Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

comportament nesportiv in AMATUR

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • comportament nesportiv in AMATUR

    Ar trebui sa se faca un regulament clar in acest sens, valabil in cadrul tuturor turneelor Amatur. Daca unul din jucatori incepe sa adreseze injurii la adresa celuilalt, atunci acesta, la intereventia unui arbitru (daca exista), organizatorului, ideea e ca o terta persoana, sa aiba dreptul de a decide daca continua jocul, sau persoana care injura pierde jocul. Daca se ajunge la chestii mai urate atunci sa fie restrictionata participarea respectivei persoane timp de un an sau doi din Amatur. Clar nu m-as simti deloc bine sa se apuce un nesimtit care nu stie sa se comporte, sa ma injure si in nici un caz nu as mai juca cu aceeasi placere, iar sa ma apuc si eu sa il injur... clar nu asta e spiritul Amatur. Ar fi frumos sa se ia o decizie si in cazul persoanei de care se discuta mai devreme.

  • #2
    Re: LISTA NEAGR? cu utilizatori neserio?i

    Foarte frumos, sper sa se si adopte aceasta propunere.

    Comentariu


    • #3
      Re: LISTA NEAGR? cu utilizatori neserio?i

      Eu sunt de acord cu cele de mai sus, dar cu conditia clarificarii masurilor ce vor fi luate in concordanta cu gravitatea faptei.
      In mod sigur, prelungirea fara motiv a timpului destinat incalzirii nu poate fi pedepsita la fel cu furtul.
      Apoi, furtul este deja treaba Politiei.
      Blog de tenis de masă

      Comentariu


      • #4
        Re: LISTA NEAGR? cu utilizatori neserio?i

        Postat în original de adriank
        Foarte frumos, sper sa se si adopte aceasta propunere.
        Paragraful propus de D-l Mircea Garaz a fost inserat in Regulament. Ultima varianta de Regulament este disponibila in atasament;

        Comentariu


        • #5
          Re: LISTA NEAGR? cu utilizatori neserio?i

          Postat în original de Dan2
          Postat în original de adriank
          Foarte frumos, sper sa se si adopte aceasta propunere.
          Paragraful propus de D-l Mircea Garaz a fost inserat in Regulament. Ultima varianta de Regulament este disponibila in atasament;
          Foarte bine!Dar ca toti organizatorii sa aiba acest regulament, si sa il puna in aplicare.Sunt jucatori in amatur care nici nu au habar ca exista un regulament.
          Sunt care joaca cu fete interzise , care servesc din mana si multe altele, iar cand le spui se uita urat la tine si incep sa faca scandal.Ar fii multe de zis ... dar e grele cand nu poti castiga prin alte metode... !

          Comentariu


          • #6
            Re: LISTA NEAGR? cu utilizatori neserio?i

            Postat în original de furk
            Postat în original de Dan2
            Postat în original de adriank
            Foarte frumos, sper sa se si adopte aceasta propunere.
            Paragraful propus de D-l Mircea Garaz a fost inserat in Regulament. Ultima varianta de Regulament este disponibila in atasament;
            Foarte bine!Dar ca toti organizatorii sa aiba acest regulament, si sa il puna in aplicare.Sunt jucatori in amatur care nici nu au habar ca exista un regulament.
            Sunt care joaca cu fete interzise , care servesc din mana si multe altele, iar cand le spui se uita urat la tine si incep sa faca scandal.Ar fii multe de zis ... dar e grele cand nu poti castiga prin alte metode... !
            Ia uite dom-le, cine s-a gasit sa tina prelegeri despre regulament. Citez din acesta:
            "NOTA:
            Avand in vedere ca circuitul este destinat amatorilor, este permisa utilizarea oricarui tip de fata, daca respecta urmatoarele conditii:
            1. Cele doua fete sunt de culori distincte;
            2. Ambele fete au inscriptionata LA VEDERE sigla de omologare ITTF, chiar daca intre timp a fost interzisa!
            3. Suprafetele de lovire a mingii nu sunt deteriorate (nu au denivelari sau neomogenitati pronuntate.
            Nu este interzisa utilizarea fetelor lipite cu solventi; lipirea fetelor nu este permisa in incinta de joc."
            Asa ca draga furk inainte de a-ti da cu presupusu despre lucruri de care ai prea putin habar, fa-ti putin timp si citeste regulamentul Amaturului. Daca ai sta si ai scormoni cu atentie in istoria amaturului( deh, e mai greu decat a-ti da, asa cu parerea!!!) ai observa ca scandalagii sunt fara exceptie softistii ( exista cazuri notorii, care au ocupat pagini intregi pe forum) si nicidecum cei ce joaca cu "fete interzise". Am crezut ca subiectul este definitiv inchis, dar vezi ca se mai gasesc niscavai nestiutori ce zgandare rahatul ! Imi pare rau pentru reactie, dar cine seamana vant, culege furtuna!
            In legatura cu servele din mana, pana cand meciurile se disputa fara arbitru, e imposibil de a face dreptate. Strangi din dinti, si mergi mai departe, "ca asa e in tenis" zicea candva nea Tomita, Dumnezeu sa-l ierte. Intradevar e frustrant ca la 9-9 sa-ti dea doua serve naspa din mana, si sa pierzi setul. Dar poti sa demonstrezi ca ai dreptate? Nu, si daca stai si te gandesti, daca esti mai bun decat adversarul, de ce il lasi sa faca 9-9?
            Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
            Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

            Comentariu


            • #7
              Re: LISTA NEAGR? cu utilizatori neserio?i

              De fapt, adversarul are 9-5, el egaleaza cu greu 9-9, apoi fleosc! incaseaza doua serve din mana si pierde setul. Acum se poate spune ca e frustrant cu adevarat.
              TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

              Comentariu


              • #8
                Re: LISTA NEAGR? cu utilizatori neserio?i

                Haideti sa va dau cateva cazuri care mi sau intamplat:
                1.Am pierdut de la un domn (era clar mai bun ca mine , nu contest asta), care avea pe rever o iarba pe care nu scria nimic.(absolut nimic)E regulamentar?
                2.Am jucat cu persoana care avea pe rever 2 fete, banuiesc ca i sa rut o bucata din fata initiala, a taiat frumos din aceea o bucata, si in locul ei a lipit o alta bucata din alt gen de fata, deci a rezultat ceva 2 in 1 ! E regulamentar?
                3.Am jucat cu un domn ierbar care la mijlocul fetei avea rupti ogramada de zimti ... E regulamentar?
                Si domnule Laky , nu am nimic cu ierbarii ... , de ce dramatizati atata, cand eu doar mi-am spus punctul de vedere?

                Comentariu


                • #9
                  Re: LISTA NEAGR? cu utilizatori neserio?i

                  Postat în original de furk
                  Haideti sa va dau cateva cazuri care mi sau intamplat:
                  1.Am pierdut de la un domn (era clar mai bun ca mine , nu contest asta), care avea pe rever o iarba pe care nu scria nimic.(absolut nimic)E regulamentar?
                  2.Am jucat cu persoana care avea pe rever 2 fete, banuiesc ca i sa rut o bucata din fata initiala, a taiat frumos din aceea o bucata, si in locul ei a lipit o alta bucata din alt gen de fata, deci a rezultat ceva 2 in 1 ! E regulamentar?
                  3.Am jucat cu un domn ierbar care la mijlocul fetei avea rupti ogramada de zimti ... E regulamentar?
                  Si domnule Laky , nu am nimic cu ierbarii ... , de ce dramatizati atata, cand eu doar mi-am spus punctul de vedere?
                  Asa mai vii de acasa, aceste cazuri se incadreaza clar la materiale neregulamentare. Ar fi foarte bine ca atunci cand se expune un punct de vedere, exprimarea sa fie punctuala si la obiect, cu referire directa la subiect(ca la tribunal!) Astfel s-ar elimina neintelegerile inerente provenind din abureala ce se creeaza in jurul subiectului.
                  Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                  Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: LISTA NEAGR? cu utilizatori neserio?i

                    Postat în original de laky
                    Daca ai sta si ai scormoni cu atentie in istoria amaturului( deh, e mai greu decat a-ti da, asa cu parerea!!!) ai observa ca scandalagii sunt fara exceptie softistii si nicidecum cei ce joaca cu "fete interzise". Am crezut ca subiectul este definitiv inchis, dar vezi ca se mai gasesc niscavai nestiutori ce zgandare rahatul ! Imi pare rau pentru reactie, dar cine seamana vant, culege furtuna!
                    In urma unor discutii din sectiunea organizatorilor de turnee s-a ajuns la concluzia ca e mai bine sa existe o regula clara in privinta folosirii sau nu a solventilor speed si ierburilor frictionless. Prin propunerea venita din partea unui adept al ierbilor frictionless(dl Serban), s a decis acceptarea lor atat timp cat folosirea speedglue nu poate fi probata.
                    Desi cele 2 hotarari ale ITTF au ratiuni fara nici o legatura una cu alta,motivarea principala a fost ca,in timp,atat ierburile ilegale cat si speed glue vor disparea din fabricatie.
                    S-a pomenit de asemeni de spiritul de fair play din Amatur,care va impiedica proliferarea abuzurilor de o parte sau alta(vezi ex.Rares)
                    Cei care vad prin decizia stipulata de regulament o victorie a "ierbarilor frictionless" contra "softistilor"sant
                    putin anacronici,parerea mea,neputand sau nevrand sa se adapteze la noile reguli.Este bine totusi ca se joaca seturi mici si servele se dau cate doua de fiecare.
                    of all the things i lost i miss my mind the most

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: comportament nesportiv in AMATUR

                      eu cred ca , o regula care ne-ar scuti de cateva neplaceri de genul celor enumerate mai sus, ar fi urmatoarea : unul dintre jucatorii din grupa, care trebuie sa joace urmatorul meci, sa arbitreze meciul pezent. prin regulament, sa se stabileasca concret ce prerogative va avea arbitrul meciului. acestea ar putea fi : controlul paletelor , arbitrajul in sine, scrierea scorului partidei, etc. ( aici pot fi facute completari de catre toata lumea ).
                      mcy, sa auzim de bine !

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: comportament nesportiv in AMATUR

                        99% din neintelegerile de la masa tin de scor.Orice alt diferent in dinamica jocului(tus,net) s-a rezolvat pana acum in spiritul fairplay-ului. Cu scorul e mai greu, aici oamenii devin mai patimasi! Ca o regula, cel mai simplu ar fi ca cel ce serveste, inainte de a lovi mingea, sa spuna scorul cu voce tare.Daca nu o face, va repeta serviciul !!! Cand adversarul iti va refuza serviciul, obligandu-te sa-l repeti, tinerea scorului imediat va deveni deveni un automatism.
                        Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                        Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: comportament nesportiv in AMATUR

                          Postat în original de furk
                          Haideti sa va dau cateva cazuri care mi sau intamplat:
                          1.Am pierdut de la un domn (era clar mai bun ca mine , nu contest asta), care avea pe rever o iarba pe care nu scria nimic.(absolut nimic)E regulamentar?
                          2.Am jucat cu persoana care avea pe rever 2 fete, banuiesc ca i sa rut o bucata din fata initiala, a taiat frumos din aceea o bucata, si in locul ei a lipit o alta bucata din alt gen de fata, deci a rezultat ceva 2 in 1 ! E regulamentar?
                          3.Am jucat cu un domn ierbar care la mijlocul fetei avea rupti ogramada de zimti ... E regulamentar?
                          Si domnule Laky , nu am nimic cu ierbarii ... , de ce dramatizati atata, cand eu doar mi-am spus punctul de vedere?
                          sunt perfect de acord cu cele relatate mai sus....dar sincer,TREBUIESC luate masuri in spiritul FAIR-PLAY-ului....nu se poate sa acceptam asa ceva.Ce spune larky mai sus,sunt probleme strict tehnice,dar daca ai un adversar care vorbeste in timpul mingiei,daca injura in timpul jocului,al mingiei,daca arunca paleta pe masa sau mai rau,pe jos,in mantinela...daca ia mantinela la vole'....oare bunul simt al nostru trebuie sa inghita astfel de mitocanii?De ce?....Cred ca marea majoritate din aceasta mare familie,ok de altfel spun eu, nu fac asemenea gesturi.....atunci de ce trebuie sa acceptam asa ceva?M-as bucura sa fim putin mai "atenti" la astfel de manifestari total nesportive si sa luam atitudine.As aprecia un raspuns,si nu numai un raspuns cit si unele masuri,din partea celor indreptatiti pentru a clarifica asemenea purtari,nesportive,ca sa nu folosesc un limbaj neadecvat.Multumesc pentru atentia acordata tuturor.
                          BLADE- BUTTERFLY TIMO BOLL ALC
                          FH - TENERGY 64
                          BH - XIOM VEGA EUROPE

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: comportament nesportiv in AMATUR

                            Domnilor,tocmai aici se vede diferenta dintre iubitorii de ping-pong,jucatori si spectatori,si ceilalti!Fair-play este lectia pe care o invatam atunci cand pierdem un joc.Respect este lectia pe care o invatam atunci cand castigam un joc.Exista un regulament,aplicati-l.Cine greseste,plateste!Avertisment si repetarea servei la prima greseala,punct pierdut la urmatoarele serve din mana.Avertisment verbal urmat de pierderea partidei cu 3-0(sau 4-0,dupa caz)la comportament nesportiv(injurii,gesturi obscene,deteriorarea mesei ,etc).Arbitrul intalnirii va fi stabilit dintre cei doi concurenti care vor juca dupa aceea la masa,prin tragere la sorti.Cine refuza va incepe partida lui cu un handicap de un set.Daca refuza amandoi sa arbitreze vor avea meci pierdut .
                            I love table tennis !

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: comportament nesportiv in AMATUR

                              Postat în original de csabazedler
                              ... Arbitrul intalnirii va fi stabilit dintre cei doi concurenti care vor juca dupa aceea la masa,prin tragere la sorti.Cine refuza va incepe partida lui cu un handicap de un set.Daca refuza amandoi sa arbitreze vor avea meci pierdut .
                              Eu cred ca-i o gluma. Meci pierdut pentru amandoi? Si apoi, daca dupa mine urmeaza sa joace doi care ieri s-au apucat de ping-pong, ce sa fac, sa ma apuc eu sa-i invat regulamentul inainte sa ma arbitreze?
                              TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                              Comentariu


                              • #16
                                Postat în original de laky Vezi post
                                In legatura cu servele din mana, pana cand meciurile se disputa fara arbitru, e imposibil de a face dreptate. Strangi din dinti, si mergi mai departe, "ca asa e in tenis" zicea candva nea Tomita, Dumnezeu sa-l ierte. Intradevar e frustrant ca la 9-9 sa-ti dea doua serve naspa din mana, si sa pierzi setul. Dar poti sa demonstrezi ca ai dreptate? Nu, si daca stai si te gandesti, daca esti mai bun decat adversarul, de ce il lasi sa faca 9-9?
                                La turneul de la Bistrița de ieri, 3 martie 2012, am patit ceea ce se spune mai sus.
                                In grupele superioare la amatori, in meciul cu Cezar Hutanu, la scorul de 2-0 la seturi pentru mine acesta incepe sa serveasca flagrant din mana.
                                Dupa 2 serve consecutive de acest fel, neoprite de mine, (am crezut ca e o scapare), il atentionez pe Cezar sa nu mai serveasca din mana. Bineinteles ca nu se sinchiseste de acest lucru si continua la fel. Il apostrofez din nou, acelasi raspuns in zeflemea ca el serveste bine.. Absolut toate servele din seturile urmatoare sunt servite de acesta din mana... Nu m-am suparat pe moment foarte tare in ideea ca daca eram cu mult mai bun decat el il bateam cu tot cu acele serve. In plus oricum nu puteam sa joc in eliminatorii daca ma calificam deoarece o problema personala ma obliga sa plec mai repede de la concurs.
                                Dar gustul amar ramane, el stia ca ma grabesc, ca nu o sa chem un arbitru ca sa nu pierd vremea...
                                Are din partea mea un vot negativ pentru comportament nesportiv. Ceea ce i-am si spus dupa meci fata in fata.
                                lemn: Waldner Dotec Carbon
                                fețe: Dignics 05/Dignics 05

                                Comentariu


                                • #17
                                  Toate cele 3 puncte scrise de furk sunt neregulamentare. Toate problemele discutate sunt de principiu incriminate si penalizate de regulament.
                                  Totusi, aceste fapte nu se pot rezolva de la sine. Nici organizatorul, oricat de binevoitor ar fi, nu poate verifica toate paletele si nici arbitra toate meciurile.
                                  Modul de rezolvare al acestor conflicte este de obicei cunoscut:
                                  Daca neintelegerea persista dupa atentionarea adversarului, opriti jocul si cereti organizatorului sa rezolve problema: fie verificarea paletei ( si inlocuirea ei daca este cazul), fie numirea unui arbitru (care, bineinteles si el accepta aceasta sarcina) care va arbitra jocul incepand prin repetarea mingii care a produs incidentul.
                                  Discutiile sau reclamatiile ulterioare nu-si mai au rostul, decat, poate, pentru justificarea amaraciunii produse de pierderea jocului.

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Evident, aveti dreptate.
                                    Eu am acceptat infrangerea si nu o contest, doar am pus in garda eventualii viitori oponenti ai jucatorului respectiv, Hutanu Cezar, si am prezentat o situatie care nu e singulara, asa cum se vede din acest topic.
                                    As fi chemat arbitru dar eram in criza de timp, voiam neaparat sa apuc sa joc toate meciurile din superioare.
                                    Iar daca s-ar repeta situatia as face aceeasi alegere, as fi povestit cu jucatorul asteptand reactie pozitiva din partea lui.
                                    lemn: Waldner Dotec Carbon
                                    fețe: Dignics 05/Dignics 05

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Serviciul din mina tine de bunul simt. Acesta, ori il ai, ori nu-l ai. Nu se poate educa, nici macar in mod coercitiv.

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Din pacate sunt multe cazuri in turnee de jucatori nesportivi sau fara fair-play.Si eu am avut parte in cateva randuri sa intalnesc la masa de joc astfel de oameni.Chiar ieri la Bistrița un baiat cu care jucam in grupe(Ciubotariu Andrei-Moinesti) a avut o atitudine total lipsita de fair-play.In momentul in care dadea tus sau net si castiga mingea striga in semn de victorie(gen chooo sau alte exclamari).Am ramas uimit cand de pe margine un om aplauda astfel de mingi castigate prin tus sau net.Am aflat ulterior ca era chiar tatal baiatului de la masa de joc.Dupa incheierea meciului,intr-o pauza m-am dus si i-am spus domnului in cauza ca nu e frumos sa strige si sa aplaude la mingile castigate prin tus sau net,insa mare mi-a fost mirarea cand mi-a raspuns rastit ca habarnam ce inseamna sportul.Totusi avand in vedere domeniul in care lucrez nu prea sunt de aceeasi parere cu dansul.Oricum printre multe altele sportul inseamna si ..... respect pentru adversari(si asta spune multe).
                                        In concluzie pot spune ca daca educatia nu porneste de la baza.....mai tarziu e mult mai greu de insusit.
                                        Blade: Bty Primorac Carbon off+
                                        Bh:Tenergy 80 fx
                                        Fh:Tenergy 80 fx

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Daca tot ati dezgropat "securea razboiului",as avea si eu de comentat atitudinea reprobabila a jucatorului TIRA IOAN-BISTRITA.Pe scurt,cam asa au stat lucrurile:In primul meci din eliminatoriile directe,el dorea sa jucam la ultima masa verde situata undeva in capatul salii,oricum departe de tribune.Eu l-am rugat sa jucam pe masa albastra ,unde de altfel s-a jucat si finala de la OPEN,chiar de langa tribuna plina de spectatori care doreau sa urmareasca meciurile din eliminatoriile directe si care masa era libera atunci.Nu a dorit sa joace pe masa de culoare albastra,la care din punctul meu de vedere se vedea mai bine.El dorea sa joace NUMAI pe masa de culoare verde,asa ca a stat 15 minute in tribune ,uitandu-se in neant.A trebuit sa astept pana cand masa de langa cea albastra sa se elibereze (se juca meciul dintre URSULEAN VASILE-PURCARU NASTA 3-2),ca sa incepem si meciul nostru,masa evident avand culoarea verde.La incalzire dadea toate mingile in fileu sau afara,asa ca sa ma enerveze,el jucand pe rever (bh)cu iarba.Cand sa incepem meciul,el se adreseaza intregii asistente din tribune,multi de acolo o pot confirma ,ca are o MARE problema si anume ca nu doreste sa joace cu mingea nittaku***oferita de mine ,ci cu mingea ;oficiala;butterfly coach oferita de organizatori.S-a pierdut astfel cam 30 minute ,Deznodamantul oricum era previzibil pierzand cu 3-0 si la sfarsit tot el imi reproseaza pentru circul afisat.Tot ca fapt divers,jucand cu acesat individ intr-un meci amical in aceeasi sala,la 2-0 la seturi si 10-2 pentru mine ,imi turteste intentionat mingea ,tot nittaku*** si mi-o arunca intentionat sa servesc.Daca ar fi sa ma exprim din punct de vedere medical asupra comportamentului sau ,nu cred ca ar dori sa afle diagnosticul pus,dar ii recomand consult atat psihiatric cat si psihologic cat mai des cu putinta.Oricum recomandarea mea este de evitat aceasta persoana ,deocamdata la masa de joc.
                                          Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
                                          Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            cred ca toti avem astfel de povesti, eu cred ca ar trebui sa introducem in regulament OBLIGATIVITATEA ca meciurile sa fie arbitrate de catre un membru al grupei. Rog pe cei in masura sa analizeze oportunitatea schimbarii regulamentului in acest sens. Avantajele ar fi foarte multe si nu ar necesita nici un efort suplimentar din partea organizatorilor.
                                            Blade-Darker speed 90
                                            Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                            Bh- Testing

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Postat în original de dado_daniel Vezi post
                                              cred ca toti avem astfel de povesti, eu cred ca ar trebui sa introducem in regulament OBLIGATIVITATEA ca meciurile sa fie arbitrate de catre un membru al grupei. Rog pe cei in masura sa analizeze oportunitatea schimbarii regulamentului in acest sens. Avantajele ar fi foarte multe si nu ar necesita nici un efort suplimentar din partea organizatorilor.
                                              Si in eliminatoriile directe,pe cine propui sa arbitreze?
                                              Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
                                              Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Postat în original de PRIZA TOK Vezi post
                                                Si in eliminatoriile directe,pe cine propui sa arbitreze?
                                                Leatule cum ai stat sa se elibereze masa,puteai sa-l si arbitrezi, acel meci din eliminatori !

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Postat în original de dado_daniel Vezi post
                                                  cred ca toti avem astfel de povesti, eu cred ca ar trebui sa introducem in regulament OBLIGATIVITATEA ca meciurile sa fie arbitrate de catre un membru al grupei. Rog pe cei in masura sa analizeze oportunitatea schimbarii regulamentului in acest sens. Avantajele ar fi foarte multe si nu ar necesita nici un efort suplimentar din partea organizatorilor.
                                                  Eu nu cred ca obligativitatea de a arbitra meciurile de catre un membru al grupei este o solutie. Un arbitru rau intentionat(care sa "traga" cu unul din concurenti din motive de amicitie), ori intersat pentru un anumit rezultat (care sa-l favorizeze), ori dezinteresat (care sa tina un scor aiurea, ori sa-si dea cu parerea despre o faza pe care n-a urmarit-o atent) poate crea mai multe probleme.
                                                  Rudius

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X