Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

alegere lemn fara compozite

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • alegere lemn fara compozite

    De mult vreau sa imi gasesc un lemn OFF care sa nu aiba carbon sau mai stiu eu ce... Joc la distanta medie-aproape de masa, vreau ca lemnul sa fie bun pentru topspin, cu control bunicel, sa nu aiba un maner prea patratos in priza ST si sa "mearga" cu noile fete ce se lipesc cu solutie pe baza de apa. Dupa "indelungi" cautari m-am gandit ca potrivite ar fi Nittaku Ludeack sau Kokutaku Staysher. As vrea sa stiu si eu pareri despre cele 2 lemne de la cei care le-au folosit si de ce nu alte variante. Multumesc.
    Blade: Viscaria, FL
    fh: T05, 2,1 mm, black
    bh: T05, 2,1 mm, red

  • #2
    Re: alegere lemn fara compozite

    iti dau eu unu moca da e cam greut.
    Schlager Carbon
    Acuda S1
    Acuda S1

    Comentariu


    • #3
      Re: alegere lemn fara compozite

      BTY Kiso Hinoki 7 ply! Un lemn foarte bun cu un control excelent! In 3-4 saptamani o sa-mi vina un Staysher din Japonia. Asa ca vei putea incerca la noi la sala daca vrei! O impresie excelenta mi-a facut si Kokutaku Cremrtop (si asta va veni odata cu Staysher)! Ai de unde alege lemne allwood!
      www.clubarena08.ro

      Comentariu


      • #4
        Re: alegere lemn fara compozite

        Salut Sorine!am fost plecat la mare,n-am mai intrat si am auzit ca ati fost la baraj si ai ramas destul de suparat pe acel concurs,spune-mi si mie unde ai scris mesajul de Popovici ca sa te complectez si eu

        Comentariu


        • #5
          Re: alegere lemn fara compozite

          Multumesc radu, dar am uitat sa spun ca vreau ceva nu prea greu, asha intre 85-90gr. Sorin abia astept sa dau si eu cateva maini cu ele...sper sa mai am rabdare
          Blade: Viscaria, FL
          fh: T05, 2,1 mm, black
          bh: T05, 2,1 mm, red

          Comentariu


          • #6
            Re: alegere lemn fara compozite

            Postat în original de sorin167
            BTY Kiso Hinoki 7 ply! Un lemn foarte bun cu un control excelent! In 3-4 saptamani o sa-mi vina un Staysher din Japonia. Asa ca vei putea incerca la noi la sala daca vrei! O impresie excelenta mi-a facut si Kokutaku Cremrtop (si asta va veni odata cu Staysher)! Ai de unde alege lemne allwood!
            Despre "Cremrtop" sunt si eu curios. Cum l-ati caracteriza, ALL+ sau OFF- ? Cum vibreaza?
            Lemn- Bty Viscaria
            FH - TENERGY 05
            BH - TENERGY 80

            Comentariu


            • #7
              Re: alegere lemn fara compozite

              Cremrtop este allround, nu stiu sigur daca nu cumva all+. Chiar nu a dat nimeni cu cele doua lemne pana acum ?
              Blade: Viscaria, FL
              fh: T05, 2,1 mm, black
              bh: T05, 2,1 mm, red

              Comentariu


              • #8
                Re: alegere lemn fara compozite

                Stiga Offensive NCT e usor.
                Xi En Ting-X828
                Pryde 30
                Calibra LT Sound

                Comentariu


                • #9
                  Re: alegere lemn fara compozite

                  Postat în original de lica
                  Salut Sorine!am fost plecat la mare,n-am mai intrat si am auzit ca ati fost la baraj si ai ramas destul de suparat pe acel concurs,spune-mi si mie unde ai scris mesajul de Popovici ca sa te complectez si eu
                  Va salut dom'Vasile! Mesajul e scris la sectiunea Amatur in topicul Derogare pt echipa Top Arena. Inca mai sunt suparat dar mi-a mai trecut. Se pare ca, asa cum spuneati si dv., schimbarea trebuie sa vina din interior si sper sa o facem impreuna cu mai multi in cativa ani. Ca orice dinozaur, este greu de ucis din exterior, trebuie sa-l omori prin implozie, din interior!
                  Scuze de off-topic!
                  www.clubarena08.ro

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: alegere lemn fara compozite

                    Postat în original de VISCO
                    Postat în original de sorin167
                    BTY Kiso Hinoki 7 ply! Un lemn foarte bun cu un control excelent! In 3-4 saptamani o sa-mi vina un Staysher din Japonia. Asa ca vei putea incerca la noi la sala daca vrei! O impresie excelenta mi-a facut si Kokutaku Cremrtop (si asta va veni odata cu Staysher)! Ai de unde alege lemne allwood!
                    Despre "Cremrtop" sunt si eu curios. Cum l-ati caracteriza, ALL+ sau OFF- ? Cum vibreaza?
                    Un lemn excelent, cu o manevrabilitate deosebita. Este mai aproape de Off-. De altfel Kokutaku zice ceva de genul "for the offensive allrounder". La partea de vibratii inca nu mi-am dat seama complet deorece am dat doar 10 minute cu el. O sa mai incerc si va spun. Ca si informatie, este lemnul Cameliei Postoaca cu care a devenit vicecampioana europeana de cadeti si campioana europeana de juniori la echipe. Interesant este ca ea are o iarba in backhand pe acest lemn!
                    www.clubarena08.ro

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: alegere lemn fara compozite

                      Un lemn excelent e ANDRO J.M.Saive Kinetik OFF.Control, viteza, priza excelenta in toate variantele, dar mai ales cea anatomica, cea mai faina din cate am vazut pana acum!!! Am renuntat la el doar cand am trecut la ierbari...
                      Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                      Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: alegere lemn fara compozite

                        << In 3-4 saptamani o sa-mi vina un Staysher din Japonia.>>
                        Este comandat de pe iruiru.com sau de pe alt site?
                        Am jucat cu Staysher si pot spune ca este un lemn de exceptie. Este "dedicat" pentru cei care joaca cu spin - orice ce fel, si de la orice distanta fata de masa. A fost "dragoste la prima vedere" si am norocul de a-l fi vandut partenerului de antrenament. Cand imi este dor, il pot atinge...
                        Cateva pareri:
                        - vibratii scurte, controlate, care iti confera placerea de a juca cu el;
                        - constructie de exceptie, priza flared de o ergonomie remarcabila;
                        - dwell-time relativ mare;
                        - poti sa dai topspin acolo unde vrei si cu spin-ul pe care il doresti
                        - pentru jocul de contre trebuie sa lovesti foarte exact deoarece sweet-pot este relativ mic (sare relativ diferit pe fiecare cerc concentric sweet-pot-ului)
                        - partenerul de antrenament are pe el tenergy 05 si este extrem de multumit de combinatie.
                        Daca as mai lua un lemn, acesta va fi: Kokutaku staysher
                        Succes!
                        Blade: Timo Boll Spirit
                        Fh:Tibhar Genius 2.0
                        Bh:Tibhar Genius 2.0
                        materiale pentru tenis de masa: http://www.ttsport.ro/

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: alegere lemn fara compozite

                          Postat în original de adrian_vilcu
                          << In 3-4 saptamani o sa-mi vina un Staysher din Japonia.>>
                          DA! Este comandat de pe iruiru.com
                          www.clubarena08.ro

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: alegere lemn fara compozite

                            atunci in 7 zile ajunge.
                            Acum 3 saptamani am intrebat daca au pe stoc si mi-au raspuns ca nu. A lipsit o buna perioada de timp (cel putin din stocul lor). Mi-au comunicat ca la o comanda ferma (platita) de 3 lemne kokutaku staysher, for face comanda la furnizor.
                            Se pare ca acum situatia s-a remediat...poate si in urma cererilor pentru acest tip de lemn; mai am un prieten care a platit un kokutaku staysher si deoarece nu era pe stoc, a luat altceva.
                            Blade: Timo Boll Spirit
                            Fh:Tibhar Genius 2.0
                            Bh:Tibhar Genius 2.0
                            materiale pentru tenis de masa: http://www.ttsport.ro/

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: alegere lemn fara compozite

                              Multumesc pentru sfaturi. Ma ingrijoreaza putin treaba cu sweet-spotul...in rest e cam ce m-am gandit si eu (despre staysher). Cu Ludeack nu a dat nimeni, pe afara e totusi popular ?
                              Blade: Viscaria, FL
                              fh: T05, 2,1 mm, black
                              bh: T05, 2,1 mm, red

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: alegere lemn fara compozite

                                Un lemn excelent, cu o manevrabilitate deosebita. Este mai aproape de Off-. De altfel Kokutaku zice ceva de genul "for the offensive allrounder". La partea de vibratii inca nu mi-am dat seama complet deorece am dat doar 10 minute cu el. O sa mai incerc si va spun. Ca si informatie, este lemnul Cameliei Postoaca cu care a devenit vicecampioana europeana de cadeti si campioana europeana de juniori la echipe. Interesant este ca ea are o iarba in backhand pe acest lemn!
                                De aceia am si intrebat, pt ca "offensive allrounder", inseamna ALL+ iar lemnele de acest fel sunt mai elastice, mai usoare si au vibratii mai mari. Pe mine ma intereseaza mai mult OFF-, mai stabile si cu vibratii cat mai controlate(scurte) dar nu complet inexistente.
                                Lemn- Bty Viscaria
                                FH - TENERGY 05
                                BH - TENERGY 80

                                Comentariu


                                • #17
                                  Re: alegere lemn fara compozite

                                  Postat în original de adrian_vilcu
                                  << In 3-4 saptamani o sa-mi vina un Staysher din Japonia.>>
                                  Este comandat de pe iruiru.com sau de pe alt site?
                                  Am jucat cu Staysher si pot spune ca este un lemn de exceptie. Este "dedicat" pentru cei care joaca cu spin - orice ce fel, si de la orice distanta fata de masa. A fost "dragoste la prima vedere" si am norocul de a-l fi vandut partenerului de antrenament. Cand imi este dor, il pot atinge...
                                  Cateva pareri:
                                  - vibratii scurte, controlate, care iti confera placerea de a juca cu el;
                                  - constructie de exceptie, priza flared de o ergonomie remarcabila;
                                  - dwell-time relativ mare;
                                  - poti sa dai topspin acolo unde vrei si cu spin-ul pe care il doresti
                                  - pentru jocul de contre trebuie sa lovesti foarte exact deoarece sweet-pot este relativ mic (sare relativ diferit pe fiecare cerc concentric sweet-pot-ului)
                                  - partenerul de antrenament are pe el tenergy 05 si este extrem de multumit de combinatie.
                                  Daca as mai lua un lemn, acesta va fi: Kokutaku staysher
                                  Succes!
                                  .. cel mai bun maner drept pe care l-am intalnit, foarte bine lucrat, va contrazic doar in privinta sweetpot-ului, nu sare diferit deloc, un lemn care merita pastrat..

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Re: alegere lemn fara compozite

                                    Acum doua seri am avut ocazia sa dau cu un Ludeack de la un prieten. Ce sa zic... e un lemn f bun, control bunicel, stabilitate in contre, mediu ca duritate dar parca un pic prea vitezist pentru gustul meu. Eu l-as incadra fara rezerve la off+.
                                    Blade: Viscaria, FL
                                    fh: T05, 2,1 mm, black
                                    bh: T05, 2,1 mm, red

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Re: alegere lemn fara compozite

                                      Daca mai vrei sugestii de lemn "all wood" foarte bun, Nittaku Acoustic sau Violin.
                                      Lemn- Bty Viscaria
                                      FH - TENERGY 05
                                      BH - TENERGY 80

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Re: alegere lemn fara compozite

                                        ANDRO J.M.Saive Kinetic off, priza anatomica.
                                        Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                        Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Re: alegere lemn fara compozite

                                          Postat în original de VISCO
                                          Un lemn excelent, cu o manevrabilitate deosebita. Este mai aproape de Off-. De altfel Kokutaku zice ceva de genul "for the offensive allrounder". La partea de vibratii inca nu mi-am dat seama complet deorece am dat doar 10 minute cu el. O sa mai incerc si va spun. Ca si informatie, este lemnul Cameliei Postoaca cu care a devenit vicecampioana europeana de cadeti si campioana europeana de juniori la echipe. Interesant este ca ea are o iarba in backhand pe acest lemn!
                                          De aceia am si intrebat, pt ca "offensive allrounder", inseamna ALL+ iar lemnele de acest fel sunt mai elastice, mai usoare si au vibratii mai mari. Pe mine ma intereseaza mai mult OFF-, mai stabile si cu vibratii cat mai controlate(scurte) dar nu complet inexistente.
                                          Cremrtop la 6.5 grosime e destul de stabil cred eu ...
                                          Blade DHS PG 2
                                          FH: DHS Hurricane 3
                                          BH: Stiga Airoc Astro M

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Re: alegere lemn fara compozite

                                            stiga clipper wood vechi

                                            Comentariu

                                            Who has read this thread:
                                            Procesare...
                                            X