Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Jocul pe bani

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Jocul pe bani

    O intrebare simpla: credeti ca este sportiv si in spiritul jocului sa joci la pariu tenis de masă?

  • #2
    Re: Jocul pe bani

    Postat în original de vlason
    O intrebare simpla: credeti ca este sportiv si in spiritul jocului sa joci la pariu tenis de masă?
    nu cred !
    Blade: SCHLAGER CARBON OF+
    FH: Tenergy 05 FX
    BH: Tenergy 05 FX

    Comentariu


    • #3
      Re: Jocul pe bani

      Nu vad nici o problema in asta.
      Altceva nu inteleg. De ce, dupa ce il bati pe unul destul de categoric, se enerveaza citeodata si rabufneste: "Ai curaj sa joci cu mine la pariu?"
      TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

      Comentariu


      • #4
        Re: Jocul pe bani

        Postat în original de FlorinBN
        Nu vad nici o problema in asta.
        Altceva nu inteleg. De ce, dupa ce il bati pe unul destul de categoric, se enerveaza citeodata si rabufneste: "Ai curaj sa joci cu mine la pariu?"
        - poate ramai surprins sa castige el categoric, sa joace la misto cateva meciuri si cand e vb de bani se schimba jocul , sunt alte emotii , incarcatura, rabufniri, care numai are treaba cu placerea de a juca tenis..parerea mea, am asistat la astfel de jocuri si nu parea nici unul dupa joc asa fericit ca a avut placerea de joc, mai degraba obositi si nervosi dupa stresul ca sunt banii la mijloc. dar sunt pe forum destui care au jucat sau joaca asa, sa spuna ei parerea lor. (poate jucand pe o miza pe unii ii fac sa joace mai concentrati si pe altii sa le 'tremure mana')
        Blade: Tibhar Samsonov Alpha FL
        Fh: Xiom Omega II euro black
        Bh: Xiom Omega I euro max red
        Glue: Xiom i-bond
        http://www.okclub.lx.ro

        Comentariu


        • #5
          Re: Jocul pe bani

          Parerea mea e ca un joc poti sa il joci pe bani.
          Un sport insa nu.
          Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

          Comentariu


          • #6
            Re: Jocul pe bani

            In cel mai rau caz pe porunci(fie vorba intre copii), nicidecum pe bani.
            Timo Boll Alc
            FH:Acuda S1
            BH:Acuda S2

            Comentariu


            • #7
              Re: Jocul pe bani

              in general sunt foarte multi jucatori care joaca pe bani pt a juca pe o miza acest joc chiar daca suma nu este foarte mare!jocurile pe sume mari pot genera neplaceri si nu sunt indicate.deci daca suma e mica pt a exista omiza a jocului totul e ok!

              Comentariu


              • #8
                Re: Jocul pe bani

                ca oricare sport, nu are sau nu ar trebui sa aibe nici o legatura banul la modul acesta. cu "bisnita"/"afacerile", da.
                iar un sportiv serios, provocat, ar raspunde urmatoarele: daca eu voi pierde, uite acesti bani din care voi cumpara unui copil sarman o acadea, o prajitura sau un fes pentru vremea rece. la fel si tu. acum hai sa jucam (e doar una din variante).
                o alta ar fi: daca voi pierde voi antrena un tanar sau un copil pana cand va sti bazele si apoi se va descurca singur. la fel si tu.
                acestea sunt mize serioase.
                Blade: none
                FH: none
                BH: none

                Comentariu


                • #9
                  Re: Jocul pe bani

                  Orice sport de la un anumit nivel in sus se joaca pe bani...si pe bani destul de "grei" cel putin raportat la nivelul unui salariu mediu din Romania
                  Chestia aia cu "hai sa dam cateva seturi pe bani..." intr-adevar e o mare tampenie, dar la profesionisti trebuie sa ne gandim un pic ca practic toti oamenii aia in turnee joaca pe BANI.
                  --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
                  --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: Jocul pe bani

                    Alex, acelea sunt premii de competitie. Evident ca lupta se justifica, pentru ca ai nevoie de multe lucruri sa ajungi sa iei un cec in valoarea de ... (ani de atrenamente, resurse ca timp, bani, etc.) Nu se strang profesionistii in turnee "undeground" si se fac pariuri cine ramane in viata sau nu
                    Eu m-am referit strict la atitudinea gen "spatele blocului" pe care eu sincer, din pct meu de vedere (e opinia mea) o gasesc josnica.
                    Una e ca tu, nivel inferior, sa-i platesti unuia avansat masa si poate si un mic onorariu sa joace cu tine din timpul sau putin (ca si cand ai avea un "antrenor") si alta e sa "te bati" pentru parale. De parca doar asa iese la iveala cine e bun si cine nu. Cine are cocosu` mai mare si cine nu. COME ON !!!
                    Daca te crezi suparat pe paleta, provoaca-l amical pe acela mai mare ca tine. Daca e un sportiv in sensul adevarat al cuvantului va accepta provocarea. Alegeti de comun acord un stil de joc, de punctaj, etc. si cine ramane la masa, acela e mai bun. Si invata sa accepti limitele pe care le ai. Intotdeauna va fi cineva mai bun ca tine sau te va detrona la un moment dat altul. De ce? Simplu... ONLY HUMAN !
                    Blade: none
                    FH: none
                    BH: none

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: Jocul pe bani

                      Kobalt ai dreptate .Cand e miza in joc e concentrarea mai mare;numai asa poti sa progresezi nu ma refer aici numai la pariuri ci si la concursuri pt ca acolo e miza.
                      Lemn DHS Hurricane King
                      Fete:Butterfly Tenergy 25 forhand,Yasaka Pryde backhand

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: Jocul pe bani

                        Eu nu cred in chestia cu miza.
                        Eu ma pot concentra la maxim fara nici o miza. Miza ar trebui sa fie in capul tau, si in nici un caz bani, ci simplul fapt ca ii oferi adversarului o partida frumoasa, si trebuie sa faci tot ce iti sta in puteri sa o castigi (in limita fair play-ului).
                        In alta ordine de idei, banii au stricat lumea sportului. Pot sa iti dau zeci de exemple de mari sportivi care au ajuns foarte rau din cauza banilor. Rasplata unui sportiv ar trebuyi sa constea in echipament si gratuitati. Nicidecum in ?uroi sau Do$$ars.
                        Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: Jocul pe bani

                          Zi-i asta de exemplu lui Shaquille O'Neal care castiga aproximativ 45 mil euro pe an din baschet si contracte de advertising. Cred ca o sa rada un pic de "idealismul" tau :P
                          --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
                          --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: Jocul pe bani

                            De ce il consideri pe Shaq suficient de prost incat sa nu isi dea seama si singur de uriasul noroc pe care il are? Sau de ce il consideri atat de ignorant incat cele 45 de milioane pe care zici tu ca le face sa ii obtureze perceptia asupra banilor in sport?
                            P.S. Nu am zis ca am vreo problema cu banii castigati in publicitate
                            P.P.S. De ce ai pus idealismul intre ghilimele? e un citat de undeva, sau te refereai la sensul figurat al cuvantului?
                            Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: Jocul pe bani

                              Ma refeream la sensul figurat al cuvantului
                              Iar in legatura cu Shaq, nu dadusem decat un exemplu...ca sa intaresc ideea ca nici un sportiv care castiga enormitatile alea de sume nu ar fi ajuns unde este acuma doar cu premii constand in "echipamente si gratuitati" pur si simplu pentru ca motivarea acestor premii nu ar fi fost suficienta
                              Chiar si in tenisul de masa sunt niste sume frumusele puse in joc si cand se ajunge la faza finala a competitiei, e omeneste imposibil sa nu te gandesti si la premiul pus in joc, factor care de obicei aduce un stres in plus si doar cineva care are o mentalitate destul de puternica face fata (poate la tine e chiar asa cum ai spus si nu te afecteaza...desi tind sa cred ca daca ai juca pe o suma de la cateva zeci de mii de euro in sus si ai fi numai la un pas de castigare te-ar afecta si pe tine ). Din cate stiu la nivel profi se face apel si la psihologi pentru modelarea sportivului din punct de vedere mental
                              --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
                              --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: Jocul pe bani

                                Cum adica motivarea nu ar fi suficienta? Pai daca te motiveaza banul mai mult decat pasiunea pentru sport, e grav. Mai bine te apuci de jucat la bursa, si nu in campionate. Eu nu am intalnit pana acum nici un sportiv de performanta care sa joace gandindu-se la bani!
                                Psihologii nu sunt pusi acolo sa te faca sa-ti iei mintea de la bani )
                                P.S. Ce sens figurat are cuvantul idealism? )
                                Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

                                Comentariu


                                • #17
                                  Re: Jocul pe bani

                                  Postat în original de hard_soft
                                  ca oricare sport, nu are sau nu ar trebui sa aibe nici o legatura banul la modul acesta. cu "bisnita"/"afacerile", da.
                                  iar un sportiv serios, provocat, ar raspunde urmatoarele: daca eu voi pierde, uite acesti bani din care voi cumpara unui copil sarman o acadea, o prajitura sau un fes pentru vremea rece. la fel si tu. acum hai sa jucam (e doar una din variante).
                                  o alta ar fi: daca voi pierde voi antrena un tanar sau un copil pana cand va sti bazele si apoi se va descurca singur. la fel si tu.
                                  acestea sunt mize serioase.
                                  Foarte interesanta ideea .Cred ca in cazul asta mai mult are de castigat cel care pierde chiar daca pierde bani castiga fapte bune

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Re: Jocul pe bani

                                    Postat în original de marqq
                                    ......Eu nu am intalnit pana acum nici un sportiv de performanta care sa joace gandindu-se la bani! .....
                                    Si atunci de ce cand un sportiv schimba o echipa sau un club are grija sa isi negocieze suficient de bine contractul in asa fel incat sa castige mai mult?
                                    Oricum, la partea cu fair-play-ul sunt de acord cu tine...asa ar cam trebui sa fie in orice sport, sa existe un respect reciproc intre cei care se afla de parti opuse ale baricadei
                                    --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
                                    --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Re: Jocul pe bani

                                      Conteaza banul de la un anumit nivel in sus, dar nu banul este scopul jocului!

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Re: Jocul pe bani

                                        Da...cam asta e idea...Adica un jucator foarte bun va juca la fel de bine si motivat la orice echipa.
                                        El alege sa se transfere de la o echipa la alta prin prisma unor factori. Acestia pot fi: patriotism, obligatii, avantaje (aici le includ si pe cele financiare), si lista poate continua in functie de negocierile pe care le poarta reprezentatii celor doua parti. Dupa asta, fiecare sportiv alege dupa ordinea prioritatilor din viata lui!
                                        Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Re: Jocul pe bani

                                          Offf... greu la deal cu boii mici. Dragilor haideti sa revedem intrebarea omului:
                                          "O intrebare simpla: credeti ca este sportiv si in spiritul jocului sa joci la pariu tenis de masă?"
                                          Bun. Acum, OPRITI-VA! din a devia de la subiect. Alex, tu nu ai inteles despre ce e vorba. Noi nu vorbim de remuneratie aici, de profesionisti, de salarii, de castiguri in bani in urma concursurilor.
                                          Aici se referea strict la: "Hai frate, pui pariu pe 100 euro ca te bat la tenis de masă, manca-ti-as!"
                                          Am zis ce era de zis!
                                          Blade: none
                                          FH: none
                                          BH: none

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Re: Jocul pe bani

                                            Inteleg din ce zici tu ca nu este sportiv sa joci la pariu.

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Re: Jocul pe bani

                                              Olimpismul este considerat supremul tel in sport, dorit de catre toti sportivii adevarati. Stiti ce primeau olimpicii originari drept premiu? Nu primeau jumatate din imparatie si fata de sotie, primeau o cununa de maslin, sau dupa caz de laur.
                                              Cum se raporteaza fiecare la bani il defineste pana la urma ca persoana.
                                              Blade-Darker speed 90
                                              Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                              Bh- Testing

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Re: Jocul pe bani

                                                Postat în original de hard_soft
                                                "O intrebare simpla: credeti ca este sportiv si in spiritul jocului sa joci la pariu tenis de masă?"
                                                Aici se referea strict la: "Hai frate, pui pariu pe 100 euro ca te bat la tenis de masă, manca-ti-as!"
                                                "Nebun este cel ce da, nu cel ce cere"
                                                "Darea si luarea de mita se pedepsesc la fel"
                                                Esti liber sa faci cum doresti, eu sunt gata sa devin avocatul ambelor parti
                                                Blade: TSP Balsa 8.5 Top Speed​ //Re-Impact Medusa// Gergely Carbon​​
                                                FH: Yasaka Rakza 7 soft // Yasaka Rakza 7 soft // Tenergy 05
                                                BH:HALLMARK Power Spin // R.I.T.C.802-40 // Tenergy 05

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Re: Jocul pe bani

                                                  In general, totul incepe din placere, mai apoi se transforma in lupta pentru glorie, si degenereaza in lupta pentru bani.

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X