Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

topspin corect si eficient

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #51
    ajuta-te foarte mult de picioare flexeaza genuchii si trebuie sa fii intr-o continua corelare cu miscare care o faci din mana si rotatia care trebui efectuata din sold ( alt sfat ...nu te uita la unu si la altu cum dau ei topsin de mama focului ca ai sa te indepartezi si mai mult de ''scopul'' tau, incearca sa fi cat mai degajat) ...bafta!.

    Comentariu


    • #52
      Postat în original de aurel Vezi post
      ajuta-te foarte mult de picioare flexeaza genuchii si trebuie sa fii intr-o continua corelare cu miscare care o faci din mana si rotatia care trebui efectuata din sold ( alt sfat ...nu te uita la unu si la altu cum dau ei topsin de mama focului ca ai sa te indepartezi si mai mult de ''scopul'' tau, incearca sa fi cat mai degajat) ...bafta!.
      Da, multumesc pt.sfaturi.Intr-adevar, cand sunt degajat, psihic si fizic, merge mult mai bine.

      Comentariu


      • #53
        Cred ca sfaturile pe care le voi da au fost scrise si de colegii mei mai sus dar voi incerca sa imi spun si eu parerea, foarte important la topspin e jocul de picioare,implicit pozitia la masa .
        La topspin pe forehand piciorul stang trebuie sa fie in fata , picioarele putin departate , aplecat spre masa ,mana sa fie relaxata pana in momentul lovirii mingii , iar genunchii flexati pentru a te ajuta de picioare.
        Daca mingea este taiata miscarea trebuie sa fie verticala ,de jos in sus, iar paleta sa se opreasca undeva in dreptul fruntii, iar daca mingea este dreapta din capac , miscarea trebuie sa fie din spate in fata.
        Un sfat pe care l-am primit si il aud la fiecare antrenament de la domnul Marcu care a facut candva tenis de performanta , e sa nu opresc niciodata mana in timp ce dau topspin, indiferent de mingea pe care o primesc (taiat, capac) tot timpul sa fac miscarea ampla si completa.
        La topspin pe backhand miscarea e aproape identica, piciorul drept sa fie in fata aceasi pozitie aplecata cu picioarele departate iar mana sa plece de undeva de la buzunar , pana sus.

        Nu stiu daca am perfecta dreptate si daca sunt cele mai bune sfaturi, sper sa ajut macar intr-o oarecare masura prin ce am scris mai sus.
        Blade :Butterfly Timo Boll Spirit
        BH : Tenergy 05Fx
        FH : Tenergy 05Fx

        Comentariu

        Who has read this thread:
        Procesare...
        X