Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Lipire fete pe blade

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Lipire fete pe blade

    Salut,

    am cautat pe forum informatii despre lipirea fetelor pe lemn, dar nu am gasit mare lucru. Imi cer scuze daca acest subiect a mai fost abordat in detaliu, iar eu nu fac acum nimic altceva decat sa il reiau.

    Am citit pe forum ca fetele trebuiesc lipite pe lemn inainte de joc. Aceasta operatie trebuie efectuata de fiecare data? Fetele la cate lipiri rezista? Nu se pot lipi doar odata si apoi lasate asa pana cand se uzeaza sau se inlocuiesc?

    Imi pare cam costisitor procedeul asta de lipire/dezlipire.

    Si inca ceva. Ce fete imi recomandati pentru lemnul Butterly Grubba Carbon ALL+???

    Multumesc

  • #2
    Re: Lipire fete pe blade

    Ba da! Fetele merg lipite o data si lasate asa, dar exista mai multe probleme:
    1. Dupa o anumita perioada de timp, o sa iti dai seama ca paleta desi are fete si lemn relativ rapide, va sari incet,
    2.Nu va mai prinde efectul pe care il prindea la inceput

    Fetele lipite si relipite au aceleasi proprietati de joc ca la inceput! Adica vor sari aproximativ la fel! Depinde si de conditiile in care sunt lipite aceste fete! De asemenea iti mai pot zice ca fetele nu au un numar maxim de lipiri la care rezista! Ele nu patesc nimic, atat timp cat le lipesti cu o solutie aprobata ittf! Vezi sa nu te pacalesti cu tot felul de solutii gen toluen, sau cele pe baza de toluen, deoarece acelea iti strica fetele destul de repede! Eu unul iti recomand solutia de la ProAuto, care nu este exagerat de scumpa! 400 de mii un litru de solutie, sau FairChack de la Butterfly, la care insa nu iti pot spune un pret aproximativ, deoarece nu am mai cumparat de ceva timp si preturile se modifica destul de repede :P
    Blade: Butterfly Photino
    Fh: Butterfly Tenergy 05
    Bh:Yasaka Rakza 9

    www.lovetodance.ro

    Comentariu


    • #3
      Ia de asemeni in considerare si tipul de fețe pe care le ai si ce recomanda producatorul ptr. ele. Daca au "reglue effect" scazut sau producatorul nu recomanda relipirea lor, te-ai scos.

      Alegerea fețelor o faci in functie de stilul tau de joc. Lemnul ales nu face decat sa le creasca sau sa le contrabalanseze caracteristicile. Lemnul tau se preteaza foarte bine pentru un stil de aparator-ofensiv (chiar daca numele lui spune ca ar merge cu orice).

      Dupa cum vezi, eu joc cu un lemn ca al tau si cu fețe Sriver EL pe care le-am lipit de doua ori in 3 ani, si tot ce pot sa-ti zic e ca blocajul pasiv al mingilor trase puternic inca imi zboara prea lung fata de cum as vrea. Asa ca pe o parte o sa-mi pun o fața cu un "speed" mai mic.
      Butterfly Grubba Carbon-AN All+
      FH: Tackiness Chop, BH: Yasaka Antipower

      Comentariu


      • #4
        daca lipesti fetele inainte de fiecare joc, trebuie cu mult mai des sati cumperi fete noi, deoarece se uzeaza mai repede. dar efectul este super la TOPSPIN in schimb controlul este mai greu.

        problema este ca din 2007 este lipiciul interzis!!! numai daca pina atunci firmele wor gasi un lipici care nu dauneaza sanatatii (fara mirosul ala puternic si pe baza de apa sau cum se zice) !!!
        TSP => Balsa 8,5
        Andro => PLASMA 380 1,8 1-2 Straturi
        Andro => PLASMA 380 1,6 1-2 Straturi
        Lipici => Stiga Energy

        Comentariu

        Who has read this thread:
        Procesare...
        X