere propunerile făcute de dumneavoastră în topicul "Propuneri pentru âmbunătățirea Circuitului AmaTur România" de a se modifica grila de punctare deoarece 12 Turnee A sunt prea multe (jucătorii aflați la extremitățile țării au de parcurs distanțe mari, multă lume nu ?ți permite din cauza obligațiilor sociale - familie, slujbă, nunți, botezuri - să plece sâmbătă de sâmbătă de acasă), Coordonatorii AmaTur au analizat și discutat această propunere și vă propun să vă exprimați opinia printr-un sondaj (Poll) asupra a două variante de grilă de punctare;


    Varianta 1: Grilă neschimbată - 4 din cele mai bune 6 Turnee A+, 10 din cele mai bune 12 Turnee A și 4 Turnee B = Total 22 turnee;


    Grila rămâne aceiași ca în anul 2019 și în anul 2020.


    Varianta 2: Grilă reechilibrată - 4 din cele mai bune 6 Turnee +, 8 din cele mai bune 10 Turnee A și 6 Turnee B = Total 22 turnee.


    Grila se reechilibrează scăz?nd numărul Turneelor A de la 12 la 10 (mai puține deplasări cronofage și costisitoare), concomitent cu creșterea numărului de Turnee B de la 4 la 6 încercând atragerea mai multor jucători locali în Circuitul AmaTur și reimpulsionarea Turneelor B.
    99
    Varianta 1 - Grila neschimbată
    49,49%
    49
    Varianta 2 - Grilă reechilibrată
    50,51%
    50

    Sondajul a expirat.

    Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

  • #2
    Parerea mea este, in cazul in care raman tot 22 turnee (!) ca si pana acum, schimbarea propusa nu va rezolva aspectele legate de inconvenientele produse de plecarea de acasa (de langa familie, prieteni, etc).
    Chiar daca se compenseaza scaderea numarului de turnee A, cu turnee B (care in acest moment, in anumite zone ale tarii - de ex. zona de nord a tarii), tot va trebui plecat sambata de acasa, doar se va schimba punctajul obtinut la acele turnee inlocuite (A cu B).
    Propunerea mea este de a scadea nr total de turnee (de la 22).

    Mersi.

    Comentariu


    • #3
      Varianta 1

      Trimis de pe al meu Huawei Mate 10 PRO folosind Tapatalk
      Blade: Andro Treiber H
      Fh: Nittaku Fastarc G-1
      Bh: Nittaku DHS Hurricane 3 Neo

      Comentariu


      • #4
        Chiar vă rugăm să vă argumentați opțiunea, dar nu uitați bifați varianta preferată și să apăsați butonul Votează acum, aflat în partea superioară a paginii.
        Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

        Comentariu


        • #5
          Varianta 2

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de gabi.gogu Vezi post
            Parerea mea este, in cazul in care raman tot 22 turnee (!) ca si pana acum, schimbarea propusa nu va rezolva aspectele legate de inconvenientele produse de plecarea de acasa (de langa familie, prieteni, etc).
            Chiar daca se compenseaza scaderea numarului de turnee A, cu turnee B (care in acest moment, in anumite zone ale tarii - de ex. zona de nord a tarii), tot va trebui plecat sambata de acasa, doar se va schimba punctajul obtinut la acele turnee inlocuite (A cu B).
            Propunerea mea este de a scadea nr total de turnee (de la 22).

            Mersi.
            Varianta propusa de Gabi ar merita un loc intre optiunile chestionarului, cred ca este chiar propunerea de la care s-a plecat !

            Comentariu


            • #7
              Varianta 2 - Votat!

              Mr. Tomahawk

              Comentariu


              • #8
                Si eu as merge pe scaderea numarului total de turnee de la 22 la 20 si anume prin micsorarea celor de A la 8 din cele mai bune 10 iar cele de A+ si B sa ramana asa cum este acuma. Si la turneele B pleci de acasa si tot ai discutii in familie. Am votat varianta 2 ca nu am avut una intermediara dar sunt nemultumit cu ce am votat. Multumesc!
                Ultima editare de Johnny Erasure; 10.oct.2019, 11:14.
                Blade: Mizutani ZLC
                FH Nittaku Fastarc G1
                BH Xiom Sigma II Euro

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de Constantin Sursilov Vezi post
                  Varianta 1

                  Trimis de pe al meu Huawei Mate 10 PRO folosind Tapatalk
                  Postat în original de Dan12 Vezi post
                  Varianta 2
                  Postat în original de Marius_Ducu Vezi post
                  Varianta 2 - Votat!

                  Mr. Tomahawk
                  Folositi, va rog, facilitatile forumului pentru a Vota. Selectati prin apasare varianta preferata, dupa care apasati butonul Voteaza acum. A se vedea photo.

                  Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                  Comentariu


                  • #10
                    Sondajul trebuie sa isi produca efectul , dar asa cum sunt intrebarile....
                    Daca se limpezea întrebarea, prin ”cate turnee A doriti sa fie in grilă”

                    Varianta 1 = 12 turnee
                    Varianta 2 = 11 turnee
                    Varianta 3 = 10 turnee

                    era mult mai clar, si separat turneele B
                    In conditiile astea...
                    Hobby: Motoare si ski !
                    http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                    Comentariu


                    • #11
                      Varianta 3, a lui Johnny Erasure.

                      Poate apare in optiunile de vot.

                      Si din cate vad, numarul minim al turneelor care se iau in calcul este de 18 (4 A+, 10 A si 4B, sau 4A+, 8A si 6B), ceea ce inseamna maxim 18 week-end-uri petrecute cu "familia Amatur" (16 turnee in "varianta3").
                      Ultima editare de razvan.cristofor; 10.oct.2019, 11:00. Motiv: completare

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de marcelgiosan Vezi post
                        Folositi, va rog, facilitatile forumului pentru a Vota. Selectati prin apasare varianta preferata, dupa care apasati butonul Voteaza acum. A se vedea photo.

                        As vrea dar nu pot )
                        Nici in Tapatalk, nici in browserul mobil nu imi apare sondajul...
                        Pe seara cand ajung la un laptop...

                        Trimis de pe al meu Huawei Mate 10 PRO folosind Tapatalk
                        Blade: Andro Treiber H
                        Fh: Nittaku Fastarc G-1
                        Bh: Nittaku DHS Hurricane 3 Neo

                        Comentariu


                        • #13
                          Erată

                          O completare la postul nr. 1.

                          Grila punctare 2017:
                          3 din 6 Turnee A+, 6 din 7 turnee A si 3 din Turnee B = Total 17 Turnee
                          Grila punctare 2018:
                          4 din 6 Turnee A+, 6 din 7 Turnee A și 4 Turnee B = Total 17 Turnee
                          Grila punctare 2019:
                          4 din 6 Turnee A+, 10 din 12 Turnee A și 4 Turnee B = Total 22 Turnee

                          Logica măririi numărului de turnee A în 2019 de la 7 la 12 a fost următoarea:
                          Pentru jucătorii aflați la limita de categorii care evită prin toate mijloacele să promoveze la categoria superioară (ex. C?știg 2-3 Cupe - Locuri 1 - 4 si apoi trantesc două trei turnee pentru a-mi regla Mp-ul) e mult mai greu să facă acest lucru atunci când grila are 12 turnee.
                          Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                          Comentariu


                          • #14
                            Varianta 1.Marirea numarului de turnee A punctate a dus la o participare mai mare a jucatorilor la turnee,diminuarea numarului de turnee punctate va avea ca efect exact contrariul-vor fi multe turnee cu prezenta slaba iar motivul este unul simplu-cine nu are timp sa mearga la turnee nu va merge indiferent de numarul de turnee punctate din grila iar cine are timp categoric nu va mai participa la atat de multe turnee ca anul acesta pentru ca pentru anul viitor are deja acele cateva turnee cu care se reduce grila(cel putin pana in momentul expirarii acelor turnee.)
                            FH:Butterfly-Tackiness Drive 1.7mm
                            BLADE: Gewo Clasic-ALL+/Joola Air Fibre
                            BH:Stiga Energy Absorber

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de Constantin Sursilov Vezi post
                              As vrea dar nu pot )
                              Nici in Tapatalk, nici in browserul mobil nu imi apare sondajul...
                              Pe seara cand ajung la un laptop...

                              Trimis de pe al meu Huawei Mate 10 PRO folosind Tapatalk
                              Cred ca de pe Tapatalk nu se poate. Nu e activ sistemul de vot! Mersi!

                              Mr. Tomahawk

                              Comentariu


                              • #16
                                Nu inteleg de ce se evita miezul problemei si nu se pun variantele asa cum au fost propunerile: micșorarea numărului de turnee A. Nu are nici o legatura cu numărul de turnee B (sau A+). Asa cum este acum nu se schimba mare lucru pentru ca trebuie sa pleci de acasa tot de atâtea ori: si la o varianta cat si la cealalata.
                                Dacă tot se compara pe ani si se dorește o creștere graduală a numărului de turnee mai aproape de adevar era cifra 8 la A, situandu-se între 6 și 10 turnee A punctate.
                                Blade: Mizutani ZLC
                                FH Nittaku Fastarc G1
                                BH Xiom Sigma II Euro

                                Comentariu


                                • #17
                                  Eu am avut o propunere de o grila de 12 turnee A din care sa fie luate in calcul cele mai bune 8 alaturi de cele mai bune 4 turnee A+ din 6 posibile si cele mai bun 4 din 6 turnee B. Cred ca era o solutie echilibrata care oferea avantaje atat pentru cei care nu puteau participa la multe turnee deoarece numarul total de turnee scadea de la 18 la 16 iar cei care mergeau la multe turnee aveau avantajul in a elimina din grila punctajele mai slabe si per total sa poata iesi mai bine.

                                  Din cele doua variante votez prima varianta din mai multe motive:
                                  1. Reducerea numarului de turnee A luat in calcul de la 12 la 10 mi se pare un regres. Amaturul mi se pare ca a crescut pe ansamblu tocmai datorita faptului ca era necesar sa mergi la mai multe turnee.
                                  2. Asa cum sublinia cineva mai sus. Interesul in a participa la turnee va scadea. Cine nu merge acum, in nici un caz nu va merge in plus la anul, ba eu as baga mana in foc ca vor merge si la mai putine turnee. Multi din cei care au mers la multe turnee nu ar mai avea motivatia pentru a face acest lucru. Personal eu sunt dezamagit de reducerea numarului de turnee A.
                                  3. Am inteles ideea de a impulsiona turneele B, dar mai degraba o impulsionam cu un sistem de tipul 4 din 6 decat 6 din 6. Sa fim seriosi, am vazut in ultimii doi ani cum apare o ploaie de turnee B in apropierea Turneului Final. Oare pana atunci de ce nu exista interes? Raspuns: Pentru ca se descopera ca au nevoie unii de puncte sa iasa campioni. Caz pur teoretic: adunam 9 incepatori, un elitist, un openist si un avansat si punctam pe grila maxima. Poate par dur in exprimare dar e mai greu sa aranjezi un A decat un turneu B.

                                  Oricum ar fi. Aceasta chestiune a grilei de punctare trebuie sa fie transata pana la Turneul Final deoarece turneele din noiembrie 2019 conteaza pentru anul competitional viitor. Oamenii trebuie sa stie la ce sa se astepte: cate turnee se iau in calcul si perioada de valabilitate a acestora. Restul chestiunilor se pot regla pe parcurs.
                                  Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
                                  FH: Butterfly Dignics 05
                                  BH: Tibhar Grass D.TecS

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Turneele B apar in aceasta perioada din cauza ca se intorc din concediu oameni
                                    Turnee B se fac si inainte de concedii

                                    cresterea numarului mare de partticipanti la turnee se datoreaza cresterii numarului de jucatori si a numarului locurilor de antrenament

                                    numarul mare de turnee la care trebuie sa participi duce la fortarea jucatorului sa plece de acasa

                                    plecatul de acasa la turneele B din acelasi judet nu se compara cu plecatul la un turneu A care iti mai trebuie neaparat
                                    Ultima editare de adof; 10.oct.2019, 14:40.

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Numarul de turnee e destul de mare, pentru mine aproape imposibil. Trebuie sa ma impart intre cabinet si garzi din care 2 pe Luna in zilele de weekend. O mai mare flexibilitate nu ar strica, adica sa fie 2 grile valabile cum sunt cele 2 variante sau altele. Important e sa fie consecventa.
                                      Eu unul am inceput sa vin la concursuri dupa un turneu la Tg Jiu. Nu mai jucasem de 12 ani. Am inceput sa vin la sala de 2,3 ori pe saptamana, sa fac si miscare.
                                      Nu mi-am propus un anumit obuectiv. Prefer locatiile unde am ce vizita impreuna cu familia.
                                      Nu m-a interest punctajul, dar vazand de exemplu ca anul asta se desfasoara turneul Campionilor la Tg Jiu(sunt din Tg Jiu), as vrea sa particip, nu neaparat ca e turneul final ci pentru ca e in orasul meu.
                                      Nemultumiri o sa fie tot timpul. Eu sunt multumit ca pot sa particip la turnee si din cate imi dau seama ceva merge bine daca sunt din ce in ce Mai multe turnee. Cat priveste organizarea, e loc de Mai bine, Mai ales cu ora de incepere si organizarea pe 2 zile, sunt turnee deja cu traditie in care se implica si autoritatile si sponsori.
                                      Cam atat am avut de spus.
                                      In alta ordine de idei amandoua propuneri mi se par bune, chiar daca eu prefer Mai mult turneele de B, unde participam de la toate categoriile si ne cunoastem unii pe alti, Mai vedem si ceva nou.

                                      Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
                                      Lemn Balsa Fibre Off 60,
                                      Forehand Tibhar Hybrid MK,
                                      Rever/Backhand Donic Liga

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Pentru o mai buna intelegere, am extras din clasament cateva date despre POSIBILITATILE participantilor de a acoperi o grila completa. Iata cati dintre noi au putut sa acopere grila:

                                        1 Grila completa (6A+, 12A, 4B) ............17 participanti
                                        2 Grila minima completa (4A+, 10A, 4B). 141 participanti
                                        3 Grila minima propusa (4A+, 8A, 4B).... 158 participanti
                                        4 Grila fara turnee B (4A+, 8A)...............176 participanti

                                        Prea putini fata de numarul total de participanti (4045) sau fata de numarul de participanti activi (~2000)
                                        Parerea mea este ca o grila minima ar trebui sa fie tinta macar pentru 30% dintre participanti. Nu mi se pare corect ca regula sa fie convenabila doar pentru 3% dintre participanti. Oare cati dintre cei care prefera (si voteaza) o grila cu 22 de turnee au acoperit-o in 2019?

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Varianta 1
                                          BH: SPINLORD GIPFELSTURM 1.8 mm
                                          Blade: KAZAK
                                          FH: ANDRO RASANTER R47 ULTRAMAX

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Foarte buna aceasta statistica d. Bodeanu. Arata ca exista un nucleu de cateva sute de jucatori extrem de dedicati Amaturului. Daca ne uitam pe listele de inscriere vom vedea ca la multe turnee o parte din nume apar de fiecare data. Fara acesti „nebuni” pasionati s-ar acoperi locurile de inscriere?

                                            Ce rol are grila de punctare? Unul singur si anume ierarhizarea jucatorilor. Are vreo alta importanta si nu stiu eu? Practic discutam despre modul de ierarhizare pentru acordarea distinctiile Amatur. Completarea grilei doar la acest aspect ajuta.
                                            Grila nu te face sa joci mai bine, nu te muta de la soare la umbra si nici invers.

                                            Prin urmare discutam doar modalitatea de acordare a distinctiilor: dupa mai multe turnee sau doar mai putine. In fapt aceasta e problema. Grilele actuale iau in calcul a unui anumit numar de turnee. Unii nu pot din varii motive sa acopere grila si implicit sa acceada la distinctiile circuitului. Si atunci cum se rezolva problema? Prin limitarea numarului de turnee al celor care participa frecvent, al pasionatilor circuitului? Nu este oare nimic imoral in acest aspect? Accederea la o distinctie trebuie sa se faca prin munca si dedicatie, iar sistemul trebuie gandit astfel incat sa cearna elementele pana cand in varf ajunge doar unul singur. Daca esti doar pasionat de tenis de masă si nu urmaresti distinctiile acordate la final de an nici macar nu-ti pasa de grila de punctare.

                                            Fiind o competitie dupa logica mea, cel care participa la cat mai multe turnee trebuie sa aiba sanse mai mari de a fi in frunte (la fel este si in ATP si WTA). Faci puncte esti cat mai sus.

                                            Daca nu se doreste competitivitate atunci sa punem 1 A+, 2A si 1 B si gata. Poate in felul acesta castiga distinctia cine trebuie.

                                            P.S. Oare ce satisfactie poti sa ai sa castigi titlul de campion judetean mergand la cateva concursuri in orasul tau in timp ce altul a „arat” tara in lung si-n lat?
                                            Ultima editare de Mihai Popescu-Apreotesei; 10.oct.2019, 17:30.
                                            Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
                                            FH: Butterfly Dignics 05
                                            BH: Tibhar Grass D.TecS

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Degeaba votati grila de punctare!!! Eliminati categoria INCEPATORI, MP la open = 30, MP ELITE = 42 la care se poate asimila si MASTER...Adica jucatorii de Divizia A si Superliga...Cum semnalez de ceva ani, nu mai permiteti retrogradarea in categorie chiar daca-ti scade MP...
                                              BH: SPINLORD GIPFELSTURM 1.8 mm
                                              Blade: KAZAK
                                              FH: ANDRO RASANTER R47 ULTRAMAX

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                prima varianta votez , plus ca suntem intr-o mica eroare. Nu cere nimeni sa fie completa(o completeaza numai cei mai harnici dintre noi). Nu sunt multe 12 turnee A intr-un an, (cele de A+ pot fi bifate doar cele din zona apropiata) si e suficient ca prin 3 A+, 12 A si 3-4 B-uri sa poti participa la orice turneu vrei , care este in functie de clasament
                                                Cu cat grila de turnee A este mai mare, cu atat v-a fi mai aproape de realitate( trucarea unor turnee care se practica inca o sa fie mai greu de realizat)
                                                JOOLA Zelebro
                                                FH Joola Rhyzer Pro 45
                                                BH Joola Rhyzer Pro 45

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  later edit: trendul actual este de a fi cat mai multi participanti la turneele importante, se pare ca poti participa la celebrul Turneu al Campionilor cu doar 6 turnee la activ , la categoria open vorbesc, ceea ce face absolut inutila discutia si votul noastru actual
                                                  JOOLA Zelebro
                                                  FH Joola Rhyzer Pro 45
                                                  BH Joola Rhyzer Pro 45

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X