Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Jupuire speed-glue de pe fete

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Jupuire speed-glue de pe fete

    Dupa vreo 4-5 luni de relipire cu speed glue (Stiga Carbon Glue) nu mai simteam cum trebuie fetele. Asa ca am efectuat operatiune de "jupuire". Pe langa o mica batatura pe deget m-am ales si cu buretele ciupit.
    Este vorba de fete Donic Coppa Jo Silver.
    Intrebari:
    1. Stie cineva alta metoda de indepartare a speed-glue-ului de pe fete?
    2. Cat de des trebuie facuta operatia? Ce am gresit?
    Atasez 2 filmulete cu spicuiri din operatiunea facuta de mine. Scuze pentru calitate, filmam cu o mana si jupuiam cu cealalta.
    In filmuletul 2 se poate observa ca am extras o "bila" de speed-glue destul de mare (cam 9 grame).

    lemn: Waldner Dotec Carbon
    fețe: Dignics 05/Dignics 05

  • #2
    Re: Jupuire speed-glue de pe fete

    Asa se indeparteaza adezivul pe baza de apa, dupa ce in prealabil a fost inmuiat cu booster.
    Speed glue se indeparta altfel. Se spargea pelicula undeva in coltul de jos, apoi se tragea intr-un anumit fel. Cei priceputi faceau fetele ca si noi, fara sa rupa din burete.
    In filmul care urmeaza, cel care executa operatia trage spre directia opusa celei corecte.
    Lemn- Bty Viscaria
    FH - TENERGY 05
    BH - TENERGY 80

    Comentariu


    • #3
      Re: Jupuire speed-glue de pe fete

      Postat în original de VISCO
      Asa se indeparteaza adezivul pe baza de apa, dupa ce in prealabil a fost inmuiat cu booster.
      Fetele lipite cu adeziv pe baza de apa mai are sens sa fie dezlipite?
      Se intampla ceva cu caracteristicile fetei daca nu dezlipesc (la solutia pe baza de apa ma refer)?
      Asta deoarece ma bate gandul sa trec pe Tenergy.
      lemn: Waldner Dotec Carbon
      fețe: Dignics 05/Dignics 05

      Comentariu


      • #4
        Re: Jupuire speed-glue de pe fete

        In primul rand Donic Jo Silver sunt facute pt solutia pe baza de apa si cred ca au un burete mai sensibil.Daca vrei sa lipesti in continuare cu speed glue foloseste un alt lipici care se curata mult mai usor (Sziko Premium kkt sau Butterfly Fair Chack).Lipiciul folosit de tine nu prea te ajuta,am sa postez un filmuletz ca sa vezi cum ar trebui sa se curete.
        Operatia trebuie facuta in functie de cat de incarcate sunt fetele si asta se face "la ochi".
        Ca sfat incearca sa cureti fetele dupa ce ai lipit si ai jucat ,am observat ca merge mai usor.

        Comentariu


        • #5
          Re: Jupuire speed-glue de pe fete

          Trebuie sa dai cu solutie de lipit pe un loc si dai cu degetul pana incepe sa se vada clar buretele.
          Apoi dai cu solutie pe marginea gaurii si cauti sa nu insisti daca vezi ca s-a intarit rau (s-a evaporat VOC-ul). Dai din nou cu solutie pe margine si mai ales nu lasi sa se adune solutia rulata, pentru ca nu absoarbe suficient VOC si nu se mai inmoaie si ciupeste buretele.
          Dupa ce le-ai dezlipit, lasa fetele la aerisit o vreme, apoi trebuie sa faci din nou primarea.
          Oricum (a mai zis cineva), fetele tale sunt foarte moi si buretele este fragil. Trage cu grija de el.
          EDIT: Referitor la solutia pe baza de apa: poti sa le lasi lipite, pentru ca solutia asta nu modifica proprietatile fetei si nu ai nici un beneficiu din relipire.
          Blog de tenis de masă

          Comentariu


          • #6
            Re: Jupuire speed-glue de pe fete

            Postat în original de teodorus29
            In primul rand Donic Jo Silver sunt facute pt solutia pe baza de apa si cred ca au un burete mai sensibil....
            Stiu ca sunt pentru solutie pe baza de apa. Dar daca nu lipeam nu "simteam" deloc fetele. Erau fete moarte. De asta am si incercat sa le curat, ca sa le "revigorez".
            Multumesc tuturor pentru sfaturi. Se pare ca cel mai competent sfat e cel cu "primarea" cu solutie pe masura ce dezlipesc.
            lemn: Waldner Dotec Carbon
            fețe: Dignics 05/Dignics 05

            Comentariu


            • #7
              Re: Jupuire speed-glue de pe fete

              Ultima chestie pe care am vazut-o la sala: dupa ce ai lipit un timp cu speed glue, in loc sa jupuiesti lipiciul continui cu ele asa, dai doar un strat de diluant apoi le pui pe lemnul gol si gata.
              TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

              Comentariu

              Who has read this thread:
              Procesare...
              X