Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

cat pot sa ridic mingea?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • cat pot sa ridic mingea?

    daca servesc si ridic mingea doar 10 cm are ceva?
    Lemn: Butterfly Promorac off-
    Fh: Tenergy 64
    Bh: Bryce speed

  • #2
    Re: cat pot sa ridic mingea?

    Da.Trebuie s-o "ridici" minim 16 cm.Asa prevede regulamentul.Altfel vei pierde punctul respectiv daca te arbitreaza cineva competent.
    Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
    Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

    Comentariu


    • #3
      Re: cat pot sa ridic mingea?

      Chiar daca o "ridici" 30 de cm pe urma tot trebuie s-o "arunci in sus" minim 16.
      Unii au impresia ca servesc corect daca fac o miscare cu mana prin aer (cu minge cu tot) si apoi baga o fleasca din palma.
      Mie mi-i totuna de fapt, nu m-am plans inca de nimeni ca serveste incorect, chiar daca am vazut o gramada.
      TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

      Comentariu


      • #4
        Re: cat pot sa ridic mingea?

        Pai nu-i tot una si iti spun de ce.Cel mai mare "expert"in a servi aproape din mana ,mai ales o face in momentele de "RASCRUCE",de "INGHESUIALA",este RUSU STEFAN de la CLUJ.Bineinteles ca nu recunoaste acest lucru in acele momente.Mingea vine cu un efect sporit si mai ales cu un speed crescut,deoarece el arunca mingea in paleta care la randul ei este propulsata spre inainte,deci efectul si viteza se "MULTIPLICA"simtitor,iar returul pe care-l dai este mult mai putin controlabil.
        Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
        Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

        Comentariu


        • #5
          Re: cat pot sa ridic mingea?

          Dupa cum am spus, mie mi-i totuna, oricum ma astept la servicii cu efect sporit, speed crescut si alte alea, de la jucatorii buni, bineinteles.
          E drept ca poate sa te surprinda o data, de doua ori pe set, bine ar fi sa nu fie la 9-9 si serva la el, asa ca pe jucatorii astia incerc sa-i bat pe la 7 sau 8
          TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

          Comentariu


          • #6
            Re: cat pot sa ridic mingea?

            [quote=mircea.garaz]
            Postat în original de "PRIZA TOK":241x2r6j
            Da.Trebuie s-o "ridici" minim 16 cm.Asa prevede regulamentul.Altfel vei pierde punctul respectiv daca te arbitreaza cineva competent.
            Dar trebuie lovita in "cadere"![/quote:241x2r6j]
            Da,am uitata sa precizez ca STEFAN RUSU loveste mingea in "URCARE",ceea ce este complet diferit decat la una in "cadere".
            Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
            Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

            Comentariu


            • #7
              Re: cat pot sa ridic mingea?

              Cand primesti o astfel de serva ar fi recomandat returnarea prin:-
              1-Prin atingerea mingi din scurt cat mai apropiat de puctul de caderea pe partea mesei tale,i
              ar unghiul paletei contra spinului si al efectului lateral,bine inteles daca mai ai timp sa le observi si sa reactionezi.
              Usor pentru cei cu experienta.
              2-Atingerea mingi cat mai tarziu care mai diminueaza din efect si spin respectand sa dai cu contra efect.
              Asa cred eu cel putin,detli mai multe pote oferi jucatori cu experienta.
              Sa auzim de bine,sa ne vedem sanatosi

              Comentariu


              • #8
                Re: cat pot sa ridic mingea?

                La scorul de 2-2 si 8-8 in setul 5,in eliminatoriile directe de la turneul de la ARAD,STEFAN RUSU mi-a dat o astfel de serva,biciuita,imprimandu-i atat speed,spin cat si efect lateral.Am lasat-o sa cada cat mai mult si numai am taiat-o usor,dar din cauza "ingredientelor" de mai sus ,s-a dus afara si lateral de masa.Deci a umblat "putin" la psihic in acele momente de incordare.Mai departe se stie.
                Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
                Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

                Comentariu


                • #9
                  Re: cat pot sa ridic mingea?

                  Postat în original de PRIZA TOK
                  La scorul de 2-2 si 8-8 in setul 5,in eliminatoriile directe de la turneul de la ARAD,STEFAN RUSU mi-a dat o astfel de serva,biciuita,imprimandu-i atat speed,spin cat si efect lateral.Am lasat-o sa cada cat mai mult si numai am taiat-o usor,dar din cauza "ingredientelor" de mai sus ,s-a dus afara si lateral de masa.Deci a umblat "putin" la psihic in acele momente de incordare.Mai departe se stie.
                  Acestea sunt lucrurile cu care [fosti]ne predomina cu atata usurinta,pshihicul si tehnica mai desavarsita,mai ales cand sti cu cine joci,asa pot intoarce usor multe rezultate.
                  Nu in ultimul rand inhibitia cu care intri la masa, parca nimic nu-ti mai intra.
                  Sa auzim de bine.

                  Comentariu

                  Who has read this thread:
                  Procesare...
                  X