Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Butterfly Viscaria sau Nittaku Acoustic

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Butterfly Viscaria sau Nittaku Acoustic

    Bună seara, as dori sa schimb lemnul și sunt indecis intre Viscaria și Acoustic. Fețele vor fi Stisa Mantra H și M. Astept păreri. Multumesc

  • #2
    Postat în original de Vice73 Vezi post
    Bună seara, as dori sa schimb lemnul și sunt indecis intre Viscaria și Acoustic. Fețele vor fi Stisa Mantra H și M. Astept păreri. Multumesc
    Așa din scurt, fețe medii și hard s-ar potrivi mai bine pe un lemn allwood. Aș merge cu Acoustic. Viscaria este mult prea dură, de când cu mingile de plastic. Dacă aveți model cu fluture asimetric sau chiar negru, ar merge și Viscaria.

    https://www.youtube.com/channel/UCUo...RVMbKfWxb7sp6w

    https://www.facebook.com/309680636343003

    Comentariu


    • #3
      Cunosc bine Viscaria pentru ca am jucat câțiva ani buni cu acest lemn, este un lemn foarte bun, dar dacă găsești model mai vechi, seria P,Q, care probabil ar fi mai usor de găsit fata de seriile anterioare sau chiar cele cu fluture negru. Am avut diferite fete, de la moi( Tenergy 05-fx), la dure(Tibhar Evolution Mx-s, tenergy 05 hard), Viscaria s a comportat bine cu aproape tot ce am pus pe el. Eu am avut seria P, am vrut din nou sa joc cu Viscaria, am luat unul nou de la Bistrița, seria T, dar since, nu am văzut nicio asemănare între cel de acum și cele care au fost. Despre Acoustic nu stiu ce sa zic, nu am jucat niciodată cu acel lemn. încearcă, probabil, sa fie mai bun chiar și modelul nou, un Butterfly Timo Boll ALC, și cu acel lemn am jucat, atât model vechi cât și nou, in decurs de câteva luni și mi au plăcut ambele modele. Sau ceva încă bun pe care am văzut la baieti de la Viva la paletele de probe pe care era Stiga mantra, Yasaka Alnade, asemanator la compoziție cu Viscaria.
      ?Sometimes I win, sometimes I learn?

      Comentariu


      • #4
        Acusticul a fost primul meu lemn nou cumparat. Mi l-am facut cadou de Craciun acum 3 ani. Este un lemn deosebit si calitatea lucrarii este pe masura pretului. Acusticul este un lemn allwood pe care eu il incadrez in gama Off- cu o performanta foarte buna.
        Viscaria la randul ei este o lama foarte bine realizata (nu mai intru in detalii fiind o legenda). Am avut 4 Viscarii si confirm cele spuse de Calin. Cea din seria S, pe care am si dat-o, era cumva diferita mai dura si fara simt fata de celelalte 3 din seria P si R. Poate ca ii mai trebuia ceva timp sa devina ceva mai soft.

        Eu iti recomand sa faci alegerea in functie de ceea ce doresti sa realizezi personal in tenisul de masa. Daca doresti sa joci ocazional si nu urmaresti un progres rapid atunci iti recomand Acusticul. Vei juca multi ani cu el si nu te va dezamagi.
        Daca doresti sa progresezi, sa mergi la concursuri sa castigi meciuri atunci iti recomand Viscaria. Acusticul este precum un Aston Martin, iar Viscaria precum un Ferrari. Acusticul se impaca bine cu fete moi si medii (merg si unele medii-tari), insa nu poate activa buretele fetelor medii tari si tari precum o Viscarie. Viscaria are o mai mare gama de fete cu care se impaca bine. Din experienta nu mi-au placut fetele foarte soft (gen Rakza 7 soft) pe Viscaria, pur si simplu buretele fiind prea moale lovitura nu avea calitate. Prin urmare poti pastra Viscaria multi ani si doar sa cresti in timp viteza schimband fetele. Cu Acusticul nu prea poti face asta; este totusi un lemn all-wood de 5 straturi construit pentru un anumit nivel de joc.

        Daca esti interesat de cea de-a doua varianta si in cazul in care nu vrei sa cheltuiesti pentru un Acustic pe care sa-l folosesti 6 luni-1 an, si nici nivelul de joc nu-ti permite sa stapanesti Viscaria (desi eu sunt de parere ca prin mult antrenament poti stapani orice lemn) poti opta pe o varianta intermediara. Adica cauti un lemn allwood si iti recomand Petr Korbel sau Xiom Offensive S care sunt foarte asemanatoare cu Acusticul sau chiar Stiga Clipper (chiar daca e mai puternic decat acestea) si atunci cand esti pregatit cumperi o Viscaria.
        Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
        FH: Butterfly Dignics 05
        BH: Tibhar Grass D.TecS

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de Vice73 Vezi post
          Bună seara, as dori sa schimb lemnul și sunt indecis intre Viscaria și Acoustic. Fețele vor fi Stisa Mantra H și M. Astept păreri. Multumesc


          intrebarea mea este, ! de ce vrei sa -ti schimbi paleta ce nu-ti mai place la ea ???...... cu ce paleta ai jucat pana acum,,,,???... la ce nivel esti,( incepator,avansat, open, elite, ?) si care este stilul tau de joc ?... dupa care primesti reteta,,,,,,,,

          Comentariu

          Who has read this thread:
          Procesare...
          X