Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

"Pocnitul" din picior in timpul serviciului

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • "Pocnitul" din picior in timpul serviciului

    Este un fapt in mod clar interzis de Regulament, insa este foarte intalnita aceasta practica. De multe ori am fost privit cu incrancenare pentru "indrazneala" de a solicita, pe un ton ritos, renuntarea la aceste tehnici.
    Este deranjant. Ce facem daca arbitrul nu intervine? Strangem din dinti?
    Blade: Butterfly Schlager Carbon off+
    FH: Butterfly Tenergy 19, 2.1
    BH: Dr. Neubauer Superblock Extreme, OX

  • #2
    Re: "Pocnitul" din picior in timpul serviciului

    Unde anume e interzis in regulament ? La ce punct ?
    Tu ai solicitat pe un ton ritos ? Nu inteleg din text ...

    Comentariu


    • #3
      Re: "Pocnitul" din picior in timpul serviciului

      Traiam cu impresia ca exista reglementari si cu privire la momentul in care iti poti exterioriza bucurie prin "cho" sau mai stiu eu prin ce onomatopee. Parcurgand in diagonala regulamentul, constat ca sala unde se joaca tenis poate deveni si o jungla. In fine...forget about it...
      Blade: Butterfly Schlager Carbon off+
      FH: Butterfly Tenergy 19, 2.1
      BH: Dr. Neubauer Superblock Extreme, OX

      Comentariu


      • #4
        Re: "Pocnitul" din picior in timpul serviciului

        Din cite stiu , nu ai voie sa te exteriorizezi verbal in timpul punctului sau inainte in sensul in care poti sa influentezi punctul . In cazul tenisului de cimp si chiar masa e o adevarata simfonie in timpul unui punct , si la fete si la baieti . Un exemplu de influentare ar fi o declaratie de genul : "serva asta n-o scoti , fii atent " sau in timpul mingii : "nu te mai chinui ca n-o mai prinzi" .
        E interzisa exteriorizarea excesiva - ajungind la urlete si tipete in timpul pauzelor dintre mingi sau deteriorarea echipamentului sportiv dar e permisa aprecierea/felicitarea adversarului pt o minge spectaculoasa , sa zicem (asta nu inseamna ca te duci la el si-l iei in brate).
        Cit despre zgomotul produs cu piciorul il fac si eu , cred ca e o chestie de sincronizare si nu il fac sa deranjez adversarul (si nu imi dau seama cum adversarul poate fi deranjat de asta , decit daca e extrem de sensibil) .
        In concluzie , ochiul pe minge si nu pe zgomotul produs de adversar si o sa treci peste asta . Nu stiu daca poate fi interzisa prin regulament , probabil de aici si reactia arbitrilor si adversarilor .
        Bafta !

        Comentariu


        • #5
          Re: "Pocnitul" din picior in timpul serviciului

          Acel pocnit despre care vorbesti tu kimbao, din cate cunosc eu, nu este facut cu intentie. Cum spunea si Cezar mai sus, e o chestie de sincronizare si deci, ma repet ... nu este "practicat" intentionat. Daca te'ai uita mai atent la jucatorii de clasa mai exact, daca ai asculta mai atent ... si ei, la serviciu, pocnesc din picior.
          Ah, si nu sustin asta doar pentru ca si eu as pocni; o simpla opinie personala ... atat.
          Sanatate ...
          "Tu, care n'ai vazut lampa, cu lampa ce ai sa vezi !!?"

          Comentariu


          • #6
            Re: "Pocnitul" din picior in timpul serviciului

            Nu mai postati ceea ce considerati doneavoastra normal sau ceea ce credeti dumneavoastra ca este permis/interzis in tenisul de masa. Pentru asta exista un regulament dupa care joaca toata lumea. Ceea ce credeti dumneavoastra e total irelevant pentru ceilalti jucatori.
            Incercati va rog pentru rigoarea raspunsului sa raspundeti la intrebari despre regulament strict cu referiri la regulament (punct, aliniat, etc) si nu cu "Din cate stiu", "Dupa parerea mea", etc
            P.S. Mai cred ca pocnitul din picior nu e menit sa deranjeze adversarul, exact cum nici mutu n-a luat pastile sa fuga mai repede/mult...
            Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

            Comentariu


            • #7
              Re: "Pocnitul" din picior in timpul serviciului

              e interzis nu e interzis, il face si ma long si ma lin si nici un arbitru nu i-a depunctat, deci nu e interzis. Ce nu e interzis e permis. Totusi si pt. mine e deranjant, mai ales ca am intalnit jucatori care pocnesc din picior si in timpul punctului cu intentia clara de a deranja adversarul. E clar o problema de fair play si din punctul meu de vedere e un minus al jucatorului care se preteaza la "stratagema" aceasta.
              Blade-Darker speed 90
              Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
              Bh- Testing

              Comentariu


              • #8
                Re: "Pocnitul" din picior in timpul serviciului

                Postat în original de marqq
                Nu mai postati ceea ce considerati doneavoastra normal sau ceea ce credeti dumneavoastra ca este permis/interzis in tenisul de masa. Pentru asta exista un regulament dupa care joaca toata lumea. Ceea ce credeti dumneavoastra e total irelevant pentru ceilalti jucatori.
                Incercati va rog pentru rigoarea raspunsului sa raspundeti la intrebari despre regulament strict cu referiri la regulament (punct, aliniat, etc) si nu cu "Din cate stiu", "Dupa parerea mea", etc
                P.S. Mai cred ca pocnitul din picior nu e menit sa deranjeze adversarul, exact cum nici mutu n-a luat pastile sa fuga mai repede/mult...
                apropo de MUTU,medicamentul luat de el,sibutramina,pe langa faptul ca-i scade pofta de mancare ii da si o rezistenta la efort mai mare cam cu 30% ,l-am promovat pe piata farmaceutica si l-am si folosit,deci MUTU POATE FUGI MAI MULT

                Comentariu


                • #9
                  Re: "Pocnitul" din picior in timpul serviciului

                  Postat în original de tony1968
                  Postat în original de marqq
                  Nu mai postati ceea ce considerati doneavoastra normal sau ceea ce credeti dumneavoastra ca este permis/interzis in tenisul de masa. Pentru asta exista un regulament dupa care joaca toata lumea. Ceea ce credeti dumneavoastra e total irelevant pentru ceilalti jucatori.
                  Incercati va rog pentru rigoarea raspunsului sa raspundeti la intrebari despre regulament strict cu referiri la regulament (punct, aliniat, etc) si nu cu "Din cate stiu", "Dupa parerea mea", etc
                  P.S. Mai cred ca pocnitul din picior nu e menit sa deranjeze adversarul, exact cum nici mutu n-a luat pastile sa fuga mai repede/mult...
                  apropo de MUTU,medicamentul luat de el,sibutramina,pe langa faptul ca-i scade pofta de mancare ii da si o rezistenta la efort mai mare cam cu 30% ,l-am promovat pe piata farmaceutica si l-am si folosit,deci MUTU POATE FUGI MAI MULT
                  TONI,avand in vedere ca ai folosit si tu un medicament interzis pe plan sportiv,asteptam sa vedem cam cati ani va fi suspendat MUTU ,ca sa te suspendam si pe tine din turneele de tenis de masă.
                  Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
                  Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: "Pocnitul" din picior in timpul serviciului

                    "Eficienta" pocnitului din picior, mai ales la serviciu, a fost aceea de a lovi cu piciorul podeaua cu o fractiune de secunda inaintea lovirii mingiei, asta pentru a masca si mai mult lovitura. Ceea ce se intimpla pe la noi prin sala, loviturile au o sincronizare perfecta, ceea ce nu duce la mai nimic relevant. Ca sa aiba eficienta o astfel de treaba ( cum ar spune Tiriac ) trebuie lovit defazat mingea respectiv podeaua. Incercati si o sa vedeti ca nu e deloc usor.
                    Blade: TSP Balsa 8.5 Top Speed​ //Re-Impact Medusa// Gergely Carbon​​
                    FH: Yasaka Rakza 7 soft // Yasaka Rakza 7 soft // Tenergy 05
                    BH:HALLMARK Power Spin // R.I.T.C.802-40 // Tenergy 05

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: "Pocnitul" din picior in timpul serviciului

                      nu ESTE INTERZIS POCNITUL DI PICIORin timpul serviciului!!!!!!!!!!!!

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: "Pocnitul" din picior in timpul serviciului

                        La serva, se pocneste din picior pt a masca sunetul mingiei la impact, care este f diferit cand mingia este lovita drept, fata de atunci cand este lovita cu efect. Jucatorii foarte buni sunt foarte atenti la acel sunet care le furnizeaza un feedback suplimentar.
                        Lemn- Bty Viscaria
                        FH - TENERGY 05
                        BH - TENERGY 80

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: "Pocnitul" din picior in timpul serviciului

                          Postat în original de VISCO
                          La serva, se pocneste din picior pt a masca sunetul mingiei la impact, care este f diferit cand mingia este lovita drept, fata de atunci cand este lovita cu efect. Jucatorii foarte buni sunt foarte atenti la acel sunet care le furnizeaza un feedback suplimentar.
                          Corect...insa nu mi se pare un semn de lipsa de fair play... e vorba de cu totul altceva.
                          Blade: Viscaria, FL
                          fh: T05, 2,1 mm, black
                          bh: T05, 2,1 mm, red

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: "Pocnitul" din picior in timpul serviciului

                            Sigur ca "deranjaza" pocnitul din picior, dar nu este interzis de regulament.
                            In alta ordine de idei, erau jucatori care au fost deranjati si de faptul ca Luminita Maritan juca in fusta scurta.
                            Lemn- Bty Viscaria
                            FH - TENERGY 05
                            BH - TENERGY 80

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: "Pocnitul" din picior in timpul serviciului

                              Postat în original de VISCO
                              In alta ordine de idei, erau jucatori care au fost deranjati si de faptul ca Luminita Maritan juca in fusta scurta.
                              Acolo era un pic altfel, erau deranjati jucatorii de la mesele vecine ... ba chiar si cei care-si serveau meniul in tribune, unii ajungeau sa-si bage furculitele de plastic in ochi.
                              TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: "Pocnitul" din picior in timpul serviciului

                                Eu unul ma ghidez f mult dupa sunetul scos de minge la impact(aud f bine) dar nu pot sa spun ca atunci cand adversarul se foloseste de acest lucru e o lipsa de fair play...nu ca eu nu as folosi...
                                Blade: Viscaria, FL
                                fh: T05, 2,1 mm, black
                                bh: T05, 2,1 mm, red

                                Comentariu


                                • #17
                                  Re: "Pocnitul" din picior in timpul serviciului

                                  Daca cel de la serva stranuta s-au tuseste ?

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Re: "Pocnitul" din picior in timpul serviciului

                                    Daca stranuta ii zici "sanatate".
                                    TsE

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Re: "Pocnitul" din picior in timpul serviciului

                                      Postat în original de VISCO
                                      Sigur ca "deranjaza" pocnitul din picior, dar nu este interzis de regulament.
                                      In alta ordine de idei, erau jucatori care au fost deranjati si de faptul ca Luminita Maritan juca in fusta scurta.
                                      Bine... dar acest aspect macar ii deranja in mod placut
                                      Iese jucatorul de la masa batut, dar nu suparat ci visator
                                      Andro Rasanter 48
                                      Butterfly Timo ALC
                                      Andro Rasanter 48​

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Re: "Pocnitul" din picior in timpul serviciului

                                        In regulament nu e specificat tot ce poate fi neregulamentar.Ar fi prea stufos acest regulament. Mancatul sau fumatul in timpul meciului nu este specificat........

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Re: "Pocnitul" din picior in timpul serviciului

                                          Postat în original de anatol
                                          In regulament nu e specificat tot ce poate fi neregulamentar.Ar fi prea stufos acest regulament. Mancatul sau fumatul in timpul meciului nu este specificat........
                                          Fumatul este reglementat prin lege in spatii inchise. Iar cu mancatul...pai, hai sa privim lucrurile asa : Tu, fizic si anatomic vorbind, ai putea sa mananci si sa joci TDM in acelasi timp, in conditiile in care sportul asta presupune o viteza de reactie de fractiuni de secunda?
                                          Inteleg si punctul tau de vedere ca in regulamentul ITTF poate nu au fost incluse anumite situatii care pot aparea, dar daca stam sa ne gandim un pic, acelasi regulament ITTF este folosit in momentul de fata la competiile internationale si la Jocurile Olimpice si este folosit chiar cu succes as putea spune...
                                          --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
                                          --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            "Pocnitul" din picior in timpul serviciului

                                            Readuc in discutie un subiect dezbatut prin 2010, respectiv "pocnitul din picior in timpul serviciului". Am citit postarile de atunci si concluzia conform celor spuse de forumisti (mai ales cei mai avizati) ar fi ca este regulamentar, nu este interzis, si o fac chiar si jucatori mari precum: Ma LIN, Ma LONG, etc.
                                            Pe mine uneori ma deranjeaza alteori ...nu.

                                            Insa vin cu o intrebare: Daca este regulamentar ca el sa pocneasca si sa "ascunda"/mascheze sunetul serviciului fara intentia vadita de a deranja adversarul, eu la randul meu am voie sa bat din picior sau sa fac alt zgomot("fara intentie") exact inainte de a servi el??????Ar fi la fel de regulamentar? Sau asociem zgomotul sau gestul ca fiind regulamentar doar atunci cand cel care il produce loveste bila, lucru care pe unii ii deranjeaza clar.
                                            "Sa fim precum ne-am impaca"(Ion Barbu)
                                            Lemn:BTY - Keyshot Light; FH-Tibhar Genius 2.0
                                            BH-Xiom Yanus DF 1,5[/COLOR]

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Inainte de a posta subiecte noi "consultati" forumul.
                                              http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...t=picior+serva

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Postat în original de Teodorus Vezi post
                                                Inainte de a posta subiecte noi "consultati" forumul.
                                                http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...t=picior+serva
                                                Inainte de a posta la fel si e,u va rog sa cititi ce am scris, citez: "readuc in discutie un subiect discutat in 2010" subiect care pentru mine nu e destul de clar.
                                                Deci am specificat ca nu este un subiect nou, trebuie doar sa cititi in totalitate ce am scris nu doar titlul.
                                                Stima
                                                "Sa fim precum ne-am impaca"(Ion Barbu)
                                                Lemn:BTY - Keyshot Light; FH-Tibhar Genius 2.0
                                                BH-Xiom Yanus DF 1,5[/COLOR]

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Da ,asa e ,m-a derutat ca ati scris cu font mai mare si am pierdut din vedere ceea ce era scris cu font mai mic,dar tot trebuia postat in topicul deja existent pt a nu deruta cititorii.
                                                  O zi buna!

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X