Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

CELE 10 PORUNCI ?N TENISUL DE MAS?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • CELE 10 PORUNCI ?N TENISUL DE MAS?

    Le-am gîșit la unul din link-urile postate pe forum ?i mi s-au p?rut foarte la obiect ?i demne de urmat, drept pentru care le-am tradus pentru cei ce nu ?tiu engleza sau nu au dat înc? peste ele. ?i cred că nu ar fi r?u dac? ar fi 'ag??ate' mai la vedere.

    “CELE 10 PORUNCI” ?N TENISUL DE MAS?

    1. Joac? orice stil dore?ti. Nu l?sa pe al?ii s?-?i dicteze ce stil să joci, dar ascult? sfaturile pentru a progresa. Stilul t?u poate fi o extensie a personalit??ii tale. Cu cât jocul are mai multe stiluri, cu atât este mai bogat. Adu ceva nou jocului.
    Fi tu ?nsu?i.
    2. Joac? cu ce echipament dore?ti, dar echipamentul nu trebuie s?-?i limiteze op?iunile tactice sau loviturile. Folose?te echipamentul pe care e?ti capabil s?-l m?nuie?ti. Cunoa?te cum se manevreaz? ?i alte tipuri de echipament.
    Experimentul este cheia.
    3. Dezvolt? tactici ?i contra-tactici pentru a face fa?? servelor, punctelor, meciurilor, echipamentului, stilurilor, comportamentelor, tacticilor adversarilor. Gînde?te înainte, în timpul ?i dup? joc.
    Fi inteligent.
    4. Respect?-i pe ceilal?i. Cere să fii respectat. Nu folosi tactici pentru a enerva, speria sau deranja adversarul. Joac? dac? cineva te roag? să joci. încearc? să te sim?i bine ?i las?-i ?i pe ceilal?i să se simt? bine. D? sfaturi când ?i se cer ?i ajut?-i pe ceilal?i jucători.
    Fi blând ?i prietenos.
    5. ?nva?? să c??tigi. ?nva?? să pierzi. Accept?-?i gre?elile, limitele ?i înfrângerile ?i nu te plânge când pierzi. Ai pierdut pentru că ai meritat să pierzi.
    Fi modest.
    6. Nu exist? noroc. Plaseaz? loviturile ?i vei avea parte de fileuri ?i tu?uri. în loc să suspini când adversarul are o lovitur? cu fileul sau cu marginea mesei, ?nva?? să returnezi acele mingi.
    Concentreaz?-te.
    7. âmbun?t??e?te-?i stilul ?i tehnica. Lucrând mai mult pentru âmbun?t??irea punctelor slabe ??i va fi mai u?or să progresezi decât imbun?t??ind punctele forte. Re?ine că un adversar de?tept ??i va valorifica punctele slabe. ?nt?i decide ce să antrenezi, de ce ?i cum, apoi antreneaz?.
    ?nva?? să te aduni.
    8. Regulile ?i echipamentul se vor schimba, deci anumite echipamente sau stiluri vor fi favorizate.Po?i să le schimbi pe ale tale oricând. Po?i de asemenea să accep?i acele schimb?ri ?i să joci cu un dezavantaj. Stilurile mai pu?in favorizate, sau chiar prejudiciate de reguli, pot totu?i învinge. Va fi mai greu, doar.
    Nu te v?ic?ri.
    9. Nu exist? echipament inechitabil. Nici un stil nu e r?u pentru sport. Nici un jucâtor nu e atlet mai bun sau mai r?u ca altul, ?i bine?n?eles că nu e îndrept??it să judece pe al?ii. P?râse?te sportul dac? gînde?ti altfel.
    Nu fi nazist.
    10. Singurele reguli pe care trebuie să le respec?i sunt regulile jocului. Acestea sunt singurele care ??i spun cum trebuie jucat jocul. Cite?te-le, respect? toate regulile ?i aplic?-le. încearc? să folose?ti regulile în avantajul t?u.
    P?streaz?-te în limitele regulamentului.

    Boris - Copyright © 2001 The Tactical Table Tennis Website (trad. si adaptarea Iuliu); http://www.masatenisi.org/english/onemir.htm

  • #2
    Adevarat

    Mari adevaruri ai scris insa uneori e asa de greu sa le accepti si sa le si respecti. Dau un singur exemplu la tusuri: are avantaj sau punct de meci si se joaca punctul, la un moment dat trag si el scoate un balon si pica mingea pe muchie...cred ca e noroc pentru ca daca ii mai dau 50 de mingi asa poate doar una sa mai pice pe muchie...

    Acum poti privi norocul ca o probabilitate insa eu as opta pentru repetarea punctului in caz ca atinge netul sau muchia, la fel cum se repete si serviciul daca atinge netul... Nu e la fel ca in tenis de camp unde nu exista muchii iar netul in timpul jocului e ceva extrem de rar, care nu deranjeaza meciul in asa masura ca in tenisul de masa unde exista rar un set fara un net sau o muchie...
    Lemn: XIOM ZETRO Quad OFF Zylon/Aramid/Carbon
    Forhand: Donic BF M2 Max Backhand: Donic BF M3 2.0 mm
    Oricine se joaca insa putini joaca...

    Comentariu


    • #3
      ...si totusi...

      Nu pot spune ca nu ai dreptate, poate fi frustrant in cazul in speta dar in lumina celor de mai sus ai doua variante pentru a nu ajunge in situatia prezentata de tine:
      1. pregatire mai buna, concentrare mai buna, etc, pentru a fi tu cel cu serva de meci;
      2. antrenament pentru a sti sa returnezi aceste mingi
      Si daca el are avantaj ar putea insemna ca e mai pregatit sau ca tu nu ai o zi din cele mai bune. A castiga un punct astfel nu inseamna in opinia mea decat castigarea UNUI punct (chiar daca acel punct aduce dupa el si meciul), insa pe celelalte le poti castiga tu (daca meriti - cu sensul daca esti mai bun).

      Comentariu

      Who has read this thread:
      Procesare...
      X