Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Depasire linie de fund

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Depasire linie de fund

    Salut all,

    am si eu cateva intrebari.
    Eu joc ping pong absolut amator cu cativa prieteni, la fel de amatori si ei.
    Insa incercam sa jucam dupa regulile corecte si nu dupa ce stiam din copilarie.

    Am avut o disputa cu cineva care zice ca un jucator nu are voie sa depaseasca linia care marcheaza terminarea terenului, in sensul catre terenul advers. Cu alte cuvinte ca nu ai voie sa vii langa fileu. Eu nu am gasit specificat in regulamentul ITTF chestia asta, si din cate stiu, ce nu e interzis, e permis.
    Si alta intrebare: daca atingi masa cu paleta, pierzi punctul? In regulament zice ca daca atingi masa cu mana libera sau daca misti masa pierzi.
    Daca atunci cand incerci sa lovesti atingi mingea "cu degetul" care se afla pe paleta, pierzi punctul? (cu alte cuvinte atingi mingea cu o parte a mainii de sub incheietura)
    Si ultima: daca la serviciu, in timp ce mingea cade, incercand sa o lovesti dai pe langa ea fara sa o atingi , pierzi punctul sau repeti serviciul?

    Va multumesc mult,
    Cristi

  • #2
    - poti depasi linia de fund in timpul jocului. atentie in momentul serviciului mingea trebuie sa fie in spatele liniei de fund.
    - daca atingi masa cu paleta nu pierzi punctul
    - din cate stiu daca lovesti cu mana (de la incheietura in jos) nu pierzi puctul cu amendamentul ca nu trebuie sa ai doua contacte cu mingea (adica degetul si paleta).
    - serviciul incepe cand arunci mingea din mana. deci daca nu reusesti sa o lovesti pierzi punctul

    Comentariu


    • #3
      referitor la depasirea liniei ...sa vezi niste filme cu jucatori care "intorc masa" , joaca din jumatatea adversarului ...
      In me the WishMaster
      Blade : 729
      FH : Donic Coppa
      BH : Donic Coppa

      Comentariu


      • #4
        am vazut un singur filmulet cu 2 jucatori care intorc masa, care este senzational.. nu stiam, insa, daca acela era in cadrul unui meci oficial sau doar un meci demonstrativ

        Comentariu


        • #5
          Salut. Mingea este buna chiar daca este atinsa cu orice parte a mainii de la incheietura in jos deci degete, dosul palmei, manerul paletei, orice. E drept ca poate fi un stop la care oponentul nu se asteapta dar inca nu a aparut un jucator care sa dezvolte o astfel de tehnica si sa o foloseasca constant, pt a fi interzisa expres de regulament.
          La fel daca atingi masa cu paleta, asta nu impieduca oponentul sa joace in continuare. Daca asculti cu atentie, vei vedea ca aproape in fiecare meci mare se mai aude cate un "bump" de o parte sau alta.
          Aberatia cu netrecerea de linia de fund o reiau multe minti neantrenate. Cum sa joci de exemplu mingiile puse scurt langa fileu pe extreme daca nu facand pasul peste prelungirea liniei de fund? Sunt o groaza de jucatori care pot sevi de sute de ori la rand in acel loc. S-ar putea dezvolta chiar o astfel de tactica de joc . Deci nici nu trebuie sa ne gandim la regulament, este logic!
          Dupa mine, in spiritul liberal al jocului, nici mingiile care ating tavanul intr-o sala prea putin inalta, si ajung in terenul advers, nu ar trebui oprite. Probabil ca ele s-ar fi ridicat inca putin si ar fi cazut in acelasi loc. Oponentul poate juca lejer mingea in continuare si nu vad de ce sa opresti jocul si sa-i dai lui punctul. Ce ziceti?
          Lemn- Bty Viscaria
          FH - TENERGY 05
          BH - TENERGY 80

          Comentariu


          • #6
            Sunt de acord cu tine.La 2 chestii nu sunt de acord.Daca mingea atinge tavanul din sala ea avand un anumit efect , tavanul ii poate modifica efectul sau sa ramane var pe minge in cazul in care tavanul este vopsit cu var.Normal ar fi ca mingea sa se repete NU sa iti ia punctul cum ai zis ca ai patzit.
            Ceea ce am spus consider ca este normal pt ca stii si tu foarte bine ca anumite sali nu indeplinesc conditiile optime de joc si sunt multe astfel de mingi care lovesc tavanul.

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de VISCO
              Salut. Mingea este buna chiar daca este atinsa cu orice parte a mainii de la incheietura in jos deci degete, dosul palmei, manerul paletei, orice. E drept ca poate fi un stop la care oponentul nu se asteapta dar inca nu a aparut un jucator care sa dezvolte o astfel de tehnica si sa o foloseasca constant, pt a fi interzisa expres de regulament.
              La fel daca atingi masa cu paleta, asta nu impieduca oponentul sa joace in continuare. Daca asculti cu atentie, vei vedea ca aproape in fiecare meci mare se mai aude cate un "bump" de o parte sau alta.
              Aberatia cu netrecerea de linia de fund o reiau multe minti neantrenate. Cum sa joci de exemplu mingiile puse scurt langa fileu pe extreme daca nu facand pasul peste prelungirea liniei de fund? Sunt o groaza de jucatori care pot sevi de sute de ori la rand in acel loc. S-ar putea dezvolta chiar o astfel de tactica de joc . Deci nici nu trebuie sa ne gandim la regulament, este logic!
              Dupa mine, in spiritul liberal al jocului, nici mingiile care ating tavanul intr-o sala prea putin inalta, si ajung in terenul advers, nu ar trebui oprite. Probabil ca ele s-ar fi ridicat inca putin si ar fi cazut in acelasi loc. Oponentul poate juca lejer mingea in continuare si nu vad de ce sa opresti jocul si sa-i dai lui punctul. Ce ziceti?

              hai domnilor fiti seriosi, ce e aia??????cum sa dai cu mingea in tavan??

              ma gandesc ca as putea totusi sa ma obinuiesc, o sa imi fac o tactica, chiar o sa le propun baietilor sa jucam asa. in plus la sala unde jucam noi sunt si 2 stalpi pe langa masa, poate ii folosim si pe aia pt efectul surpriza...sa fim seriosi acum, eu nu cred ca e normal asa ceva

              Comentariu


              • #8
                da

                da da cand te gasesti in dificultate dai in tavan si se repeta punctul si gata
                Blade: HM Levi 7 ply OFF 2 Carbon / STIGA AllWood Offensive
                FH: Donic Bluefire M3 2.0 / Andro Hexer
                BH: Tibhar Sinus Sound 2.0 / Andro Plaxon

                Comentariu


                • #9
                  sa dea neintentionat

                  daca da din greseala in tavan, fara intentia clara (atunci cand e cu intentie se vede) ar trebui repetat punctul, ma rog , nu ca o regula oficiala ci ca una camaradereasca, si nu la competitii, ci doar la meciurile de antrenament;
                  Gionis Def
                  Palio CK531A
                  Rakza 7 soft

                  Comentariu


                  • #10
                    Poate unii ai vazut ca exista o strategie ca atunci cand esti in dificultate te retragi si pui mingiile foarte inalt pe masa, pentru a avea timp suficient de repozitionare. Oponentul poate fi foarte stanjenit de acest lucru si nu de putine ori aceasta strategie da roade. Daca configuratia salii nu permite aplicarea acestei strategii, neavand dimensiunile optime stipulate de regulament, nu inseamna ca trebuie sanctionat jucatorul care apeleaza la ea.
                    Lemn- Bty Viscaria
                    FH - TENERGY 05
                    BH - TENERGY 80

                    Comentariu


                    • #11
                      Visco, cred ca nu este vorba de sanctionare ci, pur si simplu, o problema de adaptare la spatiul de joc.

                      Nu cred ca in prima divizie din Romania se respect intru totul regulile cu privire la spatiul de joc.

                      As compara situatia descrisa de tine cu lumina care bate pe lungimea mesei si deranjeaza cate un jucator pe rand. As mai aminti si faptul ca podeaua poate incomoda cate un jucator care foloseste un anumit timp de incaltaminte.

                      Comentariu


                      • #12
                        Apropo de podea felicitari federatiei pentru podeaua extrordinara ce se gaseste in sala centrului olimpic de la Bistrița.......
                        Primorac Carbon
                        FH Dignics 09C
                        BH JOOLA MAXX

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de valentin
                          Visco, cred ca nu este vorba de sanctionare ci, pur si simplu, o problema de adaptare la spatiul de joc.
                          Nu cred ca in prima divizie din Romania se respect intru totul regulile cu privire la spatiul de joc.
                          As compara situatia descrisa de tine cu lumina care bate pe lungimea mesei si deranjeaza cate un jucator pe rand. As mai aminti si faptul ca podeaua poate incomoda cate un jucator care foloseste un anumit timp de incaltaminte.
                          Chestie de nuante. Situatii diferite. Lumina care se reflecta pe suprafata mesei incomodeaza pe cei doi jucatori pe rand si oarecum deopotriva. In cealalta situatie, jucatorul incomodat de podea, poate lua masuri prin schimbarea incaltamintei (ca-i mai usor decat sa schimbi podeaua ) dar in situatia descrisa de mine mai sus, un aparator care joaca intr-o sala cu inaltimea de 2,5-3m si care are ca strategie jocul la distanta de masa, este total dezavantajat. E drept ca daca ridica mingia intentionat sa dea cu ea in tavan, ala-i matrix nu mai este tenis de masă dar daca se vede clar ca omul joaca fairplay, cand mingia atinge tavanul, de ce sa-i iei punctul si sa nu se repete?
                          Lemn- Bty Viscaria
                          FH - TENERGY 05
                          BH - TENERGY 80

                          Comentariu


                          • #14
                            incep sa-mi aduc aminte de disputele copiilor despre 'natura' in diverse jocuri.

                            este absurd sa lasi sa mearga mai departe un rali in care a intervenit un perete (chiar si orizontal si chiar si inalt). se schimba efectul, se schimba viteza, etc.

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de tycutz
                              Apropo de podea felicitari federatiei pentru podeaua extrordinara ce se gaseste in sala centrului olimpic de la Bistrița.......
                              Si eu am ramas putin surprins ca nu e mai buna podeaua. Sala e de nota 11, mesele la fel. Aderenta podelei a fost buna, exista insa denivelari deranjante.
                              TBS/T05

                              Comentariu


                              • #16
                                Postat în original de valentin
                                incep sa-mi aduc aminte de disputele copiilor despre 'natura' in diverse jocuri.
                                este absurd sa lasi sa mearga mai departe un rali in care a intervenit un perete (chiar si orizontal si chiar si inalt). se schimba efectul, se schimba viteza, etc.
                                Pai eu nu spun sa mearga mai departe. Spun ca nu prea este corect sa iei punctul, ci sa-l repeti, acolo unde dimensiunile salii nu sunt conform regulamentului.
                                Lemn- Bty Viscaria
                                FH - TENERGY 05
                                BH - TENERGY 80

                                Comentariu


                                • #17
                                  Re: Depasire linie de fund

                                  Daca e regulamentar sa lovesti mingea cu mana de la incheietura in jos,ai voie sa joci cu palma fara sa ai paleta in mana?
                                  Donic Burn OFF -
                                  Butterfly Sriver FX 2.1/Butterfly Sriver FX 2.1

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Re: Depasire linie de fund

                                    Este regulamentar numai cu mana care tine paleta. Daca vrei sa "speculezi" regulamentul, poti sa incerci sa ti paleta sub brat si sa joci mingia cu palma.
                                    Lemn- Bty Viscaria
                                    FH - TENERGY 05
                                    BH - TENERGY 80

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Re: Depasire linie de fund

                                      prinzi mingea in palma, te duci langa fileu si o plesnesti tare in masa adversarului buimacit si pe urma ii explici elegant ca regulamentul e asa si asa...
                                      Blade-Darker speed 90
                                      Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                      Bh- Testing

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Re: Depasire linie de fund

                                        Da' daca mingea ramane lipita pe tavan ?
                                        "Tu, care n'ai vazut lampa, cu lampa ce ai sa vezi !!?"

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Re: Depasire linie de fund

                                          Daca ramine lipita, iei alta minge
                                          TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Re: Depasire linie de fund

                                            in legatura cu depasirea liniei de fund...nu este regulamentar sa o depasesti, nu ai voie sa vii pana la fileu... corpul jucatorului trebuie sa se afle in dreptul "capului mesei" , cum s-ar spune.
                                            Blade: Yasaka Dynamix 17
                                            FH: Mark V GPS 2.0
                                            BH: Mark V GPS 2.0

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Re: Depasire linie de fund

                                              Numai la serva nu ai voie dar in joc, da.
                                              Lemn- Bty Viscaria
                                              FH - TENERGY 05
                                              BH - TENERGY 80

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Re: Depasire linie de fund

                                                Vedeti in clipul asta:
                                                Blade: Butterfly Schlager Carbon
                                                FH:TENERGY 05
                                                BH:TENERGY 05

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Re: Depasire linie de fund

                                                  multumesc...dar de ce in regulament nu se specifica nimic in legatura cu asta?
                                                  Blade: Yasaka Dynamix 17
                                                  FH: Mark V GPS 2.0
                                                  BH: Mark V GPS 2.0

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X